live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Національному музеї відкрили відразу дві виставки художниць із Польщі

Триває Міжнародний етномистецький проєкт "Екологічний ракурс".

Відразу дві виставки польських художниць – "Межі сприйняття" Олександри Верешки та "Тканина і вбрання" Моніки Ізабели Костшевої – відкрилися вчора у Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові. Йдеться про черговий пленер у межах Міжнародного етномистецького проєкту "Екологічний ракурс", який цього року відбувається уже 24-й раз, інформує "Еспресо.Захід".

"Межі сприйняття" Олександри Верешки

Властиво, нинішній "Екологічний ракурс" триває не так, як завжди. Тобто без традиційних майстер-класів, спільного побутування і спільної творчої праці. Хтось міг би закинути, що й проєкту як такого – з огляду на всі обмеження – вже немає. Чи, принаймні, що цього року він взяв відпустку. Зокрема, його пленерна ніша. Однак це не так. Розпочавшись у серпні у цих же стінах виставкою "Мережаний світ емоцій" подружжя знаних київських художників Галини Дюговської та Володимира Балибердіна, а також ініціаторки та постійної організаторки проєкту "Екологічний ракурс" Зеновії Шульги, це дійство – почергово презентуючи творчість різних митців – триватиме аж до січня.

Відтак, як зауважив на відкритті виставок проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців (а саме під егідою цього освітнього осередку, а також Національного музею у Львові під орудою Ігоря Кожана, проєкт проводиться ось уже 24 роки поспіль, стартувавши свого часу з акції "Відродимо глинянський килим"), йдеться про подію, яка стимулює як гостре бажання комунікації, обміну досвідом, так і необхідність глибших осмислень окреслених тем та власного творчого руху. І це дуже добре не тільки для художників-початківців, а й для іменитих, бо не дає часу на топтання на місці.

"Тканина і вбрання" Моніки Ізабели Костшевої

Цікаво, що обидві художниці – Моніка Ізабела Костшева та Олександра Верешка – є не лише випускницями в останнє десятиліття ХХ століття Академії образотворчого мистецтва ім. В. Стшемінського в Лодзі, талановитими педагогами (Моніка Ізабела Костшева у рідній академії, а Олександра Верешка в Університеті Лодзька Політехніка), а яскравими польськими митцями та рідними сестрами.

"Межі сприйняття" Олександри Верешки 

Як цікаво і те, що в обох випадках йдеться не лише про представлення авторських творчих ідей, а й про можливості застосування їх у функціональному вимірі, не тільки про художній текстиль, а й про функціональний. Відтак – про творчі вияви. Дуже індивідуальні та експресивні, що вміло і захопливо балансують десь на межі творчості та промисловості.

"Тканина і вбрання" Моніки Ізабели Костшевої 

Авторська колекція "Тканина і вбрання" Моніки Ізабели Костшевої натхненна світовими подіями та унікальними роботами, зробленими під час творчих зустрічей в Україні та Республіці Молдова, інформує анотація виставки. Художниця (чиї колекції одягу внаслідок багаторічної співпраці з промисловими підприємствами були впроваджені у виробництво, багаторазово брали участь у міжнародних виставках моди в Польщі і за кордоном, отримували медалі та відзнаки) презентує у Львові трансформацію жакардових тканин в одяг. Але не банальну, а з відчитуванням кодів культури та з глибокими алюзіями. "Ми не бачимо в цієї художниці прийомів, що презентували би завченість якогось ходу", – сказав про неї Роман Яців. І це справді так – Моніка Ізабела Костшева експериментує на ходу, органічно вписуючи свою творчість у той простір, у якому перебуває.

"Межі сприйняття" Олександри Верешки

Олександру Верешку знову ж таки цікавлять інші речі. Взявши за основу для своїх творчих інспірацій тривимірну форму жіночого одягу та її трансформацію на різних етапах життя, художниця у своєму проєкті "Межі сприйняття" аналізує пластику пропорцій людського тіла, яка водночас стає підставою для спроби геометризації його форми. Як зауважено в анотації до виставки, шукаючи відповідні співвідношення окремих довжин частин тіла, визначаючи його конкретні межі, авторка створила модуль, що є основним структурним елементом отриманих форм одягу. Ці засади стали головним інструментом у формуванні художнього образу колекції.

"Межі сприйняття" Олександри Верешки

«МЕЖІ СПРИЙНЯТТЯ» – це проєкт, читаємо у супровідних матеріалах до львівського представлення, під час реалізації якого мисткиня використала художні властивості друку на тканині, лінзоподібного друку і вбрання. Апелюючи до чуттєвого процесу інтерпретації пластичних явищ, вона намагається звернути увагу на відмінності у способі сприйняття та оцінки форми як оптичної, так і фізичної, а найбільше реакції емоційної".

"Межі сприйняття" Олександри Верешки

"Я бачила деякі із цих робіт раніше, – наголосила на відкритті виставки господиня проєкту "Екологічний ракурс", професорка кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга. – Але тут ця колекція звучить цілком інакше. Вона грає, як орган. Ці ритми, образи, динаміка зачаровують".

"Тканина і вбрання" Моніки Ізабели Костшевої 

До слова, в розмові з журналістом "Еспресо.Захід" Зеновія Шульга зізналася, що наступна виставка, яка відбудеться у рамках 24-го "Екологічного ракурсу", теж представлятиме цікаву авторку з Польщі – Йоанну Русін. Її персональна виставка "Жива традиція – сучасний польський килим" відкриється в історико-краєзнавчому музеї – відділі ткацтва та килимарста в місті Глиняни під опікою директора Ігоря Тимця. А ювілейний, 25-й "Екологічний ракурс", що планується на серпень наступного року, буде присвячений темі "Авторський килим".

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати