На трасах Закарпаття продають 1 млн л вина на рік. І з підняттям цін у нелегалів стане ще більше покупців, – голова асоціації виноробів області
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для нелегальних продавців, оскільки через подорожчання легального вина у них стане більше покупців
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявив голова Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття Олександр-Василь Гарновдій.
"Законопроєкт про підняття податків поки не підписаний президентом, тому говорити про нього як про закон рано. Але якщо говорити про підняття мінімальних цін на вино, то тут є кілька моментів, – каже Олександр-Василь Гарновдій. – У тій же Італії, Франції, Іспанії собівартість вина значно нижча за рахунок дотацій та механізованого збору урожаю та величезних оборотів. На наш ринок потрапляє велика кількість такого вина, з яким нам складно конкурувати, бо у нас собівартість вища. З огляду на це, підняття мінімальних цін наче логічне. Але є важливий нюанс – величезний тіньовий ринок. І для них підняття цін на легальне вино стане подарунком".
За словами винороба, точно оцінити ринок нелегального вина, з якого взагалі не сплачують податки, нереально. При цьому у державі не намагаються з ним боротись.
"Я народився і виріс на Закарпатті. У нас масово виготовляють і продають по центральних трасах продукцію, яку важко назвати вином. За чутками, у закарпатській області на трасах продають у рік не менше мільйона літрів. Це дуже багато. І з цього вина не сплачують ані гривні податків, – каже він. – Але це лише Закарпаття. А що відбувається у масштабах країни? Так, в інших областях нелегальне вино не продають вздовж траси, там інші схеми. І чомусь держава з цим не бореться. Ви вірите, що в області можна нелегально продати мільйон літрів вина, аби цього ніхто не помітив? Це як з Хмельницьким МСЕК. Ніхто не знав, але 47 інвалідів у прокуратурі".
За словами Олександра-Василя Гарновдія, той мільйон літрів, який продають вздовж трас, завдає не лише фінансових втрат, а й іміджевих. Оскільки його купують здебільшого туристи, у них закарпатське вино асоціюється з поганою якістю, хоча в області стає все більше виробників, які виробляють достойний напій. Але він дорожчий, і його на трасі не купиш.
"Я справді не розумію, як можна зробити вино, аби воно коштувало 60 грн за літр, а ще ж треба заплатити за можливість торгувати ним, бо ж не так просто торгують при трасі. Так само як не може бути якісне вино за 80-90 грн за пляшку. Але є категорія покупців, для яких ціна має основне значення. І якщо легальне вино подорожчає, частина покупців, зокрема туристів, переорієнтуються на тих, хто працює нелегально, взагалі не платить податків. Тому без боротьби з нелегальним ринком підняття мінімальних цін не допоможе, а хіба нашкодить офіційним виноробам", - каже Олександра-Василя Гарновдія.
- У законопроєкті про збільшення податків, який очікує на підпис президента, є пункт про необхідність перегляду мінімальних роздрібних цін для вин. "Не чекаючи рішення від Уряду збільшується на 50% розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін для вин виноградних та іншої виноробної продукції, який встановлений постановою КМУ 957 і не переглядався ще з 2018 року", – про це повідомив депутат ВРУ Олександр Гайду. На його думку, це допоможе захистити виноградарів, які зможуть продавати свій виноград видніше і зупинить виноградники від викорчовування.
- Актуальне
- Важливе