Ангел у руках: Львівський музей Йогана Георгія Пінзеля відкрив постійну експозицію для незрячих

Тепер можна побачити й відчути на дотик вісім барокових репродукцій.

Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала подію.

12 листопада, напередодні Міжнародного дня незрячих, проєкт Pinsel.AR презентував виставку "Пінзель. Тактильна експозиція". Точні копії восьми скульптур, які створив Йоган Георгій Пінзель у середині XVIII століття, виготовили шляхом фотополімерного 3D друку. Це "Херувим", "Святий Яким", "Пророк Аарон", "Свята Анна", "Святий Флоріан", "Юрій Змієборець", "Дванадцятирічний Ісус у Єрусалимському храмі" та "Голова Ангела". Їх доповнили тифлокоментарями (лаконічний опис предмета.Ред.) шрифтом Брайля. На виготовлення всієї експозиції витратили пів року.

Виставку розмістили в центрі музею. На церемонії відкриття її щільно обступили люди. Директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк розпочав презентацію і зазначив, що це навіть не виставка, а частина експозиції музею Пінзеля. Незрячі люди також зможуть ознайомитися зі скульптурами.

Один з авторів проєкту Андрій Рибка хвилюється і каже, що одягнув вишиванку, а це, за його словами, він робить вкрай рідко. Лише в особливі та важливі дні.

Працівник Львівської галереї мистецтв та автор проєкту Роман Гук розповідає, що процес живе у цих стінах понад два роки: "Ми почали сканування скульптур за допомогою фотополімерії. Це довгий час жило лише на наших серверах, комп’ютерах і сайтах і було доступним для переглядання в мережі. Цьогоріч ми вирішили цифрове перевести у матеріальне. Створили вісім точних копій дерев’яних скульптур. Також представили фрагменти оригінальних скульптур, які, на жаль, втрачені. Їх також можна торкатися. Це – музейний експонат".

Роман додає, що ідея виникла з любові до мистецтва: "З деревом треба працювати, бо воно крихке й не вічне. На щастя, технології дозволяють зробити дуже якісні й точні копії. Два роки тому ми вирішили оцифрувати всю спадщину Пінзеля. Робити скульптури у повний розмір немає сенсу, бо незрячі сприймають масштаби не так, як ми. Їм потрібно торкатися, а з триметровими скульптурами так не вийде. І виготовити їх дорожче й важче".

Також Pinsel.AR пропонує послухати розповіді про самого Пінзеля та про локації, де він жив і творив. Така можливість була в усіх охочих після презентації. Організатори роздали присутнім рукавички. Проте дізнатися більше про скульптора та музей можна й на сайті проєкту.

На презентацію завітали представники "Українського товариства сліпих". Оксана Лапичак підходить з поводиркою до першої скульптури. "Дивіться. Вам треба ось сюди руку. Читайте", – говорить супроводжувальна та кладе руку незрячої на шрифт Брайля. Жінка швидко перебирає пальцями й майже без зупинок читає: "Херувим. Дата створення 1750-1755 роки. Матеріал – дерево, біла фарба. Походження – Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та монастир місіонерів в Городенці. Храм побудований впродовж 1745-1769 років".

Оксана втратила зір ще в дитинстві. Розповідає, що має уявлення про більш звичайні речі. До прикладу, мама давала їй тримати у руках каченят чи курчат. Жінка торкається фігури "Херувима": "Це, напевно, якийсь ангел. Це голова ангела! Очі, ніс, брови, губи, щоки. Тут волосся. Торкаюсь до скульптур не вперше, просто ангела ще не тримала. Це добре, що незрячі люди матимуть якусь елементарну уяву, що це таке і як воно виглядає. Якщо взяти того самого ангела, то ми не бачимо його рис обличчя, але самі форми тіла, форми лиця можемо зрозуміти".

Роман Мацьків втратив зір у дорослому віці. Каже, що, можливо, йому не так важко орієнтуватися й уявляти. Він не читає шрифтом Брайля, але любить слухати аудіокниги. Чоловік торкається "Пророка Аарона": "Я не можу зрозуміти, що це таке. Тут паща, але ні... Наче лице. Так, я знайшов ніс".

Зазначимо, що проєкт реалізують у співпраці громадської ініціативи MyFutureHeritage, Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького та Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького завдяки підтримці Українського культурного фонду. Організатори планують показати скульптури і в інших містах України.

Додамо, що в Еспресо.Захід повідомляли, як молода команда проєкту Pinsel.AR використовує інноваційні методи фотограмметрії, 3D-сканування, віртуальної та доповненої реальності, щоб зробити цікавим і сучасним великого Маестро Пінзеля.

Також читайте про те, як люди із вадами зору можуть відвідувати звичайні кінотеатри.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.