Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Бути флористом: як продати букет за тисячу доларів і дарувати людям емоції

Юрій Мартинович
12 серпня, 2023 субота
09:30

Усе більше українців цікавляться і працюють флористами – майстрами з квіткового мистецтва. Ця професія лише набирає обертів і є цікавою для людей, які хочуть виражати свої творчі емоції та добре заробляти

Зміст

Катерина Шквір – професійна флориcтка, засновниця Lviv Flower School, а також Lviv Flower Studio. Катерина розповіла "Еспресо.Захід" про свій шлях у цей бізнес, а також поділилася секретами флористів, які можуть бути корисні всім любителям квітів.

Фото: Катерина Шквір

 

"Флористика універсальна, ти можеш працювати в будь-якій країні"

Катерино, коли ви захопилися квітами? Чим займалися до цього і чому флористика вам цікава?

Квіти захоплювали мене все життя. Завжди любила купувати їх просто так для себе, щоб удома було гарніше, складала якісь мінімальні композиції. До професійної флористики я малювала картини на продаж. Цікаво, що основною тематикою моїх картин були квіти. Насправді життя так закрутилося, що потрапила в флористику. Я проживала в Німеччині і планувала вчитися на художника. Моя перша освіта – економіст. Думаю, для багатьох людей знайомо, коли спершу обираєш професію не за покликом серця, а за тим, що в тренді і може принести більше грошей. Та коли 2018 року в Німеччині познайомилася з флористикою, зрозуміла, що це дійсно моє. Спершу працювала у квітковому магазині і поступово малювання відійшло на другий план, бо букети і флористика – те, чим хотіла займатися щодня, воно мені не набридало. Повернувшись в Україну, мала чітку ціль – створити і розвивати власний квітковий бізнес. Звісно, спершу сама пройшла чимало різних курсів та лекцій, перш ніж відкрила школу та студію.

До речі, один з вагомих плюсів флористики – вона універсальна у будь-якій країні. Якщо ви працювали флористом в Україні, приїжджаєте, скажімо, в Чехію, Польщу, Німеччину, знаючи мову на базовому рівні, ви без проблем можете почати працювати флористом. Бо закони й правила флористики ідентичні в усьому світі. Різниця лише в менталітеті. Наші люди купують одні букети, німці – трішки інші. Тому флористика така актуальна і трендова, бо дуже багато людей їздять по світу, можуть здобути професію за короткий термін і продовжувати вдосконалювати навички там, де їм хочеться жити.

Як ІТ-працівники...

Точно, десь так і є.

Якщо говорити про те, хто може стати флористом, чи має значення стать і темперамент, чи кожен може працювати з квітами?

Ні, все це не має значення. Повторюся: флористка – універсальна професія. Хлопці теж є флористами. Цікаво, що частіше чоловіки є власниками квіткових магазинів, але також працюють із квітами. У нас в школі навчалися чоловіки, які підвищували свої вміння. Є студії, в яких працює суто чоловічий колектив, вони мають свою нішу. У нас же інша стратегія і працюють дівчата.

Стосовно характеру, це також можуть бути дуже різні люди. Наприклад, наші дівчата-флористи. Одна з викладачок, яку звати Дарина – дуже експресивна. Вона має освіту художниці, але знайшла своє покликання у квітах. Її сильна сторона – естетика і поєднання кольорів. Натомість наша наймолодша працівниця Віка має зовсім інший характер. Це спокійна і виважена дівчина, яка робить дуже класний контент для соцмереж. Сучасна комерційна флористика – не лише про естетику і складання букетів, це також про фото і відео для соцмереж. Тому у флористиці поєднуються і різні характери, і різні навички. Головне, щоб усі працівники поділяли загальні цінності студії, в якій працюють, а характер людини вже значення не має.

"Кожна квітка, яка є в букеті, розміщена там не просто так"

Фото: Юрій Мартинович

 

На вашу думку, чи є флористика мистецтвом?

Безперечно, на мій погляд, флористика – це дійсно мистецтво. Букет, який робить флорист, – це окремий індивідуальний твір, якого не повторить інший майстер. Це не так, що клієнти скинули нам фото букету і ми повторили. Ні, щоразу це буде по-іншому, в кожного є свій почерк та стиль. Звісно, творчість відбувається в колаборації з певними правилами. Бо це не просто якесь хаотичне мистецтво і довільне вираження. У флористиці є певні закони і правила, які перегукуються з іншими сферами мистецтва. Воно все переплітається. Наприклад, колористика універсальна в усьому світі. Більшість колористики наші флористи беруть із творів художників та стилістів зі сфери моди. Тут також діє правило золотого перетину: як розставляти квіти в букеті за системою чисел Фібоначчі і тому подібне. Кожна квітка в букеті розміщена не просто так. Уже на ці базові закони і правила флорист накладаєте своє творче бачення. Так у кожному мистецтві. Художник, який хоче написати якийсь твір, спочатку має вивчити базу, як змішувати кольори, техніку малювання композиції, а далі вже творить. Тому, коли ви дивитеся на букет, зроблений флористом, – це не якийсь хаос, там усе продумано за правилами, але зі своїми родзинками, які має той чи інший майстер або майстриня.

А чи є змагання серед флористів?

Флористика має дуже різні ніші. Є сфери, де відбуваються змагання. Це класична флористика, яка не дуже актуальна сьогодні. Ми себе позиціонуємо як комерційна флористика, яка трендова, задає тренди і продається в магазинах. У нашому напрямі змагань з найкращих букетів немає, бо саме покупці оцінюють квіти, а не судді.

"Зараз один з основних трендів – поєднання чогось простого польового з чимось вишуканим і дорогим"

Фото: Юрій Мартинович

 

Говорячи про секрети вдалого букета, чи можна такий зробити з квітів, які ростуть біля дому? Які зараз тренди? Який популярний колір, можливо, рожевий через фільм "Барбі"?

Я не вважаю, що квітка, яка росте біля дому, гірша, ніж та, яку привезли десь із умовно Кенії. Усі квіти класні. Зараз один з основних трендів – поєднання чогось простого польового з чимось вишуканим і дорогим. Наприклад, гарно поєднувати орхідею з польовими ромашками і волошками. Тренди зараз максимально переливаються з природністю, щоб її було якомога більше, щоб була легкість у букеті. Круглі букети, які переважно продають магазини, завжди будуть класикою, але більш вільний за формою букет уже буде більш трендовим.

Флористика не є професією, яку треба довго вивчати, це одна з її переваг. Бо не так уже й багато є технік складання букетів. Єдине, що потрібне постійне повторення, як з іноземною мовою. Я вважаю, що найкраще поєднання квітів – це поєднання кольорів. Якщо правильно зміксувати кольори, тоді не важливо, чи там квітка за 20 грн, чи за 200 грн. Вони гармонійно виглядатимуть лише в правильній колористиці. Тому все виходить з основ колористики і сучасних трендів.

Фото: Юрій Мартинович

 

Стосовно забарвлення, то у світі існує інститут кольору Pantone. У кінці минулого року вони визначили, що кольором цього є Viva Magenta – перелив рожево-червоного відтінку. Та це не означає, що всі букети будуть у таких кольорах. Трендові кольори – це більш бізнесове питання. У нас на вітрині не просто так куплені квіти, всі вони мають причину. Ми стежимо за тим, що хочуть люди, який зараз настрій панує. Зараз літо, кольори на вітрині більш ніжні або соковиті. У нас зараз немає якогось червоного чи бордового кольору. Літо асоціюється з малиновими, блакитними і фіолетовим кольорами, а це небо, море якісь ягоди. Якщо настрій людей такий, тоді вони це купуватимуть. Якогось одного трендового кольору немає. Бо кожна подія, на яку робимо букет, має свій настрій. Хоча відкрию маленький секрет: гуртівні виділяють один трендовий колір, який завжди купують – білий. Це універсальний колір. Якщо не знаєте, який колір обрати на подію, беріть білий. Він завжди доречний. На різних святах, майже завжди 60% квітів будуть білими.

А які кольори популярні взимку?

Зимою кольори квітів більш насичені. Жовтий та оранжевий навряд чи асоціюється з зимою, бо це більш осіння тематика. Зима – це в першу чергу червоний і блакитно-зелений кольори, які асоціюються з різдвяними святами. Може бути також синій колір. Загалом зима – це про глибоко насичені кольори, а це зовсім інші квіти. Наша вітрина змінюється від сезону. Це як нове меню для клієнтів, новий вибір, щоб створити нові букети.

"Спершу квіти прилітають у Нідерланди на великий аукціон, а тоді вже потрапляють до нас"

Фото: Юрій Мартинович

 

Скільки сортів квітів зараз на вітрині?

Понад 50. Це квіти дійсно зі всього світу. Люди часто дивуються, що квітка може перетнути океан літаком і прилетіти до нас. Але це так! Спершу квіти прилітають у Нідерланди на великий аукціон, а тоді вже їдуть до нас. Взимку півонії переважно отримуємо з Ізраїлю, гвоздику – з Туреччини, троянди – з Кенії, таку екзотику, як стреліція – з Мадагаскару. Географія квітів дуже широка. Деякі клієнти не вірять, що ця квітка десь із Колумбії прилетіла, що її два тижні тому зрізали і вона може ще кілька тижнів не втрачати свої властивості. Та треба розуміти, що, по-перше, це не зовсім звичайні квіти, вирощені на клумбі біля хати. Вони професійно вирощені. А, по-друге, відбувається глибока обробка квітів, різні додаткові засоби, щоб вони довше зберігалися. Крім цього, всі наші квіти зберігаються у холодильнику за температури 5 °C. У кожної квітки своя кількість води і вологість. Також важливо, якій квітці підходить металева ваза, а якій скляна, чи залишаємо листя, чи зрізаємо. Словом, є дуже багато нюансів, які дозволяють, наприклад, півонії, сезон яких минув у червні, зберігати два місяці.

Звісно, є й українські класні представники квітів. Флористика дуже стрімко почала набирати обертів, відповідно, почали розвиватися і наші виробники.

Фото: Юрій Мартинович

 

Є певні неписані правила, що на весілля дарують непарну кількість квітів, а на похорон – парну. Чи дотримуєтеся таких законів теж?

Тут кілька моментів. Якщо букет квітів з одного сорту, тоді треба, щоб їх була непарна кількість. Бо така наша культура. Але, що цікаво, у нас навчалися дівчата з Туреччини й Об’єднаних Арабських Еміратів, то в них навпаки – потрібна парна кількість. Тому флористам треба також підлаштовуватися під культуру тієї чи іншої країни. Якщо робимо букет, де є декілька сортів змішаних квітів, ми ніколи не будемо рахувати  їхню кількість. Загалом у нас аудиторія більш сучасна. Буває, що дали одну зайву квітку і вийшло не 25 стебел, а 26. Якщо це молоді сучасні клієнти, вони здебільшого хіба посміються з цього і немає проблеми. Та для старших людей часто це має велике значення. Також особливе значення це має власне для весільної флористики (непарна кількість) і похоронної (парна). Адже там букет оцінює не лише одна людина, а часто вся сім’я, яка дотримується цих правил. Для таких церемоній обов’язково перераховуємо все і звертаємо увагу на кожну деталь.

"Найдорожчий букет, який продали, коштував тисячу доларів"

Фото: Юрій Мартинович

 

Скільки коштував найдорожчий букет, який продали у вашому магазині? Який букет особливо запам’ятався, бо був найцікавішим?

Наша студія продає дорогий сегмент букетів. Букет за 5 тис. грн – щось середнє для нас. Найдорожчий букет, який продали, коштував тисячу доларів. Це не було щось дуже цікаве, це була 101 півонія, але взимку. Для дівчини, яка отримала цей букет, безумовно, це було цікаво, бо півонії взимку – трішки аномалія. Але для флористів це не дуже складно. Щодо дійсно цікавих робіт, чогось оригінального, то згадується випадок з моєї практики. Взимку в мене замовили композицію для професора Львівського університету ім. І. Франка, який виходив на пенсію. Жінка, яка замовила квіти, спершу детально пояснила мені його характер, розповіла, що це дуже інтелігентний чоловік, який любить вишукані речі, що його улюблений колір фіолетовий і багато іншого. Вона докладно описала цього 80-річного чоловіка. Сказала, що вся кафедра скинулася на букет і це має бути щось неймовірне, щоб його здивувати. Для мене це був виклик, бо можна було максимально проявити свою творчість. Я тоді зробила цікаву зимову композицію, яка йому дуже сподобалося.

Фото: Юрій Мартинович

 

Враховуючи ваш досвід у флористиці, чи є якась особлива філософія у роботі з квітами?

Загалом флористика – чудове вираження себе і своєї творчої енергії, плюс це гарний заробіток. Робота флориста емоційна, щодня трапляється щось нове. Квіти – це один зі способів вираження емоцій. Будь-яка подія доповнюється квітами. Можна сказати, що ми супроводжуємо наших клієнтів упродовж всього життя: народження дитини, побачення, освідчення, весілля, день народження, похорони чи просто букет для дому. Квіти несуть різні емоції, і це не завжди емоція радості, а, наприклад, вибачення перед дівчиною. Квіти прикрашають наше життя і дуже багато хто їх недооцінює. Є люди, які вважають: навіщо купувати букет, який стоятиме тиждень і потім викидати. Та насправді емоції від квітів, коли тобі подарували чи ти собі придбав класний букет, не забуваються, а надовго залишаються в пам’яті .   

"Ніша флористики поки що дуже мало заповнена, особливо порівняно з іншими професіями"

Фото: Юрій Мартинович

 

Наскільки ніша флористики в Україні заповнена? Чи вона лише в процесі розвитку?

Коли я заходила на ринок, тоді флористика в Україні була ще дуже "сира", не надто популярна й розвинута. Можливо, тоді вважали, що флорист – просто продавець квітів і не треба додаткових навичок. На сьогодні флористика на етапі розквіту і постійно розвивається. Ця ніша поки що дуже мало заповнена, особливо порівняно з іншими професіями. До речі, помітила, що квіти почали купувати більше, коли був карантин. Це логічно, бо люди були закриті вдома, їм бракувало емоцій і барв, а квіти допомагають нам справлятися з різними внутрішніми станами. У них дійсно є своя глибока філософія. Для багатьох робота з квітами чи їх споглядання – це справжня терапія.

Зараз є класна можливість зайти в цю професію. Наша школа – одна з топових в Україні. Ми проводимо курси не лише у Львові, а й у інших містах. Попит на наше навчання є навіть за кордоном. Думаю, що через 5-10 років флористика буде однією з найбільш топових професій. Бо це дійсно універсальний фах. Багато людей, які приходять до нас, – це ті, хто обрав "не свою" професію, є жінки, які засиділися в декреті й хочуть себе розрухати, реалізуватися в чомусь. Флористика дозволяє вивільнити свою творчу енергію і мати хороший заробіток.

Читайте також: Що робити із лавандою: 5 способів застосування квітки спокою

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 вересня
19:40
декомунізація
На Рівненщині перейменували три села. Як назвали
19:21
Львівщину вперше з офіційним візитом відвідав посол Індії Раві Шанкар
19:02
Підгороднє замість Підгородне: на Волині ВР перейменувала чотири села
18:44
Львів 20 вересня попрощається з чотирма захисниками України
18:26
Було Пушкіно, а стало Міжлісне: на Закарпатті перейменували чотири населені пункти
18:11
Продаж квитків на поїзд Варшава – Львів через Раву-Руську відновили: розклад руху
17:47
На Львівщині медики врятували чоловіка, у якого сталось 13 раптових зупинок кровообігу
17:45
Сонце
Сонячно та без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 20 вересня
17:36
Оновлено
У Коломиї розслідують побиття підопічної жіночого психоневрологічного інтернату: підозрюють працівницю закладу
17:34
На Закарпатті жінка народила шосту дитину у швидкій біля дитячої лікарні
17:26
В УКУ буде Центр сучасної історії ім. Миколи Гаєвого - випускника, який загинув на війні
17:09
У "Краковці" затримали авто, ймовірно, зі скрипкою Страдіварі
16:52
Примушував солдатів красти пальне: на Львівщині затримали командира взводу матеріального забезпечення
16:15
На Рівненщині трактористу, який п'яним їхав по зустрічній, загрожує до 4 років за ґратами
16:01
На Закарпатті мобілізували технічний склад театру МУР, у ТЦК відреагували
15:54
Закарпаття зустріло черговий евакуаційний поїзд із 44 донеччанами
15:45
Оновлено
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
Убивство Фаріон: підозрюваному продовжили запобіжний захід
15:22
Жінка у важкому стані: у Калуші чоловік побив співмешканку
15:04
У селі на Волині запровадили карантин через скажену лисицю
14:50
Чоп - Захонь
На одному з пунктів пропуску на кордоні з Угорщиною на два тижні обмежать рух транспорту
14:34
Оновлено
Микола Пущак
"Справа є замовною": заступник Дубневича, якого підозрюють у хабарництві, прокоментував своє затримання
14:23
На Буковині судитимуть водія, який збив двох підлітків, завдавши їм тяжких травм
14:03
Волинські митники не пропустили в Україну російські книги
13:07
Олеся Веприк
Волонтерці загрожує до 7 років з конфіскацією: її міг підставити благодійний фонд
13:03
У Львові уродини Соломії Крушельницької вшанують унікальною модульною виставкою
12:17
Червоноград
Червоноград стане Шептицьким: які населені пункти перейменували на Львівщині
12:00
Біля Луцька у ДТП з мотоциклістами травмувалися троє людей
11:45
На Львівщині під час зарядки згорів електромобіль
На Львівщині під час зарядки згорів електромобіль
11:33
На Хмельниччині зафіксували перші випадки гарячки Західного Нілу
11:26
На Львівщині впіймали грабіжника пенсіонерки
11:06
У Львові успішно прооперували 17-річного хлопця з рідкісною патологією
У Львові успішно прооперували 17-річного хлопця з рідкісною патологією
10:38
На Рівненщині у всіх школах встановлять тривожну кнопку
10:23
У Шегинях на Львівщині митники затримали контрабандну рідину для вейпів на 3,5 млн грн
У Шегинях на Львівщині митники затримали контрабандну рідину для вейпів на 3,5 млн грн
10:19
свічка_скорбота
На Львівщині сьогодні прощатимуться з п'ятьма загиблими воїнами
09:51
ППО
На Рівненщині вночі працювала ППО
09:40
На Львівщині електровоз на смерть збив жінку
09:23
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 вересня
09:08
У Курській області РФ загинув воїн розвідувальної роти з Прикарпаття Любомир Новіцький
У Курській області РФ загинув воїн розвідувальної роти з Прикарпаття Любомир Новіцький
08:57
Прикарпатські рятувальники знесли з Хом'яка травмовану туристку
08:28
Відомий львівський художник Орест Скоп пережив інфаркт, йому зробили операцію
Більше новин