Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Скарг майже немає": Забарило про два місяці роботи е-квитка у Львові

Юрій Мартинович
11 лютого, 2024 неділя
08:45

Сьогодні, 11 лютого, минає два місяці, відколи у всьому громадському транспорті Львова запровадили безготівковий розрахунок, тобто е-квиток

Директор департаменту мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило розповів "Еспресо.Захід" про те, які тенденції спостерігаються завдяки роботі е-квитка і як вони впливають на роботу громадського транспорту.

Олег Забарило

Фото: ЛМР


Коли система запрацювала 11 грудня, то люди масово скаржилися на те, що е-квиток начебто краде гроші. Яка ситуація є зараз?

На сьогоднішній день, скарг практично немає. Вони були раніше, коли не було розуміння, яким чином працює система, люди ще не використовували існуючі можливості, той же додаток EasyPay, який дає можливість поповнювати і відслідковувати баланс на ЛеоКарт. Також було багато скарг, бо була масштабна атака на оператора "Київстар" і, відповідно, тиждень часу накопичувалися дані з поїздок на борту транспортних засобів. Потім воно централізовано за цілий тиждень відвантажувалося, і вже не кожен пам’ятав, скільки поїздок здійснив, тому були скарги і зауваження. Зараз є можливість перевірити по кожній з транспортних карток, які поїздки і в який день були здійснені. З цим проблем немає.

Менше 25% пасажирів досі платять готівкою, а 40% від всіх валідацій – це пільговики

Фото: ЛМР/Роман Балук


За ці два місяці, які позитивні тенденції вже помітні?

За такий короткий період часу тенденції є дуже позитивні. У першу чергу перехід на безготівкову оплату. На сьогоднішній день менш ніж чверть відсотків всіх грошових операцій у громадському транспорті – це готівка. Все інше – оплата безготівкова або валідація за допомогою транспортних чи пільгових карток. Ми бачимо що кожного тижня динаміка така, що далі зростає відсоток без готівки і зменшується відсоток готівки. Це ключовий ефект від запуску е-квитка.

Зараз по останніх результатах маємо, що 24% - готівка, а 76% - це безготівкова оплата. В середньо ми бачимо кожного тижня плюс-мінус 40% всіх пасажирів, які валідуються – це пільговики. Ми прийшли на повністю прозорий і зрозумілий механізм компенсації перевізникам за перевезення пільговиків. Ми моніторимо валідації на борту кожного транспортного засобу і маємо можливість оплачувати перевізникам конкретно за ту кількістю поїздок, яку здійснили пільговики в них на маршруті. Тобто це прозорий механізм який дає можливість і економити кошти, і обґрунтовано виплачувати суми, які в дійсності мали бути виплачені перевізникам.

Також ще один важливий момент, що ми бачимо суттєве зростання виручки, бо всі операції в громадському транспорті є обліковані. Якщо в електротранспорті це десь підвищення тарифу, то в автомобільному – ми можемо говорити і про зниження тарифу. Бо більшість людей користується безготівково. Якщо раніше ціна була лише 15 грн, то зараз при розрахунку карточкою ЛеоКарт – 13 грн. Тим не менше виручка у комунального перевізника АТП-1 зросла на близько 10 млн грн. Це сталося за рахунок того, що вся виручка є прозорою і облікованою. При кожній поїздці навіть при оплаті готівкою видається квиток, тобто ми бачимо в системі кожну поїздку. Власне це є ті кошти, які ми маємо можливість спрямувати на прозорі і офіційні зарплати водіям. Це як наслідок дає підвищення відрахувань податків і внесків до б'юджетів різних рівнів. АТП-1 близько 3,7 млн грн додатково після запуску е-квитка сплачує податків від заробітної плати.

Читайте також: У Львові в водіїв комунального транспорту зарплата виросла до 44 тис. грн завдяки е-квитку, - Забарило

А стосовно слабкий сторін, які тенденції?

Слабкі сторони – постійно клопітка робота з водіями і пасажирами. На щастя, пасажири вже звикли і розуміють, яким чином працює система.

Але є ще місцями недобросовісні водії, які намагаються десь не видавати квитки і тим самим залишати собі готівку, яка все ще в нас є в громадському транспорті. Ми з цим активно боремося.

Маємо дані і взаємодію з керівниками підприємств перевізників. При виявленні таких фактів, водіїв депреміюють і штрафують. Також у нас працюють контролери. Зараз є близько 92 контролерів. Вони перевіряють як факт оплати в громадському транспорті, так і моніторять роботу самого обладнання та роботу водія. Нам важливо знати, наскільки якісно водій комунікує з пасажирами, чи видає паперові квитки, чи обслуговує систему бортову належним чином. Тому є можливість підкоригувати, коли ми збираємо ці дані від контролерів, щоб прийняти рішення.

Чи платили водії штрафи за неякісну роботу?

Так, були випадки, коли водії, які не видавали паперові квитки платили штрафи. Навіть була викликана поліція, бо це є привласнення коштів пасажирів. Можемо це так трактувати в окремих випадках. Тому були складені відповідні матеріали поліцією. Досить великі штрафи платили водії.

Львову бракує коштів, щоб перейти на оплату транспортної роботи

Фото: ЛМР/Роман Балук


Відомо, що наразі система е-квитка ще повністю не розгорнута і ряд функціоналу має ще запрацювати. Коли можна очікувати на перехід при якому місто оплачує перевізникам кошти за кілометр виконаної роботи, що є кінцевою метою запровадження АСОП у Львові?

Найперше треба зрозуміти, що є дуже багато факторів, які впливають на роботу системи. Так, кінцевим фунціоналом передбачено, що ми мали б перейти на оплату транспортної роботи. Тобто оплачувати перевізникам за кожен кілометр, який вони проїжджають. Чи то трамвай, чи тролейбус, чи автобус. Але на сьогодні в Україні навіть законодавства під оплату за транспорту роботу немає. Спілкувалися з іншими містами. В нас є певна робоча група під головуванням заступника міністра інфраструктури і зараз допрацьовується і напрацьовується законодавство, яке дасть можливість Львову серед інших пілотних міст перейти на оплату транспортної роботи.

Кілька тижнів тому у нас був заступник міністра інфраструктури. Він був приємно вражений, що ми в такий досить стислий період від запуску, настільки якісно налагодили роботу е-квитка. Ми попередньо домивалися, що Львів буде серед тих міст, які в рамках пілотного проєкту матимуть можливість перейти на опалу транспортної роботи. Це в частині законодавства моменти. Електротранспорт має десь прописані норми, які регламентують оплату за виконаний кілометр роботи. Якщо говорити про автобусні перевезення, то таких норм немає. Міста на свій страх і ризик певні гібридні механізми прилаштовують, які є не зовсім зрозумілі і не зовсім відповідають чинному законодавству. Тому ми хочемо правильним шляхом піти і перейти на оплату транспортної роботи так, як мало би бути.

Другий важливий момент, що при переході на транспортну роботу треба підвищувати видатки на роботу громадського транспорту з міського бюджету. Бо зараз в нашій системі передбачено, що ми збираємо кошти від оплати пасажирами і ці кошти скеровуємо перевізнику, який надав пасажирам цю послугу. Тому перевізники зацікавлені, при такому механізмі – вони наші союзники. Перевізники розуміють, що скільки пасажири дали коштів, стільки вони від нас отримають. Вони зацікавлені, щоб пасажир сплачував кошти. Вони є союзниками контролерів, які перевіряють факт оплати в громадському транспорті. Якщо говорити про наступний етап, тоді перевізник зацікавлений їздити якомога більше, тобто намотувати кілометри, але його перестає цікавити чи є пасажир в транспорті. Цей механізм звичайно, з точки зору пасажира, є більш комфортний і зручний, бо є більше громадського транспорту, перевізник подає всі рейси зранку та ввечері. Однак таке підвищення якості тягне за собою і підвищення видатків з міського бюджету. У міському бюджеті поки не достатньо коштів, щоб перейти на оплату транспортної роботи. Ми маємо підтримку від колег депутатів з профільної комісії і комісії фінансів, щоб у перспективі все таки відшукати кошти і перейти на таку оплату. При аналізі поступок грошей в першому півріччі до міського бюджету, будемо дивитися, чи є, чи немає на це коштів. В іншому випадку стикнемося з тим, що будемо оплачувати кошти в тому обсязі, які в нас будуть в бюджеті.

Ну і звісно третій фактор – технічний. Проєкт масштабний і різноплановий. Залучені не тільки фахівці з ЛМР чи Львіватводору, а також міжнародні партнери, приватні компанії. Комунікуємо з підрядниками. Та немає їх фізичної присутності, що ускладнює процеси швидкого і якісного реагування.

Читайте також: До квітня буде можливість пересадки, а до липня – мобільний додаток е-квитка, - Забарило
Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.18
  Купівля 38.18
  Продаж 38.69
 • EUR
  Купівля 41.3
  Продаж 42.1
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
26 лютого
22:54
У Тлумачі на Прикарпатті 50 родин загиблих воїнів ушанували Героїв
У Тлумачі на Прикарпатті 50 родин загиблих воїнів ушанували Героїв
22:34
У Франківську чоловіка, який задушив свою сусідку, взяли під варту
У Франківську чоловіка, який задушив свою сусідку, взяли під варту
22:16
У Надвірній на Прикарпатті під час аукціону зібрали 390 тис. грн на дрони для захисників
У Надвірній на Прикарпатті під час аукціону зібрали 390 тис. грн на дрони для захисників
21:56
Оновлено
У ДТП на Львівщині загинув 13-річний вихованець ДЮСШ "Рух-Сокаль"
У ДТП на Львівщині загинув 13-річний вихованець ДЮСШ "Рух-Сокаль"
21:38
новини Львова
На Волині п’яний водій хотів відкупитися за 7 тис. грн, а тепер може провести в тюрмі кілька років
21:20
У Франківську пенсіонер, який переходив пішохідний перехід, потрапив під колеса BMW
21:03
Відправляли з РФ до України підроблені ліки для онкохворих
На Рівненщині попередили про потрапляння на ринок понад 56 тис. упаковок неякісних ліків
20:46
В Україні є лише 400-450 пар: на Львівщині виявили нове місце гніздування чорного лелеки
20:29
зборони громади ПЦУ у с. Присліп Міжгірської громади
На Закарпатті зареєстрували дві нові парафії ПЦУ 
20:15
З мобілками у презервативах: на Закарпатті спіймали чоловіків, які хотіли переплисти Тису
19:57
У литовському парламенті відбулася виставка малюнків на уламках зброї
У литовському парламенті презентували уламки зброї, які розмалювали діти-волонтери з Волині
19:42
Проти нардепа Палиці відкрили кримінальну справу про відмивання грошей, - ЦПК
Що задекларував олігарх з Волині Ігор Палиця: дорогі годинники та понад 10 млн грн дивідендів
19:32
шафран Гейфеля
У Долині нарцисів на Закарпатті уже починають цвісти шафрани та білоцвіти 
19:19
загинув свічка
На Хмельниччині проведуть в останню дорогу захисника Андрія Заруцького
19:04
Ексклюзив
Володимир Катамай
На зв’язку був Боже: історія загиблого командира, воїна 24-ї ОМБр Володимира Катамая
18:55
У вівторок у Львові попрощаються з трьома захисниками України
18:37
Львів відсудив понад 1 млн грн в готелю та магазину, які заборгували за оренду
18:32
нелегали з України в Польщі
У Польщі затримали двох чоловіків з України, які перетнули кордон на велосипедах
18:23
На Закарпатті судитимуть місцевого мешканця, який безпілотником переправляв цигарки за кордон
18:10
Новини Заходу України
На Рівненщині знизився рівень захворюваності на грип та ГРВІ, втім двоє людей померли
17:59
На Тернопільщині чадний газ забрав життя двох людей за добу
17:45
У Тернополі в ДТП постраждав однорічний хлопчик
17:27
У Львові  врятували дівчинку з Хмельниччини з рідкісною аутоімунною недугою 
17:20
Любомир Гузар
Блаженніший Святослав оголосив про початок беатифікаційного процесу Любомира Гузара
17:15
зґвалтування
Жителю Черкащини загрожує довічне ув'язнення за зґвалтування та розбещення 13-річної дівчинки у Рівному
17:13
Херсонець отримав підозру у збуті волинянину трьох автоматів Калашникова
17:01
Гліб Корнієнко
Мав успішний досвід у топклубах: ФК "Карпати" підтвердив запрошення шеф-скаута
16:58
міністр оборони Швеції Паль Йонсон у Львові
Міністр оборони Швеції відвідав Центр рекрутингу у Львові
16:53
новини Львівщини
У Тернополі за колабораціонізм луганчанці присудили 15 років тюрми
16:47
ремонт дороги
У Львові на Угорській ремонтуватимуть 100-літній каналізаційний колектор
16:40
На Хмельниччині місцевий отримав підозру у збуті фальсифікованих цигарок
16:32
На Львівщині СБУ затримала двох депутатів міськради, які вимагали хабар за земельне питання
16:23
Сергій Литвинчук
Унаслідок мінометного обстрілу на Луганщині загинув волинський боєць Сергій Литвинчук
16:09
ЛМР дозволила забудовнику перекрити частину Городоцької до кінця року. Деталі
16:05
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 лютого, завтра, тиждень
15:57
вертоліт
У Чернівецькій області прикордонники за допомогою вертольота спіймали двох чоловіків, які тікали з України
15:40
Тернопільські медики вперше в Україні провели унікальну операцію: вийняли серце з грудної клітки, щоб видалити пухлину військовому
Тернопільські медики вперше в Україні провели унікальну операцію: вийняли серце з грудної клітки, щоб видалити пухлину військовому
15:35
Огляд
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 26 лютого по 3 березня: музика Валерія Квасневського і "Руїни та репродукції" Сергія Савченка
15:26
чадний газ
На Буковині двоє дітей потрапили до лікарні через отруєння чадним газом
15:10
Україна-Польща
Польські компанії також залежні від українського ринку: Рівненська ОВА проаналізувала товарооборот між країнами
Більше новин