Еспресо. Захід

Догляд за зубами: 10 порад дитячого стоматолога для мами і тата

28 вересня, 2021 вiвторок
09:00

Молочні зубки хоч і маленькі, але можуть боліти так само, як і постійні. До того ж, їх здоров'я впливає на систему травлення, адже від якості пережовування їжі залежить, як вона засвоюється. Тому гігієна ротової порожнини має бути регулярна та правильна.

Стоматолог дитячої поліклініки "Веселка" Анна Кривицька розповіла про декілька правил, що допоможуть батькам зберегти здоров’я зубів у дітей.

1. Догляд за зубами має починатися з появою першого молочного зуба. Це перше і найважливіше правило. У цей час вже варто відвідати стоматолога. Він надасть широку консультацію з гігієни ротової порожнини: якими засобами користуватися, як і коли правильно чистити зуби, як їжа та напої впливають на них. Адже, наприклад, нічні компоти (навіть без цукру) можуть викликати у малюка так званий ранній пляшечковий карієс. 

Якщо вчасно розпочати належний догляд за зубами, візити до стоматолога будуть лише профілактичні, а значить, легкі та приємні для дитини. Такі ранні зустрічі з дитячим стоматологом важливі ще й тому, що формують довіру та допомагають дитині у майбутньому, якщо виникне потреба лікувати або видаляти молочний зуб , не боятися йти до лікаря.

2. Поради з догляду за зубами дітей має надавати саме дитячий стоматолог.  Адже це лікарі, які спеціалізуються на засобах догляду за ротовою порожниною малюків, слідкують за новинками. Наприклад, дитячі стоматологи поліклініки "Веселка" точно розуміють, яка паста смачна, а яка викликає у дітей відразу, які щіточки підходять для молочних зубів та зручні для батьків. Це все важливо для того, щоб процес чищення був комфортний.

Вузький спеціаліст може за одну консультацію надати батькам усю необхідну, а головне, перевірену інформацію. І не доведеться шукати поради та відгуки в інтернеті, пробувати різні засоби, витрачати на це час та гроші. Крім того, коли справа стосується здоров’я дитини, експериментувати не варто. Краще послухати спеціаліста та дотримуватися його професійних рекомендацій.

3. Харчування впливає на стан зубів. Важливо, щоб дитина пила багато води та не мала частих перекусів (звісно, якщо це не немовля). Постійні вуглеводневі атаки, коли ми весь час щось їмо, дуже агресивно впливають на зуби. Тому має бути правильний режим харчування з одним-двома перекусами на день. Краще, якщо це будуть овочі, горішки, кисломолочні продукти,наприклад твердий сир , а не швидкі  вуглеводи,такі як: солодкі батончики ,булочки ,печиво,соки, газовані солодкі напої . 

Важливо також давати правильне навантаження на корені зубів, коли змінюється лицьовий скелет і відбувається зміна прикусу та зубів. Щоб щелепа правильно формувалася, необхідне навантаження твердою їжею. Тому добре давати дитині розжовувати, наприклад, моркву чи яблука. А після перекусу слід прибрати залишки їжі — пройтися зубною щіткою чи прополоскати ротик водою.

Без солодкого в дитинстві важко обійтися, але можна зменшити його негативний вплив на зуби. По-перше, солодощі мають бути не протягом усього дня. По-друге, краще уникати твердих льодяників та чупа-чупсів. Намагаючись їх розкусити, дитина може сколоти або зламати зуб, навіть постійний. Крім того, такі цукерки спричиняють тривалу дію цукру в роті, бо їх треба довго розсмоктувати. Загалом це найгірше солодке для дитячих зубів. Але зараз є корисний аналог чупа-чупсів — льодяники, в які замість звичайного цукру додано ксилітол, що перешкоджає утворенню карієсу і не шкодить зубам.  

4. Чистіть зуби та не хворійте! Гігієна ротової порожнини впливає на здоров’я всього організму. Так, західні вчені довели наявність впливу проблем із зубами карієс, хвороби ясен ) на розвиток серцево-судинних хвороб, адже мікроорганізми  з ротової порожнини зі слиною потрапляють у кишківник. Тому так важливо слідкувати за станом зубів, ретельно їх чистити. Дрібна моторика у малечі ще не до кінця розвинута, тому дорослі мають допомагати їм з чищенням зубів та контролювати цей процес навіть до 8–12 років.

5. Зубна щітка — не іграшка, нею не можна бавитися, носити скрізь, а потім чистити нею зуби. У такому разі є високий ризик виникнення стоматиту. Щіточку слід міняти кожні три місяці, а якщо вона швидше втратила форму чи зіпсувалася, то й раніше. Зберігати дитячу щіточку слід окремо, у спеціальному тримачі. Такі контейнери мають певний простір для повітря, і щіточка в них підсихає. При цьому вона закрита, і з нею немає контакту.

Обираючи дитячу щітку для зубів, ми спершу зазвичай звертаємо увагу на її гарний вигляд. І це правильно, адже вона має подобатися дитині. Також щітка повинна бути зручною як для малюка, так і для того, хто чиститиме йому зубки. Щітку слід обирати відповідно до віку дитини та обов’язково з м'якими щетинками. Щетина середньої жорсткості може травмувати ніжну слизову оболонку, і тоді виникає ризик, що у подальшому дитина боятиметься чистити зуби.

6. Зубна паста має бути з фтором, адже він найкраще захищає від карієсу та береже зуби. Фтору не слід боятися. Зубні пасти, що рекомендуємо ми у поліклініці "Веселка", мають безпечну концентрацію цієї речовини згідно з віком. Важливо, щоб засіб для чищення зубів не містив таких сполук, як парабени, сульфати тощо. Щодо кількості пасти, то для малюків її достатньо рисового зернятка, а дітям старше 3 років — горошинки.

Однак слід розуміти, що сама по собі навіть найкраща паста не діє. Вона працює з мікроорганізмами й сприяє формуванню правильного середовища в ротовій порожнині. Але якщо просто нанести її та змити, бажаного результату не буде. Потрібно механічно вимітати наліт на зубах, а якщо при цьому ще й використовувати правильну сполуку, що має протикаріозну дію, – зуби будуть чисті.  

7. З'явився другий зуб — час використовувати зубну нитку. Є багато засобів додаткового догляду за зубами: флос, скребок для чищення язика, індикатори нальоту, ополіскувач ротової порожнини. Що використовувати, залежить від дитини та її віку. Проте зубна нитка така ж важлива, як і щітка. Вона допомагає підтримувати гігієну міжзубних ділянок, куди щітка не проникає, а це вкрай важливо для профілактики карієсу контактних поверхонь, котрий лікується найскладніше. Зараз є спеціальні дитячі ниточки на тримачах. Вони можуть бути різного кольору, з різним смаком, з малюнком. Ними зручно і приємно користуватися. Будь-який наш дитячий стоматолог радо навчить маленьких пацієнтів та їх батьків, як це робити.

8. Молочні зуби потрібно лікувати, адже від цього залежить здоров’я постійних зубів. Хворий молочний зуб треба намагатися зберегти, щоб він міг жувати та тримати місце для постійного. Адже передчасна втрата молочного зуба може призвести до зміщення зубного ряду, проблем з прикусом та зовнішнім виглядом щелепи. Крім того, карієс з молочного зуба може спровокувати карієс на розташованих поряд постійних  і зіпсувати їх. Тому важливо регулярно слідкувати за зубами  та відразу ж лікувати маленькі дірочки, не чекаючи запалення та болю, адже тоді лікування буде набагато довше, складніше та дорожче. 

Наша команда піклується також і про діток, які не мають змоги отримати допомогу від батьків. Ми активно співпрацюємо із благодійним фондом "Рідні" по проєкту "Зубки" — проводимо повне лікування ротової порожнини дітей, які тимчасово вилучені з родин та проживають у Центрі соціальної підтримки дітей та сімей. Наприклад, цього місяця до нас на консультацію завітав 7-річний пацієнт і ми вже розпочали лікування. Для нас головне — дитина отримує належне лікування, й у нього будуть здорові зуби.

Погоджуюся також із колегою педіатром, завідувачем відділення поліклініки "Веселка" Євгенією Іваник про важливість профоглядів у стоматолога — сьогодні всі розуміють, чим загрожує запущений стан ротової порожнини.



 

Крім значних матеріальних витрат на відновлення правильного прикусу, нездорові зуби спричиняють ускладнення з шлунково-кишковим трактом та іншими внутрішніми органами. І звичайно, годі й оцінити психологічний дискомфорт дитини від посмішки, що змушує ніяковіти.

9. Перший візит до ортодонта має відбутися орієнтовно у 6 років, коли починають прорізуватись постійні зуби. Під час консультації спеціаліст зверне увагу на можливі відхилення від норми, допоможе визначити причини цього та шляхи їх усунення. Наприклад, є погані звички, що впливають на зубний ряд: тримання пальця чи язика між зубами, гризіння чогось тощо.

10. Додатковий кальцій — тільки місцево. Призначати кальцій внутрішньо може лише лікар-педіатр, який слідкує за дитиною, у разі, якщо аналізи виявили брак цієї речовини в організмі. А для профілактики можна використовувати місцевий кальцій. Наприклад, у поліклініці "Веселка" дитячі стоматологи після гігієнічних процедур ротової порожнини наносять дітям на зуби спеціальний гель, що містить кальцій. Цей препарат можна підключати і в домашньому догляді. Дитячий стоматолог порадить, як це правильно зробити.

Маючи на озброєнні повну інформацію від спеціаліста, батьки можуть ефективніше слідкувати за здоров’ям зубів свого малюка, щоб він і не дізнався, як це, коли болять зубки. А лікарі поліклініки «Веселка» завжди проконсультують, телефонуйте +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11. 

Про автора. Анна Кривицька, стоматолог дитячої поліклініки "Веселка".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.35
    Купівля 39.35
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.73
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
17 квітня
22:50
У Львові ДБР проводить обшуки у міській поліклініці. В чому причина
22:31
У Чернівцях оголосили інвестиційний конкурс щодо двох спорткомплексів
22:10
новини Львова
На Волині на п’ять років засудили водія, який на смерть збив велосипедиста
21:48
На Тернопільщині зник безвісти 40-річний чоловік. Поліція просить допомогти з розшуками
21:41
Оновлено
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: виставка живопису Анатолія Мельника та Jam session у Дзизі
21:30
Немовля
В одному з міст Прикарпаття матерям платитимуть гроші, якщо народжуватимуть дітей в місцевій лікарні
21:12
новини Львова
У Львові на перехресті вулиць Пирогівка - Пасічна з'являться пішохідні переходи
21:00
Ірина Фаріон
Ірина Фаріон розповіла, чим займається після звільнення з Львівської політехніки
20:44
новини Львівщини
На Яворівщині чоловікові, який незаконно видобував пісок та збував "замовникам", повідомили про підозру
20:35
Пункт незламності
Пункти незламності на Львівщині працюватимуть у сплячому режимі
20:29
У Городку планують реконструювати головний сквер міста за грантові кошти Євросоюзу
20:12
новини Волині
Відкривали двері, щоб надати меддопомогу: в Луцьку рятувальники знайшли загиблого чоловіка
19:58
новини Львівщини
У Львівській області є 121 школа, де нема змоги приготувати гарячу їжу
19:44
новини Львова
У Львові для дітей, які борються з раком, запустили благодійний збір
19:25
Герб Іршави
Іршавська громада на Закарпатті отримала новий герб та прапор
19:10
У Хмельницькому чоловік вимагав 100 тис. грн неіснуючого боргу у місцевого мешканця
19:00
поліція
Не поділили майно на Тернопільщині: брат кілька років тероризує сестру, за справу взялася поліція
18:47
У  Рівненському музеї відкрили виставку почаївських стародруків 18 ст.
18:43
Львівський автобусний завод
Укрексімбанк продав останні борги ЛАЗу
18:37
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 17 квітня, завтра, тиждень
18:35
Львівська громада передала військовим дрони та генератори
18:22
безпековий простір для студентів
Аби протидіяти булінгу та насильству: у Мукачеві відкрили безпековий простір для студентів
18:12
Львівщина стане привабливішою для інвесторів, якщо відновити авіасполучення з Європою, –  Козицький
17:50
Тернополянин за $12 тис. обіцяв вплинути на ВЛК та визнати військовозобов'язаного не придатним до служби
17:35
На Рівненщині злодії підстерігали вантажівки на відпочинку та крали їхнє пальне
17:22
Володимир Карабан
Удома чекали дружина і троє дітей: біля Григорівки загинув боєць із Рівненщини Володимир Карабан
17:08
На Закарпатті затримали переправника з Рівненщини та його "клієнта" 
16:52
У Шацькому національному парку розвішали будиночки для кажанів 
16:38
У  Луцьку винесли вирок "помічнику голови адміністрації Кремінського району ЛНР"
16:26
Гроші
Львівщині виділили понад 23 млн грн компенсації за розміщення переселенців
16:24
На фото: Книга "Ворожі архіви. Радянські протиповстанські операції та Український націоналістичний рух"
У США книгу В’ятровича та Луцюка про ОУН-УПА вилучили зі списку найкращих історичних матеріалів
16:11
У Львові посадовця одного з інститутів НАН викрили на корупції
У Львові посадовця одного з інститутів НАН викрили на корупції
15:55
На Тернопільщині серед сміття виявили ікону XVIII ст. 
15:42
У Надвірнянському районі виявили врізку у газопровід
На Франківщині виявили крадіжку газу, невідомі зробили врізку у газопровід
15:27
Громаді на Буковині повернули земельну ділянку водного фонду вартістю понад 311 млн грн
Громаді на Буковині повернули земельну ділянку водного фонду вартістю понад 311 млн грн
15:12
OPINION
Микола Ляхович
Про демобілізацію добровольців. Блог Миколи Ляховича
15:02
П'ять українських міст визнано прозорими в умовах війни, – дослідження Transparency International Ukraine
14:53
У Львові медики видалили 10-сантиметрову пухлину в шестирічної дівчинки із Запоріжжя
У Львові медики видалили 10-сантиметрову пухлину в шестирічної дівчинки із Запоріжжя
14:37
На Буковині підозру у незаконному обігу фальшивих доларів отримала 19-річна жінка 
14:24
Анна Максименко
Львів'янка Анна Максименко стала переможницею чемпіонату світу з фехтування серед кадетів
Більше новин