Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Їжак з лісу" від початку війни прихистив понад 300 людей та віддає весь прибуток на потреби ЗСУ

Андріана Стахів
21 червня, 2022 вiвторок
19:18

Бренд "Їжак з лісу" з Трускавця встигає усе: гостити людей у прихистку, збирати медикаменти та кошти для військових, ще й готувати варення і сушити запаси чаю й грибів

Зміст

Журналістка "Еспресо.Захід" поговорила із засновницею "Їжачка" Катериною Меркуловою про життя під час великої війни та допомогу ЗСУ й переселенцям.

На початку російського вторгнення Катерина з чоловіком зрозуміли, що не можуть залишатись осторонь, хоч до цього активним волонтерством і не займались – здебільшого лише допомогою дітям-сиротам за можливістю. Але у день, коли почалась війна – включились у процес без жодних роздумів та вагань.

"Почали з того, що у батьків чоловіка у Трускавці є молокозавод, який не функціонує вже близько 8-ми років. Він стояв неробочий через питання у правовій сфері, а ми просто за ним доглядали. Коли почалась війна, ми вирішили його все ж таки пустити в дію, бо розуміли, що буде велика хвиля тих, хто втікатиме від війни й потребуватиме місця для проживання. У перший же день пішли до міськради й запропонували наші приміщення для переселенців, – розповідає засновниця "Їжачка". –  Наступні дні до нас скерували таких же волонтерів, як і ми, це були й місцеві мешканці, і ті, хто вже приїхав. Тож за декілька днів разом облаштували простір нашого притулку. Місцеві почали привозити меблі, холодильники, пральні машини – все, що треба було б для комфортного проживання людей. Люди допомагали всі, чим і як могли".

Читайте також: Особливі ножі для особливого війська: як львівський ножар Gart knives допомагає ЗСУ

Фактично, як і у багатьох інших, на той час бізнес Катерини зупинився, всі переймались ситуацією в країні та намагались робити якомога більше, щоб підтримати та допомогти. Вони ж зосередились на облаштуванні притулку та поселенні людей:

"Перша сім’я приїхала до нас вже 27 лютого, серед них був хлопець-електрик, який полагодив усю електрику у приміщеннях – і проводку, і розетки, усе, що потребувало ремонту. А вже із 5 березня люди почали приїжджати масово. Притулок максимально був розрахований на 120 людей – щоб вони мали житло, можливо, не найкомфортніше, але у теплі та з дахом над головою. Є люди, які живуть у нас досі із 5 березня. Були й ті, хто приїхав, відпочив кілька днів – і поїхав далі за кордон. То була довший час постійна ротація. Загалом ми прийняли близько 300 людей, найбільша кількість за один день – то було 50 людей. Я їх приймала, поселяла, записувала – це був найскладніший такий день".

Близько 50% тих, хто приїхав у березні, живуть у прихистку "Їжачка" і зараз. Інша частина теперішніх мешканців приїхала у травні. Часто приїздили сім’ї, які дружать між собою. Зараз вже особливої ротації немає, люди живуть тривалий час, знаходять роботу, освоюються.

"Притулок у нас вже повністю організований. Зараз тут живуть 50 людей. І велику роботу робить моя свекруха Олена Анатоліївна, ми забрали її сюди із Кривого Рогу, бо я розуміла, що коли треба побудувати співжиття великої кількості зовсім різних людей, вона все ж знається краще. Разом із нею ми розробили між мешканцями чергування – хто, коли й що прибирає. Оскільки нам не готує ніхто і їдальні великої ми не маємо, ще як було холодно, хлопці побудували на вулиці піч на дровах, і у тій печі вже і рульку робили, і пироги пекли, і картоплю в горщиках. А потім вирішили взагалі перенести всю нашу кухню у пікнік-зону, бо кухня у приміщенні зовсім маленька, а людей багато. Тепер у нас є чергові, які готують спільний обід на мангалі, ми маємо меню, яке розробили під наявні продукти. А вже сніданок та вечерю люди готують собі самі, – пояснює Катерина.

Читайте також: На відстані поцілунку: від ергономічних дитячих переносок до військових розвантажень

Зараз більшість мешканців прихистку – дорослі, дітей геть небагато, оскільки більшість мам із малюками все ж поїхали за кордон: до Іспанії, Польщі чи Німеччини. Частина дорослих, які залишились, вже знайшли роботу, а інші у процесі пошуку – це не завжди легко. Тому Катерина разом із пані Оленою хочуть спробувати перезапустити сам молокозавод: створити робочі місця для людей, які живуть у них, і для інших, які приїхали до Трускавця.

"Окрім того, я взяла на роботу дівчину, яка живе у притулку. Їй зручно – нікуди не потрібно йти далеко і вигадувати із ким залишити дитину. І мені хороша помічниця", – додає Катерина і розповідає, як мешканці прихистку допомагали у створенні цьогорічного особливого варення бренду – кульбабового. Каже, це вже варення з історією.

Читайте також: Квіти для ЗСУ: як львівська флористка збирає кошти для військових

Проте не лише прихистком активно займається "Їжак з лісу". Бренд довший час займався збором медикаментів для військових, а зараз активно бере участь у різних благодійних ярмарках на підтримку ЗСУ і ще й скеровує на потреби армії свій прибуток.

"У перші дні мені хотілося просто все робити, всім допомагати. Тоді я ще зв’язалась із військовим санаторієм у нас в Трускавці, куди привозили поранених бійців. Вони мали потребу у медикаментах – говорить засновниця бренду. – Деякі позиції ми закривали саме завдяки пожертвам моїх клієнтів та підписників. Хтось скидав 100 гривень, хтось 500, один хлопець взагалі щомісяця надсилав 10 тисяч гривень. Люди скидали й по 50, і по 10, і по 5 гривень – бо кожна копійка важлива. І мені приємно, що люди мені довіряють, я регулярно звітую, вони це бачать".

Кошти із прибутку спочатку перераховували у фонд "Повернись живим", а згодом стали долучатись до цільових зборів, які часто проводять друзі чи знайомі. Адже навколо зібралось багато однодумців, кому можна вчасно допомогти та довірити фінанси на добру справу. Так само і під час ярмарків – зазвичай долучаються до зборів на конкретні потреби:

"Перший ярмарок був повністю благодійний, було багато виробників та розваг для дітей, а ще концерти дитячі і дорослі. У нашому притулку якраз жив хлопчик, який грав на кларнеті, я його також закликала – він зіграв зі сцени гімн України. Тоді ми змогли зібрати близько 25 тисяч гривень. На наступних ярмарках разом із благодійністю ми вже дали можливість заробити також трохи й виробникам – адже жити потрібно за щось усім. І знаєте, що дуже приємно? До мене дуже багато приходило людей з різних куточків України – мої клієнти, які просто приходили привітатись та поговорити, сфотографуватись. То дуже приємне і радісне відчуття від зустрічей".

Поряд із невпинною працею на користь України, "Їжак з лісу" встигає й готуватись до нового сезону та підтримувати маленькі місцеві господарства, у яких закуповує трави та ягоди для створення своїх чаїв і варення.

"Еспресо.Захід" продовжує проєкт, у якому розповідає, як бізнес Львова та Львівщини допомагає внутрішньо переміщеним особам і Збройним Силам України боротися проти російських загарбників.

Всі фото надані Катериною Меркуловою

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин