Кіно для незрячих
Як люди із вадами зору можуть відвідувати звичайні кінотеатри.
Про це розповідає "Еспресо.Захід".
Як часто ви дивитеся фільми, мультики чи серіали? Скільки загалом стрічок бачили за все життя? Такі, здавалося б, буденні речі не доступні для людей з вадами зору. Ініціатива "Доступне Кіно" вважає, що кіномистецтво має бути для всіх.
Як я читатиму, якщо не бачу
У Міжнародний день білої тростини, 15 жовтня, Роман Мацьків прийшов до львівської медіатеки на кінопоказ. Колись чоловік любив дивитися кіно. Йому 55, він усміхається і спокійно говорить про те, як вчився заново жити, тримаючи в руках тростину для визначення шляху.
Роман втратив зір у 1991 році внаслідок травми. Після цього долучився до Українського товариства сліпих, опанував комп’ютер та продовжив насолоджуватися книжками, які любив з дитинства: "Я активний член товариства сліпих, беру участь у різноманітних проєктах і тандемах. Тепер займаюся скандинавською ходьбою. Не знав, що незрячі можуть користуватися комп’ютерами і навіть працюють за ними. Мені стало це цікаво, бо я дуже люблю з дитинства книжки. Це ще одне моє хобі. Я люблю читати. Й тоді, коли перестав бачити, думав: як я читатиму, якщо не бачу? З’ясувалося, що незрячі можуть в аудіоформаті слухати тексти. Я опанував комп'ютер і тепер можу з інтернету завантажити будь-яку книжку, яка мені подобається, і прослухати її".
Роман розповідає, що в просторі орієнтується добре, бо багато чого пригадує з минулого, зрячого життя. У його свідомості залишилися назви вулиць. Він назавжди запам’ятав, як виглядав Львів на початку 90-х.
Чоловік частіше слухає книги, ніж дивиться фільми, але тепер він переглядає "Вас не було на місці"– драму британського режисера Кена Лоуча з тифлокоментуванням (лаконічний опис предмета. – Ред.). Каже, що стрічка йому подобається, хоч тут про сумну життєву історію: "Фільм дуже добре адаптували. Описи не перебивають голоси героїв, а заповнюють паузи".
Організувала кінопоказ ініціатива "Доступне кіно" громадської організації "Боротьба за права". Виконавча директорка Ірина Шеремет розповідає, що вони виготовляють звукозаписи та розширені субтитри, які допомагають людям з вадами слуху та зору дивитися фільми: "Ми очікуємо, що в результаті цього заходу люди дізнаються більше про доступне кіно. Сьогоднішній фільм про сімейну пару, в неї проблеми з грошима. Люди мусять працювати понаднормово, у них є діти. Виходить так, що вони забувають про своїх дітей, забувають один про одного. Сенс фільму в тому, що відбувається, коли на першому плані робота, а не сім'я і стосунки".
З коментарями, але в навушниках
Після перегляду фільму організатори показали частину серіалу "Відморожений". Проте тут не було тифлокоментарів. Незрячим глядачам допомогли встановити додаток "Earcatch". З його допомогою можна будь-коли переглядати фільми вдома, у кінотеатрі. У застосунку потрібно знайти та завантажити потрібний звукопис зі списку "додай фільм або серіал". Тоді голос у навушниках розповість все, що не зможе побачити глядач. Перед тим, як почати дивитися кіно, треба натиснути "відтворити". До слова, програма слухає та синхронізує. Щоб налаштувати звукопис, їй потрібно 10-40 секунд. Відповідно, якщо поставити запис на паузу, а потім натиснути "відтворити", то звукоряд знову сам синхронізується з фільмом. Безплатно завантажити застосунок для різних пристроїв можна за покликанням у розділі "де скачати".
Роман Мацьків, який вперше відкрив для себе "Earcatch", каже, що через додаток теж гарно чути коментар і все зрозуміло. Зазначає, що легко уявити собі, про що йдеться.
Застосунок може працювати без інтернету, але щоб отримати звукоряд, потрібен доступ до мережі. Тому організатори наголошують, що перед походом у кінотеатр варто заздалегідь все завантажити. Переглянути список доступних фільмів та серіалів, який постійно оновлюється, можна на сайті за покликанням.
Додамо, що окремо є ще додаток "Subcatch" для людей з вадами слуху. З його допомогою можна читати розгорнуті субтитри.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе