Еспресо. Захід

"Кишенькова країна"

Тетяна Штифурко
7 листопада, 2020 субота
10:35

Як технології оживляють культурну спадщину й об’єднують державу.

Зміст

Команда зі Львова створила мобільний додаток, який за допомогою технології доповненої реальності оживляє листівки з архітектурними пам'ятками України. Влаштувати собі віртуальну екскурсію по знакових туристичних місцях тепер реально за допомогою смартфона. Для цього створені спеціальні сувенірні листівки, які можна сканувати додатком "PocketCity AR" й отримати тривимірну модель замку, палацу чи інших цікавих місць з аудіогідом українською та англійською мовами.

Проєкт "Кишенькова країна" – це наймасштабніше 3D-оцифрування об’єктів культурної та архітектурної спадщини України, яке було здійснене за підтримки Українського культурного фонду (УКФ). Автори цього проєкту – засновники компанії SKEIRON – кажуть, що таким чином хочуть популяризувати внутрішній туризм і привернути увагу до руйнування історичних пам’яток.

Також це має й важливе символічне значення, адже творцям проекту вдалося охопити усі 24 області України й навіть АР Крим. Вони пояснюють, що, розповідаючи про визначні місця України, просто не могли оминути й сучасної історії і для них принциповим було показати, що Україна – єдина.

Отримати листівки можна безплатно за посиланням.

Компанію SKEIRON заснували 2016 року троє львів’ян – Андрій Гривняк, Юрій Преподобний та Володимир Заяць. За кілька років їхня команда реалізувала низку проєктів "Кишенькове місто: Львів", "Кишенькове місто: Чортків", соціальний проєкт "Відчуй Україну на дотик: Львів" – щоб незрячі діти могли руками побачити архітектуру навколо них. Також сканували Тартаківський палац для подальшої реконструкції в проекті "Тартаків & Тартак" на Львівщині.

Фото: Катерини Москалюк

Один зі співзасновників – Юрій Преподобний розповів "Еспресо.Захід", як доповнена реальність може допомогти в популяризації історичних пам'яток, а також як їм вдалося оцифрувати об’єкти на окупованих територіях.

Можете розповісти, як працює доповнена реальність і де вона застосовується? Технологія ніби не нова, та все ж для багатьох ще не відома.

Доповнена реальність – це коли ми за допомогою різних ґаджетів можемо бачити якісь речі, яких насправді немає. Якщо для цього використовувати телефон, може бути кілька способів. Один – це коли телефон аналізує свою базу даних (наприклад, у нас в проекті базу даних поштівок) і добирає необхідну 3D-модель. Інший спосіб – це коли телефон за допомогою камери сканує й аналізує навколишнє оточення і на основі цього сам будує собі 3D-поверхню і може там розставляти різні об’єкти. Як от персонажа з гри, якого було би видно тільки на смартфоні. Це добре ілюструє, наприклад, гра PokemonGo.

Одне із застосувань цієї технології – в туристичній сфері. Коли проводять екскурсії, дають людям окуляри або iPad, і програмне забезпечення ніби домальовує їм пам'ятку. Зараз такий проект реалізовується під Львовом – "Древній Звенигород", де відвідувачі зможуть віртуально погуляти по місту, якого вже немає.

Також це використовується в інженерії. Недавно українська команда розробляла дуже крутий AR-додаток, де вони показували у доповненій реальності комунікації міста. Це дуже важливо для різного роду інженерних робіт. Скажімо, якщо є потреба знайти якусь велику трубу чи кабель, то можна взяти спеціальний шолом і JPS-пристрій, щоб підвищувати точність свого позиціонування, включити цей софт і бачити, де які комунікації лежать.

Технологія доповненої реальності не обмежується якимсь одним використанням, вона надзвичайно широка, і люди нині тільки вчаться з нею працювати.

Якщо говорити про ваш проєкт "Кишенькова країна", то як там використані можливості доповненої реальності?

Ми зробили сувенірні комплекти з поштівками, які представляють знакові об’єкти з цілої України. Маючи ці поштівки, людина завантажує додаток на смартфон, наводить камеру на них і бачить цю пам'ятку у 3D. Це виглядає так, ніби у вас насправді на руці є щось.

У вас у проекті також показано щонайменше дві пам’ятки з окупованих територій або з територій, де тривають бойові дії. Як вам вдалося оцифрувати "Ластівчине гніздо" в Криму і Донецький аеропорт, не будучи там?

Насправді в нас є три пам’ятки, які тією чи іншою мірою стосуються війни. Ще будинок з муралом вчительки в Авдіївці. Ми хотіли його показати як такий символ втрачених доль людей, які там жили.

Дійсно, на окуповані території ми не їздили, а щоб оцифрувати "Ластівчине гніздо", використали дуже багато матеріалів тих російських туристів, які там тепер відпочивають і виставляють ці відео в інтернет. Ми без жодних докорів сумління просто взяли ці матеріали окупантів, проаналізували відео, розбили їх у відповідних програмах на кадри і на основі цього вже могли моделювати 3D. Більшість наших об’єктів скановані за допомогою технології фотограмметрії. Це коли ми беремо десятки, сотні або в деяких випадках тисячі фотографій, аналізуємо їхні параметри і створюємо на основі цього тривимірну модель. Багато робиться у напівавтоматичному режимі за допомогою різних софтів, багато робиться вручну. Так от, з "Ластівчиним гніздом" не було жодних проблем щоб створити його модель на основі відео з інтернету.

З Донецьким аеропортом був трохи інший підхід. Річ у тім, що для фотограмметрії відео мають бути специфічні. Якби була зйомка з дрона, який облітає його навколо, тоді це можна було б використовувати. Але були лише різні статичні матеріали, тобто зняті з однієї точки. Тому ми вже дали волю 3D-художникам, які на основі різних референсів (допоміжних зображень. – Ред.) моделювали все з нуля.

В якому стані аеропорт у вас представлений?

У нашому проєкті він показаний якраз у стані на період бойових дій. На ньому видно багато різного роду пошкоджень, брудних слідів, відсутні певні елементи будівлі. Також ми розмістили там український прапор, тому що хотіли показати людям історію.

Власне, на етапі добору об’єктів в нас була дискусія, що саме має потрапити в цей перелік. Ми показуємо будівлі, які дуже добре символізують архітектуру й історію певного регіону – наприклад, замок Паланок на Закарпатті. А говорити про Донецьку область і про Крим і жодним чином не згадати, що там відбувається, не було би правильно. Тому в Криму ми показуємо "Ластівчине гніздо" і говоримо, що це наша земля. У Донецьку згадуємо про війну і називаємо речі своїми іменами. Нехай люди, які отримають ці поштівки, знають, що в Україні відбувається.

Як розходяться ці поштівки? Багато їх уже замовляють?

У нас в рамках цього проєкту доступна відкрита Google Форма на передзамовлення для всіх людей та громадських організацій. Зараз ми отримали передзамовлення десь на одну третину всіх наборів. Десь за тиждень-два вже будемо відправляти перші партії. Багато з тих поштівок поїдуть за кордон, бо є люди, які сумують за рідними місцями. Сподіваюсь, що для більшості людей  буде дуже приємно отримати такий сувенір і що він викличе в них чудові емоції. Щось схоже було з Чортковом, коли нам писали люди, щоб ми відправили листівки до Польщі їхнім родичам, бо вони родом якраз із Чорткова. Нам зі свого боку було дуже приємно, що ми популяризуємо країну в такий не зовсім стандартний спосіб.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
Більше новин