Еспресо. Захід

Для чого потрібна місцева демократія територіальним громадам?

Ярослав Жукровський
22 квітня, 2021 четвер
17:29

В умовах об’єднання територіальних громад та реформи децентралізації на другий план відійшли питання реалізації механізмів демократії участі, або як їх ще називають місцевої чи партисипативної демократії. Це, наприклад, проведення зборів громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання та обговорення, електронні петиції, громадські бюджети, створення та діяльність органів самоорганізації населення.

Чомусь загальноусталеною є думка про те, що реформа децентралізації не стосується безпосередньо розвитку інструментів місцевої демократії.

Місцева демократія – це можливість кожного, брати участь у вирішенні будь-яких питань місцевого значення. Не лише вибіркових питань чи локальних проєктів, і не лише перед місцевими виборами.

Місцева демократія – це механізм та безперервний процес щоденної і безпосередньої участі кожного у прийнятті рішень на рівні громади. Це філософія правильного розвитку громади. Це коли місцева влада чує, виконує та звітує про те, що хоче і вимагає громада. Це коли громадський інтерес і громадське благо переважає бізнесові чи політичні домовленості.

Конституційні положення передбачають можливість здійснення місцевого самоврядування як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (стаття 140), а також можливості такого ж безпосереднього вирішення громадянами питань місцевого значення (стаття 143).

Місцева демократія небезпечна і непотрібна для консервативних бізнесових та політичних еліт, бо вона може бути непрогнозованою і неконтрольованою, бо вона може нівелювати ті чи інші "комерційні" чи корпоративні інтереси. Тому вона для них є великою загрозою. Ситуації, коли ті, кого обрали до місцевих рад, найвищою цінністю ставлять питання обслуговування інтересів своїх спонсорів, є досить поширеними. Бо громадський чи суспільний інтерес, наприклад, на практиці ніколи не відповідатиме "комерційним" баченням і світогляду цих спонсорів.

Громадський інтерес, з одного боку, це досить суб’єктивна категорія. Але у ціннісному вимірі – чітка і зрозуміла – це те, що хочуть люди певної вулиці, кварталу, району, села чи міста для власного комфорту та затишку.

Якщо бути відвертим, то й відсутні у територіальних громадах сталі правові традиції та успішні практики для розвитку таких механізмів. Будь-які збори громадян, слухання чи місцеві ініціативи можуть бути перетворені у деструктив та балаган, залежно від того, хто має намір їх нівелювати – сама влада чи хтось інший.

Адміністративні центри ОТГ часто займають позицію про архіважливість збільшення та централізації повноважень, яка полягає у затвердженні значних за чисельністю структур виконавчих органів за принципом – побільше департаментів та управлінь, поменше делегування повноважень на рівень вулиці, кварталу, мікрорайону, населеного пункту.

Ідеї про запровадженню сільських чи міських адміністрацій, утворення старостинських округів, дискусії про системну і функціональну реорганізацію районних адміністрацій у містах, або створення та забезпечення діяльності будинкових, вуличних, квартальних, сільських чи міських комітетів, є другорядними у порівнянні із актуальнішим – "цікавими" земельними, майновими чи бюджетними питаннями. Чомусь у великих містах не прижилася практика делегування повноважень безпосередньо на найнижчий рівень, який є найближчим до конкретної людини. Та й для чого делегувати комусь повноваження, якщо чиновники самі все знають і вміють? Який сенс віддавати, наприклад, вуличному комітету комунальне майно, частину повноважень і коштів місцевого бюджету, щоб комітет самостійно вирішував локальні питання? Але це ж і є справжньою децентралізацією…

Зрештою, ефективне управління, для прикладу, не має нічого спільного із підписанням нічим не передбачених і нікому не потрібних меморандумів – декларацій про наміри. Ефективне управління – це прийняття відповідальних рішень в інтересах громади.

Слід сказати, що приєднані та віддалені населені пункти, окрім того що вони ввійшли до ОТГ та користуються тим чи іншими благами, по своїй суті не можуть безперешкодно та повноцінно реалізовувати своє право на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні чи вирішувати будь-які найдрібніші питання. Впершу чергу, через відсутність якісних правових механізмів і ефективних місцевих програм.

За таких обставин, першочергово необхідне прийняття чи внесення змін до низки локальних актів, насамперед, статуту територіальної громади. Адже після об’єднання територіальних громад його актуалізація є вкрай необхідною. Статут ОТГ за своєю суттю має бути фундаментом для діалогу між громадою і представницькою владою, передбачати дієві та якісні механізми безпосередньої участі кожного у вирішенні питань місцевого значення, забезпечувати реалізацію принципу підзвітності та громадського контролю.

Реалізація принципу підзвітності міського голови і депутатів – це одне з ключових питань, яке повинно регламентуватись у такому документі. Звіт перед громадою – це не формальність, а сутність самоврядування. Коли ті, кого обрали і доручили приймати рішення в інтересах громади, звітують перед громадою про те, як вони реалізовують свої повноваження, як вони розпоряджаються комунальним майном, землею і міським бюджетом.

Мала Конституція територіальної громади до об’єднання і після об’єднання – це цілком різні юридичні документи, різні правові реалії та можливості. Безумовно, статути громад не є панацеєю, і, як показала практика, вони більше схожі на формальні та декларативні локальні акти, на які ніхто не посилається і яких ніхто не дотримується. Чомусь політична доцільність і чиновницькі страхи переважають справжні цінності самоврядування.

Дуже часто, ініціатори розробки статутів імітують і викривлюють сам процес їх підготовки та прийняття або ж переписують положення законів у тексті статутів, роблячи їх поправленими конспектами законодавчих актів. І таких прикладів є безліч.

Отже, для належного розвитку механізмів місцевої демократії необхідно затвердити нові та якісні редакції Статутів ОТГ, а також положення про громадські слухання, місцеві ініціативи, збори громадян та порядок звітування посадових осіб. Окрім цього, потрібно внести зміни до порядку створення органів самоорганізації населення, розширити перелік делегованих повноважень цих органів та прийняти програми підтримки діяльності ОСН. Важливо, щоб ці новації враховували й ситуацію із обмежувальними заходами і врегульовували механізми реалізації відповідних прав в таких умовах.

Місцева демократія – це не другорядне питання і не фейк, це мірило зрілості та потужності територіальної громади.

Про автора: Ярослав Жукровський, юрист. 

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Львів
0°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.91
  Купівля 39.91
  Продаж 40.59
 • EUR
  Купівля 42.59
  Продаж 43.58
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
27 січня
18:40
прощання з героями
Львів попрощається із двома загиблими воїнами королівської бригади
18:27
Чернівчанина підозрюють у шахрайстві під виглядом постачання авто для військових
18:13
Напередодні річниці бою під Крутами на Тернопільщині відкрили пам'ятну дошку Миколі Лизогубу
17:58
Віталій Коваль та Збігнєв Войцеховський
Рівненщина долучиться до Мережі регіонів ініціативи трьох морів
17:45
Ексклюзив
УПЦ МП
Майже паритет з ПЦУ: скільки парафій УПЦ МП є на Волині
17:23
На Волині в ДТП загинув голова Дубечненської громади 
17:09
У Львові патрульні спіймали 15-річного водія BMW X5, який гасав Сиховом
16:55
МАФ на Двірцевій у Львові
У Львові біля вокзалу демонтують незаконно встановлений павільйон
16:42
У Львові погасили унікальну поштову мистецьку марку
16:30
Ексклюзив
Перехід парафій УПЦ МП на Рівненщині буде одним з найскладніших в Україні
Перехід парафій УПЦ МП на Рівненщині буде одним з найскладніших в Україні, – депутатка
16:21
брама Львів
У Львові за 89 тис. грн реставрували історичну браму біля філармонії
16:08
Олександр Охріменко
Наші танкісти дадуть раду і "леопардам", і "абрамсам", – командир 14-ї ОМБр
15:54
На Прикарпатті міський парк назвали іменем загиблого бійця Романа Круховського
15:38
Мобілізація
Через спалах ротавірусу на Львівщині батьків закликають вакцинувати дітей
15:28
Львівська податкова
На Львівщині податківці оштрафували магазин на 200 тис. грн за нелегальну продукцію
15:17
Тарас Куц
У боях за Бахмут загинув воїн Королівської бригади Тарас Куц
15:04
На Рівненщині до будівництва оборонних споруд фінансово долучаться ОТГ
14:52
парк Франка
Знову перенесли терміни: у Львові досі не відкрили дитмайданчик у парку Франка
14:33
освітній комплекс, який побудують на Під Голоском
У Львові нові школа та садок на Під Голоском будуть комунальними
14:16
Українська біатлоністка Анастасія Меркушина
Перше золото: українська біатлоністка Анастасія Меркушина стала чемпіонкою Європи
14:00
в'язниця
У Чернівецькому СІЗО зафіксували системні порушення прав і свобод ув'язнених, – омбудсмен
13:45
рекорд
У Львові зафіксували нетиповий рекорд України. Подробиці
13:28
СБУ затримала прикарпатців, які за $3,5 тис. переправляли ухилянтів за кордон
13:14
Максим Бурда
Захищаючи Україну, загинув випускник "Острозької академії", фотограф Максим Бурда
13:00
Сцена з вистави "Різдвяна ніч"
Куди піти на Львівщині 28 січня: перелік заходів
12:53
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові на сьогодні: у банках подорожчав готівковий долар
12:40
День пам'яті жертв Голокосту: як у Янівському таборі знищили десятки тисяч людей
12:26
гуртожиток Нацгвардії
Львівський підприємець "нажив" майже чверть мільйона гривень на ремонті гуртожитку Нацгвардії
12:10
На Прикарпатті на ринку виявили небезпечний арахіс
11:58
Андрій Крента
У боях на Донеччині загинув воїн зі Львівщини Андрій Крента
11:45
чадний газ
У Винниках чадним газом отруїлися 3 людей
11:30
світло
Де на Заході України вимикатимуть світло: аварійні та планові відключення
11:15
ДТП
На дорозі Львів-Меденичі авто збило 54-річного велосипедиста
11:01
Валізи
За добу з-за кордону в Україну приїхали 30 тис. людей: ситуація на західному кордоні
10:50
Леопольд фон Захер-Мазох
День народження батька мазохізму, який відкрив світові життя простих людей Західної України 
10:43
сирена
Чотиригодинна небезпека та прихисток переселенців. Як минула доба на Львівщині
10:28
Львівські гармаші ліквідували понад 30 вагнерівців на Соледарському напрямку
10:15
На Львівщині з пожежі врятували 28 свійських тварин
10:00
На Закарпатті псевдоволонтер продав гумдопомогу за $17 тис.
09:45
У Львові з ящиків для снарядів почали виготовляти інтер’єрні речі
Більше новин