"Ідейна Британія стала противагою примітивного прагматизму Німеччини", – екснардепка Ганна Гопко
Велика Британія та США здатні значно швидше ухвалювати рішення, ніж забюрократизований і залежний від російського газу Євросоюз, тому зараз вони показують приклад у ставленні до проблем в Україні.
Таку думку в коментарі для "Еспресо.Захід" висловила колишня народна депутатка, експертка із зовнішньої політика Ганна Гопко.
"Україна – це Британія слов'янського світу"
"Мені дуже подобаються слова головної редакторки газети "День" Лариси Івшиної, що Україна – це Британія слов'янського світу. Це констатація того, що наші відносини з Британією сягають тисячолітніх глибин і наша державність має ті самі корені. Ми ж пам'ятаємо, що зв'язки з цією далекою країною розвинуті ще за часів Ярослава Мудрого та його нащадків", – зазначила Гопко.
Вона також згадала про виступ у Палаті представників 1935 року британського журналіста Ланселота Лоутона з промовою "Українське питання". Уже тоді, напередодні великої війни, він наголошував на значенні України в політиці Великої Британії у Східній Європі.
"Британія підсилює вже наявні міжнародні формати у Східній Європі"
"Зараз ми говоримо про відразу декілька регіональних форматів, у яких бере участь Україна. Це Люблінський трикутник і УкрПолЛитбригада (Україна, Польща та Литва), Квадрига (Україна та Туреччина), Асоційоване тріо (Україна, Грузія та Молдова) й інші. І нам треба розуміти, які переваги вони принесуть Україні. Тепер до них активно долучається Британія, яка є однією з найпотужніших держав світу, членом Радбезу ООН, НАТО", – наголошує експертка.
Ганна Гопко зауважила, що Україна вже відчуває допомогу Великої Британії, "не обмеженої бюрократичними процедурами, пошуком консенсусу при ухвалені рішень, як це є у ЄС". Саме тому, на її переконання, ми бачимо швидкі й конкретні рішення та дуже бурхливий розвиток міждержавних відносин у різних сферах, у першу чергу безпековій.
"Нам давно вже був потрібен новий контекст підтримки і зараз це сигнал для інших країн ЄС, які є пасивними спостерігачами, чи ситуативними союзниками Кремля. І це формат, про який вже давно говорять, особливо після того, як Британія вийшла з ЄС. Насправді усі ці альянси дуже вигідні для України, бо можуть посилювати обороноздатність нашої країни до моменту вступу в НАТО", – додала експертка.
Ідейність Британії проти примітивного прагматизму Німеччини
"Зараз ми бачимо в дії московську стратегію за принципом "розділяй і володарюй". Путін скористався слабкістю деяких великих країн, які зробили свій вибір на користь прагматизму та захисту власних економічних інтересів. Зрозумів, що вони готові ставити ці інтереси вище, ніж загальноєвропейські цінності. Зараз Німеччина не має власної стратегії щодо Росії, а вирішує свої примітивні цілі та перебуває в парадигмі поведінки, яку провадила в післявоєнний період", – переконана пані Гопко.
У Британії ж, додає вона, не було ніколи ілюзій і надмірних економічних зав'язок на Росію. Навпаки, вона більше перебуває в партнерстві зі США. Дві країни активно брали участь у стримуванні нового конфлікту у Європі 2014 року, а зараз ще більше посилили свою участь.
"Слід розуміти, що за цим альянсом стоїть США"
"Вісь Великобританія, Польща, Україна сформувалася не просто так. З одного боку Польщу сприймають, як противагу Німеччині і таку роль вона виконує у цьому випадку. А з іншого, слід розуміти, наскільки глибокі зв'язки Польщі зі США, зокрема і в оборонній сфері. Тож можна підкреслити те, що за цим союзом читається і підтримка США", – каже екснардепка.
Британія має чіткий план дій у разі посилення агресії Росії
Говорячи про особливості нинішньої співпраці Великої Британії та України, Ганна Гопко зазначила: "У практичній площині ми бачимо чимало кроків, які вже зроблено в контексті цієї співпраці. Це і поставка зброї та боєприпасів. Це і спільні навчання, зокрема у Чорному морі, і вишколи у володінні новітньою зброєю. Також ми чуємо про те, що Британія готує санкції щодо російських олігархів. А це означає, що їхні діти не зможуть жити і вчитись у "оксфордах", а заощадження можуть мати великі проблеми. Тобто ми говоримо і про військову співпрацю, і про економічну".
Окрім цього, вона нагадала, що колись прем'єр Британії цілком відповідально заявляв, що у відповідь на концентрацію військ на кордоні з Україною, партнери нашої держави також можуть зібратись і провести декілька навчань на нашій території. І тоді Путін зрозуміє, що в разі нападу матиме справу не просто з українськими військовими.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе