"Будапешт використовує так звані утиски угорців в Україні для шантажу Брюсселя", – закарпатський політик
Розхитування ситуації на Закарпатті – маленька частина великої політичної гри, де багато гравців, і у кожного є своя мета
Про це у коментарі "Еспресо.Захід" заявив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета.
"Розхитування ситуацій на Закарпатті через начебто утиски угорців – це маленька частина великої політичної гри, де є різні гравці, і у кожного своя мета. Насправді ця історія триває давно, але впродовж останніх двох-трьох тижнів вона через деякі дії вийшла у ширшу медійну площину, – каже Андрій Шекета. – Якщо подивитись на історію українсько-угорських відносин за останні років п’ять, то ми побачимо різні сплески взаємних звинувачень чи напруження відносин між країнами. Але якщо здебільшого йшлось про напруження між Києвом та Будапештом, то зараз це локалізувалось на Закарпатті. Це трохи інший бік старої проблеми".
На думку Андрія Шекети, те, що загострення відбувається саме зараз, пов’язане риторикою офіційного Будапешта стосовно війни в Україні та різних заяв Орбана, які є для нас не зовсім приємними.
"Деякі політики, в тому числі закарпатські, або так званий "колективний Балога" вирішили використати цю історію, аби здійснити деякі свої кроки, про які усім відомо. По-перше, зняття турула з Мукачівського замку, якого, до речі, свого часу встановили туди з благословення того ж Віктора Балоги. Зняття вивісок угорською мовою, чи угорських прапорів. Я не оцінюю зараз ці дії, просто констатую, що вони відбулись. Але вони викликали різку критику у політичних осіб у Будапешті. Відтак, з’явилась інформація пор утиски угорської меншини, – каже Андрій Шекета. – Зрозуміло, що для України точно не вигідно мати образ країни, яка утискає якусь національну спільноту (чи угорську, чи румунську, чи будь-яку іншу). Ми хочемо мати підтримку від різних європейських країн, а це нам грає в мінус. Натомість офіційний Будапешт використовує цю проблему, і взагалі відносини з Україною, як інструмент шантажу Брюсселя. Скажімо, Брюссель хоче надати нам якусь допомогу, Угорщина його блокує і ставить умови. Не тому, що вона категорично не хоче допомагати Україні, а тому, що вона хоче якісь додаткові поступки всередині Євросоюзу. Наприклад, дали додаткові гроші Будапешту, і Будапешт сказав: все, ми не блокуємо 18 млрд Україні. Це інструмент їхньої політичної гри всередині Євросоюзу. Окрім того, помітне і загравання Угорщини з Росією. Воно простежується в бажанні мати дешевші енергоносії, зайняти позицію не таку, як інші. Показати, що це війна не Росії та України, а війна двох імперій – між США та Росією. Це була риторика Орбана ще до широкомасштабного вторгнення".
- У жовтні минулого року у Мукачеві демонтували турула, що є угорським символом, замку Паланок. Через це міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто викликав главу українського посольства "на килим".
- У січня 2023 рокку в Угорщині зчинили скандал через те, що у селах Мукачівської громади зняли угорські прапори.
- 23 січня Видання Рesti Sracok опублікувало репортаж у стилі роспропаганди про репресії угорців та жорстоку мобілізацію на Закарпатті, через яку "тисячі чоловіків викрадають силою".
- 26 січня голова Закарпатської ОВА Віктор Микита заявив, що впродовж останніх декількох тижнів Росія активно використовує у своїй пропаганді наратив про так звані "утиски угорської спільноти на Закарпатті".
- У цей же день Віктор Балога звинуватив керівництво Закарпатської ОВА у покриванні "п'ятої колони Орбана".
- Актуальне
- Важливе