Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Фіксувати кожен крок": засновниця благодійного фонду Наталія Ліпська порадила волонтерам, як уникнути переслідування з боку правоохоронців

26 вересня, 2022 понедiлок
17:20

Бути волонтером в Україні стає небезпечно. До твого помешкання можуть просто увірватись, перевернути все з ніг на голову і піти. Щоб убезпечити себе, волонтерам потрібно документувати кожен крок. На цьому наголошує львівська волонтерка і благодійниця з багаторічним досвідом Наталія Ліпська

"Еспресо.Захід" поспілкувався з директоркою благодійного фонду "Крила надії" і запитав, як потрібно діяти чесним волонтерам, аби не потрапити під прес правоохоронної системи.

З айтішниці у волонтери

Волонтерством Наталія Ліпська займається ще з 2005 року. Тоді, зацікавившись ініціативами в соцмережах, почала допомагати онкохворим дітям. У 2007 році стала засновницею та директоркою благодійного фонду "Крила надії". Після цього ще 5 років поєднувала розробку програмного забезпечення з волонтерством. А 2012 року повністю покинула сферу ІТ, аби допомагати хворим дітям.  З 2014-го ця допомога поширилась ще й на поранених військових. 

"Коли почалась війна, ми, добре розуміючи медичну кухню, прийшли на допомогу й у військовий госпіталь. Тоді, 8 років тому, були величезні проблеми. Нам дзвонили й казали, до прикладу, що "залишилося всього кілька флаконів антибіотика, ліків не вистачає, допоможіть, бо не маємо що везти хлопцям". Потім почали збільшувати бюджети, таких ситуацій стало менше", – пригадує Ліпська. 

Цьогоріч медичні аптечки в "Крилах надії" почали пакувати ще за тиждень до повномасштабної війни. Наталія каже, що волонтери розуміли, до чого йде, а тому почали вигрібати старі запаси й "підключати" давні контакти. 

"Країна отримала шалений виклик. У перший чи другий день великої війни до нас звернулося Міністерство охорони здоров'я із закликом про допомогу. Бо одна річ, коли "горить" в одному місці, а зараз в нас просто величезний фронт, величезна кількість поранень серед цивільних і військових, змінилася тактика війни і стало очевидно, що нам треба працювати в партнерстві. Деякі запити ми отримуємо напряму від МОЗ, коли вони бачать, що десь не встигають, а питання термінові і їх потрібно закривати негайно. Фонди завжди швидші, ніж держава", – каже волонтерка.

"Держава попросила про допомогу, а потім сказала, що волонтери – злодії"

Наталія Ліпська внесена в реєстр як волонтерка. Раніше збирала гроші на два рахунки – фонду (для медикаментів) і свій персональний (для інших потреб). Після повномасштабного вторгнення прийняли рішення збирати кошти виключно на рахунки фонду й не займатися, наприклад,  придбанням автомобілів для ЗСУ, а лише медициною. Вважає, що так надійніше з юридичної точки зору. Утім, каже Наталія Ліпська, безпека медичних волонтерів є також відносною, адже якщо хтось дуже хоче причепитися, то знайде таку нагоду.

"Із переслідуваннями волонтерів є дві ключові проблеми. Перша – це те, що держава чомусь почала сприймати волонтерів як перешкоду. Інакше я не розумію такої тактики, коли просто людину підбурюють на злочин", – пояснює пані Наталія.

Окрім того, Ліпська наголошує, що державні та правоохоронні органи постійно плутають поняття волонтерської та гуманітарної допомоги.

"Волонтерської допомоги в матеріальному вимірі не існує. "Волонтерка" – це поїхати купити машину, пригнати. Але сама машина є благодійною/гуманітарною допомогою, не волонтерською. І коли мені прокуратура розказує, що за волонтерську допомогу платити гроші, то хтось або не хоче розуміти базових понять, або маніпулює. Бо волонтерська допомога – це праця, знання, дія. А машини – це благодійна гуманітарна допомога", – каже вона.

Збирати гроші на автівки для ЗСУ, розповідає волонтерка, цілком законно. Йдеться про фандрейзинг – збір благодійних пожертв, який із 2014 року дозволено законодавчо. 

"Є реєстр волонтерів, є зміни в податковий кодекс, є зміни в закон про благодійність. Це законна діяльність. Чому прокурори читають лише митний кодекс, а закон про благодійність і податковий кодекс не бачать? Якщо "на хлопський розум", то просто треба розуміти різницю між гуманітарною та волонтерською допомогами. Волонтерська допомога – це праця (поїхати, привезти, відвезти, поділитись знаннями). Але матеріальна цінність (машина, аптечка, "байрактар") – це вже благодійна допомога. Гуманітарною вона стає, коли перетинає кордон – щоб була нульова ставка мита. І не треба вигадувати щось, чого немає", – наголошує Наталія.

Волонтерів в Україні вона вважає незахищеними. 

"Держава повинна була провести інформаційну кампанію і сказати, що без належного оформлення будуть проблеми, що треба оформляти так і так. Замість того держава зробила навпаки – спочатку попросила у волонтерів допомоги, а потім прийшла з обшуками і сказала, що волонтери – злодії".

Як працює волонтерство у світі

Індивідуальне волонтерство працює в усьому світі, розповідає Ліпська. Але там активний волонтерський рух почався раніше, тому в багатьох країнах є усталені юридичні поняття. 

"У нас законотворці 2014 року зробили помилку, назвавши це "реєстром волонтерів". Там, де гроші, – це вже не зовсім волонтерство. Від цього  пішла колізія. Люди дійсно волонтерять і роблять це безкорисливо. Дівчата, які в перші дні війни сідали і гнали ті автомобілі. Монахині, які вивозили важкохворих дітей, роблячи по 3-4 поїздки в тиждень. Оце – волонтерство в чистому вигляді", – пояснює Ліпська.

Читайте також: Державі не вигідно реєструвати волонтерів, але ми маємо її змусити, - Ольга Тесляк

Однак, коли люди знаходять ресурси і "затягують" їх у країну – це, по суті, не волонтерство, а фандрейзинг. 

"З юридичної точки зору волонтерська робота не вимагає паперів. Вимагає благодійна робота. Тому зараз треба сісти кожному й підняти свої "записки самашедшого", які є в кожного з нас від початку війни", – наголошує волонтерка. І додає, що має кілька порад, як уберегти себе від претензій правоохоронців. Головна з них – фіксувати та документувати кожен свій крок.

Головне — детальна документація

"Гроші люблять обрахунок. Якщо ви берете в когось гроші, то, звичайно, краще брати безготівкою. Але виникає проблема – щоб купувати щось у Європі, потрібні великі об'єми валюти. Тому дуже часто волонтери беруть у руки готівку. Записуйте, фотографуйте, беріть розписку – будь-що, щоб потім не сказали, що дали 10 тисяч, а ти показав лише 5", – каже Наталія. Вона радить вести чіткий облік в Excel чи у власному телефоні.

"Прийшли 10 тисяч, витратили 10 тисяч – усе має бути підкріплено чеком (в ідеалі - сфотографувати, закинути й хай буде, бо чеки губляться). Якщо купили й передали щось для військової частини, то треба брати акт прийняття-передання, якщо військова частина готова підписати. Або має бути розписка від конкретного військового: "Отримав, список, кількість, ціна, підпис" і все. Це законний спосіб, який дає можливість волонтерові убезпечити себе", – додає волонтерка.

Вона ще раз наголошує: зараз волонтери просто мають брати до відома, що з державою не можна по-іншому. 

"Потрібно фіксувати всі свої дії. Тоді ви в безпеці. У всіх інших випадках, упродовж війни та після її закінчення, в будь-який момент до вас можуть прийти. 95%, що не прийдуть, але завжди є 5%, що прийдуть саме до вас. Ми сильні, все здолаємо. Але в нас є "ахіллесова п'ята" – наші родини. І коли до тебе вранці завалюються з обшуком, лякаючи твої рідних і дітей, цього не потрібно" – підсумувала жінка.

  • Нагадаємо, роботу волонтерських організацій у Львові хочуть об'єднати в єдиний комунікаційний хаб, який би спростив і убезпечив їхню діяльність
  • Як ми раніше писали, у Львові почали затримувати волонтерів. Так,  4 серпня у львівського культурного діяча і волонтера Олеся Дзиндри провели обшуки. 30 серпня суд обрав запобіжний захід Олесю Дзиндрі та Юрію Музичуку, яких звинуватили у продажу автомобілів, призначених для фронту. Також правоохоронці прийшли з обшуками до відомого мовознавця та волонтера Святослава Літинського і його товариша Назара Островського.  А перед цим обшукували волонтера Олега Яницького. Командир саперного підрозділу Юрій Гудименко повідомляв, якщо суспільство звертатиме увагу на справи проти волонтерів, то ці справи розвалюватимуться в судах.
  • Зауважимо, Зеленський коментував обшуки у волонтерів і закликав надати йому інформацію про несправедливі звинувачення волонтерів, якщо така є

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

 

 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.75
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
16 квітня
17:35
новини Прикарпаття
В Івано-Франківську врятували жінку, яка намагалась скоїти самогубство
17:22
новини Львова
У Львові на Любінській замінять 300 м аварійного водопроводу
17:17
На кордоні з Білоруссю волинські прикордонники просять відвести землю під інженерні споруди
17:04
"Бойовий ворон" від 102-ї бригади ТрО
Підписка для виготовлення FPV-дронів: 102-га бригада ТрО презентувала проєкт "Бойові ворони"
16:51
суд, гроші, штраф
 На Львівщині судитимуть ексголову села за розтрату бюджетних коштів під час реконструкції школи 
16:34
новини Львова
У Львівському перинатальному центрі створять симуляційно-тренінговий центр
16:30
Ексклюзив
Особистий челендж львівського журналіста: прожити місяць за 200 грн і зібрати на дрон для ЗСУ
16:28
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: Бандура. Трибʼют та виставка "Тут був мій дім"
16:25
новини Буковини
Збитки на 290 млн грн і 11 підозрюваних, зокрема ексначальник: на Чернівецькій митниці викрили злочинну організацію
16:20
На фронті загинув захисник з Буковини Ілля Хажіу
16:05
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 16 квітня, завтра, тиждень
16:04
Огляд
Скількох ухилянтів розшукують ТЦК та поліція на заході України
15:51
Придушувала опір і залякувала проукраїнських жителів: колаборантці з Херсонщини "світить" до 15 років в'язниці
Придушувала опір і залякувала проукраїнських жителів: колаборантці з Херсонщини "світить" до 15 років в'язниці
15:47
На Львівщині через аварію на трасі Київ — Чоп ускладнення в русі
15:39
Лаціо Маріно Фарделлі
Поглиблюватимуть двосторонні відносини: Львівщину вдруге відвідав омбудсмен Італії
15:26
дамба у Стрию
Під загрозою була траса Київ – Чоп і житловий масив: річку Стрий, яка руйнувала дамбу, скерували в нове русло
15:11
На Тернопільщині суд зобов'язав постачальника газу повернути незаконно стягнених понад 435 тис. грн
14:57
пункт пропуску "Долгобичув - Угринів"
Поляки розблокували пункт пропуску "Долгобичув - Угринів"
14:55
Львівські хірурги врятували новонароджену дівчинку
Львівські хірурги врятували новонароджену дівчинку з вадою легень, яка могла померти будь-якої миті
14:42
Петро Гулин
Навіки 32: на Донеччині загинув захисник з Франківщини Петро Гулин
14:28
Правоохоронці завадили закарпатцю заробити $2300 за переправлення ухилянта до Румунії
14:14
суд, гроші, штраф
Медуніверситет намагався стягнути заборгованість зі студентки, що через війну виїхала до США і покинула навчання
13:58
Іноземець-далекобійник намагався приховано вивезти до Польщі 35-річного українця
На кордоні з Польщею викрили іноземця-далекобійника, який приховано вивозив із України 35-річного чоловіка
13:43
Андрій Пенцак
У Львові допомагають відновитися фізичному терапевту, який став бойовим медиком і ледь не втратив ногу
13:40
Іван Бліндар та Марія Стопник у Великій Британії
Актори Франківського драмтеатру Іван Бліндар та Марія Стопник візьмуть участь у постановці у Великій Британії
13:27
Борис Возницький
Сьогодні мистецтвознавцю і Герою України Борису Возницькому виповнилося б 98 років
13:15
ДТП у Львові
У Львові зіткнулись дві автівки, серед постраждалих є дитина
12:57
земля
У трьох росіян на Львівщині конфіскували землі
12:38
в'язниця
Авто і 20 тис. грн за злочин: засуджено буковинця, який замовив убивство цивільного чоловіка своєї колишньої
12:24
фури на кордоні
Польські фермери блокують три пункти пропуску на кордоні з Україною: не пропустили жодної вантажівки за добу
12:09
В'ячеслав Шевчук
Ексгравець збірної України та "Шахтаря" Шевчук став генеральним менеджером "Руху"
11:53
В’ячеслав Анатолійович Головко
На Рівненщині розшукують колишнього військового, який вийшов з дому і не повернувся
11:39
біонічний протез руки
Прагне повернутися до лав ЗСУ: 42-річному львів'янину встановили біонічний протез руки
11:26
Андрій Войтко (Пікачу)
Самотужки заходив у тил ворога: на Донеччині загинув нацгвардієць-спортсмен Андрій Войтко (Пікачу)
11:18
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 16 квітня: долар дорожчає
11:11
призери з комбат самозахисту ІСО
Львівські спортсмени стали призерами чемпіонату Європи з комбат самозахисту ІСО
10:54
Закарпатка намагалася вивезти з України старовинні предмети
Нагрудний знак, медальйон Австро-Угорської імперії і раритетний перстень: закарпатка намагалася вивезти з України старовинні предмети
10:40
Біля Яремча в Карпатах горів ліс, вогонь приборкували понад 30 надзвичайників
10:27
На Волині попрощалися з воїном Олександром Зінчуком, якого росіяни розстріляли під Авдіївкою
На Волині попрощалися з воїном Олександром Зінчуком, якого росіяни розстріляли під Авдіївкою
10:10
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 15 квітня
Більше новин