У Львові з правками затвердили бюджет на 2025 рік: що про нього кажуть у профільній комісії
Загальний розмір бюджету громади на наступний рік – 14,4 млрд грн, та ще 1,9 млрд планують залучити реверсною дотацією з держбюджету
Відповідне рішення затвердили на сесії Львівської міськради 19 грудня, інформує "Еспресо Захід".
Бюджет, окрім затвердженої суми та реверсних дотацій, будуть наповнювати коштом освітньої субвенції (1,1 млрд грн) та власними надходженнями міських установ (200 млн грн).
Основні напрямки затвердженого бюджету-2025:
- підтримка ЗСУ – 1 млрд грн;
- освіта – 4,9 млрд грн;
- соцзахист та культура – 1,04 млрд грн;
- культура та спорт – 548, 9 млн грн;
- критична інфраструктура – 3, 8 млрд грн;
- ліквідація надзвичайних ситуацій – 250 млн грн;
- підтримка бізнесу та інновацій – 70 млн грн.
Читайте також: Понад 4,9 млрд грн на освіту у Львівській громаді у бюджеті-2025: що турбує депутатів
Оцінка бюджету
Бюджет на наступний рік для "Еспресо Захід" прокоментувала голова депутатської комісії фінансів та планування бюджету Наталія Шелестак.
"Він був дуже складним, достатньо емоційно обговорювався та ми пробували знайти можливість зекономити. Балансувати треба було, тому було запропоновано, замість двох млрд запозичення, взяти один, аби перекрити програму спротиву, по якій місто закуповує військовим потрібні речі, а також субвенції на військові частини. Така ситуація виникла тому, що у міста забрали військове ПДФО, а цьогоріч це орієнтовно два млрд. Також у 2024 році також забрали реверсну дотацію, яка у Львові становила близько півтори млрд грн", – вказала депутатка.
Вона вказала, що попри це на місті залишили такі повноваження як сплата делегованих пільг, які призначила держава: "Їх дуже багато, але основна стаття витрат по цьому – це транспорті перевезення. Також є такі незрозумілі для мене пільги як оплата стаціонарного телефонного дзвінка для певної категорії людей, якщо не помиляюсь, то на це йде близько 4 млн грн".
Окрім того, Наталія Шелестак наголосила, що у Львова залишаються борги у вигляді кредитів, зобов’язань, гарантій, а у 2025 році додасться ще й оплата облігацій, які у 2019 році випускали для будівництва доріг.
Міські програми, оптимізація бюджету та зарплати чиновників
Голова профільної комісії вказала, що у міста дуже багато хороших програм по різних напрямках, проте немає реальної можливості вкладати у них більші суми.
Депутатка зазначила, що одна з причин цього – це необхідність мати запас до резервного фонду, який наразі становить 270 млн грн.
А якщо, не дай Боже, трапиться влучання російської ракети, то ця сума – ні про що. Ми маємо розуміти, де ми можемо потім брати живі кошти, якщо такі будуть потрібні. Тому мусимо якось оптимізуватися, шукати рішення", – пояснила Наталія Шелестак.
Вона підкреслила, що один з головних видатків, на яких не вдалось зекономити – це кількість працівників у міській раді.
"Я чудово розумію, що усім необхідні належні зарплати, бо коли людина працює якісно, то вона має отримувати нормальні гроші, а інакше вона просто піде до приватника. Не можемо ми платити працівникам, які живуть роботою, малі кошти. При цьому, я вважаю, що в нас є ряд людей, яких можна обчислити, напевно, сотнею, щодо яких я не розумію, за що їм платять заробітну плату. Ми й в плані кількості працівників не оптимізувалися, а це єдине, на чому ми могли зекономити", – заявила депутатка.
Водночас голова бюджетної комісії наголосила, що львівські платники податків цьогоріч на декілька відостків перевиконали план: "В такий складний час вони продовжують це робити, таким чином місто має можливість підтримувати життєдіяльність, армію, вкладатися в різні програми".
- Раніше "Еспресо Захід" детально розповідало про проєкт бюджету львівської громади на 2025 рік, який представили на громадському обговоренні 10 грудня. Ознайомити з ним до внесення правок – можна за посиланням.
- Актуальне
- Важливе