Ганна Цапик. Кризове цунамі для британців через розлучення із Європою
Те, до чого українці вже давно звикли, британців заскочило зненацька. Паливна криза у Великобританії! Одразу за нею м'ясна! Фруктова! І трудова! Британія переживає нелегкі часи, і ви могли б подумати: коронавірус тому виною, але ні. Розмова піде про всіма вже забутий Brexit, плоди якого Англія пожинає сьогодні.
Недарма британці так довго роздумували над тим, чи виходити їм зі складу Європейського Союзу, чи ні. Про плачевні наслідки для економіки країни голосили на кожному кроці, відтак роздуми затягнулися на роки. І тільки-но королівство з мужністю наважилося пережити ці нелегкі часи, а державна скарбниця тремтіла від пророцтв економістів, у країну нагрянув коронавірус. Який не лише спорожнив гаманці британців, а й прорідив ряди робочих місць.
Та так, що на вересень у Великій Британії бракувало 100 000 водіїв, які перевозять пальне на АЗС. Щоб хоч якось зменшити черги обурених британців, бензин розвозили солдати, а уряд терміново видавав робочі візи європейцям, прохаючи про допомогу. Проте рятувати королівські АЗС водії з інших країн не поспішають, і на Різдво очікують нового спалаху паливної кризи. Тому що в період свят у Британії зачинено все – починаючи від магазинів, барів, аптек і завершуючи автобусними станціями. Без власної машини годі кудись дістатись. Тож тим, хто планує поїхати за місто до родичів – не позаздриш.
Слідом за паливною почалась м'ясна криза. Країні досі бракує м'ясників і працівників птахоферм, які не отримали робочих віз після Brexit. У жовтні не могли зарізати близько 120 000 свиней. Не змінилася на краще ситуація і в листопаді, а на Різдво британці взагалі ризикують залишитися без м'яса, оскільки охочих приїхати на таку роботу досі мало.
Полиці з фруктами в супермаркетах також спорожніли. Серйозна нестача збирачів з Європи призвела до того, що яблук з Англії цього року імпортували вдвічі менше, ніж зазвичай. Хоч ще в квітні уряд виділив 30 тисяч віз для робітників ферм. Працівників завозили з України, Польщі, Румунії й Барбадосу і дозволяли працювати без проходження 14-денного карантину. Та навіть цього було недостатньо, щоб зібрати всі яблука.
Трудова криза спіткала навіть лікарні Британії, які не можуть заповнити десятки тисяч вакансій для медсестер. Нестача спеціалістів загострилася через труднощі набору працівників з Європи, а найбільше від цього потерпають лікарні Лондона і південь Англії. На жовтень в Англії було відкрито 39 000 вакансій для медсестер.
Єдиним плюсом залишаються ціни на нерухомість. Які після виїзду європейців знизились на 20-30%. Проте й тут радіти довелося недовго. Адже ремонтом займалися в осному приїжджі, а матеріали для ремонту, які здебільшого й досі завозять з Європи, – в дефіциті.
Приміром, ми з чоловіком хотіли застелити сходи ковроліном. Закупивши всі необхідні матеріали, це можна зробити самотужки за 100-200 фунтів (3400-6800 грн). Та ми вирішили звернутися до спеціалістів. Які не лише за роботу попрохали 400 фунтів зверху (13 400 грн), а ще й сказали очікувати на матеріали (які завозять з Європи) і працівників 8-16 тижнів! Плюнувши на все, чоловік сам застелив сходи за три дні.
За цією ж схемою ми самі фарбували стіни в будинку. Послуги майстрів вартували невиправданно дорого, і роботу вони виконували довго. Простіше було "озброїтися" валиками й кількома вихідними на роботі.
Експерти передбачали, що після Brexit пройде років з десять, перш ніж британці знову твердо стоятимуть на ногах. Але ці прогнози були до початку коронавірусу…
Про авторку: Ганна Цапик, журналістка, львів'янка, нині мешкає у Великій Британії.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе