Як готуватися до зимового походу в Карпати
Поради стосовно вибору одягу та маршрутів.
Узимку гори ваблять не менше, як влітку. Хтось вибирає відпочинок на гірськолижних курортах та зимівлю у теплих будинках біля камінів. Але є відчайдухи, які не проти підкорити засніжену вершину й заночувати просто неба. Олена Сойка працює в одному з туристичних магазинів Львова, любить гори, подорожі та автостоп. Про те, як готуватися до зимових походів, дівчина розповіла журналістці "Еспресо.Захід".
Олена попереджає: коли йдете у зимовий похід, то готуйте себе до того, що можете з нього не повернутись або повернутися зі зіпсованим здоров’ям. Потрібно ретельно планувати маршрут і коригувати його з кожним оновленням прогнозу погоди: якщо очікують снігопадів, сильного вітру, то скільки б не чекали мандрівки, її треба скасувати. Треба готуватися до найгіршого, коли потрапили в заметіль у Карпатах, особливо, якщо на вашому шляху немає будиночків для туристів. Карту колиб можна переглянути за покликанням.
"Йти непідготовленим – це те саме, що стрибати у воду й не знати глибини, – говорить дівчина, – Пощастить, коли далеко не зайдете і повернетесь додому". Тому готуватися й бути обізнаним обов’язково, інакше навіть невеликий маршрут несе небезпеку.
Подбайте про їжу. Вибирайте на ваш смак, але не перевантажуйте себе, щоб пересуватися в горах було зручно. Краще мати висококалорійні продукти, які дають великий запас енергії. Можна обрати сублімовану їжу. Для приготування її необхідно залити окропом.
Зимовий якісний одяг дорогий, проте його можна знайти не лише в магазинах туристичного спорядження, а й на секонд-хенді. Для складніших і довгих походів придбайте снігоступи. Взуття вибирайте без утеплення, але щоб не промокало. Олена пояснює, що утеплення вбирає вологу й піт з ніг і взуття швидко стає холодним та мокрим. Температуру слід регулювати термошкарпеткою. Обов’язковим елементом є термобілизна (шерстяна або синтетична). Вибирайте мембранні штани з утепленням (софтшел з флісом), мембранні куртки (вони не промокають, їх не продуває вітер), під них фліси (дуже легкий светр, що зберігає тепло навіть коли стає мокрим). Вітер також не має продувати шапку. Перевірте, чи маєте зручний капюшон. Також придбайте балаклаву та окуляри, що поліпшують видимість, та на лінзах яких не виникає конденсат. Не нехтуйте рукавицями. Вони теж повинні мати утеплення та захист від вітру та вологи.
"Для захисту шкіри можна користуватися засобами від ультрафіолету. Тому що взимку сонце буває небезпечнішим, ніж влітку, оскільки його промені відбиваються від снігу. Від цього можуть бути опіки", – радить Олена.
Дівчина радить не ходити в маршрут наодинці, якщо є найменші сумніви, чи все мине добре. Ліпше не ризикувати та брати друга, щоб була допомога й страховка. Також необхідно попереджати друзів чи рідних, щоб мали можливість викликати рятувальників. Ознайомтесь з картою лавин у Карпатах.
Фото: karpaty.com.ua
Коли ви влітку не часто бували в походах, то йти взимку буде набагато важче. Вибирайте маршрут, врахувавши свою фізичну підготовку. Олена каже, що найнебезпечнішою для туристів взимку є Чорногора, Мармароси, Горгани, Боржава. Пройти маршрут там складно навіть влітку.
"Якщо таки загубилися, але маєте карту й компас, то виходити треба до доріг та будинків. Орієнтуйтесь на лінії електропередач. Треба мати термопокривало. Воно може не знадобитися, але в екстремальних ситуаціях врятує життя. Якщо відчуваєте, що є обмороження, то ні в якому разі не можна розтирати кінцівки. Так кров не припливає і не гріє. Можете лише зробити собі боляче й пошкодити шкіру", – пояснює Олена.
Дівчина радить вибирати одноденні маршрути. Наприклад, похід на гори Парашка та Пікуй. Пошукати серед засніжених гір та лісів можна і водоспад Гуркало. Для цього потрібно приїхати до Сколе. Якщо вирушати зі Львова, то вибирайте потяг "Київ–Ужгород", який відправляється о 6:33 і прибуває близько 7:45. Одразу біля залізничної станції є супермаркет, де можна зігрітися чаєм чи поїсти. До села Корчин, з якого необхідно йти до водоспаду, автобус біля тієї ж залізничної станції їде о 8.40. З Корчина до Гуркала 4 км. До Львова зручно повертатися автостопом. Для цього потрібно добратися у Верхнє Синьовидне, до траси, яка веде до Стрия.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе