live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Різдвяна вишита сорочка українців: яка вона? (фото, відео)


фото: Христина Парубій
Напередодні Різдвяних свят львівська колекціонерка вишитого одягу Роксоляна Шимчук демонструє шедеври української вишивки у своїй колекції.

Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала галерею Роксоляни Шимчук.

Класична біла чи розшита кольорова? Стилістичні вподобання українців у давнину дуже різнилися. Жінки, чоловіки, діти, вдови: різновидів українських строїв було чимало в українській культурі. Усі надбання з давнини нині представляє львівська колекціонерка українського автентичного одягу Роксоляна Шимчук.

За тридцять років жінці вдалося зібрати понад тисячу екземплярів різноманітного українського автентичного вбрання. Колекціонує строї, які показують, як вбиралися українці в різних регіонах України.

"Першу сорочку я купила на першому фестивалі "Червона рута" 1989 року. Страшно подумати – минулого тисячоліття, – дивується Роксоляна Шимчук. – Це не завжди була активна фаза колекціонування. Інколи експонати просто зберігалися, а пізніше знову накрило новою хвилею, яка триває досі".

В основі колекції Роксоляни Шимчук — одяг часів до Другої світової війни. Колекціонує українські строї, які містять чимало елементів. Роксоляна Шимчук переконана: правдива українська сорочка розкривається, коли поєднана з головним убором та прикрасами.

Нині може похизуватися величезним спектром українського вбрання. До прикладу, розповідає про Гуцульщину.

"То називалася сорочка з ружами. Тут домінує фіолетовий орнамент. Ця сорочка вишита бісером, але дрібнесеньким, як мак. Навіть зблизька не дуже видно, що вона з бісером. Це радянська весільна сорочка. І тут добре видно, що вкладено символіку синьо-жовті пасочки, синьо жовті кутасики. Це не випадково. Люди під загрозою життя, під загрозою втрати свободи вкладали оцю символіку у свої сорочки".

А ось збоку видніється барвиста, кольорова орнаментована сорочка. На ній яскраво проглядаються різдвяні орнаменти. Це різдвяна сорочка із Франківщини.

"Є у мене кілька таких сорочок з одного села. Видно, що вони витримані в одному кольорі й подібними нитками, крої, але насправді тут домінують різдвяний характер, зорі, а ось на іншій сорочці – вже квіткова орнаментика. Одразу видно, що квітчаста була на Великдень чи Зелені свята, а геометрична – на Різдво. Окрім цього, помітно, що на сорочці з літнім орнаментом більш зашитий перед, а зимова – менше вишита по шиї. Бо все це прикривалося великою кількістю прикрас", – розповідає Роксоляна Шимчук.

Нині до галереї Роксоляни Шимчук з’їжджаються звідусіль. Їдуть не лише українці, але й з-за кордону. Леся Некрасова - продавчиня в галереї, каже, що туристи, особливо українці, ніколи не бачили такої краси.

"Люди такого ніколи не бачили. От у нас були туристи з Києва, для них цей одяг був дивний. Саме українських туристів вражає все те, що вони тут бачать", - зазначає Леся Некрасова.

На цьому Роксоляна Шимчук не зупиняється. Ще має на меті зібрати головні убори, прикраси та деякі рідкісні сорочки. Втім, найбільша мрія — поповнити колекцію одягом з Лемківщини та Донеччини повних строїв, яких ще не має. Але переконана, з часом зможе дістати ці шедевральні костюми. 

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

новини партнерів

19 січня, 2021 вівторок

19 січня, 2021 вівторок

18 січня, 2021 понеділок

17 січня, 2021 неділя

16 січня, 2021 субота

15 січня, 2021 п'ятниця

14 січня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати