Екологи проти ралійників: чи порушать автоперегони в Карпатах "сезон тиші"
Екологи й лісівники слідкуватимуть за учасниками "Ралі Галіція", аби ті не порушували Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Про це в коментарі для Еспресо.Захід повідомив директор Національного природного парку "Сколівські Бескиди" Василь Приндак.
"Державна служба нашої охорони в ці три дні працюватиме там, де відбуватиметься ралі, біля Східниці. Сьогодні ми повідомили Державну екологічну інспекцію Львівської області, вони так само долучаться. Щоб не було порушень, хочемо порозставляти камери й перевірити – чи дійсно буде так, як кажуть організатори перегонів", – зазначив Приндак.
Нагадаємо, екологи закликали скасувати ралі, зважаючи на те що терміни проведення 2 етапу перегонів (4-6 червня) припадає на "сезон тиші", а маршрут автоперегонів проходить через частину території Національного природного парку "Сколівські Бескиди".
У Нацпарку також додають, що хоч у минулі роки були такі ж змагання, але проводили їх лише дорогами загального значення – по лісових не їздили.
Водночас організатори змагань запевняють, що й не планували проводити змагання лісовими дорогами, адже розуміють, що їх просто так не відновити.
"Ту ділянку, яка пролягає через Національний природний парк, ми "обрізаємо", тобто там автомобілі їхатимуть у штатному режимі – відповідно до правил дорожнього руху.
8 років на цих дорогах проводять змагання. Цьогоріч збіглося з "сезоном тиші". Це правильний закон, але просто заборонити їздити людям по дорогах не може жоден закон. Бо це дороги загального користування. Ми не їздимо по бездоріжжю. Якби ми їхали лісовими дорогами, то було б справді серйозне питання. Лісові дороги руйнуються, їх ніхто не відновлює. Але комунальні дороги, які використовує населення між населеними пунктами, – це інше", – розповів директор ГО "Галицький автомобільний клуб" Сергій Єженков.
Утім екологи трактують "сезон тиші" по-іншому та вважають, що ралі в цей час є неприпустимим. Екологиня МБО "Екологія. Право. Людина" Катерина Полянська пояснює, що в законі України про тваринний світ є стаття про "сезон тиші", в якій прописано, що проведення заходів, які спричиняють гучний шум, забороняється.
"Зараз власне сезон, коли тварини виводять своїх малят, птахи виводять пташенят. І щоб не створювати їм зайвий неспокій, є відповідний закон.
Є деякі види тварин, які пристосувалися до життя поруч з людиною, вони можуть повернутися до гнізд і їм це не становить шкоди. Але є певні види птахів, які за стресових обставин можуть навіть не повернутися до свого гнізда. Це, скажімо, чорний лелека (занесений до Червоної книги), який дуже чутливий. Є птахи, що внаслідок шуму можуть покинути своїх пташенят. Також зараз поступово починають прокидатися земноводні – саламандри, тритони, які теж занесені в Червону книгу".
Екологи побоюються, що загроза тваринам від спричинення надмірного шуму існує, це обґрунтовано науковцями і підтримано лісівниками та мисливцями.
Керівництво "Сколівських Бескидів" обурюється, адже організатори автоперегонів не зверталися до них за жодним дозволом.
"Якби не інтернет-ресурси – ми нічого й не знали б. Тільки десь, коли вже почали виходити матеріали, побачили і звернулися до екологічної інспекції, департаменту екології, львівського обласного управління екології. Дякуємо за дуже чітку позицію громадським організаціям. На сьогодні ми так і не вийшли з організаторами ралі на зв’язок", – каже Василь Приндак.
Представники Національного природного парку кажуть, що в майбутньому наполягатимуть, аби маршрут перегонів узгоджували з ними.
-
Як відомо, з 1 квітня по 15 червня у лісах та природно-заповідному фонді оголошено "сезон тиші" у лісах та природно-заповідному фонді. У цей період забороняється проведення робіт і заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою.
-
Перше "Ралі Галіція" провели на Львівщині 2003 року. 2006 року перегони вперше провели у статусі міжнародних змагань. Найхарактернішою особливістю ралі є унікальні спецділянки з гравійним покриттям. На деяких ділянках швидкість учасників наближається до 130 км/год, що робить ці перегони одними з найшвидкісніших гравійних ралі Європи.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе