Еспресо. Захід

"Зневага до самоврядування" та "імперські замашки": депутати намагаються змусити Садового звітувати про витрати в воєнний час

5 липня, 2022 вiвторок
17:58

30 червня у Львівській міській раді відбулася перша сесія за понад 4 місяці. Попередній раз депутати засідали ще 24 лютого – в перший день повномасштабного вторгнення росіян. Саме тоді вони надали право виконкому розпоряджатися коштами, не звітуючи перед сесією

Зміст

30 червня депутати спробували повернути старі, довоєнні правила гри. Однак ухвала, яка змушує виконком на чолі із Садовим знову звітувати, зі скандалом провалилася в залі.

Чому так сталося, "Еспресо.Захід" запитав у голови найбільшої фракції Львівської міськради Петра Адамика ("Європейська солідарність") і голови бюджетної комісії, співавторки ухвали, яку 30 червня проголосувати не вдалося, Наталії Шелестак ("Варта").

Віддякою за додаткові повноваження став ігнор

24 лютого Львівська міська рада й справді дала право виконкому розпоряджатися грошима, розповідає Наталія Шелестак. Але з обмеженнями.

"Ми поставили умову – щоб разом із виконкомом рішення приймала і бюджетна комісія Львівської міської ради. Тобто спочатку повинне бути рішення бюджетної комісії, а вже потім рішення виконкому. Чому ми прийняли таке рішення і прописали його в ухвалі? Бо станом на 24 лютого ми не знали, що буде далі. В цей час бомбили Київ, Житомир, Харків… Ми не знали, чи зможемо зібрати сесію, чи ні. Вирішили, що скликати комісію та виконком буде значно простіше, ніж скликати сесію. Розуміли, що маємо допомагати військовим, цивільному населенню, усувати ті чи інші проблеми в місті. Це був абсолютно логічний і відповідальний крок депутатського корпусу", – пояснила Шелестак.

Однак минали місяці, сесію не скликали, а виконком не поспішав звітувати навіть перед комісією, розповів Петро Адамик.

"На період воєнного часу їм дали повноваження самостійно ухвалювати витрати до 50 млн грн за погодження з бюджетною комісією. У зв'язку з тим, що чиновники Львівської міської ради не вважали за потрібне виконувати рішень сесії – приходити на бюджетну комісію і погоджувати бюджетні розписи, – виникла пропозиція відмінити лютневе рішення сесії", – каже голова фракції "Європейська солідарність". 

"Нас не просто не питали – нас показово ігнорували. Андрій Садовий мені особисто підтвердив у присутності всіх членів комісії, що він персонально давав вказівку не приходити на бюджетну комісію. Навіть на наші вимоги чиновники не приходили. Не просто не прийшли із запитом, а не реагували на письмові звернення. Чим міський голова це аргументував? Ну, бо зараз війна, скрізь військова таємниця, навіть від депутатів", – зазначила голова бюджетної комісії ЛМР Наталія Шелестак.

Що сталося на сесії 30 червня?

Ухвала, що забирала право виконкому тратити гроші без звітності перед депутатами, потрапила в сам кінець довжелезного порядку денного сесії.

"Деяких моїх колег закінчення сесії здивувало. Але я – вже трохи "тертий калач" у політиці. Тому не сумнівався, що так і буде, як тільки побачив, що питання – в розділі "Додаткові", в кінці порядку денного. Розглянули б це питання в першій половині дня, то воно мало б величезні шанси набрати голоси в залі", – каже Адамик.

"Він поставив моє питання в кінці. Крім того, з якогось переляку оголосив перерву, хоча залишалося два питання, які ми могли проголосувати секунд за 30. Хотів, щоб голови фракцій переконали мене зняти це питання. Їм зробити цього не вдалося, і я сказала, що не зніматиму ухвали. Тоді, хоча перерва була оголошена на 10 хвилин, міський голова сказав: добре, йдемо тоді попрощаємось із загиблим військовим, повернемось у зал і тоді проголосуємо", – розповіла авторка ухвали Наталія Шелестак. 

Депутати пішли прощатися з загиблим військовим, хоча саме прощання ще довго не розпочиналося. Наталія Шелестак відійшла у фракційну кімнату, а коли повернулась у залу, то виявила, що міський голова саме ставить на голосування ухвалу її авторства.

"До того в залі депутати вже вимагали – мовляв, нехай прийде Шелестак і пояснить, чому вона ту ухвалу ініціювала, а тоді за регламентом її проголосуємо. Садовий не захотів, а побачивши, що я зайшла, миттєво поставив її на голосування. У багатьох людей картки були встромлені, але на робочі місця вони ще не дійшли. Я почала обурюватися. Кажу: "Що це таке, чому ви дозволяєте собі порушувати регламент, що це взагалі за цирк?". А Садовий відразу: "Ну, можемо переголосувати", розуміючи, що половини людей немає фізично в залі. Каже "я ставлю на повернення до голосування", а тут уже треба 2/3 голосів. Зрозуміло, що ніхто нічого вже навіть і не натискав. Хтось обурювався, хтось розгубився, когось взагалі не було", – розповідає Шелестак. 

"Андрій Іванович просто торпедував цю ухвалу в своєму найгіршому стилі. Це його рука, його почерк. Спочатку зробив перерву, а потім, побачивши, що потрібної кількості людей у залі немає, поставив ухвалу на голосування раз, другий. Тут зіграли роль як бажання голови "прокатати" це рішення, так і загальна неорганізованість депутатів – хтось не встиг вернутись у зал, хтось уже кудись спішив, усі були втомлені в кінці сесійного дня. Садовий знову продемонстрував зневагу навіть не до депутатського корпусу, а, я сказав би, до місцевого самоврядування і людей, яких представляє депутатський корпус. Але для мене це несподіванкою не стало. Думаю, що на найближчих сесіях ми ці речі поправимо", – каже Петро Адамик.

"Так сталося, бо так захотів "великий імператор Львова" Андрій Садовий, через його імперські замашки. Ми всі чудово розуміємо склад виконкому. Там у більшості сидять чиновники, які підпорядковуються Андрію Івановичу, тому йому – зручно", – зазначила Наталія Шелестак.

Заява в ДБР як стимул до співпраці

Перший заступник мера Львова Андрій Москаленко свого часу пояснював "Еспресо.Захід", що постанова Кабінету Міністрів від 11 березня дозволяє виконавчим комітетам перерозподіляти видатки бюджету без погодження із відповідними комісіями місцевої ради. Однак голова бюджетної комісії впевнена: чиновники ЛМР беруть на себе набагато більше, ніж дозволив уряд.

"Постанова Кабміну, на яку вони спираються, нібито дозволяє Садовому одноосібно приймати рішення і нібито усуває депутатів від бюджетотворення і контролю за фінансами. Насправді вона не усуває. Так, постанова дає міському голові додаткові права, однак ці додаткові права також чітко обмежені. І якщо ми зобов'язали його погоджувати витрати лише з бюджетною комісією, то урядова постанова обмежує ще й те, куди можуть бути спрямовані ці гроші, якщо їх виділяють без погодження з депутатами.

І вже точно ця постанова не передбачає права виконкому позбавляти, наприклад, когось орендної плати чи скасовувати комусь певні види місцевих податків. Але ми навіть не знали, що приймає виконком. Ми навіть не знали, коли він засідає! Вони засідали, не повідомляючи депутатів – ми не бачили ні порядку денного, ні рішень. А вони познімали там якісь пільги… Я просто наразі не маю доступу до цієї інформації, тому хочу, щоб це все перевірили правоохоронні органи", – заявила Наталія Шелестак.

"Насправді я із колегами-депутатами взагалі не переживав би за рішення виконкому. Адже нечесні рішення виконкому на сьогоднішній день будуть прирівнюватися до мародерства. Тому я абсолютно не переживаю – у нас є достатньо правоохоронних органів, які мають пильнувати державні (в тому числі комунальні) гроші, мають пильнувати дотримання законодавства і так далі. Я абсолютно не хочу бути ні прокурором, ні слідчим, ні суддею", – коментує дії виконкому голова фракції "Євросолідарність" Адамик.

Наталія Шелестак каже, що впродовж останнього місяця міський голова почав іти назустріч депутатському корпусу. Однак дуже повільно та неохоче.

"Зараз Садовий, звичайно, поміняв свою думку і зрозумів, що депутатам також варто знати, куди йдуть гроші. Ми навіть частково отримали звіти. Зовсім не в тому об'ємі, який вимагаємо, а лише частково. Але міський голова вже почав розуміти, що десь він, мабуть, помилявся. Десь за два тижні до сесії він почав міняти свою думку, коли я йому публічно та доступно пояснила, що він дуже серйозно помиляється і я буду звертатись у ДБР. Тоді він змінив свою думку, почав частково надавати інформацію і навіть прийшов на засідання комісії з діаграмками – куди скільки пішло", – каже Шелестак.

Петро Адамик впевнений, що депутати таки змусять виконком як слід відзвітувати про витрати останніх кількох місяців, а відповідні рішення проголосують уже на найближчій сесії, цього разу не дозволивши маніпулювати голосуванням. Коли відбудеться засідання, наразі невідомо, але Наталія Шелестак каже, що вже розпочала збір підписів. Для проведення сесії під ініціативою потрібні автографи щонайменше третини депутатського корпусу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
Більше новин