Замість історичного будинку – новий готель, а на місці фабрики – багатоповерхівка. У Львові "дерибанять" майно художників
Майно творчих спілок опиняється у приватних руках, а згодом виростає новий готель чи багатоповерхівка. Хто на цьому заробляє та як врятувати те, що залишилось?
Про це йшлось у журналістському розслідуванні спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV, - інформує "Еспресо.Захід".
Об’єкт перший - кераміко-скульптурна фабрика Львівського осередку національної спілки художників України (вул. Мучна). Більшість приміщень тут перетворились на руїни. Митці працюють лише у кількох творчо-виробничих дільницях, які тут називають святинями.
Майнові проблеми у художників виникли у середині 90-тих. Саме тоді почалися перші спроби рейдерства. Практично не стало державних замовлень, виникла виробнича криза і борги за комунальні послуги.
"Скористалися деякі ділки від влади, наприклад "Львівгаз" приписав величезні борги по газу. Таке враження, ніби підприємство цілодобово працювало і по діаметру труби нарахували величезні цифри заборгованості. Були податки та інші комунальні послуги не проплачені… У судовому порядку, через банкрутство, почали відшкодовувати від скульптурної фабрики суму цих незаконно намальованих боргів", – розповів голова правління Львівської обласної організації Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич.
Тоді майно спілки вдалось врятувати.
Об’єкт другий - триповерхова будівля художньо-виробничого комбінату Спілки художників, що по вулиці Козленюка. Зараз там елітний житловий комплекс. 6 червня 2016 року 1600 кв.м. площі неподалік центру Львова художники продали за 11 мільйонів 500 тисяч. грн. Придбала майно компанія, заснована того ж дня. Новий власник, фірма "К17", належить Роману Керницькому, сину львівського олігарха Тараса Керницького. А у чиїх кишенях осіли кілька мільйонів, виручених від продажу майна, самі художники достеменно не знають.
Об’єкт третій - історична будівля на площі Міцкевича, відома як Будинок Художника. Ще один приклад "розбазарювання" майна Спілкою художників. Будівля руйнувалась і цим скористалася міська влада, - розповів керівник Спілки художників Ігор Гавришкевич.
"Спочатку забрали землю, шо є повним абсурдом, бо земля закріплюється за нерухомістю, хто нею керує, хто нею володіє… Другим кроком було дивне рішення - звернення до міністерства культури, охорони пам’яток, щоби Мінкульт дав дозвіл на розбір цього будинку, який був і числився на обліку пам’яткою архітектури, на що є охоронний договір".
Пам’ятку архітектури національного значення розібрали, землю продали компанії Віталія Антонова, відомого як співвласника мережі заправок "ОККО". Його фірма тут будує готель з адміністративно-торговими приміщеннями та підземним паркінгом.
Натомість начальник управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик прокоментував, що "ні проект цього будівництва не погоджувався в органах охорони культурної спадщини, ні комітет світової спадщини ЮНЕСКО не дав позитивного заключення щодо цього об’єкту будівництва".
Об’єкт четвертий - творчо-виробнича майстерня у Стрийському парку. Новим співвласником майстерні став Ростислав Оленчин. Це адвокат, якого найняла Спілка художників у скрутні часи. Згодом його "Компанія управління проектами Акрополь" стала керувати майном та фінансами Спілки художників. У результаті, будівля на 483 квадратні метри у Стрийському парку стала власністю компанії "Адміністратор", а власниками цієї компанії є сам адвокат Ростислав Оленчин та його компаньйон Володимир Опацький. Цим майном розрахувались художники за адвокатські послуги, з невеликою доплатою від останніх.
Зараз митці переймаються, аби в приватній власності не опинилась і кераміко-скульптурна фабрика на вулиці Мучній, яку вдалось відстояти. Ніби-то на землю фабрики (а це близько 2,5 га, яка поки не має власника) оком на неї вже кинув управитель майна художників Ростислав Оленчин.
"Безперечно, що ми маємо таке застереження, що це може бути і з нашою Львівською експериментальною кераміко-скульптурною фабрикою. Тому що ласа територія. Але ми мусимо пам’ятати, що це базове підприємство Національної образотворчої культури – єдине в Україні. Другого ми такого не маємо і мати не будемо, якщо ми знищимо", - наголосив скульптор, член Національної спілки художників України Володимир Ропецький.
Чи можуть художники розраховувати на захист Міністерства культури – під питанням, адже там не коментують, просили зачекати на письмову відповідь.
Як завершиться історія з "дерибаном" приміщень та земель Спілки художників у Львові – поки не відомо, але вже зараз можна спрогнозувати нові майнові скандали.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе