Еспресо. Захід

Як війна перетворила Львів на найважливіший економічний центр України

19 серпня, 2022 п'ятниця
14:24

З початком бомбардувань численні українські підприємства перенесли своє виробництво до Львова, відносно безпечного обласного центру на заході України. Промислові руїни та невикористовувані майстерні несподівано отримали шанс на нове життя. Місто-мільйонник здобуло значні прибутки під час війни, але все частіше зіштовхувалося із логістичними проблемами

Промислові руїни на околицях Львова виглядали не надто привабливо. Зі стін величезних залів обсипалася штукатурка, багато вікон було вибито. Але майже через десять років після зупинки виробництва цехи старого Львівського автобусного заводу пережили несподіване відродження. Тут оселилися десятки нових компаній, більшість із них лише за останні п’ять місяців, з початком російського вторгнення в Україну. Вони переїхали до Львова з тих міст, які безпосередньо постраждали від війни, щоб мати змогу продовжувати свою роботу тут.

Компанія "Пожмашина" також наважилася на новий старт у Львові. "Через два дні після початку вторгнення ми вирішили евакуювати наш завод у Прилуках", – розповідає заступник керівника підприємства Олександр Оскаленко. "Російські війська були вже просто за містом, тому ми відправили готову продукцію на захід". "Пожмашина" – з української – абревіатура зі словосполучення "пожежна машина", що є основною продукцією підприємства, яке також виробляє сільськогосподарську техніку. "Ми знайшли придатне приміщення тут, у Львові, перевезли сюди частину наших виробничих потужностей і відкрили все заново". Роботу відновили вже через кілька днів ​​– серед 90 співробітників чимало біженців із окупованих Росією регіонів.

З 24 лютого, коли почалася повномасштабна війна, сотні українських компаній – багато зі своїми працівниками – покинули східні та південні області України. Станом на середину липня у Львові та області офіційно поселилися 193 підприємства – 132 з них уже відновили роботу. Це робить Львів безумовно найпопулярнішим "напрямком" для українських бізнесів, які хочуть продовжувати роботу попри війну. Новий дім у Львові знайшли собі фабрика шкарпеток з Рубіжного, виробник вітрогенераторів з Одеси та цех з виробництва матраців із Київської області. Разом вони надали понад 4500 нових робочих місць. Також до облдержадміністрації звернулись приблизно 950 компаній, які бажають переїхати.

Фото: Анджей Рибак. Віцепрезидент "Пожмашини" Олександр Москаленко на новому місці у Львові. Компанія виробляє переважно пожежні автомобілі

"Сьогодні шлях через Львів є найважливішим сполученням України з Європою та світом"

Місто Львів на Заході України зуміло примножити свої прибутки під час війни. Воно вважається відносно безпечним, оскільки російські ракети вражають його досить рідко. "Львів користується цією перевагою й утверджується у своїй ролі другої економічної столиці України", – каже народний депутат від Львова та засновник телевізійного каналу "Еспресо" Микола Княжицький. "Чим довше триває війна, тим більше компаній переїжджає і більше капіталу інвестується в місто". Телеканал Еспресо одним з першим переніс частину виробництва до Львова з Києва, де раніше була студія каналу. Понад 100 журналістів із сім'ями переїхали до Львова. "Це було надскладне завдання з логістики", – каже він. "Ми повинні були знайти місце ночівлі для всіх. Можливо, хтось із робітників з часом повернеться, але якась частина точно залишиться у Львові".

Фото: Анджей Рибак. Микола Княжицький – народний депутат України та засновник телеканалу Espreso

Уже в березні безліч українських компаній роздрібної торгівлі, які займаються продажами розважальної електроніки, переїхали до Львова і розмістили там свої склади та логістичні центри. До початку війни вони здебільшого імпортували свої товари через чорноморські порти, але з російською блокадою всього узбережжя залишився лише один шлях – з ЄС через Польщу до Львова. "Сьогодні шлях через Львів є найважливішим сполученням України з Європою та світом", – каже Княжицький. "Однак це все ще досить важкий шлях, який сильно обмежує нашу торгівлю".

Українська залізниця вже на межі своїх можливостей, на кордоні з Польщею нагромаджується до 10 тисяч залізничних вагонів, завантажених зерном. Також не вистачає вантажівок і водіїв для них, оскільки чоловікам призовного віку заборонений виїзд. "Нам терміново потрібно розширити транспортний коридор від Гданська до Одеси, якщо ми хочемо перевозити необхідний обсяг вантажів", – каже Княжицький. "Ми маємо прокласти європейську колію до Львова, щоб не перевантажувати все на кордоні з Польщею".

У Львові вже почали масштабні інвестиції у логістику, адже всі склади та зерносховища вздовж польського кордону тріщать по швах. Львів є головним розподільним центром гуманітарної допомоги з Європи, що з початком війни призвело до стрімкого зростання комерційної орендної плати. На сьогоднішній день ціни зросли більш ніж удвічі. Хоча потік гуманітарних поставок зараз сповільнюється, все більше компаній переїжджають на захід.

"Деякі з робітників кілька днів жили в нашому офісі, перш ніж ми змогли всіх розмістити"

Є галузі, в яких перенести виробництво дуже легко – наприклад, ІТ. Ще до війни Львів, поряд з Києвом, Харковом і Дніпром, був центром ІТ-індустрії. Понад 500 компаній створюють близько 20% ВВП міста, а обсяг продажів у 2020 році склав майже 1 мільярд доларів США. Загалом до війни у ​​Львові проживало близько 30 тисяч програмістів та розробників. "Десять років тому наше місто поставило ІТ у пріоритет економічного розвитку", – розповідає Стефан Веселовський, менеджер львівського ІТ-парку. "З радянських часів у нас залишилися чудові технікуми, які зараз щороку готують сотні спеціалістів. Також місто є достатньо привабливим, щоб залучати програмістів з усієї країни". З війною ця привабливість лише посилилася – сьогодні у Львові насолоджуються спокоєм тисячі айтішників зі Сходу. 

Після початку російського вторгнення великі ІТ-компанії, розташовані на заході України, такі як Intellias, евакуювали зі східних областей до Львова близько 1300 своїх робітників. "Деякі з них кілька днів жили в нашому офісі, перш ніж ми змогли всіх розмістити", – розповідає Віктор Гайдін, віцепрезидент із зростання та розвитку. "На одному поверсі жили люди з собаками, на іншому – з котами". Хтось із тих пір повернувся додому в Київ чи Дніпро, але багато працівників залишилося у Львові. 

Фото: Анджей Рибак. Віктор Гайдін на новій локації української ІТ-компанії Intellias у Львові. Для деяких галузей, наприклад ІТ, переїзд є простою справою.

Intellias входить до ТОП-10 найбільших українських IT-компаній. Загалом українські спеціалісти займаються програмним забезпеченням для виробників і постачальників автомобілів. Близько 96% обороту відбувається за кордоном, приблизно 40% з цього – у Німеччині.

Уряд  Києва підтримує перенесення виробництва на "безпечний" Захід України. "Підприємства більше не можуть працювати в рідних містах, вони відрізані від сировини та постачальників", – каже начальник управління економіки Львівської ОДА Стефан Куйбіда. "Ми надаємо їм необхідні приміщення та площі, а також допомагаємо фінансово з придбанням машин або сертифікацією ЄС для їхньої продукції". Центральний уряд оплачує транспортування виробничих потужностей до Львова.

Іноземні інвестори почали користуватися перевагами Львова ще до війни

Новий старт все ще коштує компаніям великих грошей. "За нашими оцінками, після війни у ​​Львові залишиться від 40 до 60 відсотків евакуйованих підприємств", – каже Куйбіда. "Переїжджати знову було б занадто дорого".

Ще до початку війни іноземні інвестори почали користуватись перевагами Львова, особливо постачальники автомобілів, серед яких багато німецьких компаній. Виробник кабелю Leoni, виробник чохлів для сидінь Bader Leather і вуппертальська група Kromberg+Schubert відкрили свої заводи на заході України.

Робоча сила. Через війну надходження нових іноземних інвестицій майже припинилось. "Цього року лише австрійський виробник комплектуючих Hirsch International закладав цеглини для свого першого заводу в нашому індустріальному парку", – розповідає заступник міського голови Андрій Москаленко.

Через війну заступник міського голови Львова не може радіти стрімкому економічному підйому у своєму місті та сподівається на кращі часи

Але львівський політик сподівається на краще. "Через міграції зі сходу країни сюди переїхало близько 120 тисяч нових мешканців, серед яких – багато чудових спеціалістів", – каже Москаленко. "Оскільки наш внутрішній ринок страждає від війни, ми маємо спробувати більше продавати нашу продукцію в ЄС".

У цьому плані Львів має однозначну перевагу у вигляді свого розташування: до кордону з Польщею всього 80 кілометрів.

Переклад Анастасії Яковенко зі статті журналу Stern.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Львів
-8°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.73
  Купівля 36.73
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.9
  Продаж 40.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
3 грудня
21:39
Леонтій Сандуляк
Пішов із життя співавтор Акта проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
21:04
Львів, погода
Львів'ян попереджають про ожеледицю та падіння бурульок з дахів
20:33
негода на Закарпатті, підтоплені будинки
На Закарпатті рятувальники відкачують воду із підтоплених домівок, все ще залишаються підтопленими деякі автошляхи
19:59
афіша
У пошуках Різдва: у Львові відбудеться благодійний ярмарок Тлум & Крам
19:23
Відзначення 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
У Львові відзначили 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
18:52
Спорт
Львівська шпажистка виграла Кубок світу з фехтування на шпагах серед юніорок
18:32
Новини Львова
У Львові помер актор Сергій Кустов
17:58
Новини Західної України
Рейди на ринках, автошляхах та у лісах: на Хмельниччині штрафуватимуть за незаконну вирубку ялинок
17:30
Новини Львівщини
На трасі Київ-Чоп перекинулась вантажівка, травмований водій
17:00
Новини Західної України
На Волині прикордонники взяли участь у благодійному забігу
16:28
гральний заклад на Закарпатті
На Закарпатті викрили казино, яке облаштували в закладі відпочинку
16:06
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
15:52
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Потрібно розв'язати проблему списання військового майна на фронті, – Уляна Кузик
15:26
ЗСУ
Львівські воїни показали знищення вогневих позицій ворога
14:58
ухилянти
У засніжених горах Закарпаття впіймали групу ухилянтів
14:37
вантажівки, кордон
Пункт пропуску "Угринів-Долгобичув" на кордоні з Польщею відкриють для проїзду порожніх вантажівок
14:10
проєкт "Купи мені бойовий літак"
Понад 18 млн грн, зібраних проєктом фонду Авіація Галичини, витратили на МіГ 29
13:53
Ексклюзив
Олександр Лабецький
ОТГ мають закласти не менше 10% бюджету на оборону, – Олександр Лабецький
13:35
У Львівській філармонії буде концерт музики Віктора Камінського
13:13
благодійний вечір уку
Як Україні виростити крила: у Києві пройшов вечір благодійності на підтримку УКУ
12:52
Фрагмент афіші проєкту "Посеред бурі 2.0"
Львівські галереї оголосили про підтримку "Вовків да Вінчі" та 540-го зенітного полку
12:35
рятувальники зима
Звільняють людей зі снігових заметів: прикарпатські рятувальники ліквідовують наслідки негоди
12:12
Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост
Видимість обмежена: на горі Піп Іван Чорногірський температура повітря опустилася до 9° морозу
11:59
Оновлено
кордон
На Львівщині відновили пропускні операції у двох пунктах пропуску
11:39
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
11:16
підозра священника Віталія Хромея
Закарпатський священник УПЦ МП уник в'язниці за пропаганду комунізму
10:56
На Львівщині через сніг знеструмлені майже 400 населених пунктів, на Хмельниччині – 26
10:31
OPINION
Вкрали сотні тисяч доларів і били в тюрмі: подробиці історії американця, який живе у підземному переході у Львові. Блог Юрія Мартиновича
10:12
кордон
На виїзд з України очікують понад пів сотні автобусів та 2342 вантажівки: де найменші черги
09:50
Кримінал
Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті під час війни й не тільки: як вберегтися
09:03
Шахед
Росіяни вкотре атакували дронами Хмельниччину: деталі
08:43
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 грудня
08:21
Імбирні пряники до святого Миколая
Імбирні пряники до святого Миколая: простий рецепт смачного печива
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
Більше новин