Де в часі війни можна безплатно протестуватися на ВІЛ-інфекцію, — роз'яснення ЦГЗ
Кожен третій ВІЛ-інфікований українець не знає про свій статус. Відповідно, не розпочинає вчасно лікування, а це означає, що небезпечний вірус продовжує знищувати його імунну систему. Крім того, така людина продовжує несвідомо заражати інших. Симптоми інфекції можуть не проявлятися протягом багатьох років, тож єдиний спосіб дізнатися, чи є у вас ВІЛ, — пройти тестування
Про це нагадують у Центрі громадського здоров'я України, передає "Еспресо.Захід".
Особливо це важливо під час війни, коли люди менше стежать за своїм здоров'ям та менше уваги приділяють профілактиці й вчасній діагностиці хвороб.
Перевіритися передусім потрібно тим, хто мав небезпечний контакт з ВІЛ-інфікованим або вважає, що може мати цю інфекцію, тобто належить до ключових груп ризику. Вчасна діагностика дуже важлива, адже вберігає як самого хворого (антиретровірусна терапія зупиняє розмноження вірусу і ВІЛ-інфекція не переходить у СНІД), так і його оточення. Наприклад, партнери, знаючи, що один із них має цей статус, починають користуватися бар'єрними методами контрацепції. ВІЛ-інфікований розпочинає лікування, здоровий партнер — проводить доконтактну або постконтактну профілактику ВІЛ.
Є кілька варіантів, де можна пройти безплатне тестування на цю інфекцію:
● у свого сімейного лікаря;
● у найближчому Центрі СНІДу чи кабінеті "Довіри";
● у будь-якому закладі охорони здоров'я, який надає медичну допомогу в рамках 13 пакетів Програми медичних гарантій, зокрема амбулаторну й стаціонарну;
● під час акцій, які періодично організовують неурядові організації.
Результат експрес-тесту буде готовий за 15 хвилин. До 5 хвилин займе підготовка і забір крові з пальця та ще 10 — очікування результату. Перед тестуванням можна поставити питання фахівцю й отримати інформацію про ВІЛ-інфекцію та шляхи її передачі, оцінити власні ризики й обговорити можливості його зниження, а також дізнатися адреси організацій, де пацієнтам з ВІЛ та СНІД надають ту чи іншу допомогу.
Можна обійтися без допомоги медперсоналу, замовивши оральний тест за цим посиланням або на цьому сайті. Для самодіагностики не потрібна кров — лише слина. Щоб замовити тест, попередньо потрібно заповнити анкету ризику. Якщо ризик середній або високий, вам надішлють тест за вказаною адресою безплатно.
Якщо результат виявиться позитивним або у вас з'являться сумніви щодо того, чи правильно ви провели самодіагностику, необхідно буде звернутися за медичною допомогою. Якщо ВІЛ-інфекцію не лікувати, вона прогресуватиме і з часом розвинеться синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Це — ІІІ-ІV стадія ВІЛ-інфекції, коли вірус знищує імунну систему й виникає цілий "букет" захворювань, з якими організм справлятися вже не може. Належне лікування гарантує пацієнту повноцінне та довге життя, а його відсутність — перехід у стадію СНІДу (через 8-10 років після інфікування) і смерть.
- У ЦГЗ дали поради, як запобігти можливому ВІЛ-інфікуванню в період війни.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе