Догляд за зубами: 10 порад дитячого стоматолога для мами і тата

28 вересня, 2021 вiвторок
09:00

Молочні зубки хоч і маленькі, але можуть боліти так само, як і постійні. До того ж, їх здоров'я впливає на систему травлення, адже від якості пережовування їжі залежить, як вона засвоюється. Тому гігієна ротової порожнини має бути регулярна та правильна.

Стоматолог дитячої поліклініки "Веселка" Анна Кривицька розповіла про декілька правил, що допоможуть батькам зберегти здоров’я зубів у дітей.

1. Догляд за зубами має починатися з появою першого молочного зуба. Це перше і найважливіше правило. У цей час вже варто відвідати стоматолога. Він надасть широку консультацію з гігієни ротової порожнини: якими засобами користуватися, як і коли правильно чистити зуби, як їжа та напої впливають на них. Адже, наприклад, нічні компоти (навіть без цукру) можуть викликати у малюка так званий ранній пляшечковий карієс. 

Якщо вчасно розпочати належний догляд за зубами, візити до стоматолога будуть лише профілактичні, а значить, легкі та приємні для дитини. Такі ранні зустрічі з дитячим стоматологом важливі ще й тому, що формують довіру та допомагають дитині у майбутньому, якщо виникне потреба лікувати або видаляти молочний зуб , не боятися йти до лікаря.

2. Поради з догляду за зубами дітей має надавати саме дитячий стоматолог.  Адже це лікарі, які спеціалізуються на засобах догляду за ротовою порожниною малюків, слідкують за новинками. Наприклад, дитячі стоматологи поліклініки "Веселка" точно розуміють, яка паста смачна, а яка викликає у дітей відразу, які щіточки підходять для молочних зубів та зручні для батьків. Це все важливо для того, щоб процес чищення був комфортний.

Вузький спеціаліст може за одну консультацію надати батькам усю необхідну, а головне, перевірену інформацію. І не доведеться шукати поради та відгуки в інтернеті, пробувати різні засоби, витрачати на це час та гроші. Крім того, коли справа стосується здоров’я дитини, експериментувати не варто. Краще послухати спеціаліста та дотримуватися його професійних рекомендацій.

3. Харчування впливає на стан зубів. Важливо, щоб дитина пила багато води та не мала частих перекусів (звісно, якщо це не немовля). Постійні вуглеводневі атаки, коли ми весь час щось їмо, дуже агресивно впливають на зуби. Тому має бути правильний режим харчування з одним-двома перекусами на день. Краще, якщо це будуть овочі, горішки, кисломолочні продукти,наприклад твердий сир , а не швидкі  вуглеводи,такі як: солодкі батончики ,булочки ,печиво,соки, газовані солодкі напої . 

Важливо також давати правильне навантаження на корені зубів, коли змінюється лицьовий скелет і відбувається зміна прикусу та зубів. Щоб щелепа правильно формувалася, необхідне навантаження твердою їжею. Тому добре давати дитині розжовувати, наприклад, моркву чи яблука. А після перекусу слід прибрати залишки їжі — пройтися зубною щіткою чи прополоскати ротик водою.

Без солодкого в дитинстві важко обійтися, але можна зменшити його негативний вплив на зуби. По-перше, солодощі мають бути не протягом усього дня. По-друге, краще уникати твердих льодяників та чупа-чупсів. Намагаючись їх розкусити, дитина може сколоти або зламати зуб, навіть постійний. Крім того, такі цукерки спричиняють тривалу дію цукру в роті, бо їх треба довго розсмоктувати. Загалом це найгірше солодке для дитячих зубів. Але зараз є корисний аналог чупа-чупсів — льодяники, в які замість звичайного цукру додано ксилітол, що перешкоджає утворенню карієсу і не шкодить зубам.  

4. Чистіть зуби та не хворійте! Гігієна ротової порожнини впливає на здоров’я всього організму. Так, західні вчені довели наявність впливу проблем із зубами карієс, хвороби ясен ) на розвиток серцево-судинних хвороб, адже мікроорганізми  з ротової порожнини зі слиною потрапляють у кишківник. Тому так важливо слідкувати за станом зубів, ретельно їх чистити. Дрібна моторика у малечі ще не до кінця розвинута, тому дорослі мають допомагати їм з чищенням зубів та контролювати цей процес навіть до 8–12 років.

5. Зубна щітка — не іграшка, нею не можна бавитися, носити скрізь, а потім чистити нею зуби. У такому разі є високий ризик виникнення стоматиту. Щіточку слід міняти кожні три місяці, а якщо вона швидше втратила форму чи зіпсувалася, то й раніше. Зберігати дитячу щіточку слід окремо, у спеціальному тримачі. Такі контейнери мають певний простір для повітря, і щіточка в них підсихає. При цьому вона закрита, і з нею немає контакту.

Обираючи дитячу щітку для зубів, ми спершу зазвичай звертаємо увагу на її гарний вигляд. І це правильно, адже вона має подобатися дитині. Також щітка повинна бути зручною як для малюка, так і для того, хто чиститиме йому зубки. Щітку слід обирати відповідно до віку дитини та обов’язково з м'якими щетинками. Щетина середньої жорсткості може травмувати ніжну слизову оболонку, і тоді виникає ризик, що у подальшому дитина боятиметься чистити зуби.

6. Зубна паста має бути з фтором, адже він найкраще захищає від карієсу та береже зуби. Фтору не слід боятися. Зубні пасти, що рекомендуємо ми у поліклініці "Веселка", мають безпечну концентрацію цієї речовини згідно з віком. Важливо, щоб засіб для чищення зубів не містив таких сполук, як парабени, сульфати тощо. Щодо кількості пасти, то для малюків її достатньо рисового зернятка, а дітям старше 3 років — горошинки.

Однак слід розуміти, що сама по собі навіть найкраща паста не діє. Вона працює з мікроорганізмами й сприяє формуванню правильного середовища в ротовій порожнині. Але якщо просто нанести її та змити, бажаного результату не буде. Потрібно механічно вимітати наліт на зубах, а якщо при цьому ще й використовувати правильну сполуку, що має протикаріозну дію, – зуби будуть чисті.  

7. З'явився другий зуб — час використовувати зубну нитку. Є багато засобів додаткового догляду за зубами: флос, скребок для чищення язика, індикатори нальоту, ополіскувач ротової порожнини. Що використовувати, залежить від дитини та її віку. Проте зубна нитка така ж важлива, як і щітка. Вона допомагає підтримувати гігієну міжзубних ділянок, куди щітка не проникає, а це вкрай важливо для профілактики карієсу контактних поверхонь, котрий лікується найскладніше. Зараз є спеціальні дитячі ниточки на тримачах. Вони можуть бути різного кольору, з різним смаком, з малюнком. Ними зручно і приємно користуватися. Будь-який наш дитячий стоматолог радо навчить маленьких пацієнтів та їх батьків, як це робити.

8. Молочні зуби потрібно лікувати, адже від цього залежить здоров’я постійних зубів. Хворий молочний зуб треба намагатися зберегти, щоб він міг жувати та тримати місце для постійного. Адже передчасна втрата молочного зуба може призвести до зміщення зубного ряду, проблем з прикусом та зовнішнім виглядом щелепи. Крім того, карієс з молочного зуба може спровокувати карієс на розташованих поряд постійних  і зіпсувати їх. Тому важливо регулярно слідкувати за зубами  та відразу ж лікувати маленькі дірочки, не чекаючи запалення та болю, адже тоді лікування буде набагато довше, складніше та дорожче. 

Наша команда піклується також і про діток, які не мають змоги отримати допомогу від батьків. Ми активно співпрацюємо із благодійним фондом "Рідні" по проєкту "Зубки" — проводимо повне лікування ротової порожнини дітей, які тимчасово вилучені з родин та проживають у Центрі соціальної підтримки дітей та сімей. Наприклад, цього місяця до нас на консультацію завітав 7-річний пацієнт і ми вже розпочали лікування. Для нас головне — дитина отримує належне лікування, й у нього будуть здорові зуби.

Погоджуюся також із колегою педіатром, завідувачем відділення поліклініки "Веселка" Євгенією Іваник про важливість профоглядів у стоматолога — сьогодні всі розуміють, чим загрожує запущений стан ротової порожнини. 

Крім значних матеріальних витрат на відновлення правильного прикусу, нездорові зуби спричиняють ускладнення з шлунково-кишковим трактом та іншими внутрішніми органами. І звичайно, годі й оцінити психологічний дискомфорт дитини від посмішки, що змушує ніяковіти.

9. Перший візит до ортодонта має відбутися орієнтовно у 6 років, коли починають прорізуватись постійні зуби. Під час консультації спеціаліст зверне увагу на можливі відхилення від норми, допоможе визначити причини цього та шляхи їх усунення. Наприклад, є погані звички, що впливають на зубний ряд: тримання пальця чи язика між зубами, гризіння чогось тощо.

10. Додатковий кальцій — тільки місцево. Призначати кальцій внутрішньо може лише лікар-педіатр, який слідкує за дитиною, у разі, якщо аналізи виявили брак цієї речовини в організмі. А для профілактики можна використовувати місцевий кальцій. Наприклад, у поліклініці "Веселка" дитячі стоматологи після гігієнічних процедур ротової порожнини наносять дітям на зуби спеціальний гель, що містить кальцій. Цей препарат можна підключати і в домашньому догляді. Дитячий стоматолог порадить, як це правильно зробити.

Маючи на озброєнні повну інформацію від спеціаліста, батьки можуть ефективніше слідкувати за здоров’ям зубів свого малюка, щоб він і не дізнався, як це, коли болять зубки. А лікарі поліклініки «Веселка» завжди проконсультують, телефонуйте +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11. 

Про автора. Анна Кривицька, стоматолог дитячої поліклініки "Веселка".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.


 
Читайте також:
коронавірус
19 жовтня, 2021 вiвторок
На низькому старті: завтра Львівщина може перейти у "червону" зону
Львівська обласна рада
19 жовтня, 2021 вiвторок
Приміщення Львівської обласної ради на Винниченка – без газу
Тетяна Таїрова-Яковлева
17 жовтня, 2021 неділя
"Конотопську битву варто розглядати як символ", - російська історикиня
Львів
+11
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.15
  Купівля 26.15
  Продаж 26.38
 • EUR
  Купівля 30.31
  Продаж 30.68
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
21 жовтня
08:00
холодна осінь
Хмарно та вітряно: погода на Львівщині 21 жовтня
2021, середа
20 жовтня
21:10
акценти
Землетрус на Прикарпатті, мурал, завдовжки понад 50 метрів та оголена львівська архітектура, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:58
суд
25-річному хлопцеві "світить" 10 років тюрми за вбивство учасника АТО на Львівщині
20:42
коронавірус
Львівщині доручили посилити карантин
20:28
У Тернополі люди стали на захист водія маршрутки, якого оштрафувала поліція
20:10
Без газу і світла: родині з Львівщини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потрібна допомога
19:53
Підсумки
"Підсумки" на "Еспресо": бюджет-2022 та чи готуватися Україні до тотального локдауну?
19:35
незаконна капличка у львові
Виконком розгляне питання демонтажу незаконної "церкви" у Львові
19:17
приміські поїзди
Приміський поїзд Стрий-Ходорів тимчасово не курсуватиме
19:00
Почесне консульство Ізраїлю
У Львові буде онлайн-розмова про антисемітизм
18:45
алкоголь, спиртне, фальсифікат
На Рівненщині продавця фальсифікованого алкоголю засудили до 4 років за ґратами
18:26
100-річна жінка
У Городку привітали найстаршу жительку міста зі столітнім ювілеєм
18:07
міжобласні автобуси
У міжобласний транспорт впускатимуть з COVID-сертифікатом про одужання
17:48
мамографія, рак молочної залози
Де можна зробити мамографію на Львівщині
17:26
опалення
Тепло для населення мало б подорожчати на 65%, – "Львівтеплоенерго"
17:05
міст через р. Стрий
Як виглядає майже кілометровий міст через р. Стрий. Фото
16:47
Львівська обласна рада
Львівська облрада дофінансує будівництво велодоріжки в Карпатах
16:31
Тролейбус у Львові
До аеропорту віднині курсує тролейбус №29  
16:15
наземне метро
У "Велике будівництво" просять включити запуск наземного метро у Львові
16:02
опалення
У Долинській ОТГ на Прикарпатті 23 навчальні заклади не мають опалення
15:48
останки кузнецова
Виконком ЛМР, на вимогу суду, розгляне перепоховання останків Кузнєцова
15:27
Львівський вокзал
Поїдуть не всі: для пасажирів поїздів діятимуть нові правила перевезення
15:20
сміттєзвалище-пожежа
На Тернопільщині вже другу добу гасять пожежу на сміттєзвалищі
15:06
Ігор Росипайла
На Франківщині на хабарі затримали керівника управління Держпраці
15:00
виставку живопису Віктора Жмака
На "Фрагменти пам’яті" Віктора Жмака вплинула "важка залежність"
14:46
водолази-контрабандисти
На Закарпатті прикордонники пострілами затримували "водолазів"-контрабандистів
14:30
Соломія Бобровська
Вже 26 жовтня буде нова серія британських розслідувань про ситуацію в Україні, – Бобровська
14:20
коронавірус
Місць у стаціонарах Львівщини для хворих на COVID-19 катастрофічно бракує
14:02
опалення
У Львові призупиняють подачу опалення до житлових будинків
13:44
Кіра Рудик
"Депутати досі не бачили фінальної версії антиолігархічного закону, яка піде на підпис голові Ради та президенту", − Кіра Рудик
13:34
Гола архітектура
Стриптиз щодня: Оголена львівська архітектура. Фото
13:18
коронавірус
У Львові померла молода мама трьох дітей, яка хворіла на коронавірус
13:07
ремонт дороги на Львівщині
На Львівщині розширили дорогу до одного з пунктів пропуску
13:05
Верховна Рада
Рада прийняла за основу проєкт Держбюджету-2022
12:48
Музей Соломії Крушельницької
Музей Соломії Крушельницької для відвідувачів зачинився
12:31
Іван Остапович
Управління культури Львова очолив Іван Остапович
12:20
Сергій Таран
Рівень співробітництва США та України мінімальний, у порівнянні з його потенціалом, − політолог Сергій Таран
12:10
жінка в Львівській covid-лікарні
Родина проти вакцинації: у лікарні швидкої допомоги Львова намагаються врятувати маму трьох дітей
11:57
львів'янка зі СМА
"День для Вікторії": близько 7 мільйонів зібрали маленькій львів’янці зі СМА
11:44
портрет Франка
Дім Франка отримав у дар прижиттєвий портрет свого патрона
Більше новин