"Кома замість тире": як волонтерам вдалося прибрати 19,5% податку на допомогу для військових
Президент Володимир Зеленський підписав Закон, який вносить зміни у податковий кодекс. Тепер допомога війську не оподатковується
Журналістка "Еспресо.Захід" з'ясовувала, як тепер волонтери допомагатимуть військовим.
Відтепер передавати допомогу військовим можна без податків. Президент України Володимир Зеленський підписав Закон, який вносить зміни у статтю 165.1.54 Податкового кодексу України.
За словами керівниці благодійного фонду "Крила надії" Наталі Ліпської, досі звільнялися від сплати податку лише зі статусом учасника бойових дій, в іншому випадку волонтери або ж самі військові сплачували 19,5 % податку.
"До прикладу, якщо військовий без УБД на свій рахунок збирав кошти – сплачував податок, якщо волонтери передали – сплачував військовий, якщо ж допомога надійшла від фонду – сплачує ГО. Ситуація була така, що ми допомагали війську і ще й платити податок за це – розповідає Наталя Ліпська. – Звісно нас це не влаштовувало. Це величезна підлість – оподатковувати допомогу, яку отримують військові".
Кома, замість тире – так вже встигли охрестити волонтери зміни, які потрібно внести в документ. Адже саме це потрібно було, щоб допомога для війська не оподатковувалася.
"У мене був випадок. Моя подруга попросила в мене рюкзак для бойового медика. Але ще не мала статусу учасника бойових дій. Щоб не платити податок, мусила шукати побратима з документом, аби оформити на нього допомогу і платити додаткових коштів", – додала керівниця благодійного фонду.
Військова Ірина Клейменова теж потрапляла у ситуації, коли шукала побратимів з УБД.
"Я нарешті зможу оформити допомогу на себе, а не шукати побратимів з УБД, – каже жінка. – Так значно простіше. Плюс я взагалі не розумію, як держава може стягувати податок з майна, яке куплене не для того, щоб у цивільному житті комфортно жити, а, щоб краще та ефективніше воювати".
Внести зміни волонтери намагалися ще після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У березні – квітні 2022 року. За словами волонтерки, тоді не вдалося переконати посадовців. Хоч благодійники пояснювали, що багато військових лише пішли воювати і допомога їм потрібна вже і негайно, а статус учасника бойових дій не легко і швидко оформити. Посадовців це не переконало. Вони пояснювали, що благодійники не правильно трактують норму. Але у 2023 році у Міністерстві фінансів таки підтвердили, що справді допомогу без податку можуть отримувати лише учасники бойових дій.
"Дев'ять місяців у нас тривала активна фаза боротьби, – розповідає Наталя Ліпська. – Нам розповідали, що внести зміни не можна через моніторинг МВФ. Але він немає нічого спільного з допомогою війську. Тому ми вирішили все-таки боротися за зміни. Знайшли два способи: розробили окремий законопроєкт і внесли правки щодо іншого документа, який змінює податковий кодекс. Другий варіант вдалося реалізувати. Це Закон, який зовсім не стосується військової допомоги війську, але вносить правки у податковий кодекс. Ми скористалися цією лазівкою, нам допомоги народні депутатки України Галина Васильченко та Інна Совсун. Саме вони внесли правки".
Втім це ще не останні зміни, які волонтери хочуть внести у податковий кодекс. Наступний крок – 112 стаття, де є перелік речей, які не оподатковуються. Волонтери хочуть розширити його і додати туди РЕР, наземні роботизовані платформи та інше обладнання, яке потрібне для військових.
- Раніше волонтери розповідали, що військові без УБД повинні платити 19,5% податку за допомогу від волонтерів.
- Волонтери закликали обласні ради та місцеві громади писати звернення до нардепів, Кабміну та Офісу президента.
- У Міністерстві фінансів пояснювали, що зміни в податковий кодекс внести не можуть через угоду з МВФ
- Військова розповіла, що отримати статус УБД дуже складно. Їй за два роки ще цього не вдалося.
- Актуальне
- Важливе