Японія, Нова Зеландія, Бразилія: від 24 лютого Львів прийняв понад 2500 журналістів із різних куточків світу

Від початку великої війни Львів став вхідними воротами до України для журналістів із найвіддаленіших країн світу

Про зародження Медіацентру, іноземних журналістів і роботу упродовж шести місяців війни журналістка "Еспресо.Захід" поговорила з очільницею управління туризму Львівської міської ради Христиною Лебедь.

"За кілька днів до повномасштабної війни ми переформатували Туристичні інформаційні центри у медіацентр. Десь у той момент, коли відчули, що іноземних туристів меншає, але більшає іноземних журналістів. Вони ходять навколо і їм складно дати собі ради. Ми зрозуміли, що ті люди, які працюють у ТІЦі, мають дуже гарний довід роботи з іноземцями. Тож просто прописали для них скрипти: куди можуть звертатися іноземні журналісти, чим можуть допомогти пресслужби. Я добре пам’ятаю день після першого тижня роботи медіацентру. За той час було дуже мало журналістів, одиниці. Тоді говорила: працюємо ще день і закриваємо його, бо просто шкода людей, які працюють із 08:00 до 20:00, а запит такий малий", – згадує Христина Лебедь.

Власне тоді, 6 місяців тому, почалося повномасштабне російське вторгнення. Одразу ж на вулиці Руській, 20 (ТІЦ) вибудувалася величезна черга з іноземців, які потребували допомоги, щоб терміново покинути державу після перших ракетних ударів. Натомість з’явилася ще одна черга поряд – закордонних журналістів, які приїхали висвітлювати події в Україні.

"Це був шалений потік. Було таке, що впродовж дня реєструвалися понад 100 журналістів. І їхня географія просто фантастична, люди прибували із найвіддаленіших куточків світу. Зокрема, ми приймали журналістів з Японії, Нової Зеландії, Бразилії, зі США, з усіх можливих країн. Вони приїжджали й отримували від нас весь необхідний супровід: акредитацію, інформацію, чітке розуміння, як рухатися, що можна знімати, а що ні. Ми зіткнулися з тим, що багато журналістів приїжджали максимально неготовими до роботи у країні з війною. Багато з них вимагали від нас, щоб ми видавали бронежилети й каски. Але тут, на щастя, із нами вже запартнерилася громадська організація "Репортери без кордонів", яка привезла захист для журналістів. Власне свою роботу в Україні вони починали саме тут", – пояснює очільниця управління.

Читайте також: Як війна перетворила Львів на найважливіший економічний центр України

Саме робота ТІЦу переросла у повноцінний Медіацентр Україна, який почав свою роботу у Львові на площі Ринок, а згодом і в інших містах країни. Сюди активно їхали медійники, отримували необхідну інформацію, контакти, прямували далі.

"Усі дорожні карти роботи журналістів ми поширювали на інші міста. А хлопці й дівчата з Києва, які приїхали до нас і долучилися до роботи центру, зайнялися питанням контенту, пресконференцій, інформування. Але всі чати, в яких зараз спілкуються журналісти, це все зароджувалося саме тут", – додає Христина.

Проте всі ті, хто приїхав знімати та писати про Україну, не обмежувалися лише подіями війни, вони приглядались до міста, в якому зупинялися, до його людей і побуту. В управлінні розуміли, що іноземних журналістів певною мірою також варто розглядати як туристів. Тож коли дещо спадали моменти напруги, знайомили їх зі Львовом та його життям.

"Понад 2500 журналістів зареєструвалися у медіацентрі Україна. Ми розуміли, що кожен із цих хлопців чи дівчат, жінок чи чоловіків, коли закінчиться війна, коли переможе Україна, стежитимуть за нашою країною, нашим містом. І кожен з них має щось написати у своєму Twitter, або Facebook, або навіть у матеріалі. Тому вони повинні мати враження про Україну і Львів не лишу як просто про воєнну країну, не просто про гуманітарний штаб, а як про культуру. Як про неймовірне місто й країну, куди потрібно приїхати з друзями, куди потрібно привезти своїх рідних, куди потрібно обов’язково повернутися. Вони про це мають написати, вони про це мають поговорити у своїх середовищах, на роботі, за вечерею. І наше ще одне завдання зараз тут – подбати про це. Тому ми їх також розглядали певним чином як туристів", – говорить вона.

Читайте також: Підвішати квиток у музей, екскурсію, горня чи шкарпетки: у львівському ТІЦ набирає популярності нова акція

Багато журналістів ледь чи не жили в Медіацентрі: приходили із самого ранку в коворкінг, а йшли пізнього вечора. Вони максимально потребували допомоги та інформації.

"Ми були на зв’язку 24 на 7, як і всі тоді на початку певно. Вони знали, що можуть будь-коли до нас звернутися. На кожного ми витрачали мінімум 7 хвилин лише під час реєстрації, а всі ще повертався із повторними запитами: по контакти, по допомогу, інколи й просто поговорити, бо це також було потрібно, – ділиться Христина. – Журналіст Аль-Джазіри, наприклад, провів в Україні понад 60 днів, з яких більше 30 саме у Львові. І ці всі люди приходять попрощатись перед від’їздом, вони дякують за нашу роботу. І ми знаємо, що саме вони є нашими каналами інформування у своїх середовищах про те, що до Львова треба повертатися, про те, що Україна відкрита, що ми чекаємо усіх, коли закінчиться війна. У цьому напрямку ми також працюємо, дуже важливо не проґавити той момент".

Окрім того, щоб їхати далі, ближче до зони бойових дій, іноземні журналісти шукали фіксерів. У цьому їм також допомагав Медіацентр. Створили спеціальний чат, у якому вони контактували, об’єднувались і вже разом вирушали у тому чи іншому напрямку. На базі центру діяла і юридична допомога для фіксерів, зокрема й щодо правильного оформлення, адже ситуації були різні.

Для усіх медійників Львів завжди був та залишається початковою точкою і фінішною, адже всі виїжджають до Польщі, а звідти вже до себе додому.

"Львів залишається такими собі вхідними воротами, – каже управліниця. – Багато хто із журналістів, коли їхали, казали, що обов’язково повернуться сюди з рідними, казали, що в нас дуже красиве місто. Люди не уявляли, як тут. Нам уже не треба пояснювати, де є Україна, що це не Росія і де ми на карті, війна забрала цей запит. Тепер нам потрібно розповісти, наскільки ми класні, наскільки красиві, чому до нас варто їхати, цю історію ми маємо з ними комунікувати".

Зараз потік журналістів дещо зменшився, до того ж більшість не затримуються у Львові, а відразу їдуть до Києва і далі. Робота Медіацентру також максимально налагоджена – платформа продовжує інформувати українців та світ про всі актуальні події та реакції на них.

Окрім того, у Львові почали з’являтися й перші туристи, тому свою профільну роботу відновив ТІЦ на вул. Руській, 20, де приймають гостей та діляться із ними всіма важливими моментами життя міста. Про це читайте у ще одному матеріалі "Еспресо.Захід".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.