Що таке екологічний стік та як він дозволить відшукати баланс між природою і людьми
Людська діяльність часто порушує природний баланс водних екосистем. І насамперед шаленого тиску зазнають річки: будівництво гребель, відведення води для зрошення та інших сільськогосподарських потреб, активна урбанізація на прибережних територіях – все це негативно впливає на здоров'я водних артерій нашої планети. Забираючи занадто багато води у річки, ми позбавляємо її життєвої сили. Річкова екосистема деградує, а разом з нею — залежні від неї види рослин і тварин (тобто страждає біорізноманіття)
Про це "Еспресо.Захід" повідомили у "WWF-Україна".
Збалансувати потреби людини і природи дозволяє так звана концепція екологічного стоку. Хоча для України це поняття відносно нове, у багатьох країнах світу такий принцип вже давно став невід’ємною частиною управління водними ресурсами. Ексклюзивно для "Еспресо Захід" експерти Всесвітнього фонду природи Україна (WWF-Україна) пояснюють, що таке екологічний стік і чому ця концепція має стати одним із пріоритетів роботи водного господарства України.
Що таке екологічний стік і для чого він потрібен?
Екологічний стік — це кількість, час і якість води, необхідні для підтримки здорових водних екосистем (річки, озера, водно-болотні угіддя).
"Щоб краще зрозуміти це, уявіть річку як живу систему, яка підтримує тонкий баланс біорізноманіття: від неї залежать безліч видів рослин, риби плавають у її водах, птахи гніздяться вздовж її берегів, дикі тварини тут живляться та п’ють воду. Усі ці представники флори та фауни залежать від стабільного потоку води у річках для виживання. Проте забираючи воду з річок для своїх господарських потреб, люди тим самим обмежують дику природу у цьому цінному ресурсі", — пояснює керівниця напряму “Вода" WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Фото: надали в WWF-Україна
Якщо забрати занадто багато води, скажімо, для фермерського господарства, це може спричинити зменшення рівня води на окремих ділянках або втратити свою природну течію (фото WWF-Україна: одна з малих річок, яка фактично пересохла через неправильне господарювання, Чернівецька область)
Дотримання концепції екологічного стоку гарантує, що люди не забиратимуть занадто багато води для забезпечення виключно власних потреб конкретної громади. А залишатимуть у річкових екосистемах стільки води, щоб ті могли продовжувати функціонувати належним чином. Це немов виділення "мінімального водного бюджету" для річки.
Йдеться не лише про те, щоб залишити в річці трохи води; час і якість також мають вирішальне значення.
Оскільки без достатньої кількості води у річках та водоймах деякі види риб можуть втратити можливість до розмноження. Наприклад, якщо водні шляхи, які риби використовують для міграції до місць нересту, пересихають, риби не матимуть доступу до своїх оселищ. Це призведе до зниження їх популяцій та порушення екосистеми в цілому.
Фото: WWF-Україна
Фото: WWF-Україна
Баланс між людськими та екологічними потребамиЕкологічний стік є актом балансування. Громадам у верхній течії річки потрібна вода для пиття, сільського господарства та промисловості, але річкові екосистеми та громади у нижній течії також потребують води для повноцінного функціонування.
Вивчаючи, як екосистеми реагують на різні рівні водного потоку, вчені можуть визначити екологічний стік, необхідний для підтримання життя в цих середовищах, але при цьому дозволяючи людині використовувати воду на свої потреби.
По суті, екологічний стік — це як контракт між природою та людьми. Гарантія того, що використовуючи річки для нашого блага, ми не забуваємо про життя, яке залежить від них і яке ми необачно можемо знищити.
Ми маємо терміново переглянути наші підходи до управління водними ресурсами
"Нещодавно команда WWF-Україна відвідала Чернівецьку та Івано-Франківську області, де ми побачили, на жаль, типову ситуацію для всієї України. Зокрема, місцеві громади та бізнеси нераціонально, а часом навіть бездумно, забирають воду з річок для власних потреб. При цьому зовсім не піклуючись про потреби екосистеми, від якої ці громади також залежать", — розповідає Оксана Коноваленко.
Фото: WWF-Україна
Фото: штучний ставок, який створила одна з громад у Чернівецькій області, загативши річку земляною греблею
Фото: Ставок дозволяє зрошувати величезні поля, що розкинулися вздовж змілілої річки.Також воду з нього забирають на інші потреби громади.
Фото: Однак, в результаті неправильного господарювання, річка втратила свою водніть. На фото видно, як з правого боку від греблі води вже фактично немає. Тобто місцева екосистема відчуває значний водний дефіцит. Як, власне, і сама громада.
Фото: Результат такого господарювання? — Пересохла річка, про яку нагадує хіба що очерет і незначні залишки води, яка "цвіте" через втрату проточності.
В Україні концепція екологічного стоку ще тільки обговорюєтьсяЗ 2017 року українське законодавство ввело важливе поняття – екологічна витрата води. Це мінімальний обсяг води, який обов'язково має скидатися з водосховищ (ставків) у річки. Такий підхід дозволяє зберегти річки здоровими та підтримувати їх природні функції.
Розмір екологічної витрати визначається з урахуванням багатьох факторів, зокрема, прогнозу водності річки та екологічних вимог.
На сьогодні основним технічним документом, який надає розуміння що таке екологічний стік та як його використовувати при розробці планів управління річковими басейнами, є Керівництво №31 "Екологічний стік" спільної стратегії впровадження Водної Рамкової Директиви (2000/60/ЄС).
Але для ефективного впровадження цієї концепції потрібні додаткові кроки. WWF-Україна працює над розробкою національних підходів і методів визначення екологічного стоку. Це включає в себе дослідження річок, збір даних про кількість води та стан екосистем.
На сьогодні WWF-Україна рекомендує проводити моніторинг екологічного стоку, тобто регулярно перевіряти, чи достатньо води залишається в річках і озерах. Також важливо включити ці дані в плани управління водними ресурсами на рівні держави.
Зважаючи на посилення антропогенного впливу на водні ресурси та зміну клімату, впровадження цього принципу набуває критичної важливості. Ми не можемо зволікати, адже від здоров’я наших річок залежить майбутнє поколінь.
- Актуальне
- Важливе