Еспресо. Захід

День народження батька мазохізму, який відкрив світові життя простих людей Західної України 

27 січня, 2023 п'ятниця
10:50

Сьогодні, 27 січня – день народження відомого уродженця Львова Леопольда фон Захер-Мазоха

У своїй новелі письменник Леопольд фон Захер-Мазох написав: "Жодна жінка не є настільки доброю або злою, щоб не бути кожної хвилі здатною як до диявольських, так і до божественних, як до найбрудніших, так і до найчистіших думок, почуттів, вчинків. Жінка, попри весь поступ цивілізації, залишається такою, якою вона вийшла з рук природи, вона має характер дикуна, який є вірним і невірним, великодушним і жорстоким, залежно від почуттів, які зараз над ним панують. У всі часи  лише серйозна, глибока освіта творила моральний характер. І так мужчина, навіть коли він корисливий, коли він зловмисний, завжди дотримується принципів, а жінка дослухається до почуттів. Не забувай цього і ніколи не почувайся безпечно біля жінки, яку кохаєш". Слова, до яких – раз почутих – дехто дослухається крізь століття.  

Проте Леопольд фон Захер-Мазох ніколи й нікому не давав згоди ототожнювати його ім’я з одним із психологічно-сексуальних розладів. Понад те, він не припускав, що колись щось таке може статися. Авторові понад ста повістей, новел, драм та історичних нарисів, який уже у свої двадцять вісім років був знаним і поважаним письменником, такий жарт долі коштував майже столітнього ігнорування його літературного доробку і, відповідно, забуття. Жодного разу не перевидававшись аж до 80-х років нашого століття, твори Мазоха навіть у німецькому оригіналі випадково збереглися хіба що у фондах окремих бібліотек. Цій особистості випало канути в Лету в ореолі скандальності та чудернацьких містифікацій.

Сьогодні можна тільки припускати, з чого все почалося. Але такий день у житті малого Леопольда був – день, коли він, перебуваючи в гостях, підглянув бурхливу любовну сцену. І можливо, вона так би й загубилася серед дитячих спогадів хлопця, коли б його не спіймали на гарячому та добряче не відшмагали. Сором, біль, насолода, які він тоді пережив, зіграли не останню роль у майбутньому народженні особистості, яка й сьогодні викликає до себе неоднозначне ставлення в широких суспільних прошарках. 

Отож, Леопольд фон Захер-Мазох. Спочатку перспективний науковець, а згодом – відомий журналіст і письменник. Автор комедій, новел, повістей і романів. Творець властивим багатьом його творам образу "демонічної жінки з нагайкою", котра усіляко підпорядковує собі представників сильної статі. Варте уваги – жінки, котра верховодить не духовно. А має право на владу з добровільної згоди чоловіка, жінки, котра сягає такого рівня самоцінності, який мужчині, на погляд письменника, взагалі недоступний. Добрий знавець перверсійної (чи збоченської) пристрасті. Доброзичливо визнаний багатьма славетними письменниками – Генріком Ібсеном, Емілем Золя Віктором Гюго, Флобером, Гі де Мопассаном та іншими. Володар ордена Почесного легіону та подарованого критиками титулу "малороського Тургенєва".

Загалом людина, чиє ім’я дало найменування окремому явищу в нашому суспільстві, суть якого зводиться до активно-агресивної поведінки в любовному акті жінки та пасивно підпорядкованого мужчини. А означив це явище терміном "мазохізм" віденський психіатр і судово-медичний експерт Ріхард фон Крафт-Ебінг у книзі "Нові дослідження в галузі сексуальної психопатії", що побачила світ у 1890 році. Спричинило такий погляд вченого те, що "фон Захер-Мазох дуже часто робить цю зовсім недосліджену наукою перверсію предметом зображення в своїх романах і новелах".

Є ще один вагомий штрих особистості цього чоловіка: Захер-Мазох першим відкрив світові реальне життя простих людей Західної України, тоді частини Австро-Угорської імперії. Вважаючись австрійським письменником і здобувши всезагальне визнання. Він, зокрема, з нагоди 25-ліття своєї літературної діяльності скаже:"До того часу, поки Господь дарує мені життя та здоров’я, матиму мужність боротися за нашу країну й український народ".

Леопольд фон Захер-Мазох народився 27 січня 1836 року у Львові. Тут його батьки – директор Львівської поліції Леопольд Захер і донька професора й тодішнього ректора Львівського університету Франца фон Мазоха, об’єднавши свої прізвища в одне, прожили до часу, поки їхньому синові не виповнилося 12 років. 

Саме у Львові та його околицях у майбутнього письменника пробудилася любов до цієї землі й українців. 

"Малий Леопольд був дуже кволим і хворобливим, психічно неврівноваженим, отож батьки не покладали особливих надій на те, що він житиме, – свого часу розповідала мені перекладачка творів Мазоха українською Наталка Іваничук. – Але віддавши сина годувальниці, українській селянці Гандзі в підміське село Винники, вони тим самим врятували його не лише фізично, а й розвинули духовно. Гандзя виходила хлопця, збудила його уяву завдяки постійним мандрам у світ пісень, казок, легенд, прищепила йому любов до української мови. Згодом, уже будучи письменником, Леопольд фон Захер-Мазох багато з почутого з вуст улюбленої годувальниці вплете в канву своїх німецькомовних новел, які подарують йому загальне визнання". 

Земляки, щоправда, бачитимуть його вагу передусім в іншому. Відомий на той час журналіст і письменник Левко Сапогівський так писатиме про Мазоха у часописі "Зоря" 1880 року: "Захер-Мазох перший з чужинців звеличив наш народ з такою любов’ю, якої тяжко навіть межи нашими авторами знайти".

Зі Львова родина Захер-Мазохів переїхала до Праги (де Леопольд- молодший закінчив гімназію та університет), а тоді до австрійського Грацу (в якому захистив дисертацію з історії, став приват-доцентом і розпочав літературну діяльність). Відомо, що у 1860 році його запросили читати лекції з історії у Львівському університеті (про що йдеться навіть у літературних енциклопедіях Німеччини та Австрії), однак чи прийняв він запрошення, серед науковців однозначної думки немає. 

Потім був 1872 рік і публікація французькою мовою повісті "Дон Жуан з Коломиї" у популярному французькому журналі "Ревю дю дьо монд". І саме від часу, коли журнал потрапив до рук читачів, ім’я Захер-Мазоха стає сенсацією в усій Європі. Його новели активно друкують. А сам письменник неухильно йде до вершин своєї слави. 

Однак не судилося. Річ у тому, що того ж таки 1872 року письменник одружився з донькою дрібних фабрикантів та своєю палкою прихильницею Авророю  фон Рюмслін. Марнославна, жадібна до грошей, одягу, візитів у вищі суспільні касти, Аврора також починає писати, взявши собі псевдо "Ванда фон Дунаєва", від героїні Мазохового твору "Венера в хутрі". Згодом вони вже разом підписуються під низькопробними новелками прізвищем Захер-Мазох, не зазначаючи імені.

"Непомірні вимоги дружини привели письменника до злиднів і змусили зайнятися звичайним заробітчанством, – знову слово Наталці Іваничук. – Він опустився до рівня порнографії і почав писати низькопробні новели, одягаючи своїх героїнь у колоритні гуцульські кацабейки та хустки і присмачуючи розповідь батогами та канчуками. У той час його й охрестять "батьком однієї з перверсій". Довівши Леопольда фон Захера-Мазоха "до ручки", Аврора покинула його, залишивши по собі згодом неоднозначну "Повість мого життя", яка користуватиметься серед читачів великим попитом. А сам письменник одружиться з молодшою від нього на 20 років гувернанткою своїх дітей, з якою, проте, також не зазнає щастя. Незважаючи на пишномовні некрологи у пресі, колись відомий і славний письменник Леопольд фон Захер-Мазох відійде з життя непоміченим європейською громадськістю. А найбільше у своєму житті він боявся забуття...

P.S. Перші переклади творів Захер-Мазоха українською мовою з’явилися у 1994 році. Журнал "Всесвіт" тоді опублікував повість "Дон Жуан з Коломиї" (переклад з німецької Наталки Іваничук) та "Жіночі образки з Галичини" (переклад з німецької Івана Герасима). У 1999 році у львівському видавництві "Літопис" вийшла друком перша в сучасній Україні його книга – ошатне видання "Вибраних творів" письменника, присвячених Галичині...

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Читайте також:
Львів
-3°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.81
  Купівля 36.81
  Продаж 37.41
 • EUR
  Купівля 39.75
  Продаж 40.64
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
7 грудня
22:00
Нижанковичі - Мальховіце
Один із пунктів пропуску на Львівщині тимчасово не працює
21:45
На Закарпатті співробітники ТЦК роздавали повістки в оздоровчому комплексі, що за 1 км до кордону з Угорщиною
21:24
блокада кордону
Польські та українські роботодавці зустрінуться для врегулювання кризи на кордоні
21:06
Сказ лисиця
У двох громадах на Львівщині ввели карантин через сказ у лисиць
20:45
У кількох районах Львова зникло світло. В чому причина
20:33
У Львові рейд ТЦК по спортзалах міста. Де роздавали повістки
20:15
Анна Турченко
Спортсменка з Мукачева стала чемпіонкою Європи з кіокушин карате
19:54
Чадний газ
На Прикарпатті мама з донькою отруїлися чадним газом
19:35
Центр Героїв
У Турці на Львівщині відкрили Центр Героїв
19:22
У Чернівцях урочисто відзначають Хануку: у центрі міста запалили кількаметровий свічник
19:04
У Львові в стилі фільмів Веса Андерсона зняли ролик, як користуватися е-квитком
18:44
пам'ятник помідору у Городниці
У селі Городниця на Прикарпатті на Миколая відкрили пам'ятник помідору
18:29
шопка-вертеп
На виставці "100 вертепів у Ватикані" покажуть унікальну шопку-вертеп з Яворівщини 
18:13
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 8 грудня
18:05
альпініст
У Львові професійні альпіністи збивають бурулі з дахів 
17:50
Огляд
Перша українка-офіцер армії: 131 рік тому народилася Олена Степанів
17:33
ужгородець, який запустив ферєрверк
В Ужгороді запустили феєрверки: поліція знайшла "піротехніка" 
17:20
зарплата
На Львівщині торгівельні мережі стали платити більше працівникам, – податкова
17:05
Gnatkowski
"Сніжність" повертається: Gnatkowski презентує нові мелодії зимових свят
16:50
крадене авто
Іспанець намагався в'їхати в Україну на краденій автівці
16:34
суд
 На Хмельниччині оголосили підозру у держзраді правоохоронниці з Запоріжжя
16:18
На Закарпатті прикрили шахрайський call-центр зі штатом понад 30 осіб 
16:02
кордон_протести на кордоні, фури
Заблоковані на кордоні з Польщею вантажівки повернуть в Україну залізницею
16:00
Ілюстративне фото
У Франківську мерія скасувала закупівлю 500 дронів 
15:48
Бойовому медику з Буковини президент вручив  орден "Золота Зірка"
15:35
У Тернополі офіційно відкрили пам'ятний знак до 150-річчя НТШ 
15:23
афіша
У Львові Jam Factory Art Center запрошує дітей на безкоштовні мистецькі заняття
15:10
ексміліціонерка з Луганщини, яку викрили на держзраді
Допитувала родичів бійців ЗСУ: ексміліціонерці з Луганщини оголосили підозру
14:56
Державний банк продає пам’ятку архітектури в історичній частині Львова
14:40
На Прикарпатті через пожежу троє людей потрапили до лікарні 
14:26
На Прикарпатті видали лімітовану версію різдвяних листівок Нікіти Тітова
14:13
сокира
Переплутав товариша з російським солдатом: суд виніс хмельничанину вирок за вбивство
13:40
Олександр Колос
За три дні до смерті виповнилося 30 років: у боях за Україну загинув воїн Степової бригади
13:22
У Львові покажуть мюзикл "Княгиня Ольга", який за аншлагів уже пройшов в Києві та Одесі
12:59
"бабуся на лижах" у Львові
У Львові "бабуся на лижах" виявилася 30-річним чоловіком: як покарали порушника ПДР
12:41
шахрай
На Львівщині викрили 19-річного шахрая: обіцяв за гроші "вирішити питання" з поверненням прав
12:24
Анатолій Павлович Кравчун
Під час відпуски на Тернопільщині помер військовий Анатолій Кравчун
12:09
Оновлено
Друге Різдво у Львові
Куди піти у Львові 4 – 10 грудня: Jazz bez та мюзикл "Пиши листи до Миколая"
11:52
отруєння ліками, суїцид, самогубство
У Луцьку на Миколая троє підлітків намагалися вчинити самогубство
11:36
головна новорічна ялинка Тернополя
У Тернополі запалили вогні на головній новорічній ялинці й освятили різдвяну шопку
Більше новин