Обмеження переказів з картки на картку: що робити волонтерам та як можна обійти ліміт
З 1 жовтня НБУ запроваджує ліміт у 150 000 грн для переказів з картки на картку. Що робити, якщо треба переказати більше і чи торкнеться обмеження волонтерів
З 1 жовтня 2024 року Національний банк на пів року встановлює ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту". За даними НБУ, 98% клієнтів не перевищують цю суму, тому таке обмеження не вплине на їхню фінансову активність. Натомість ті 2%, які переказують через свої картки вищі суми, на думку НБУ, можуть бути пов’язаними з відмиванням коштів, тож саме тому вирішили запровадити обмеження.
На які перекази діятиме обмеження з 1 жовтня
Ліміт у 150 000 грн діятиме лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Тобто обмежуватимуть лише суму, яку ви комусь переказуєте. Натомість суму, яку клієнт отримуватиме, не лімітують.
Ліміт не застосовуватимуть до клієнтів, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. Тобто якщо ваш офіційний заробіток перевищує 150 тис. грн на місяць – сміливо можна переказувати на картки більшу суму.
На перекази через ІBAN обмеження не діють
"Обмеження не діють на перекази з рахунка на рахунок з використанням реквізитів ІBAN. Тобто перекази між фізичними особами також можна здійснювати через ІBAN. У такому разі кошти потрапляють до адресата трошки довше – до години. Але такі перекази не обмежуються ані за сумою, ані за кількістю", – пояснює "Еспресо.Захід" фінансовий експерт Віктор Гальчинський.
ІBAN – міжнародний номер банківського рахунка. Він починається з коду UA, за яким йдуть 29 цифр. Реквізити рахунка без проблем можна знайти у застосунку свого банку. Відповідно, якщо хочете переказати комусь кошти, використовуючи ІBAN, треба обирати опцію "переказ за реквізитами". Це, до слова, безпечніший спосіб переказів, адже ви бачитимете дані отримувача.
Що робити волонтерам, які збирають великі суми
Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають певним критеріям. Тут найпростіше людям, які зареєстровані у податковій як волонтери й мають окремі рахунки для волонтерської діяльності. Однак і для людей, які волонтерять не систематично, є вихід.
"Волонтерська та благодійна діяльність мають свої особливості. НБУ виставив 5 критеріїв, за якими діяльність особи визнається волонтерською. Достатньо, аби діяльність волонтера відповідала двом критеріям, – каже Віктор Гальчинський. – Перший критерій – офіційна реєстрація волонтера. Другий – якщо банк бачить, що волонтерська діяльність є основною по рахунку. Третє – якщо особа надасть у банк листи про співпрацю з військовою частиною, благодійним фондом чи медичну документацію. Також людина може написати у банк і вказати мету збірки та термін. П’ятий критерій – у відкритих джерелах, у тому числі в соцмережах, є інформація про цю збірку, яка свідчить про діяльність особи як волонтера".
Тобто якщо ви не є зареєстрованим волонтером, але оголосили збір на свій рахунок, варто повідомити про це банк заздалегідь.
"Рішення визнавати чи не визнавати конкретну людину волонтером – у компетенції кожного конкретного банку. Якщо банк визнає діяльність волонтерською, її не обмежують ані за вхідними переказами, ані за вихідними. При цьому банки зобов’язані будуть враховувати інформацію про недобросовісні дії волонтера – якщо така інформація підтвердиться, банк може відкликати статус волонтера, – каже експерт. – У будь-якому разі, якщо ви оголошуєте збір, варто попередити про це банк. Попри те, що вхідні перекази не лімітують, це питання банківського моніторингу. Якщо людині починає надходити багато переказів з різних джерел, банк може зупинити видаткові операції за рахунком і запитати, що відбувається. Тому краще діяти так: оголосили збір – відразу повідомили банк".
- Актуальне
- Важливе