Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Фіксувати кожен крок": засновниця благодійного фонду Наталія Ліпська порадила волонтерам, як уникнути переслідування з боку правоохоронців

26 вересня, 2022 понедiлок
17:20

Бути волонтером в Україні стає небезпечно. До твого помешкання можуть просто увірватись, перевернути все з ніг на голову і піти. Щоб убезпечити себе, волонтерам потрібно документувати кожен крок. На цьому наголошує львівська волонтерка і благодійниця з багаторічним досвідом Наталія Ліпська

Зміст

"Еспресо.Захід" поспілкувався з директоркою благодійного фонду "Крила надії" і запитав, як потрібно діяти чесним волонтерам, аби не потрапити під прес правоохоронної системи.

З айтішниці у волонтери

Волонтерством Наталія Ліпська займається ще з 2005 року. Тоді, зацікавившись ініціативами в соцмережах, почала допомагати онкохворим дітям. У 2007 році стала засновницею та директоркою благодійного фонду "Крила надії". Після цього ще 5 років поєднувала розробку програмного забезпечення з волонтерством. А 2012 року повністю покинула сферу ІТ, аби допомагати хворим дітям.  З 2014-го ця допомога поширилась ще й на поранених військових. 

"Коли почалась війна, ми, добре розуміючи медичну кухню, прийшли на допомогу й у військовий госпіталь. Тоді, 8 років тому, були величезні проблеми. Нам дзвонили й казали, до прикладу, що "залишилося всього кілька флаконів антибіотика, ліків не вистачає, допоможіть, бо не маємо що везти хлопцям". Потім почали збільшувати бюджети, таких ситуацій стало менше", – пригадує Ліпська. 

Цьогоріч медичні аптечки в "Крилах надії" почали пакувати ще за тиждень до повномасштабної війни. Наталія каже, що волонтери розуміли, до чого йде, а тому почали вигрібати старі запаси й "підключати" давні контакти. 

"Країна отримала шалений виклик. У перший чи другий день великої війни до нас звернулося Міністерство охорони здоров'я із закликом про допомогу. Бо одна річ, коли "горить" в одному місці, а зараз в нас просто величезний фронт, величезна кількість поранень серед цивільних і військових, змінилася тактика війни і стало очевидно, що нам треба працювати в партнерстві. Деякі запити ми отримуємо напряму від МОЗ, коли вони бачать, що десь не встигають, а питання термінові і їх потрібно закривати негайно. Фонди завжди швидші, ніж держава", – каже волонтерка.

"Держава попросила про допомогу, а потім сказала, що волонтери – злодії"

Наталія Ліпська внесена в реєстр як волонтерка. Раніше збирала гроші на два рахунки – фонду (для медикаментів) і свій персональний (для інших потреб). Після повномасштабного вторгнення прийняли рішення збирати кошти виключно на рахунки фонду й не займатися, наприклад,  придбанням автомобілів для ЗСУ, а лише медициною. Вважає, що так надійніше з юридичної точки зору. Утім, каже Наталія Ліпська, безпека медичних волонтерів є також відносною, адже якщо хтось дуже хоче причепитися, то знайде таку нагоду.

"Із переслідуваннями волонтерів є дві ключові проблеми. Перша – це те, що держава чомусь почала сприймати волонтерів як перешкоду. Інакше я не розумію такої тактики, коли просто людину підбурюють на злочин", – пояснює пані Наталія.

Окрім того, Ліпська наголошує, що державні та правоохоронні органи постійно плутають поняття волонтерської та гуманітарної допомоги.

"Волонтерської допомоги в матеріальному вимірі не існує. "Волонтерка" – це поїхати купити машину, пригнати. Але сама машина є благодійною/гуманітарною допомогою, не волонтерською. І коли мені прокуратура розказує, що за волонтерську допомогу платити гроші, то хтось або не хоче розуміти базових понять, або маніпулює. Бо волонтерська допомога – це праця, знання, дія. А машини – це благодійна гуманітарна допомога", – каже вона.

Збирати гроші на автівки для ЗСУ, розповідає волонтерка, цілком законно. Йдеться про фандрейзинг – збір благодійних пожертв, який із 2014 року дозволено законодавчо. 

"Є реєстр волонтерів, є зміни в податковий кодекс, є зміни в закон про благодійність. Це законна діяльність. Чому прокурори читають лише митний кодекс, а закон про благодійність і податковий кодекс не бачать? Якщо "на хлопський розум", то просто треба розуміти різницю між гуманітарною та волонтерською допомогами. Волонтерська допомога – це праця (поїхати, привезти, відвезти, поділитись знаннями). Але матеріальна цінність (машина, аптечка, "байрактар") – це вже благодійна допомога. Гуманітарною вона стає, коли перетинає кордон – щоб була нульова ставка мита. І не треба вигадувати щось, чого немає", – наголошує Наталія.

Волонтерів в Україні вона вважає незахищеними. 

"Держава повинна була провести інформаційну кампанію і сказати, що без належного оформлення будуть проблеми, що треба оформляти так і так. Замість того держава зробила навпаки – спочатку попросила у волонтерів допомоги, а потім прийшла з обшуками і сказала, що волонтери – злодії".

Як працює волонтерство у світі

Індивідуальне волонтерство працює в усьому світі, розповідає Ліпська. Але там активний волонтерський рух почався раніше, тому в багатьох країнах є усталені юридичні поняття. 

"У нас законотворці 2014 року зробили помилку, назвавши це "реєстром волонтерів". Там, де гроші, – це вже не зовсім волонтерство. Від цього  пішла колізія. Люди дійсно волонтерять і роблять це безкорисливо. Дівчата, які в перші дні війни сідали і гнали ті автомобілі. Монахині, які вивозили важкохворих дітей, роблячи по 3-4 поїздки в тиждень. Оце – волонтерство в чистому вигляді", – пояснює Ліпська.

Читайте також: Державі не вигідно реєструвати волонтерів, але ми маємо її змусити, - Ольга Тесляк

Однак, коли люди знаходять ресурси і "затягують" їх у країну – це, по суті, не волонтерство, а фандрейзинг. 

"З юридичної точки зору волонтерська робота не вимагає паперів. Вимагає благодійна робота. Тому зараз треба сісти кожному й підняти свої "записки самашедшого", які є в кожного з нас від початку війни", – наголошує волонтерка. І додає, що має кілька порад, як уберегти себе від претензій правоохоронців. Головна з них – фіксувати та документувати кожен свій крок.

Головне — детальна документація

"Гроші люблять обрахунок. Якщо ви берете в когось гроші, то, звичайно, краще брати безготівкою. Але виникає проблема – щоб купувати щось у Європі, потрібні великі об'єми валюти. Тому дуже часто волонтери беруть у руки готівку. Записуйте, фотографуйте, беріть розписку – будь-що, щоб потім не сказали, що дали 10 тисяч, а ти показав лише 5", – каже Наталія. Вона радить вести чіткий облік в Excel чи у власному телефоні.

"Прийшли 10 тисяч, витратили 10 тисяч – усе має бути підкріплено чеком (в ідеалі - сфотографувати, закинути й хай буде, бо чеки губляться). Якщо купили й передали щось для військової частини, то треба брати акт прийняття-передання, якщо військова частина готова підписати. Або має бути розписка від конкретного військового: "Отримав, список, кількість, ціна, підпис" і все. Це законний спосіб, який дає можливість волонтерові убезпечити себе", – додає волонтерка.

Вона ще раз наголошує: зараз волонтери просто мають брати до відома, що з державою не можна по-іншому. 

"Потрібно фіксувати всі свої дії. Тоді ви в безпеці. У всіх інших випадках, упродовж війни та після її закінчення, в будь-який момент до вас можуть прийти. 95%, що не прийдуть, але завжди є 5%, що прийдуть саме до вас. Ми сильні, все здолаємо. Але в нас є "ахіллесова п'ята" – наші родини. І коли до тебе вранці завалюються з обшуком, лякаючи твої рідних і дітей, цього не потрібно" – підсумувала жінка.

  • Нагадаємо, роботу волонтерських організацій у Львові хочуть об'єднати в єдиний комунікаційний хаб, який би спростив і убезпечив їхню діяльність
  • Як ми раніше писали, у Львові почали затримувати волонтерів. Так,  4 серпня у львівського культурного діяча і волонтера Олеся Дзиндри провели обшуки. 30 серпня суд обрав запобіжний захід Олесю Дзиндрі та Юрію Музичуку, яких звинуватили у продажу автомобілів, призначених для фронту. Також правоохоронці прийшли з обшуками до відомого мовознавця та волонтера Святослава Літинського і його товариша Назара Островського.  А перед цим обшукували волонтера Олега Яницького. Командир саперного підрозділу Юрій Гудименко повідомляв, якщо суспільство звертатиме увагу на справи проти волонтерів, то ці справи розвалюватимуться в судах.
  • Зауважимо, Зеленський коментував обшуки у волонтерів і закликав надати йому інформацію про несправедливі звинувачення волонтерів, якщо така є

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

 

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин