Два прем'єри: британський та польський збираються оголосити про новий військово-політичний альянс з Україною. Блог Олега Манчури
Польща передасть Україні засоби протиповітряної оборони – аж відлягло, а то ялова позиція Варшави вже не просто дивувала, а ставала непристойною.
"Із двох сторін його оточували найславетніші мужі королівства, котрі вславилися у раді або бою. Князі й бояри литовські, попри літню спеку, одягли заради пишноти шуби, підбиті дорогими хутрами, князі руські у негнучкому широкому одязі на тлі костьольних мурів і позолоти нагадували ікони візантійської роботи", – так описує Генрик Сєнкевич в "Хрестоносцях" вихід короля Ягайла та королеви Ядвіги.
Зауважте: князі польські, князі литовські, князі руські. Навіть українофоб Сєнкевич не зміг назвати їх хлопами чи схизматиками, а прославленою аристократією, що стояла поруч з послами Папи Римського та Імператора Священної Римської імперії.
Принаймні тоді, перед 1 410 роком, коли руські полки спільно з литовцями та поляками зупинили тевтонський Drang nach Osten.
Це був "краківський період" новостворюваної держави – сильної в своєму етнічному та релігійному розмаїтті; де протестанти, православні та католики були рівні при дворі короля, що при народженні мав литовське ім'я Ягайло, при охрещенні в православ'я отримав українське ім'я Яків, а при коронації – польське ім'я Владислав.
То був час ще до того, як перенесли столицю до Варшави, Річ Посполита стала Польщею, а Польща почала напуватися мазовецьким шовінізмом та єзуїтською нетерпимістю.
Це потім Хмельницький ліквідує вже неспроможну до компромісів, негнучку та мляву державу, на жаль, ціною і української свободи на триста років.
Але поза тим, був і розгром німців під Грюнвальдом в 1410 році, і вирішальна роль запорожців в деблокаді Смоленська та капітуляція московитів в 1633.
Була Орша 1514 на чолі з нашим князем Острозьким; була битва під Замостям в 1920 на чолі з Марком Безручком; був спільний польсько-український Парад Перемоги 9 травня 1920 року на Хрещатику.
Були спільні акції нашої УПА та польської АК, як проти німців, так і проти русскіх – вічних союзників, які лише на мить ставали ворогами.
Таке враження, що якась наполовину зсушена історична вена почала наповнюватися кров'ю.
Це новий пульс, який ще багатьох здивує.
В Києві два прем'єри: британський – Борис Джонсон та польський – Матеуш Моравецький збираються оголосити про створення нового військово-політичного альянсу з Україну.
Коли місяць тому я стояв на березі Нормандії, дивився на Ла-Манш та писав про існування двох норманських держав у Європі – країни вікінгів у Англії та країни варягів в Україні – це було лише історичним фантомом.
Але Путін все ж геніальний чародій – привид, примару, ілюзію минулого наповнив життям, зброєю та геополітичною амбіцією.
Джерело.
Про автора: Олег Манчура, журналіст.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе