"Фантастика", – Олена Вовк розповіла про різницю між запуском заводів в Україні та Литві
Найбільший український виробник кормів для домашніх тварин "Кормотех" запустив виробництво у Прибалтиці.
"У нашій родині є два види бізнесу - "Ензим" і "Кормотех". Обидва вони інтенсивно розвиваються. "Ензим" будує новий завод, який виготовлятиме високотехнологічні продукти. "Кормотех" торік відкрив завод у Литві. У нас є два наочні кейси, як будувати заводи – в Україні й у Литві", – розповіла під час Міжнародного економічного форуму у Львові співвласниця та голова наглядової ради "Компанії Ензим" Олена Вовк, передає "Еспресо.Захід".
За її словами, обидва заводи почали будувати приблизно одночасно, 2019 року. Однак завод у Литві запустили ще торік, натомість у Львові будівництво ще не завершене.
"У Литві податок на прибуток компанія не платитиме десять років. Після 10 років платитиме 6%. Усе обладнання завезли без жодних митних зборів. Фактично все, у що ми інвестували там, – це обладнання, – розповіла Олена Вовк. – Країна надала нам ділянку "під ключ", тож фактично не вкладали грошей в інфраструктуру. Усі ресурси були підведені не просто до ділянки, а до будівлі. Будівлю також зводили представники держави, маємо право впродовж десяти років її викупити. Ще трохи фантастики: спеціальне державне агентство допомагало нам з усім – реєстрацією компанії, відкриттям рахунка в банку, з пошуком підрядників, з підбором персоналу. Навіть з офісом, коли нам треба було зустрічі проводити, а в нас ще там не було нічого".
За словами підприємиці, у Литві пішло дев'ять місяців на розробку та затвердження попереднього пакета документів. За литовським законодавством, не треба відразу затверджувати з кінцевий варіант проєкту. Спочатку затверджують попередній пакет документів, отримують дозвіл на будівництво й уже тоді починається розробка детального проєкту. Загалом від початку будівництва і до введення в експлуатацію заводу "Кормотех" у Литві минув рік.
У Львові вирішили будувати високотехнологічний завод "Ензим", де випускатимуть дріжджові екстракти.
"Цей завод використовуватиме як сировину те, що використовує наш основний завод, але буде глибока переробка. Фактично розкриватимемо дріжджову клітину й використовуватимемо всі корисні речовини, які є в ній, – розповідає Олена Вовк. – Їх застосовуватимуть для різних галузей: харчової, сільськогосподарської, тваринництва, для галузі, яка шалено зростає, – веганська та вегетаріанська їжа. Усі ті тренди, які зараз існують у світі, стимулюють ріст біотеху та фудтеху. Тому ми вирішили розвиватись у цьому напрямі".
Новий виробничий комплекс вирішили будувати поряд із дріжджовим заводом "Ензим" у Львові.
"З точки зору логістики вирішили будувати біля себе. Тим паче, що була ділянка, потрібні комунікації та ресурси. Але не все так сталося, як гадалося. Ми витратили 30 млн гривень на те, щоб довести до ділянки необхідну інфраструктуру. Не можу сказати, що нам не хотіло допомогти місто чи область. Вони не просто не мають впливу на приватних монополістів, які займаються газом та електрикою, – каже Олена Вовк. – Фактично нас змусили перекладати газову трубу, яка не мала до нас стосунку, але пролягала на нашій території. "Львівобленерго" затвердило нам документацію ще 2019 року. Вони не завершили роботи досі. А це просто-на-просто сховати комунікації під землю!"
"Ензим" сподівався, що з будівництвом нового заводу допоможе закон "про інвест-нянь", який набув чинності наприкінці минулого року, однак так і не запрацював.
"Ми не могли чекати, поки Верховна Рада прийме всі необхідні документи, і почали будувати. Бізнес не чекає. Маємо надію, що, можливо, ще вдасться щось одержати за цим законом, бо це інноваційне підприємство. Ми вклали вже понад 20 млн євро і ще вкладаємо, створюємо нові робочі місця. Але сильно на це не сподіваємося. Нам головне – щоб не заважали. Бізнесу потрібні прозорі правила гри, а їх, на жаль, немає", – підсумувала Олена Вовк.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе