Щось тут нечисто: Шелестак про ділянку в Сигнівці, яку не вдалось продати через Prozorro
За ділянку планували виручити щонайменше 87,5 млн грн – це приблизно стільки, скільки заплановано реалізацію усіх проектів Громадського бюджету на 2021 рік.
Перший земельний аукціон Львівської міської ради у системі Prozorro.Продажі провалився, а з ним і шанси поліпшити критичну ситуацію з надходженнями до бюджету розвитку. За 15 га у промисловій зоні Сигнівка розраховували виручити щонайменше 87,5 млн грн. (такою була стартова ціна лоту), тоді як за планом на 2021 рік від продажу землі загалом розраховували отримати 410 млн. Тож на цю ділянку були покладені великі надії. Однак те, що такий важливий для міста аукціон не відбувся, може Таке припущення висловила "Еспресо.Захід" голова комісії фінансів та планування бюджету Львівської міської ради Наталія Шелестак.
"Я була переконана, що ми продамо ці ділянки у Сигнівці. Погодьтесь: те, що виставили на аукціон, – це насправді крута пропозиція. Там створені усі умови для того, аби вести бізнес. Більше того, місто брало на себе зобов'язання і по електроенергії, і по багатьох інших "смаколиках", які можна було зробити за рахунок міста. Це мала були класна інвестиція. На жаль, не пішло, – каже Наталія Шелестак. – Так, це був перший аукціон у системі Prozorro.Продажі. Але це не було сюрпризом. Усі знали, що землю доведеться продавати через Prozorro. Тож час, щоб підготуватись до аукціону, управління земельних ресурсів мало. Але йдеться не лише про те, щоб юридично правильно підготувати пакет документів. Треба докласти зусилля, аби знайти потенційного покупця, "розпіарити" свій лот"
Як приклад – продаж виправної колонії на Хуторівці, де за 10 га компанія SovtServe заплатила 377 млн грн. Про цей лот "піарив" на своєму каналі міністр юстиції Денис Малюська, Фонд держмайна організовував престури, конференції.
"Про той аукціон розтрубіли на всю країну. І це – правильно. У Львові якщо якась більш-менш позивна подія для міста відбувається, то про це знімають сюжети і пишуть усі місцеві телеканали та сайти. Але у цьому випадку міська рада чомусь не задіяла цей ресурс. Можна ж було організували якийсь цікавий брифінг, повезти туди журналістів, аби про цей аукціон дізналось якомога ширше коло зацікавлених осіб. Адже що більше учасників приходить на аукціон, то більше зростає ціна, – каже Наталія Шелестак. – Можливо, цього не робили свідомо, щоб потім знизити ціну і продати комусь своєму. Я не знаю. Не можу нічого стверджувати, бо не надто орієнтуюсь у проведенні аукціонів. Але якщо приваблива ділянка не продається, це наштовхує на думку, що щось тут не чисто".
Утім, є й інший проблема. За даними департаменту фінансів, за підсумками дев'яти місяців цього року план надходжень від продажу землі виконаний всього на 47,3%. У початковому варіанті бюджету розвитку у цьому році мали продати землі на 250 млн, однак потім цей показник збільшили до 410 млн. А по факту виходить, що за дев'ять місяців цього року вдалось продати землі всього на 132,5 млн. Навіть якщо цю ділянку у Сигнівці виставлять на повторний аукціон, це займе трохи часу. Відповідно до умов онлайн-аукціонів, переможець має місяць часу на підписання договору та внесення коштів. Тобто навіть якщо припустити, що торги відбудуться у перших числах грудня, то кошти навряд чи встигнуть надійти до міського бюджету до кінця року.
"Проблема у тому, що кошти від продажу землі та майна йдуть на фінансування проектів бюджету розвитку. Тобто управління земельних ресурсів при формуванні бюджету дає нам плани надходжень від продажу земельних ділянок. І відповідно до того плану надходжень, прогнозуються видатки. Відповідно, через те, що ми не отримуємо кошти, які мали надійти за прогнозами, відповідно, ми не можемо завершувати ті проекти, які уже розпочаті. Які саме проекти залишаться без фінансування, я зараз не скажу, бо десь була економія, тож ми перекидали на ті проєкти, де не було поточних коштів. Частину ми фінансували за рахунок поточних кредитів. В "Укргазбанку ми брали позику 220 млн. Ще частина кредитів, які погодив депутатський корпус, не вибрана, – каже Наталія Шелестак. – Однак у мене інше питання. Загальний бюджет у нас виконується практично на 100%. Тобто у Іщука (директор департаменту фінансової політики. – Ред.) з прогнозуванням усе добре. А з бюджетом розвитку станом на вересень-жовтень різниця майже 60%. Виникає питання до виконавців, чи ви на своєму місці? Може, вам просто пора міняти роботу. Звичайно, працівники почали публічно обурюватись, що я це оприлюднила. Запевняли, що вони все продадуть. Мовляв, у нас ще є два місяці, що ви тут пишете. Так наче я собі щось придумала. Кажу, ок, ми тільки "за". Ніхто з депутатів не тішиться від того, що виконавчі органи щось не виконують. Бо кожен невиконаний об'єкт все одно лягає негативом на нас, депутатів. Тому ми дуже зацікавлені у тому, щоб бюджет виконувався, але для цього виконавці повинні виконувати свою роботу".
- Львівська міськрада провалила перший земельний аукціон на Prozorro
- У вересні директор департаменту фінансової політики ЛМР Олег Іщук повідомив про катастрофічний стан бюджету розвитку.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе