Добрі сни з мамою за руку. У львівській лікарні буде особлива кімната
У львівському "Охматдиті" на краудфандинговій платформі збирають гроші для облаштування кімнати засинання-прокидання перед операцією.
Ніхто не любить перебувати в лікарні. Але що, якщо тут весело і зовсім не страшно? І якщо навіть перед операцією – цікаво й кольорово?
Малоінвазивні операції, після яких можна йти додому на другий чи тертій день, відкриті для батьків реанімації, сімейна кімната – це далеко не всі новації, які роблять лікарню затишною для малечі й батьків. Сьогодні дуже важливо, щоб маленький пацієнт не пам’ятав болю і стресу від медичних втручань. Для цього дитячі лікарні в усьому світі намагаються зробити все, щоб дитина була поруч з мамою, доки це можливо. Наприклад, перед операцією дитина засинає у мами на руках, а вже потім її переносять в операційну.
У Львівській обласній клінічній лікарні "Охматдит" створять передопераційний хол нового зразка – приміщення адаптивного типу для введення в наркоз і післяопераційного пробудження у присутності батьків. Для цього команда проекту запустила краудфандингову кампанію на спільнокошті "Велика ідея" для збору коштів. Бо стіни також лікують, переконані в "Охматдиті".
"У лікарні – не страшно!"
Про те, що в лікарні – не страшно, говорять не вперше. Рік тому у львівському "Охматдиті" медики влаштували спецпроєкт – фотовиставку лікарів у костюмах супергероїв. Світлини повісили у приймальному відділенні і тепер показують маленьким пацієнтам їхніх лікарів у казкових костюмах. Дітки довіряють і йдуть в операційну самі, без стресу й істерики.
Але новий проєкт медиків "Охматдиту" – безпрецедентний. Таке побачили провідні хірурги лікарні під час стажування у клініках США і Європи. Адаптивні кімнати, де дитина засинає і прокидається після операції у присутності найрідніших, є поширеною практикою у світі. Так спокійніше і для мами, і для дитини. Засинаючи на руках у рідної людини, малеча спокійна, також мама спокійніше реагує на те, що зараз її дитині робитимуть.
"Я бачив таке за кордоном. У закордонних практиках це нормально, коли мама відводить дитину за руку в операційний блок і забирає після операції. Присутність мами чи тата впливає на одужання дитини. Ця практика за кордоном існує вже давно. Ми близькі до того, щоб зробити таке у себе в "Охматдиті", – ділиться керівник Центру малоінвазивної хірургії "Охматдиту" Андрій Дворакевич.
Незабаром мрія Андрія Орестовича стане реальністю в його рідному "Охматдиті". Приміщення для створення такої палати виділили саме в Центрі малоінвазивної хірургії лікарні, де відбуваються найсучасніші операції для дітей, за останнім словом науки і техніки.
Передопераційний хол має бути місцем, де затишно і зовсім не страшно засинати до і прокидатися після операції, в обіймах батьків та в оточенні приємних декорацій. Майже як вдома, тільки в Охматдиті...
"У лікарні – не страшно!" - це робоче гасло проєкту "Добрі сни діточкам у львівському "Охматдиті", над яким працює міжсекторальна команда, що об’єднує медиків львівського "Охматдиту", фахівців Львівської національної академії мистецтв, а також волонтерів громадської організації "Фундація підтримки мистецьких ініціатив "Візія" із залученням до розробки і реалізації української художниці Христини Приймак, дитячих психологів.
Медики переконали митців допомогти їм зробити справжню казку.
"Ми в Академії мистецтв вирішили долучитися до цього проекту, адже впевнені, що творчість нашої випускниці Христини Приймак допоможе мінімізувати стрес перед операційним втручанням", – переконаний Юрій Новачинський, учасник проекту.
Операційна як сад
Команда проєкту вирішила змінити уявлення українців про операції у дітей і створити щось нове й дуже потрібне. Так починався передопераційний хол нового зразка (приміщення адаптивного типу для введення в наркоз і післяопераційного пробудження) на базі львівського "Охматдиту". Творці проєкту переконані, що в лікарні може бути затишно, як удома, казково, як у сні, а найважливіше – зовсім не страшно для малечі й дорослих. Бо і стіни, і казки лікують! Це підтвердять 5 000 дітей, які щороку потрапляють в операційні львівського "Охматдиту".
Христина Приймак – знана львівська художниця, учасниця низки пленерів, виставок і мистецьких проектів "Сни перелітних", "Неспіймане", "Мистецький вікенд у Тартакові", "Акваріум. Флораріум". Вона проводить майстеркласи для дорослих і дітей.
"Мій творчий процес – це відтворення дивного саду. Я "саджаю" тут фантастичні рослини, і вони дарують мені свої аромати, виплескую на них теплі дощі й дихаю їхньою вологою", – каже художниця про свою творчість. Казкові сюжети Христини допоможуть прикрасити перебування маленьких пацієнтів у лікарні й залишитися у пам'яті, як фантастичний сон, без краплі страху і з неодмінним хепіендом.
Для створення холу об’єднають два окремі приміщення (частину коридору і частину балкона), проведуть ремонтні роботи, закуплять автоматизовані розсувні двері, а українські художники розмалюють стіни кімнати казковими сюжетами, бо стіни, як і казки, лікують. У такий спосіб атмосфера передопераційного холу максимально буде наближена до домашньої. Крім того, маленькі пацієнти тут засинатимуть в обіймах батьків.
А що ж мами?
"Попри те, що я – лікар, я також мама і теж хотіла б, щоб моя дитина засинала в мене на руках. Бо коли мою дитину оперували, то для неї був стрес для нас двох, коли її в мене забрали і вона йшла в операційний блок плачучи. Завжди, коли можна мінімізувати стрес, треба це робити. Стажуючись за кордоном, ми бачили такі кімнати в операційних блоках закордонних клінік і дуже хотіли зробити таке у своїй лікарні. І ось зараз маємо шанси втілити таке. Дуже раді, що мами нас підтримують і пишуть схвальні відгуки й коментарі у соцмережах. Усі діти мають право заснути в обіймах найрідніших і не мати жодного страху перед оперативними втручаннями", – пояснює голова Опікунської ради "Охматдиту" Андріана Мальська.
Плановий бюджет проєкту "Добрі сни діточкам, або художнє оформлення передопераційного холу у Львівському Охматдиті" становить 464 844 гривні. З них 64 844 гривні – це власні кошти ГО "Фундація підтримки мистецьких ініціатив "Візія". 200 тисяч гривень планується зібрати на спільнокошті "Велика ідея". Ще 200 000 гривень надасть Міжнародний фонд "Відродження" у межах конкурсу "Культура. Спільнота" за умови, що вдасться зібрати 200 тисяч гривень на спільнокошті.
"Ми вважаємо, що наші діти заслуговують найкращого. Саме тому навколо нього згуртувалися найкращі медики і найкращі митці. Ви теж можете допомогти нам на сайті Великої Ідеї", – каже координаторка проєкту Марта Лотиш.
Підтримати проєкт можна тут.
Фото: "Охматдит"
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе