Для чого потрібна місцева демократія територіальним громадам?

Ярослав Жукровський
22 квітня, 2021 четвер
17:29

В умовах об’єднання територіальних громад та реформи децентралізації на другий план відійшли питання реалізації механізмів демократії участі, або як їх ще називають місцевої чи партисипативної демократії. Це, наприклад, проведення зборів громадян за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання та обговорення, електронні петиції, громадські бюджети, створення та діяльність органів самоорганізації населення.

Чомусь загальноусталеною є думка про те, що реформа децентралізації не стосується безпосередньо розвитку інструментів місцевої демократії.

Місцева демократія – це можливість кожного, брати участь у вирішенні будь-яких питань місцевого значення. Не лише вибіркових питань чи локальних проєктів, і не лише перед місцевими виборами.

Місцева демократія – це механізм та безперервний процес щоденної і безпосередньої участі кожного у прийнятті рішень на рівні громади. Це філософія правильного розвитку громади. Це коли місцева влада чує, виконує та звітує про те, що хоче і вимагає громада. Це коли громадський інтерес і громадське благо переважає бізнесові чи політичні домовленості.

Конституційні положення передбачають можливість здійснення місцевого самоврядування як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (стаття 140), а також можливості такого ж безпосереднього вирішення громадянами питань місцевого значення (стаття 143).

Місцева демократія небезпечна і непотрібна для консервативних бізнесових та політичних еліт, бо вона може бути непрогнозованою і неконтрольованою, бо вона може нівелювати ті чи інші "комерційні" чи корпоративні інтереси. Тому вона для них є великою загрозою. Ситуації, коли ті, кого обрали до місцевих рад, найвищою цінністю ставлять питання обслуговування інтересів своїх спонсорів, є досить поширеними. Бо громадський чи суспільний інтерес, наприклад, на практиці ніколи не відповідатиме "комерційним" баченням і світогляду цих спонсорів.

Громадський інтерес, з одного боку, це досить суб’єктивна категорія. Але у ціннісному вимірі – чітка і зрозуміла – це те, що хочуть люди певної вулиці, кварталу, району, села чи міста для власного комфорту та затишку.

Якщо бути відвертим, то й відсутні у територіальних громадах сталі правові традиції та успішні практики для розвитку таких механізмів. Будь-які збори громадян, слухання чи місцеві ініціативи можуть бути перетворені у деструктив та балаган, залежно від того, хто має намір їх нівелювати – сама влада чи хтось інший.

Адміністративні центри ОТГ часто займають позицію про архіважливість збільшення та централізації повноважень, яка полягає у затвердженні значних за чисельністю структур виконавчих органів за принципом – побільше департаментів та управлінь, поменше делегування повноважень на рівень вулиці, кварталу, мікрорайону, населеного пункту.

Ідеї про запровадженню сільських чи міських адміністрацій, утворення старостинських округів, дискусії про системну і функціональну реорганізацію районних адміністрацій у містах, або створення та забезпечення діяльності будинкових, вуличних, квартальних, сільських чи міських комітетів, є другорядними у порівнянні із актуальнішим – "цікавими" земельними, майновими чи бюджетними питаннями. Чомусь у великих містах не прижилася практика делегування повноважень безпосередньо на найнижчий рівень, який є найближчим до конкретної людини. Та й для чого делегувати комусь повноваження, якщо чиновники самі все знають і вміють? Який сенс віддавати, наприклад, вуличному комітету комунальне майно, частину повноважень і коштів місцевого бюджету, щоб комітет самостійно вирішував локальні питання? Але це ж і є справжньою децентралізацією…

Зрештою, ефективне управління, для прикладу, не має нічого спільного із підписанням нічим не передбачених і нікому не потрібних меморандумів – декларацій про наміри. Ефективне управління – це прийняття відповідальних рішень в інтересах громади.

Слід сказати, що приєднані та віддалені населені пункти, окрім того що вони ввійшли до ОТГ та користуються тим чи іншими благами, по своїй суті не можуть безперешкодно та повноцінно реалізовувати своє право на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні чи вирішувати будь-які найдрібніші питання. Впершу чергу, через відсутність якісних правових механізмів і ефективних місцевих програм.

За таких обставин, першочергово необхідне прийняття чи внесення змін до низки локальних актів, насамперед, статуту територіальної громади. Адже після об’єднання територіальних громад його актуалізація є вкрай необхідною. Статут ОТГ за своєю суттю має бути фундаментом для діалогу між громадою і представницькою владою, передбачати дієві та якісні механізми безпосередньої участі кожного у вирішенні питань місцевого значення, забезпечувати реалізацію принципу підзвітності та громадського контролю.

Реалізація принципу підзвітності міського голови і депутатів – це одне з ключових питань, яке повинно регламентуватись у такому документі. Звіт перед громадою – це не формальність, а сутність самоврядування. Коли ті, кого обрали і доручили приймати рішення в інтересах громади, звітують перед громадою про те, як вони реалізовують свої повноваження, як вони розпоряджаються комунальним майном, землею і міським бюджетом.

Мала Конституція територіальної громади до об’єднання і після об’єднання – це цілком різні юридичні документи, різні правові реалії та можливості. Безумовно, статути громад не є панацеєю, і, як показала практика, вони більше схожі на формальні та декларативні локальні акти, на які ніхто не посилається і яких ніхто не дотримується. Чомусь політична доцільність і чиновницькі страхи переважають справжні цінності самоврядування.

Дуже часто, ініціатори розробки статутів імітують і викривлюють сам процес їх підготовки та прийняття або ж переписують положення законів у тексті статутів, роблячи їх поправленими конспектами законодавчих актів. І таких прикладів є безліч.

Отже, для належного розвитку механізмів місцевої демократії необхідно затвердити нові та якісні редакції Статутів ОТГ, а також положення про громадські слухання, місцеві ініціативи, збори громадян та порядок звітування посадових осіб. Окрім цього, потрібно внести зміни до порядку створення органів самоорганізації населення, розширити перелік делегованих повноважень цих органів та прийняти програми підтримки діяльності ОСН. Важливо, щоб ці новації враховували й ситуацію із обмежувальними заходами і врегульовували механізми реалізації відповідних прав в таких умовах.

Місцева демократія – це не другорядне питання і не фейк, це мірило зрілості та потужності територіальної громади.

Про автора: Ярослав Жукровський, юрист. 

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
безвіз
17 травня, 2021 понедiлок
Чотири роки угоди про безвіз для українців. Цікаві факти
акція антивакцинаторів
16 травня, 2021 неділя
"Маски геть": у Львові пройшов мітинг антивакцинаторів
допомога-фронт
17 травня, 2021 понедiлок
Двоє снайперів на одну мішень: військові розповіли про ситуацію на передовій
Львів
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.44
  Купівля 27.44
  Продаж 27.67
 • EUR
  Купівля 33.15
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
18 травня
09:41
Через зіткнення двох автівок у Львові постраждала 3-річна дитина
09:25
Спорт
Христина Погранична
Львів'янка Христина Погранична стала віцечемпіонкою України з художньої гімнастики
09:14
коронавірус
Коронавірус на Львівщині: за добу знову виявили понад сотню нових інфікованих

Опитування

Чи вірите Ви, що Медведчука засудять до тюремного ув'язнення?
08:53
ДТП
П'яний водій спричинив масштабну ДТП біля Рави-Руської
08:35
вчителька
У Солонці під час уроку вчителька погрожувала школяреві ножем
08:15
Тарас Козак
Попри запевнення Медведчука, Тарас Козак не у відпустці й не на лікарняному
08:00
погода
Погода на Львівщині 18 травня: грози, значні дощі та град
07:40
субсидії
Заради субсидій іноді навіть приховують інформацію про смерть членів сім'ї
2021, понедiлок
17 травня
21:00
головне
Про новий потяг до моря, ситуацію на передовій та декларації на субсидії, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:43
Спорт
веслувальники
Львівські веслувальники на човнах "Дракон" привезли додому три національні кубки
20:26
афіша
Струнний квартет "Фенікс", "Чоловік моєї дружини" та рід Одрехівських. Афіша Львова на 18 травня
20:12
Анімаційна «Історія Гір»
Анімаційна "Історія Гір": прем’єра трисерійної казки про гуцулів
19:48
ЕКО-марафон
У Львові відбудеться піший ЕКО-марафон. Як долучитися
19:33
оркестр
У Львові запрошують на грандіозні проєкти у межах 40-го фестивалю "Віртуози"
19:15
мандрівники зі Львова у Дніпро
900 кілометрів за 24 дні: двоє чоловіків пройшли пішки зі Львова у Дніпро
18:50
собака на галицькій митниці
На Галицькій митниці службові собаки знайшли наркотики та зброю у посилках
18:45
толока
Львів'ян кличуть на велике прибирання до дня парків
18:20
День музеїв
У Львові відзначатимуть Міжнародний день музеїв. Програма
18:02
АЗС
Дві мережі АЗС відновили продаж преміального пального
17:49
Вісь Сковороди
Львів'ян кличуть на кастинг проєкту "Вісь Сковороди"
17:33
пам'ятник Моцарту-сину
Оксана Линів показала пам'ятник Моцарту-молодшому, який хочуть встановити у Львові
17:08
субсидії
Депозити в банках, купівля валюти та золота. Що треба вказувати в нових деклараціях на субсидії
16:53
дуби
У Львові біля 12 храмів висадять дуби
16:40
допомога-фронт
Двоє снайперів на одну мішень: військові розповіли про ситуацію на передовій
16:36
наркотики
За продаж наркотиків самбірчанин шість років проведе за ґратами
16:14
Інтерв’ю
михайло гончар
"Важливо, що американський корабель не просто зайшов у Чорне море, а прибув саме в український порт Одеси", – Михайло Гончар
15:57
Дослідити Сковороду
Дослідити Сковороду: влітку містечками від Львова до Харкова мандруватиме театр
15:43
потяги Укрзалізниці
На Львівщині декілька приміських потягів тимчасово змінять розклад руху
15:20
Олег Самчук
"Треба підтримати Степанова і його прекрасну команду", – Олег Самчук
14:56
школи
"Кожна львівська школа сама визначає, коли має закінчитися навчальний рік", – Зоряна Довганик
14:45
Слідчого СБУ Львівщини судитимуть за передачу 24 кг арештованої ювелірки
14:30
малятко-казки
Колекціонування марок, монет чи фантиків. Яким було ваше хобі у дитинстві?
14:24
операція
Львівські лікарі прооперували 3-річного хлопчика з вродженою діафрагмальною грижею
14:10
монумент слави
Монумент слави у Львові все-таки зноситимуть: оголошено тендер
13:58
У Львівському аеропорту затримали іранця, який прикидався французом
13:45
Максим Степанов
Медики Львівської лікарні швидкої допомоги мітингують на підтримку Степанова
13:40
промокампанія-обмеження швидкості
Львів долучився до Глобального тижня безпеки дорожнього руху ООН
13:25
безвіз
Чотири роки угоди про безвіз для українців. Цікаві факти
13:10
Патрульні у Львові врятували двох жінок
12:51
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp скасувала польоти зі Львова до Запоріжжя
Більше новин