
У таборах Сибіру відбула 10 років: зв'язкова УПА з Тернопільщини Марта Бліхар відзначила 100-літній ювілей
Зв'язкова УПА Марта Бліхар, яка пережила Другу світову війну, 10 років заслання у Сибіру та ще п'ять років поневолення після повернення, 12 березня відзначила 100-літній ювілей
10 років заслання в Сибіру, Друга світова війна та черговий напад Росії на Україну - це все сталося за життя Марти Бліхар. Зв'язкова ОУН-УПА днями відзначила 100-річний ювілей. Про життя та цінності пані Марти у матеріалі Еспресо.
"Пані Марта не підвладна часові. Ну, підвладна, так. І це є якраз такий зразок стійкості, стійкості віри, любові, любові до людей, любові до справедливості, до правди і до України", - так про зв'язкову ОУН-УПА Марту Бліхар, якій 12 березня виповнилось 100 років, відгукується її пані Анна, з якою вони разом працювали у "Карітасі".
Зв'язкова УПА Марта Бліхар, Фото: Наталія Стареправо
Сама ж Марта Бліхар згадує: вся її сім'я пережила важкі часи. За вірність Україні вона та рідні поплатилися свободою, дехто - і життям.
"Я одна вже залишилася. Нас було чотири, три сестрички вже відійшли. Одна спочиває на Колимі, а дві тут в Тернополі, бо я із заходу України. У мене ще брат був, йому було 10 років, коли нас арештували. 10 років він залишався самотнім. І він теж вже відійшов у вічність", - згадує пані Марта.
Марта Бліхар народилась в багатодітній сім'ї у селі Великі Гаї, що на Тернопільщині. Під час окупації радянськими військами, юна Марта допомагала батькові вивозити тіла загиблих і закатованих. Самі ж енкаведисти розстріляли її матір. Після цього помер і батько.
Згодом дівчина вступила в ОУН. За це її засудили до 10 років заслання. У табори потрапили і її рідні. Після повернення додому жінка ще на 5 років була поневолена. Згодом вийшла заміж і переїхала до Києва.
Парафія Святого Миколая на Аскольдовій могилі посідає вагоме місце у житті пані Марти. Від початку її заснування жінка працювала в Службі милосердя для ув'язнених жінок. Вона приїздила в колонії, листувалася з жінками, допомагала і їхнім дітям.
"Я покарана за свою правду, за віру Христову, за нашу рідну Україну. Нехай вони і засуджені за якісь скоєні злочини, але вони також терпіли, то я старалась їх підтримувати. Не тільки їх, а їхніх дітей", - додає довгожителька.
"Я можу тільки одне сказати, вона завжди була вірна Богові, і вірі вірна Україні, і ця вірність була в для мене в тому, що вона кожної неділі на святій літургії. Був живий чоловік, вона завжди з ним була, потім її внук, її родина, тобто відчувало, що вона це передає людям, своїй родині, своїм близьким. і тому це її виділяло з інших парафіян, коли називалося нема людей, а вона є", - каже отець Ігор Онишкевич, настоятель храму святого Миколая.
Зв'язкова УПА Марта Бліхар, Фото: Наталія Стареправо
Пані Анна працювала пліч-о-пліч з Мартою Бліхар у київському Карітасі більше 10 років. Каже, жінка завжди була відданою своїй справі та людям:
"Пані Марта готова була їм віддати все. Все, що найкраще, щоб було, щоб ці діти хоч відчули якусь якусь турботу. Так, ніби це мама про них турбується".
Хто її знає, запевняють: пані Марта завжди виділялася своєю працелюбністю, наполегливістю та бойовим духом. Водночас залишалась чуйною та лагідною до людей. Цим і надихає та вселяє віру.
"Вона своє життя посвятила Україні, її волі і зараз йде оця боротьба. Здавалося, її хотіли знищити, а вона цвіте, вона є в силі та в усвідомленості. І тому Бог для неї є та сила, яка принесе перемогу Україні", - каже отець Ігор.
З теплом і вдячністю додає пані Анна:
"Це вражає і, викликає бажання наслідувати її.Це також вселяє віру, коли починаєш занепадати духом, у чомусь сумніватися, інколи навіть в розпач. Але проходиш ці випробування. Це і надихає, додає оптимізму, віри в себе і в Україну".
Нині у 100 років жінка мріє про перемогу, аби Україна була вільною.



- Актуальне
- Важливе





