live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Релокація підприємств: як Львівщина шукає шляхи виходу з кризи


фото: Фейсбук Роман Матис
За період карантину у Львівській області статус безробітних отримали у 2, 4 разу більше, ніж за аналогічний час торік. На сьогодні офіційно зареєстровано майже 30 тисяч безробітних.

Про це повідомляє Львівський обласний центр зайнятості.

Чи можна зарадити ситуації і використати карантин на користь для області? Керівник відділу управління інвестиціями Львівської обласної адміністрації Роман Матис ділиться планами з "Еспресо.Захід" і відповідає ствердно.

Що таке релокація і чому підприємства переїжджають

Для області шукають різні варіанти інвестицій. Під час карантину з’явилася нова можливість залучити іноземні підприємства. У Китаї та інших країнах виробництва змушені були зупинитися. До прикладу, влада Китаю заявила про преференції лише для внутрішнього ринку. Тому компанії почали замислюватися про релокацію. Це зміна розташування підприємства.

Масштабніша розмова про це відбувається в контексті карантинних заходів, але діалог на рівні серйозних компаній почався ще раніше. До прикладу, влітку 2019-го Microsoft і Amazon заявляли про такі наміри. HewlettPackard і DELL хотіли перенести до 30% потужностей виробництва ноутбуків: керівництво HewlettPackard розглядало створення нових поставок в Танзанії або Таїланді, а DELL нині запустило пілотне виробництво ноутбуків у Тайвані й на Філіппінах. Amazon розглядає як альтернативу Китаю В’єтнам. Microsoft придивляється до Таїланду й Індонезії. У контексті виникнення баталій між Вашингтоном і Пекіном, підприємства думають, як себе убезпечити в кризових ситуаціях.

Чому це підійде для Львівщини

Роман Матис говорить, що ігнорувати такий шанс – не стратегічно. Тому листи з пропозиціями співпраці його команда почала надсилати ще у квітні. Компанії вибирали за такими критеріями: ті, які повідомляють, що хочуть переїхати, й ті, що продають на території ЄС. Не писали до підприємств, які можуть бути небезпечними для екології.

"Ми звертаємось до таких компаній, які потенційно можуть змінювати повністю чи частково локацію своїх виробництв. Пишемо, що якщо ви будете замислюватися над розміщенням нового виробництва чи перенесенням, то візьміть до уваги, будь ласка, Львівську область. У додатках до листа прикріплюємо низку цифр, фактів, статистичних даних, які можуть бути важливими", – розповідає пан Роман.

Держслужбовець пояснює, що Львівська область, особливо для компаній, які орієнтовані на європейський ринок споживання, є цікавою для релокації. Оскільки, порівняно з Китаєм, Тайванем чи Таїландом, це мінус 9 тис. км в логістиці для доставлення продукції на ринки споживання. Це вигідне географічне розташування на кордоні з Європейським Союзом. Таким є головний аргумент. Також перевага Львівщини – кваліфіковані кадри, які готові працювати в регіоні.

Є відповіді

Команда відділу управління інвестиціями ЛОДА стежить за міжнародними діловими ЗМІ, корпоративними сайтами компаній. На сьогодні розіслали понад півтори тисячі звернень. Серед них є такі гучні бренди як Amazon, Apple, HewlettPackard (HP), Microsoft Corporation, DELL, TeslaIncVolvo, Adidas, Puma, Citroën, International Business Machines Corporation, Google, GeneralMotors, TchiboBeiersdorf AG Villeroy&Boch, LenovoGroup, LimitedBosch. Але розглядали також і середні, й малі компанії.

Вже є й відповіді. До прикладу, німецька компанія Ultrasone AG, що спеціалізується на виробництві навушників преміум-класу, відповіла й повідомила, що шукає дистрибутора в Україні. Підприємство має запатентовану технологію імітації об'ємного звуку. Воно випускає навушники, які знижують ризик пошкодження слуху. Крім того, співпрацю пропонує компанія ENGINEERING DOBERSEK, яка розробляє та будує промислові установки.

Більшість пропозицій, за словами Романа Матиса,прийняли до розгляду. Компанії відповідають, що мусять зачекати до скасування карантинних заходів. Тоді представники ЛОДА зможуть повернутися до активного обговорення. Були й відмови, але поодинокі. Також корпорації скеровують звернення у їхні офіси, які розташовані найближче до України. І вже вони уточнюють, якою буде співпраця. Пан Матис каже, що тепер вони намагаються більше зацікавити потенційних партнерів.

Якщо компанія погодиться на релокацію, то реєстрація підприємства відбувається за кілька днів. Потрібно лише підготувати документи. Сама процедура реєстрації не є складною. Але від початку перемовин і до реалізації проєкту може минути більше часу. До прикладу, українське відділення Fujikura з виготовлення електричного обладнання для автомобілів лише через п'ять місяців після початку діалогу розпочало будівництво.

Нині представники ЛОДА перейшли в електронний формат спілкування з усіма інвесторами. Це робить процес прийняття рішень довшим. Але вони користуються напрацюваннями за попередні роки. Є інвестпроєкти, які почали реалізовувати пів року, рік тому. Сьогодні відділ управління інвестиційної політики має у супроводі 580 проєктів. З них 130 – великі й середні, їх координують вони самі. Решту 450 менших проєктів супроводжують в районних адміністраціях. Тому під час карантину робота не зупинялася. Роман Матис наголошує, що важливо формувати позитивний імідж Львівщини як майданчика, де бізнесу комфортно працювати.

новини партнерів

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

8 березня, 2021 понеділок

7 березня, 2021 неділя

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати