Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чому чубляться українські шахісти та Міністерство спорту і до чого тут ФІДЕ

Юрій Мартинович
27 липня, 2023 четвер
10:00

Скандал довкола неможливості виїзду гросмейстера Василя Іванчука на Кубок світу привідкрив безрадісну ситуацію в українській збірній з шахів

"Еспресо.Захід" поспілкувався з кількома львівськими гросмейстерами на цю тему, а також поговорив про те, чи можуть шахісти грати з росіянами і білорусами, як це роблять, наприклад, тенісисти.

Чому тема важлива? Скандал щодо невиїзду Іванчука

Василь Іванчук

Фото: Вікіпедія

Як висловився відомий новеліст Стефан Цвейг у своєму творі "Шахова новела": "шахи – як і любов – вимагають партнера". Шахістам потрібно грати з різними супротивниками, не одну гру програти, щоб у підсумку стати хорошим гравцем і, можливо, чемпіоном. Та для цього, вони насамперед мають грати з сильними гравцями.

Кілька днів тому спалахнув скандал довкола імені відомого міжнародного гросмейстера зі Львова Василя Іванчука. Йому не надали дозволу на виїзд з України для участі в Кубку світу. Принаймні таке заявили у Міжнародній організації шахістів (ФІДЕ), яку очолює російський політик Аркадій Дворкович (раніше працював в уряді РФ, - і за президенства Володимира Путіна, так і Дмитра Медведєва). Під листом підписалися провідні шахісти світу, зокрема, чемпіон Магнус Карлсен та другий номер світового рейтингу Хікару Накамура.

Згодом міністр молоді та спорту України й очільник Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт відреагував на це і заперечив відмову у виїзді Іванчука. Він вважає, що історію в ЗМІ "розхитують" більше у РФ та самій ФІДЕ.

"Всесвітня федерація шахів, якою керує росіянин Дворкович, розхитує цю ситуацію, бо на цих змаганнях будуть змагатися росіяни. Щоб всі зрозуміли: я кожного дня з президентом всеукраїнської федерації шахів, паном Капустіним, на зв'язку. Жодного листа мені не надіслали щодо перетину кордону. Ми працюємо, як і працювали, у нас практично всі спортсмени перетинають кордон", - сказав міністр і висловив думку, що таке зроблено, щоб дискредитувати міністерство в очах громадськості і так само діяльність самого Гутцайта.

30 липня в Баку (Азербайджан) стартує Кубок світу. На ньому визначатть майбутніх учасників Турніру претендентів, щоб змагатися за право зіграти з чинним чемпіоном світу.

Як пише Суспільне Спорт, серед українців на Кубок світу також заявилися Антон Коробов, Володимир Баклан, Юрій Кузубов, Андрій Волокітін, Віталій Бернадський та Руслан Пономарьов. Крім цього, там будуть представлені російські шахісти. Вони виступатимуть на турнірі під нейтральним прапором ФІДЕ.

"Бойкотувати турнір – це втрачати позиції"

Шахи

Фото: ЛОШФ

"Еспресо.Захід" вдалося отримати коментар гросмейстера Василя Іванчука щодо ситуації, яка склалася. Наразі він не готовий коментувати, чи поїде на Кубок світу. Однак висловив своє бачення щодо змагання з росіянами.

"Тяжко сказати однозначно. Можуть бути різні думки, причому діаметрально протилежні. Коли стоїть прапор на партії чи на окремому змаганні, я не вважаю це таким великим показником. Важливо все-таки, до якої федерації належать шахісти. Якщо людина, наприклад, поміняла федерацію, тоді вона є представником іншої країни. Якщо людина не змінювала федерацію, тоді вона залишається представником Росії. Якщо під прапором ФІДЕ, - також. Я так розумію. А щодо решти: має бути позиція чітка нашої федерації і Міністерства спорту, керівних органів. Якщо сформована чітка позиція, тоді гравці просто виконують її. Або, в разі невиконання, потрапляють під певні санкції, які мають бути передбачені. Якщо такої позиції немає, чи вона не достатньо чітка, тоді гравцям доводиться діяти на свій розсуд", - каже Василь Іванчук.

Також він відзнає, що між шахістами зазвичай немає великої єдності.

"Кожен приймає рішення сам, часто виходячи зі своїх особистих причин. Бойкотувати турнір – це втрачати позиції. Також турніри – це можливість заробити. Питання, як діяти, потрібні серйозні альтернативи запропонувати. З професійної точки зору – це болюче рішення. Та кожен приймає рішення сам, хоча може порадитися з представниками федерації", – додає Іванчук.

Згодом з'явился інформація, що Іванчук таки дістав дозвіл на виїзд у столицю Азербайджану. Про це шахіст повідомив у коментарі виданню "Гордон". 

Кого вважати росіянином на змаганнях з шахів і як змінити голову ФІДЕ Дворковича? 

російський паспорт

Фото: ua.news

Відомий міжнародний гросмейстер Олександр Бєлявський вважає, що Міністерство спорту досі чітко не визначило, кого воно вважає росіянами на турнірах з шахів.

"Є три моменти, – каже Бєлявський. – Або це просто громадянин Росії, або це людина, яка постійно живе в Росії, тобто резидент, або людина, яка в рейтинг-листі ФІДЕ грає під російським прапором. Я як спортсмен усе життя вважав, що тільки того, хто представляє федерацію відповідної країни, можна вважати представником тієї країни. Нам треба дійти до якогось висновку, має бути формальна ознака, завдяки якій кваліфікуємо спортсмена як представника тієї чи іншої країни. Моя точка зору, що мусимо формально для себе прийняти таке рішення: з шахістами, які грають під прапором Росії і Білорусі, ми не граємо. Це позиція нашої федерації, не граємо з тими шахістами. Якщо ставимо питання, що не граємо з росіянами, бо в них російський паспорт, тоді ми цього не можемо перевірити. Бо будемо приходити і питати в них, який паспорт? Треба чітко просто сказати, що не граємо з представниками РФ, які представляють прапор їх федерації. Якщо в нас федерація і міністерство дійшли б до такої думки, чвар би не було. Бо зараз міністерство і федерація самі не знають кого вважати російським шахістом. Можна зіграти з шахістом, який представляє румунську федерацію, а скажуть, що колись він представляв Росію. Ні, такий підхід не може бути. Якщо сьогодні він представник Румунії, то вже не Росії. Бо яка різниця, за кого він грав кілька років тому? Ще раз повторюю, треба вважати росіянином того шахіста, який зараз грає під російськими прапором. З ними не маємо грати". 

Олександр Бєлявський також вважає, що ми не можемо не грати у міжнародних змаганнях, бо, мовляв, там у ФІДЕ головує росіянин Дворкович.

"Я не вірю, що ця людина нейтральна. Але не можна сказати, що ми не граємо матчі під егідою ФІДЕ, бо там президент Дворкович. Ми граємо під егідою ФІДЕ, але нам залежить на тому, чи грають там під російським або білоруським прапорами. Тому це не пов’язані речі. Якщо нам не подобається Дворкович, виступаємо проти нього, а не проти ФІДЕ. Бо в нас є підстави вважати, що він не займає нейтральну позицію як колишній представник чинної російської влади, агент впливу. Але як змінюють голову ФІДЕ? Бо звертатися до Міжнародного олімпійського комітету – це смішно. Нам треба проводити роботу з шаховими федераціями світу. Щоб самі федерації підтримали нашу позицію. А вони можуть підтримати, а можуть і не підтримати. Наприклад, ті ж африканські країни. Їм не важливо, хто дає зерно чи допомогу, бо хто дає, той і молодець, за того голосуємо".

Тенісистам можна змагатися з росіянами, а шахістам - ні?

Еліна Світоліна, теніс

Фото: Getty Images

Натомість гросмейстер Адріан Михальчишин має свою точку зору. Для нього насамперед не зрозуміла позиція міністерства спорту щодо неучасті українських спортсменів на змаганнях, де виступають росіяни та білоруси.

"Тенісистам ж можна, бо вони багаті і не залежать від грошей федерації і олімпійського комітету. Так само футболісти грають в різних командах, де є і росіяни. Я думаю, що всі наші спортсмени мають виступати і перемагати. Це проблема тих міжнародних федерацій, які допускають росіян і білорусів. Тут дійсно є проблема, і на це треба тиснути. Олімпійський комітет слабо на них тисне, хоч вони прийняли рішення, щоб не допускати росіян і білорусів. Нам треба виступати і показувати, що ми є, що існуємо й боремося. Рішення по Іванчуку незрозуміле. Бо всім іншим можна їхати куди хочуть, а шахістам – ні?", – каже гросмейстер і відзначає, що зараз погано прописані права членів збірної України, бо немає жодного документу, який дає можливість багаторазового виїзду за кордон на різні змагання.

Адріан Михальчишин вважає, що український шахіст сам має визначати, чи грати йому з російським суперником, чи не грати і чітко про це заявити, ще раз нагадавши про війну, яку розпочала Росія.

"Я особисто вважаю, що треба виходити і боротися, показувати, що ми кращі. Так, варто не подавати руки, як це робить Світоліна. Але можна і відмовитися від боротьби, зробити пресконференцію і сказати, що я не граю з бандитами і окупантами. Який варіант правильний, я не знаю, але вважаю, що кожен український шахіст повинен робити так, як хоче. У міжнародних шахах багато зараз афер. Російські шахісти переходять в різні федерації, чи грають під нейтральним прапором ФІДЕ, щоб брати участь на міжнародних турнірах, а потім знову грають під російським прапором десь в Азії. До того ж, до 1 серпня росіянам дозволено міняти федерацію безкоштовно. Одним словом, європейська федерація мало тому приділяє уваги, але всі ті зміни федерацій – це цирк". 

Крім цього, гросмейстер відзначив складну теперішню ситуацію у збірній України з шахів.

"Що це за скандальна ситуація, коли члени збірної України як чоловічої, так і жіночої, півтора року не були вдома, а сидять за кордоном. Особливо щодо жінок – найбільша загадка, коли і деякі жінки бояться приїхати в Україну. Фактично, зараз збірної вже немає. Всі між собою пересварилися. Треба набирати молодих і новий збір робити. Також тренерів збірної. Можливо, хіба з жіночої гросмейстера Броцького залишити. Одним словом, у збірній зараз ситуація дуже погана. Зараз чемпіонат Європи у Чорногорії має бути, Чемпіонат світу жіночий у Польщі, де наші ведучі шахістки не грають, зокрема, сестри Музичук. Це скандал. Виставили слабенький склад, по-суті, другий склад. Чому так, ніхто не пояснює. Там є і фінансові проблеми, і інші. Цього року немає грошових стипендій. Та я вважаю, що в такий час треба виступати за збірну України безкоштовно. Ми, як їхали на першу Олімпіаду у 1992 році, тоді свої гроші ще платили, щоб представляти Україну. А вони без грошей не хочуть грати… Слів немає. Пора готувати молодих шахістів до зібрної. Треба розуміти, що наші великі шахові успіхи скінчилися, перевернути нову сторінку і працювати далі".

Збірна України з шахів почала розвалюватися ще з 2017 року

шахи

Віце-президент Львівської обласної шахової федерації Назар Фірман розповів, що на початку повномасштабної війни, більшість українських провідних шахістів в той чи інший спосіб покинули країну і не повернулися.

"Особисто я не засуджую людей за страх. Не всі мають достатній стержень, моральну і емоційну готовність, фізичну підготовку та здоровʼя, щоб воювати. Коли люди рятували свої сімʼї в такий спосіб, не можу засуджувати. Стосовно участі шахістів у змаганнях і примусових бойкотів, це теж дії силового апарату держави, які мають лише негативні наслідки. Замість того, щоб спортсмени мали можливість їздити, перемагати, піднімати прапор країни, говорити на пресконференціях про те, що відбувається в країні – цю можливість у них забирають. Окрім того, якщо говорити про шахи, то замість того, щоб боротись з виїздом шахістів за кордон, принаймні міністерству і іншим силовим органам в Україні потрібно було внести Дворковича у санкційні списки.  Тому що в шахістів вибору нема (лише один хіба, закінчити карʼєру) , їхній вид спорту під тотальним контролем росіян", – написав на своїй сторінці Назар Фірман.

Він відзначив про ще одну важливу проблему – війна ще не закінчилась, а провідні українські шахісти ледь не усі мовчать.

"Коли я проводив опитування готовності грати за збірну, то меж моєму розчаруванню у колегах не було. Ледь не кожен з тих чи інших причин не готовий грати за Україну. Бо хлопці ображені на міністерство, ФШУ, тренерів, на мене, що задаю незручні питання, у когось патріотизм вимірюється в умовних одиницях. Егоїзм і власна вигода осліплює багатьох. З позитивного, - більшість з них будуть учасниками Кубку світу, і вболівати за їх спортивний результат не буду – буду вболівати за їх совість, маю надію, що вони туди їдуть не мовчати! Також мене обурює те, що ні тренер чоловічої збірної, ні керівництво ФШУ (президент та віце-президент) не взяли на себе відповідальність за тотальний розвал збірної України з шахів, який відбувався з 2017 року і досі. Атмосфера у команді цілковито зруйнована, доливає масла у вогонь міністерство. Але у них все ок, вони не винні – це лише гравці погані. Всі провали, які були – спихнули на гравців", – висловився віце-президент Львівської обласної шахової федерації.

Тож, що очікує на зібрну України з шахів у майбутньому, поки залишаєтсья лише гадати. 

Читайте також: Моє життя – це шахи: чемпіонка Наталія Букса про мистецтво ставити мат

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.38
  Купівля 38.38
  Продаж 38.91
 • EUR
  Купівля 41.39
  Продаж 42.16
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
21 лютого
23:05
виставка картин "Захід-Схід" воїна Андрія Єфіменка, Франківськ
Малював те, що бачив на фронті: у Франківську відкрили виставку картин бійця 102-ї бригади ТрО Андрія Єфіменка
22:54
Зрізали десятки аварійних дерев: у парках Львова – передвесняні прибирання
22:36
Луцька громада передала ЗСУ ще майже 200 дронів
22:19
У Рівному освітяни просять повернути Уласа Самчука в шкільну програму
22:00
На Волині поліція знайшла неповнолітнього, який вчинив ДТП та втік
21:46
російська пропаганда
"Один з ломбардів у Тернополі почав приймати біонічні протези в українських захисників": нова вигадка росіян
21:28
корупція, суд
На Тернопільщині інспектора ДСНС підозрюють в одержані "відкатів"
21:10
Лосі, козулі, лисиці та вовки: у Шацькому нацпарку розповіли, скільки у них живе диких тварин
20:52
У Львові поліція шукає зловмисника, що по-варварськи порізав дерева
20:35
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
20:22
Інтерв’ю
Росіянин Ілля воює за Україну
Пройшов Майдан, АТО та нелегальне життя в Україні: історія росіянина, який воює проти РФ
20:08
У Львові на вул. Стрийській збудуть перший в місті перехоплювальний паркінг
19:53
новини Заходу України
На Львівщині громадам бракує 600 млн на зарплати і комунальні платежі
19:37
новини Львова
Ремонтують каналізацію: у Львові перекрили рух для приватного транспорту на вулиці Бой-Желенського
19:30
прощання
У Львові 22 лютого прощатимуться із захисниками Олегом Короляком та Дмитром Сливкою
19:28
матч Капати - Хуст
Львівські "Карпати" зіграли внічию з закарпатським "Хустом" 
19:14
Ексклюзив
Подвиги та зустріч зі смертю: офіцер Олег Яськів про бойовий шлях 103-ї бригади Львівської ТрО
19:05
Вбивство
На Хмельниччині судитимуть жінку, що вбила чоловіка під час застілля
18:56
новини Буковини
Сприяв ввезенню контрабандних сигарет: на Буковині повідомили про підозру інспектору прикордонної служби
18:50
Іван Бакулін
Випускник луцького університету отримав почесний знак "Золотий хрест"
18:49
Інтерв’ю
Ігор Танчин
Ймовірно, нас чекає низка "корегувальних революцій", - політолог Ігор Танчин
18:35
новини Львова
У Львові тиждень не працюватиме квітковий годинник на площі Митній
18:28
новини Волині
Волинські тероборонівці показали, як знищили ворожу "мотолигу"
18:15
маршрутка
П'ять маршрутів Львова підсилили додатковим транспортом
18:06
новини Прикарпаття
На фронті загинув військовий з Прикарпаття Роман Данищук
18:00
Михайло Головко
Мільйонер з дорогими автомобілями: що задекларував ексголова Тернопільської облради Головко
17:58
новини Закарпаття
6 тис доларів, аби перетнути кордон: на Закарпатті виявили групу ухилянтів та переправника
17:49
позачергова сесія Франківської міськради
Франківська міськрада проситиме МОН та парламент не об'єднувати університети міста
17:36
пошук наркотиків
Прикордонники двічі за день викривали спроби провезти наркотики до Румунії
17:27
На Львівщині затримали молодика, який вдарив знайомого ножем у живіт
17:16
У Львові показали "Світи близькі і далекі" Якова Гніздовського
17:11
У селі на Прикарпатті вирішили реконструювати пам'ятник радянським солдатам 
17:00
Сергій Гуменюк
Під Бахмутом загинув гранатометник з Хмельниччини Сергій Гуменюк
16:50
Богдан Сольчаник
На Львівщині відкрили літературний туристичний шлях пам'яті Богдана Сольчаника
16:39
поліція, злодій, наручники
Рівнянин називався військовослужбовцем ЗСУ та виманив майже 125 тис. грн
16:28
В Ужгороді упіймали переправника, який ховався від слідства
16:22
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 21 лютого, завтра, тиждень
16:12
У Львові від можливої лімфоми вилікували  дівчинку з трансплантованою ниркою
16:11
свічка
У гуртожитку одного з вишів Львова виявили мертвим студента
15:59
Орест Саламаха
Що задекларував нардеп від "Слуги народу" із Львівщини Орест Саламаха, який не підтримав заборону московського патріархату
Більше новин