Еспресо. Захід

"Бабуся та рак" – нестрашна книга про страшну хворобу

Ірина Березовська
14 липня, 2021 середа
10:08

Чернівецьке видавництво оголосило збір на Спільнокошті на друк важливої книги про онкологічні недуги.

Зміст

Видавництво "Чорні вівці" і команда авторів збирають кошти на друк дитячої книжки "Бабуся та рак". Це потрібна і важлива книжка, яка показує боротьбу з хворобою дорослого очима дитини. Тут немає похмурих лікарів чи непривітних лікарень, немає складних наукових термінів чи особливостей лікування. Є лише бабуся, до якої "вчепився рак", й онука, яка понад усе прагне відчепити його від рідної людини.  

"Бабуся та рак" – світла й нестрашна історія про страшну хворобу. Вона – про кожну особливу бабусю й усіх онуків світу, які завжди знають найдієвіші способи боротьби з недугою", – так презентують свою новинку творці проєкту на Спільнокошті.

Говорити з дітьми про хвороби – незручно, бо завжди бракує потрібних слів або існує ймовірність сказати зайве. Тому коли когось із рідних спіткає лихо, простіше взагалі уникати цієї теми. Але деякі речі діти розуміють краще за дорослих, особливо – коли йдеться про беззаперечну віру та підтримку. Саме про це і буде книга. Про це "Еспресо.Захід" розповіла команда творців книжкової новинки.

"До бабусі вчепився рак і треба його від неї відчепити"

Марія Правда (Марія Зброй) – журналістка, книжкова блогерка і комунікаторка культурних проєктів. У своїх текстах (рецензіях на різні видання і власній дитячій книжці) Марія зазвичай акцентує увагу на важливих соціальних темах. Авторка переконана, що з дітьми потрібно бути чесними і не боятися говорити про важливе. У цьому письменниця і вбачає своє завдання.

"Перед тим, як надсилати рукопис видавцям, я показала його батькові, братові і чоловікові. Кожен сприйняв його як світлу історію, тому я показала його мамі. Лише з її дозволу я розпочала пошук видавця, і мені дуже пощастило, що книжка відгукнулась редакторці видавництва "Чорні вівці", Христі Венгринюк", – розповіла Марія "Еспресо.Захід".

Письменниця знає про цю хворобу не з чуток. Річ у тім, що у неї хворіє мама. Тому Марія є поруч з мамою на всіх етапах лікування.

"Ця книжка – передусім історія про мою сильну маму, яка вже кілька років бореться зі складною хворобою. Щоразу, коли наставав новий етап лікування, я шукала слів та дій, аби підтримати її. В якийсь момент я відчула свою безпорадність - все, що я казала мамі, здавалось мені вже сказаним, слова ніби втрачали свою магічну силу. А тоді я поглянула на свою доньку Ясю, яка гралась із бабусею, і зрозуміла, що я мушу показати її любов та віру у близьку людину, та перетворити їх на дієві ліки", – пояснює Марія.

Саме тому "Бабуся та рак" – зовсім нестрашна історія. У ній немає лікарів, немає центрів для онкохворих, але є відчуття серйозності хвороби, яке діти відчувають навіть тоді, коли дорослі не кажуть ані слова. Яся, донечка Марії, стала прототипом онуки, яка розуміє слова "до бабусі вчепився рак" буквально, а тому вирішує відшукати тварину і відчепити її, аби бабусі стало краще. Ця книжечка – спосіб письменниці зробити слова донечки пророчими, адже вона дуже хоче, щоб її мама була здоровою. Але також письменниця хоче щоб ця історія стала добрим приводом поговорити із дитиною про недугу близької людини без жахів та деталей, аби виховати чуйного дорослого.

Фото: ілюстрація Ганни Сурган

Для своєї мами я щоразу між "хіміями" намагалась щось вигадати. Якісь квіти чи особливий милий сувенір, та потім народилась моя донька і вона стала найкращим з усіх можливих подарунків. Їхні зустрічі, обійми, пізніше – наші спільні походи у театр для дітей, на майданчики чи заняття - все це дуже "заряджало" маму і їй явно ставало трохи легше переносити лікування. У жовтні минулого року, саме перед черговим курсом лікування мами, я зрозуміла, що хочу вигадати якийсь новий спосіб підтримки. Мені боліло, що все, що я можу – казати "все буде добре" та сильно-сильно у це вірити. Але мені хотілося, щоб слова набули якогось втілення, щоб вони стали справжнім зарядом для мами, щоб вона вкотре повірила, що її стан – тимчасовий, і попереду – одужання. Так я і написала книжку "Бабуся і рак", – переконана авторка.

Так Марія Правда написала книгу про онуку, прототипом якої стала донька, і зробила її такою ж винахідливою.

"Моя донька часто каже, що для того, аби бабуся одужала, потрібно їй приклеїти пластир на руку чи купити квіти. А дівчинка із книжки вирішує, що потрібно фізично відчепити рака від бабусі, адже думає, що йдеться про тварину", – пояснює задумку авторка.

"Книжка викликає надію"

Мама письменниці вже близько п‘яти років лікується, це дуже виснажливий процес, який потребує чимало сил.

"Лікування потребує фізичного відновлення, на яке зазвичай немає часу, але передусім людина, що лікується, потребує психологічної підтримки. Не лише за своєю мамою, але й за іншими дорослими, які хворіють на рак, я помічала, що їм наче соромно говорити про хворобу, неначе вона є слідством якогось не такого способу життя, а тому – наче вони винні й мають бути сам на сам зв своїм станом. Але це не так. Ми бачимо, що різні благодійні/волонтерські організації борються за те, щоб у кожної дитини, хворої на рак, була підтримка, щоб вони не лишались зі своїми страхами наодинці. Схожа допомога потрібна і дорослим, особливо тим, які не мають підтримки у вигляді родини чи друзів", – каже Марія Правда.

"Для нас у дитячому артвидавництві "Чорні вівці" це не вже не перший книжковий проєкт, у якому висвітлюються "незручні" теми. Ми публікували історії про те, як говорити з дітьми про смерть, любов, статеве дозрівання, інклюзію тощо. На жаль, наше суспільство не завжди готове до книжок на подібні теми. Але ми віримо, що такі видання дуже потрібні, адже життя – різне і саме література часто може допомогти знайти правильні слова, коли опиняєшся наодинці з проблемами", - каже Лілія Шутяк – комунікаційна менеджерка дитячого артвидавництва "Чорні вівці".

"Бабуся та рак" запланований як арт-бук. Особливі ілюстрації до неї створює художниця Ганна Сурган.

"Попри непросту тему, історія, розказана в книжці Марії Правди "Бабуся та рак", – світла й тепла. До того ж її доповнюють ніжні ілюстрації художниці Ганни Сурган. І що найважливіше – ця книжка викликає надію. Видання може допомогти тим, хто зіштовхнувся з цією хворобою, особливо, якщо коли-небудь доведеться говорити про неї з дітьми. Книжка автобіографічна. Марія Правда пережила те, про що пише, і це наділяє історію особливою силою.

Подарувавши 250 грн проєкту, можна отримати майбутню книжку з автографом авторки, це таке собі передзамовлення.

Долучитися до видання можна будь-яким із цих способів:

  • зробити внесок на Спільнокошті й обрати для себе винагороду за нього;
  • розповісти про цю кампанію у соцмережах із активним посиланням на неї;
  • підписатися на сторінки видавництва, авторки й ілюстраторки та дізнаватися новини про книжку.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
21:20
До Дня Гідності у Львові посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія" 30 захисників
20:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині ППО збила ворожий безпілотник
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
Більше новин