Де є небезпека паводків на Львівщині та як зменшити масштаби стихійного лиха
Мешканці Східниці і навколишніх сіл досі долають наслідки паводку, який стався 10 червня: зруйноване дорожнє покриття, підтоплені підвали та пошкоджені пішохідні доріжки та підпірні стінки. Руйнівних наслідків частково можна було б уникнути, якщо ретельно стежити за узбіччями потічків і річок, вчасно розчищаючи повалені дерева
Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" розповіла т.в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА, – Оксана Війтик.
Вона пояснила, що остерігатись затоплень потрібно усім мешканцям, які живуть у гірській місцевості, адже весь Карпатський регіон є паводконебезпечний.
"Вирубка лісів не стала причиною паводку в Східниці"
"Конкретно у цьому випадку вирубка лісів не стала причиною паводку. Західний регіон є паводконебезпечний і в нас раз на 8-10 років бувають такі великі паводки. На щастя це локальна подія, не кваліфікована, як "обласного рівня". Два циклони сформували потужний фронт, який припав на цей регіон, і саме в Східниці випала найбільша кількість опадів – приблизно 40 сантиметрів", – розповідає чиновниця.
Хоч злива була нетривала, однак надзвичайно потужна, додає Оксана Війтик і біда сталась саме через те, що потічок ніс багато уламків деревини.
"В Східниці деревина зачепилась за містки і утворила локальну дамбу. Вся вода пішла сюди, хоч цей населений пункт нечасто підтоплюється. Потім дамбу з гілок і дерев раптово прорвало і понеслась хвиля, яка руйнувала дороги і мости. А якби вода спокійно проходила, не утворився цей затор, таких наслідків не було би, бо вона би швидко зійшла", – додала Війтик.
Станом на зараз у Східниці залишається підтопленими невелика кількість підвалів. У департаменті екології та природних ресурсів повідомляють, що усі відповідні служби отримали вказівки почистити береги річок від дерев, які створюють небезпеку і можуть бути повалені, адже дощі будуть тривати ще кілька днів.
"Обласна комісія дала доручення в районні адміністрації, які зв'яжуться з керівниками громад, лісівниками, провести зрізання аварійних дерев і розчистку засміченої території. Зараз дорожники і надзвичайники працюють на місці і відкачують воду.
Кошти на ліквідацію наслідків паводку підуть з резервного фонду. Зараз мають перерахувати, скільки саме грошей потрібно на відновлення дорожнього полотна і берегів", – наголосила Війтик.
Паводконебезпечним є весь карпатський регіон
Деякі регіони називають повененебезпечними. Наприклад, на Поліссі, де рівнинні річки, вода піднімається весною, під час танення снігів. Паводконебезпечним є весь карпатський регіон.
"Тут розливаються ріки і весною, і влітку, коли сильні зливи. Стрімкі схили дають раптовий приплив води. Тому люди, які живуть в цій місцевості, знають, що навіть невеликий дощ, може наробити лиха, а невеликий потічок за лічені хвилини перетворюється і двометрову річку, через те, що вода з крутих схилів стікає надзвичайно швидко, упродовж 30 хвилин. Така сама, до речі, ситуація у Львові. Ми тут теж мали півтораметрові повені по дорогах, бо каналізаційна мережа не справилась. Так само і річка, яка раптово піднялась", – пояснює очільниця департаменту екології.
Екологи кажуть, що, ймовірно, такого б не сталось, або ж наслідки були б не такими руйнівними, якби повалені дерева і гілки розчищали вчасно.
"Але все знову впирається у фінансування. Бо в нас зараз хронічне недофінансування будь-якої галузі. Усі розслабились, бо таких паводків не спостерігалось уже кілька років", – сказала Оксана Війтик.
У департаменті екології пояснюють, що території біля мостів повинна прибирати автомобільна служба, адже мости перебувають у них на балансі. Але справа у Східниці може бути й в дещо іншому.
"Йдеться не лише про прибирання біля дорожніх мостів.Чимало мостів є в межах населених пунктів, які мешканці робили самостійно, аби переходити за одного берегу на інший, до готелів чи приватних садиб".
Чиновники обіцяють швидко відновити пошкоджені дороги і мости, але скільки часу займуть роботи – залежить від об'єму руйнувань. Якщо з резервного фонду гроші нададуть одразу, то дорожники усе так само оперативно відновлять. Офіційно про об'єми руйнування ще не повідомляли.
"Чекаємо кілька днів, коли місцеві органи порахують всі збитки. Відновимо, швидко, гадаю, адже під аварійні роботи не треба проводити тендеру й оцінки впливу на довкілля. Маю на увазі ті речі, що зазвичай найбільше затягують час у планових роботах", – підсумувала Війтик.
- Нагадаємо, на Львівщині через негоду пошкоджена низка доріг
- У гідрометцентрі розповіли, чим зумовлений паводок на Львівщині
- Актуальне
- Важливе