До Львова завітав хірург, що вперше пересадив нирку від свині до людини
Під керівництвом славетного хірурга зі США Роберта Монтгомері вперше у світі провели трансплантацію нирки від свині до людини та 10 перехресних пересадок нирок від живих донорів одночасно. За це лікар потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Днями він прибув до Львова, щоб разом із колегами з Центру трансплантології провести кілька пересадок нирок
Про це розповів на своїй facebook-сторінці керівник Львівського центру трансплантації Максим Овечко.
Роберту — 62 роки, з них 57 він прожив зі спадковою формою дилятаційної кардіоміопатії. Монтгомері пережив свого батька та старшого брата, які померли від того ж захворювання у віці 52 та 35 років. У нього 7 разів зупинялося серце. Він місяць пробув у комі. Чотири роки тому отримав донорський орган.
Коли помирав у лікарняній палаті від серцевої недостатності, не розумів, чому має чекати, поки хтось загине, щоб отримати нове серце. Зізнається: ці дні були найгіршими в його житті, бо кожен із них міг стати останнім. Саме тоді зрозумів, що майбутнє трансплантаційної науки – за ксенотрансплантацією: пересадкою органів від тварини до людини.
Через місяць Роберт Монтгомері отримав серце 25-річного чоловіка, який хворів на гепатит С та помер від передозування героїну. Дотримуючись протоколу, розробленого його ж командою, Роберт вийшов з лікарні повністю здоровим та з революційною ідеєю.
Він одразу розпочав дослідження та пошук однодумців, які б допомогли йому втілити ідею ксенотрансплантації в життя. Це була його команда з лікарні Джона Хопкінса, де він вчився і працював довший час.
Минуло три роки, і ось, у вересні 2021 року Роберт Монтгомері здійснив першу ксенотрансплантацію нирки людині. Орган генетично модифікованої свині був трансплантований людині із констатованою смертю мозку. Звісно, перш ніж відключити пацієнта від засобів життєзабезпечення, у родичів попросили дозволу на проведення експерименту. Організм реципієнта не відторгав нирки протягом всього часу апаратної підтримки організму, а це — 54 години. Нирка працювала добре. Креатинін швидко повернувся до норми, і це - справжній прорив в медицині!
Монтгомері перший, хто заснував принцип перехресної трансплантації нирки "доміно" і організував та провів найбільший ланцюжок перехресних трансплантацій, за що потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Це 10 пересадок нирок від живих донорів одномоментно. Як це працює? Чоловік і дружина з несумісними типами крові чи тканин обмінюються органами з іншою парою, яка перебуває в подібному становищі. Тільки уявіть, скільки життів було врятовано за один день!
Сьогодні Роберт очолює Інститут трансплантації в медичному центрі Лангоне Нью-Йоркського університету. За майже 30 років роботи фахівець провів близько 2000 трансплантацій та запровадив лапароскопічний метод видалення нирки у живого донора, який став найпоширенішою практикою в сучасній хірургії.
У Львові американський хірург провів два дні, він проконсультував вітчизняних спеціалістів, ділився практичним досвідом, а також безпосередньо взяв участь у пересадці трьох нирок, які виконувала команда львівських трансплантологів.
- Раніше також розповідали, як львівські медики врятували 30-річного чоловіка у стані клінічної смерті.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе