"Зневага до самоврядування" та "імперські замашки": депутати намагаються змусити Садового звітувати про витрати в воєнний час

5 липня, 2022 вiвторок
17:58

30 червня у Львівській міській раді відбулася перша сесія за понад 4 місяці. Попередній раз депутати засідали ще 24 лютого – в перший день повномасштабного вторгнення росіян. Саме тоді вони надали право виконкому розпоряджатися коштами, не звітуючи перед сесією

30 червня депутати спробували повернути старі, довоєнні правила гри. Однак ухвала, яка змушує виконком на чолі із Садовим знову звітувати, зі скандалом провалилася в залі.

Чому так сталося, "Еспресо.Захід" запитав у голови найбільшої фракції Львівської міськради Петра Адамика ("Європейська солідарність") і голови бюджетної комісії, співавторки ухвали, яку 30 червня проголосувати не вдалося, Наталії Шелестак ("Варта").

Віддякою за додаткові повноваження став ігнор

24 лютого Львівська міська рада й справді дала право виконкому розпоряджатися грошима, розповідає Наталія Шелестак. Але з обмеженнями.

"Ми поставили умову – щоб разом із виконкомом рішення приймала і бюджетна комісія Львівської міської ради. Тобто спочатку повинне бути рішення бюджетної комісії, а вже потім рішення виконкому. Чому ми прийняли таке рішення і прописали його в ухвалі? Бо станом на 24 лютого ми не знали, що буде далі. В цей час бомбили Київ, Житомир, Харків… Ми не знали, чи зможемо зібрати сесію, чи ні. Вирішили, що скликати комісію та виконком буде значно простіше, ніж скликати сесію. Розуміли, що маємо допомагати військовим, цивільному населенню, усувати ті чи інші проблеми в місті. Це був абсолютно логічний і відповідальний крок депутатського корпусу", – пояснила Шелестак.

Однак минали місяці, сесію не скликали, а виконком не поспішав звітувати навіть перед комісією, розповів Петро Адамик.

"На період воєнного часу їм дали повноваження самостійно ухвалювати витрати до 50 млн грн за погодження з бюджетною комісією. У зв'язку з тим, що чиновники Львівської міської ради не вважали за потрібне виконувати рішень сесії – приходити на бюджетну комісію і погоджувати бюджетні розписи, – виникла пропозиція відмінити лютневе рішення сесії", – каже голова фракції "Європейська солідарність". 

"Нас не просто не питали – нас показово ігнорували. Андрій Садовий мені особисто підтвердив у присутності всіх членів комісії, що він персонально давав вказівку не приходити на бюджетну комісію. Навіть на наші вимоги чиновники не приходили. Не просто не прийшли із запитом, а не реагували на письмові звернення. Чим міський голова це аргументував? Ну, бо зараз війна, скрізь військова таємниця, навіть від депутатів", – зазначила голова бюджетної комісії ЛМР Наталія Шелестак.

Що сталося на сесії 30 червня?

Ухвала, що забирала право виконкому тратити гроші без звітності перед депутатами, потрапила в сам кінець довжелезного порядку денного сесії.

"Деяких моїх колег закінчення сесії здивувало. Але я – вже трохи "тертий калач" у політиці. Тому не сумнівався, що так і буде, як тільки побачив, що питання – в розділі "Додаткові", в кінці порядку денного. Розглянули б це питання в першій половині дня, то воно мало б величезні шанси набрати голоси в залі", – каже Адамик.

"Він поставив моє питання в кінці. Крім того, з якогось переляку оголосив перерву, хоча залишалося два питання, які ми могли проголосувати секунд за 30. Хотів, щоб голови фракцій переконали мене зняти це питання. Їм зробити цього не вдалося, і я сказала, що не зніматиму ухвали. Тоді, хоча перерва була оголошена на 10 хвилин, міський голова сказав: добре, йдемо тоді попрощаємось із загиблим військовим, повернемось у зал і тоді проголосуємо", – розповіла авторка ухвали Наталія Шелестак. 

Депутати пішли прощатися з загиблим військовим, хоча саме прощання ще довго не розпочиналося. Наталія Шелестак відійшла у фракційну кімнату, а коли повернулась у залу, то виявила, що міський голова саме ставить на голосування ухвалу її авторства.

"До того в залі депутати вже вимагали – мовляв, нехай прийде Шелестак і пояснить, чому вона ту ухвалу ініціювала, а тоді за регламентом її проголосуємо. Садовий не захотів, а побачивши, що я зайшла, миттєво поставив її на голосування. У багатьох людей картки були встромлені, але на робочі місця вони ще не дійшли. Я почала обурюватися. Кажу: "Що це таке, чому ви дозволяєте собі порушувати регламент, що це взагалі за цирк?". А Садовий відразу: "Ну, можемо переголосувати", розуміючи, що половини людей немає фізично в залі. Каже "я ставлю на повернення до голосування", а тут уже треба 2/3 голосів. Зрозуміло, що ніхто нічого вже навіть і не натискав. Хтось обурювався, хтось розгубився, когось взагалі не було", – розповідає Шелестак. 

"Андрій Іванович просто торпедував цю ухвалу в своєму найгіршому стилі. Це його рука, його почерк. Спочатку зробив перерву, а потім, побачивши, що потрібної кількості людей у залі немає, поставив ухвалу на голосування раз, другий. Тут зіграли роль як бажання голови "прокатати" це рішення, так і загальна неорганізованість депутатів – хтось не встиг вернутись у зал, хтось уже кудись спішив, усі були втомлені в кінці сесійного дня. Садовий знову продемонстрував зневагу навіть не до депутатського корпусу, а, я сказав би, до місцевого самоврядування і людей, яких представляє депутатський корпус. Але для мене це несподіванкою не стало. Думаю, що на найближчих сесіях ми ці речі поправимо", – каже Петро Адамик.

"Так сталося, бо так захотів "великий імператор Львова" Андрій Садовий, через його імперські замашки. Ми всі чудово розуміємо склад виконкому. Там у більшості сидять чиновники, які підпорядковуються Андрію Івановичу, тому йому – зручно", – зазначила Наталія Шелестак.

Заява в ДБР як стимул до співпраці

Перший заступник мера Львова Андрій Москаленко свого часу пояснював "Еспресо.Захід", що постанова Кабінету Міністрів від 11 березня дозволяє виконавчим комітетам перерозподіляти видатки бюджету без погодження із відповідними комісіями місцевої ради. Однак голова бюджетної комісії впевнена: чиновники ЛМР беруть на себе набагато більше, ніж дозволив уряд.

"Постанова Кабміну, на яку вони спираються, нібито дозволяє Садовому одноосібно приймати рішення і нібито усуває депутатів від бюджетотворення і контролю за фінансами. Насправді вона не усуває. Так, постанова дає міському голові додаткові права, однак ці додаткові права також чітко обмежені. І якщо ми зобов'язали його погоджувати витрати лише з бюджетною комісією, то урядова постанова обмежує ще й те, куди можуть бути спрямовані ці гроші, якщо їх виділяють без погодження з депутатами.

І вже точно ця постанова не передбачає права виконкому позбавляти, наприклад, когось орендної плати чи скасовувати комусь певні види місцевих податків. Але ми навіть не знали, що приймає виконком. Ми навіть не знали, коли він засідає! Вони засідали, не повідомляючи депутатів – ми не бачили ні порядку денного, ні рішень. А вони познімали там якісь пільги… Я просто наразі не маю доступу до цієї інформації, тому хочу, щоб це все перевірили правоохоронні органи", – заявила Наталія Шелестак.

"Насправді я із колегами-депутатами взагалі не переживав би за рішення виконкому. Адже нечесні рішення виконкому на сьогоднішній день будуть прирівнюватися до мародерства. Тому я абсолютно не переживаю – у нас є достатньо правоохоронних органів, які мають пильнувати державні (в тому числі комунальні) гроші, мають пильнувати дотримання законодавства і так далі. Я абсолютно не хочу бути ні прокурором, ні слідчим, ні суддею", – коментує дії виконкому голова фракції "Євросолідарність" Адамик.

Наталія Шелестак каже, що впродовж останнього місяця міський голова почав іти назустріч депутатському корпусу. Однак дуже повільно та неохоче.

"Зараз Садовий, звичайно, поміняв свою думку і зрозумів, що депутатам також варто знати, куди йдуть гроші. Ми навіть частково отримали звіти. Зовсім не в тому об'ємі, який вимагаємо, а лише частково. Але міський голова вже почав розуміти, що десь він, мабуть, помилявся. Десь за два тижні до сесії він почав міняти свою думку, коли я йому публічно та доступно пояснила, що він дуже серйозно помиляється і я буду звертатись у ДБР. Тоді він змінив свою думку, почав частково надавати інформацію і навіть прийшов на засідання комісії з діаграмками – куди скільки пішло", – каже Шелестак.

Петро Адамик впевнений, що депутати таки змусять виконком як слід відзвітувати про витрати останніх кількох місяців, а відповідні рішення проголосують уже на найближчій сесії, цього разу не дозволивши маніпулювати голосуванням. Коли відбудеться засідання, наразі невідомо, але Наталія Шелестак каже, що вже розпочала збір підписів. Для проведення сесії під ініціативою потрібні автографи щонайменше третини депутатського корпусу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Львів
+16°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.88
  Купівля 38.88
  Продаж 39.78
 • EUR
  Купівля 39.64
  Продаж 40.81
 • Актуальне
 • Важливе
2022, п'ятниця
12 серпня
23:01
осінній дощ
Синоптики розповіли, якою буде погода на Львівщині 13 серпня
22:54
Зеленський нагородив семирічну волонтерку з Рівного
Зеленський нагородив семирічну волонтерку з Рівного, яка втратила на війні тата
22:40
T.HUTSULS - Хвилями
Прикарпатський гурт T.HUTSULS оспівав емоції війни у новій пісні "Хвилями"
22:21
окупанти в Херсоні
"Були випадки люди повзли вночі по полю, щоб вибратися з-під обстрілів", – волонтер з Херсонщини
22:16
вівчар, вівці
На Закарпатті створюють асоціацію вівчарів
21:57
родичі полонених захисників Азовсталі вийшли на акцію
"Маємо боротися за них": у Луцьку родичі полонених захисників Азовсталі вийшли на акцію
21:37
наручники
Чоловік з Тернопільщини нелегально відправив до Варшави старовинні наконечники до скіфських стріл
21:16
АРМА
Прокуратура Франківщини передала АРМА майно підприємств, пов’язаних із РФ, на понад 200 млн грн
20:51
Ексклюзив
Андрій Селецький
"На Херсонщині росіяни могли використати хімічну зброю", – волонтер Андрій Селецький
20:40
водопостачання вода
У Львові призупинять подачу гарячої води до декількох будинків у Залізничному районі
20:28
співак Gremo
"Сам собі країна": співак Gremo дав нове життя пісні легенді української музики
20:17
ДТП на Львівщині
У Самборі внаслідок ДТП травмувалась 47-річна жінка, на неї впав дорожній знак
19:50
Ексклюзив
Андрій Селецький
"За один день по звичайних селах росіяни могли випускати більше, ніж по дві сотні снарядів різного калібру", – волонтер з Херсонщини
19:42
Завод "Карпати"
Вагонобудівне підприємство на Львівщині компенсує зупинку промисловості в Маріуполі
19:25
будівництво
У Львові забудовникам рекомендуватимуть передбачати при будівництві альтернативні види опалення
19:08
Зброя перемоги, виставка у Львові
Зброя перемоги: у Львові містяни та гості мали нагоду побачити зброю, якою українські військові нищать ворога
19:03
Підтримував Путіна: екскерівника соціалістичної партії з Буковини звинувачують у колабораціонізмі
18:55
Проєкт парку Франка
Ще один фонтан: у Львові представили план реконструкції парку ім. І. Франка
18:40
лікарі
Впала на арматуру: у Франківську на будмайданчику травмувалася 10-річна дівчинка
18:30
"Карпати"
Львівські "Карпати" зіграють в одній групі з "Прикарпаттям" в чемпіонаті Першої ліги
18:11
презентували мультимедійну Острозьку Біблію
На Рівненщині презентували мультимедійну Острозьку Біблію
17:48
Європейська Солідарність
Звільнення голови Рівненської облради, який бореться проти УПЦ МП, порушує внутрішню єдність, – "Європейська Солідарність"
17:45
шахраї
Обіцяв оформити документи на виїзд за кордон: на Тернопільщині аферист ошукав жінку на 12 тис. грн
17:40
Нарколабораторія
Елітні сорти конопель: на Закарпатті викрили нарколабораторію
17:32
 Діти "ЯМаріуполь" відкрили у Львові  благодійний аукціон
Діти з Маріуполя збирають кошти для ЗСУ на благодійному аукціоні "125 барв Перемоги"
17:27
Ексклюзив
Ігор Поліщук
Наступ на Волинь з боку Білорусі є дуже малоймовірним, – мер Луцька
17:05
Лужанка – Бурегшурань
Митний пост "Лужанка" на Закарпатті тимчасово не працюватиме: деталі
16:55
коронавірус
Нова хвиля коронавірусу: на Львівщині зростає кількість хворих
16:46
Оновлено
У Чернівцях ліквідували відразу двох червоноармійців: пам'ятники демонтували з центру міста
16:41
"Едельвейси"
Без пауз і вихідних: "Едельвейси", які повернулися з нульових позицій, відточують майстерність на полігоні
16:39
Померла остання зв’язкова Романа Шухевича Дарія Гусяк
16:35
Париж
Зі Львова до Франції на відпочинок поїхало 70 дітей учасників бойових дій та переселенців
16:29
Тимчасові переселенці на Львівському вокзалі
У Львові родина 10 днів опікувалась дітьми з Нікополя, поки до них змогли приїхати батьки
16:20
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
Професор виграв суд у Львівського медуніверситету щодо конкурсу на посаду завкафедри вишу
16:08
затримання інспектора
На Закарпатті затримали інспектора, який "зливав" контрабандистам інформацію про розміщення прикордонних патрулів
15:49
лабораторія
Коктейль з мийних засобів і нафтопродуктів: у ЛОВА розповіли, які річки на Львівщині найбрудніші
15:45
У Карпатах рятувальники облаштовують зимове маркування
У Карпатах повністю облаштували зимове маркування від гори Піп Іван до гори Смотрич 
15:38
Мамука Мамулашвілі
"Ми грузини з України. Разом поборемо ворога!" – командир грузинського легіону навчає буковинських тероборонівців  
15:35
РСЗВ M270
"Як дві РСЗВ Himars": військовий оглядач розповів про особливості систем M270, які отримала Україна
15:24
Укриття у школах
На Франківщині 60% закладів наразі не готові до нового навчального року, – ОВА
Більше новин