Художник з Тернопільщини має намір позиватися до видавництва "Генеза" через порушення авторського права
Митець обурений використанням його художніх творів у шкільних підручниках без дозволу.
Про це повідомив на своїй фейсбук-сторінці знаний художник-живописець Олег Шупляк, передає "Еспресо.Захід".
Художник з Тернопільщини Олег Шупляк випадково виявив два своїх твори у підручнику "Українська мова. 6 клас" Олександра і Віктора Заболотних, що вийшов у 2020 році у видавництві "Генеза". Автор творів заявляє, що не домовлявся з видавництвом про використання його робіт.
"Ніякого дозволу не давав і навіть не був повідомлений, натрапив випадково. Як порадите вчинити − в черговий раз "панять і прастіть"? Але ж, ніби рухаємось до цивілізації? Якщо в когось є сумніви щодо авторства Олега Шупляка − ці роботи неодноразово опубліковані з авторським підписом в правому нижньому кутку. Тут цей куток завбачливо обрізаний за принципом нема підпису − "нема автора і нема проблем", − написав Олег Шупляк.
Художник зазначає, що раніше неодноразово домовлявся з видавництвами про використання його малюнків у книжках, зокрема в підручниках. Часто, аби уникнути в майбутньому непорозумінь, видавець сам просить надати письмовий дозвіл.
"Не знаю чи є десь закон, який дозволяє використовувати твори взагалі БЕЗ ВІДОМА і ДОЗВОЛУ автора при його житті. Одним словом, подаємо позов, про перебіг будемо інформувати", - повідомив Олег Шупляк.
Видавництво "Генеза" у фейсбуці, відповідаючи на прохання прокоментувати крадіжку, заявило, що не порушували авторське право. Посилаючись на статтю 21 Закону України "Про авторське право і суміжні права", вони переконують, що закон дає вичерпний перелік 11 випадків, у яких допускається запозичення, використання твору із зазначенням імені автора без його згоди. Видавництво назвало два такі випадки:
1) використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення;
2) використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру.
Олег Шупляк (1967) - український художник-живописець з Тернопільської області. Член Національної спілки художників України (2000). Заслужений художник України (2017). Працює у різних жанрах живопису. Популярність здобула його серія "Двовзори" (авторська назва картин-ілюзій з подвійним змістом).
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе