Клінічна смерть, кілька реанімацій і лікарі як донори: у Львові врятували малюка з унікальною аневризмою сонної артерії
Хлопчик уже вдома.
Усе починалося із звичайної бактерійної інфекції горла. У 1 рік 7 місяців у хлопчика з селища на Івано-Франківщині заболіло горло. Його лікував сімейний лікар, але через три тижні дитині стало різко зле і її скерували до обласного Івано-Франківська з підозрою на паратонзилярний абсцес (скупчення гною у горлі). Під час пункції у малюка сталася масивна кровотеча і його скерували до Києва. Батьки вирішили лікувати дитину у Львові. Тут змогли діагностувати рідкісну аневризму сонної артерії і виправити ваду. Про це інформує львівський "Охматдит", передає "Еспресо.Захід".
Доки малюк був у дорозі до "Охматдиту", завідувач ЛОР-відділення Федір Юрочко уже аналізував знімки МРТ маленького пацієнта. ЛОРи готувалися зустрічати великий абсцес (приблизно 120 мл), який з правої частини горла уже переходив на ліву.
Фото: "Охматдит"
"З розповідей батьків ми дізналися, що в обласній лікарні спробували пунктувати абсцес, але почалася кровотеча, хлопчика заінтубували і перевели у реанімацію. Наступного дня спробували пунктувати знову, але нічого не отримали під час пункції. Батькам порадили перевести дитину до Києва", - розповів "Еспресо.Захід" завідувач ЛОР-відділення Федір Юрочко.
Після консиліуму малюка взяли в операційну. Абсцес розкрили, але гною майже не було, отримали багато несвіжих згустків крові. У дитини були всі ознаки сепсису і септичного шоку. Згустки з горла забрали і частинку м'яких тканин горла і передали на гістологію. Наприкінці операції знову відкрилася масивна кровотеча. Її відразу ж зупинили і дитину перевели в реанімацію.
"Ми підозрювали пухлину, але гістологія показала, що у горлі дитини був згусток крові. Причини проблем хлопчика були незрозумілі", - веде далі лікар дитини.
Фото: "Охматдит"
Але часу на роздуми у лікарів було небагато - у дитини знову відкривається масивна кровотеча, кров з горла дитини лилася фонтаном. Команда медиків спрацювала блискавично: за мить реаніматолог несе дитину в операційну, ЛОР тампоном затискає місце кровотечі, ще один ЛОР працює мішком Амбу, щоб дитина дихала.
"У хлопчика сталася клінічна смерть, на три хвилини зупинилося серце. Йому зробили непрямий масаж серця і переливання крові - тут же, в операційній, троє лікарів дали малюкові свою кров. Серце вдалося запустити. Тим часом до нас приєдналися Дмитро Бешлей і Роман Трутяк- кардіохірург і судинний хірург з Львівської обласної клінічної лікарні. Вони перев’язали зовнішню сонну артерію і кровотеча зупинилася. 4 години лікар тримав місце кровотечі, поки судинні хірурги перев‘язували судину", - пояснив Федір Юрочко.
Фото: "Охматдит"
Але через тиждень знову історія повторюється - хлопчик виплюнув два згустки крові. Малюку вирішили зробити КТ-ангіографію судин, щоб чітко побачити, звідки саме кровить. Але у день, на який призначили обстеження, у хлопчика знову сталася масивна кровотеча і знову операційна, інтубація і реанімація…
"Під час КТ-ангіографії радіологи побачили несправжню аневризму внутрішньої сонної артерії (так звана псевдоаневризма). Спочатку ми думали, що проблема є у зовнішній сонній артерії, а виявилося, що була також проблема і у внутрішій сонній! Весь час нас заплутувала не та судина - колатеральні (обхідні) судини з'явилися з протилежного боку так, ніби проблема була у зовнішній сонній, і саме це заплутало усю діагностику", - пояснив лікар дитини.
Фото: "Охматдит"
Проблему усунули завдяки сучасній малоінвазивній технології - хлопчику зробили ендоваскулярну операцію , тобто через маленький розріз у судині стегна дійшли до проблемної артерії і аневризму виключили із загального кровоплину.
Хлопчика уже нарешті виписали, він з батьками поїхав додому. Проблемна судина виконує свою функцію і горло теж у нормі. Але лікарі з мамою залишаються на зв'язку, мама продовжує інформувати про те, як почувається малюк.
"У світовій літературі не описано випадків псевдоаневризми внутрішньої сонної артерії у дитини такого віку, тому можна говорити, що ми зіткнулися з унікальним випадком. Була складна діагностика і лікування, але завдяки командній роботі лікарів "Охматдиту", радіологів та судинних хірургів ми справилися. Разом ми змогли врятувати життя дитини", - каже завідувач ЛОР-відділення.Випадок опишуть для наукових журналів, оскільки раніше такого не траплялося.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе