Еспресо. Захід

Як війна перетворила Львів на найважливіший економічний центр України

19 серпня, 2022 п'ятниця
14:24

З початком бомбардувань численні українські підприємства перенесли своє виробництво до Львова, відносно безпечного обласного центру на заході України. Промислові руїни та невикористовувані майстерні несподівано отримали шанс на нове життя. Місто-мільйонник здобуло значні прибутки під час війни, але все частіше зіштовхувалося із логістичними проблемами

Зміст

Промислові руїни на околицях Львова виглядали не надто привабливо. Зі стін величезних залів обсипалася штукатурка, багато вікон було вибито. Але майже через десять років після зупинки виробництва цехи старого Львівського автобусного заводу пережили несподіване відродження. Тут оселилися десятки нових компаній, більшість із них лише за останні п’ять місяців, з початком російського вторгнення в Україну. Вони переїхали до Львова з тих міст, які безпосередньо постраждали від війни, щоб мати змогу продовжувати свою роботу тут.

Компанія "Пожмашина" також наважилася на новий старт у Львові. "Через два дні після початку вторгнення ми вирішили евакуювати наш завод у Прилуках", – розповідає заступник керівника підприємства Олександр Оскаленко. "Російські війська були вже просто за містом, тому ми відправили готову продукцію на захід". "Пожмашина" – з української – абревіатура зі словосполучення "пожежна машина", що є основною продукцією підприємства, яке також виробляє сільськогосподарську техніку. "Ми знайшли придатне приміщення тут, у Львові, перевезли сюди частину наших виробничих потужностей і відкрили все заново". Роботу відновили вже через кілька днів ​​– серед 90 співробітників чимало біженців із окупованих Росією регіонів.

З 24 лютого, коли почалася повномасштабна війна, сотні українських компаній – багато зі своїми працівниками – покинули східні та південні області України. Станом на середину липня у Львові та області офіційно поселилися 193 підприємства – 132 з них уже відновили роботу. Це робить Львів безумовно найпопулярнішим "напрямком" для українських бізнесів, які хочуть продовжувати роботу попри війну. Новий дім у Львові знайшли собі фабрика шкарпеток з Рубіжного, виробник вітрогенераторів з Одеси та цех з виробництва матраців із Київської області. Разом вони надали понад 4500 нових робочих місць. Також до облдержадміністрації звернулись приблизно 950 компаній, які бажають переїхати.

Фото: Анджей Рибак. Віцепрезидент "Пожмашини" Олександр Москаленко на новому місці у Львові. Компанія виробляє переважно пожежні автомобілі

"Сьогодні шлях через Львів є найважливішим сполученням України з Європою та світом"

Місто Львів на Заході України зуміло примножити свої прибутки під час війни. Воно вважається відносно безпечним, оскільки російські ракети вражають його досить рідко. "Львів користується цією перевагою й утверджується у своїй ролі другої економічної столиці України", – каже народний депутат від Львова та засновник телевізійного каналу "Еспресо" Микола Княжицький. "Чим довше триває війна, тим більше компаній переїжджає і більше капіталу інвестується в місто". Телеканал Еспресо одним з першим переніс частину виробництва до Львова з Києва, де раніше була студія каналу. Понад 100 журналістів із сім'ями переїхали до Львова. "Це було надскладне завдання з логістики", – каже він. "Ми повинні були знайти місце ночівлі для всіх. Можливо, хтось із робітників з часом повернеться, але якась частина точно залишиться у Львові".

Фото: Анджей Рибак. Микола Княжицький – народний депутат України та засновник телеканалу Espreso

Уже в березні безліч українських компаній роздрібної торгівлі, які займаються продажами розважальної електроніки, переїхали до Львова і розмістили там свої склади та логістичні центри. До початку війни вони здебільшого імпортували свої товари через чорноморські порти, але з російською блокадою всього узбережжя залишився лише один шлях – з ЄС через Польщу до Львова. "Сьогодні шлях через Львів є найважливішим сполученням України з Європою та світом", – каже Княжицький. "Однак це все ще досить важкий шлях, який сильно обмежує нашу торгівлю".

Українська залізниця вже на межі своїх можливостей, на кордоні з Польщею нагромаджується до 10 тисяч залізничних вагонів, завантажених зерном. Також не вистачає вантажівок і водіїв для них, оскільки чоловікам призовного віку заборонений виїзд. "Нам терміново потрібно розширити транспортний коридор від Гданська до Одеси, якщо ми хочемо перевозити необхідний обсяг вантажів", – каже Княжицький. "Ми маємо прокласти європейську колію до Львова, щоб не перевантажувати все на кордоні з Польщею".

У Львові вже почали масштабні інвестиції у логістику, адже всі склади та зерносховища вздовж польського кордону тріщать по швах. Львів є головним розподільним центром гуманітарної допомоги з Європи, що з початком війни призвело до стрімкого зростання комерційної орендної плати. На сьогоднішній день ціни зросли більш ніж удвічі. Хоча потік гуманітарних поставок зараз сповільнюється, все більше компаній переїжджають на захід.

"Деякі з робітників кілька днів жили в нашому офісі, перш ніж ми змогли всіх розмістити"

Є галузі, в яких перенести виробництво дуже легко – наприклад, ІТ. Ще до війни Львів, поряд з Києвом, Харковом і Дніпром, був центром ІТ-індустрії. Понад 500 компаній створюють близько 20% ВВП міста, а обсяг продажів у 2020 році склав майже 1 мільярд доларів США. Загалом до війни у ​​Львові проживало близько 30 тисяч програмістів та розробників. "Десять років тому наше місто поставило ІТ у пріоритет економічного розвитку", – розповідає Стефан Веселовський, менеджер львівського ІТ-парку. "З радянських часів у нас залишилися чудові технікуми, які зараз щороку готують сотні спеціалістів. Також місто є достатньо привабливим, щоб залучати програмістів з усієї країни". З війною ця привабливість лише посилилася – сьогодні у Львові насолоджуються спокоєм тисячі айтішників зі Сходу. 

Після початку російського вторгнення великі ІТ-компанії, розташовані на заході України, такі як Intellias, евакуювали зі східних областей до Львова близько 1300 своїх робітників. "Деякі з них кілька днів жили в нашому офісі, перш ніж ми змогли всіх розмістити", – розповідає Віктор Гайдін, віцепрезидент із зростання та розвитку. "На одному поверсі жили люди з собаками, на іншому – з котами". Хтось із тих пір повернувся додому в Київ чи Дніпро, але багато працівників залишилося у Львові. 

Фото: Анджей Рибак. Віктор Гайдін на новій локації української ІТ-компанії Intellias у Львові. Для деяких галузей, наприклад ІТ, переїзд є простою справою.

Intellias входить до ТОП-10 найбільших українських IT-компаній. Загалом українські спеціалісти займаються програмним забезпеченням для виробників і постачальників автомобілів. Близько 96% обороту відбувається за кордоном, приблизно 40% з цього – у Німеччині.

Уряд  Києва підтримує перенесення виробництва на "безпечний" Захід України. "Підприємства більше не можуть працювати в рідних містах, вони відрізані від сировини та постачальників", – каже начальник управління економіки Львівської ОДА Стефан Куйбіда. "Ми надаємо їм необхідні приміщення та площі, а також допомагаємо фінансово з придбанням машин або сертифікацією ЄС для їхньої продукції". Центральний уряд оплачує транспортування виробничих потужностей до Львова.

Іноземні інвестори почали користуватися перевагами Львова ще до війни

Новий старт все ще коштує компаніям великих грошей. "За нашими оцінками, після війни у ​​Львові залишиться від 40 до 60 відсотків евакуйованих підприємств", – каже Куйбіда. "Переїжджати знову було б занадто дорого".

Ще до початку війни іноземні інвестори почали користуватись перевагами Львова, особливо постачальники автомобілів, серед яких багато німецьких компаній. Виробник кабелю Leoni, виробник чохлів для сидінь Bader Leather і вуппертальська група Kromberg+Schubert відкрили свої заводи на заході України.

Робоча сила. Через війну надходження нових іноземних інвестицій майже припинилось. "Цього року лише австрійський виробник комплектуючих Hirsch International закладав цеглини для свого першого заводу в нашому індустріальному парку", – розповідає заступник міського голови Андрій Москаленко.

Через війну заступник міського голови Львова не може радіти стрімкому економічному підйому у своєму місті та сподівається на кращі часи

Але львівський політик сподівається на краще. "Через міграції зі сходу країни сюди переїхало близько 120 тисяч нових мешканців, серед яких – багато чудових спеціалістів", – каже Москаленко. "Оскільки наш внутрішній ринок страждає від війни, ми маємо спробувати більше продавати нашу продукцію в ЄС".

У цьому плані Львів має однозначну перевагу у вигляді свого розташування: до кордону з Польщею всього 80 кілометрів.

Переклад Анастасії Яковенко зі статті журналу Stern.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.05
 • EUR
  Купівля 43.4
  Продаж 44.13
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
17 червня
09:22
Руслан Марцінків
Мер Франківська написав, що Марш рівності у Києві – від лукавого: у "KyivPride" відреагували
09:09
Фаріон про справу в СБУ: Мене ж повинні допитати
08:51
ухилянт
Переправники покинули на об'їзній Ужгорода чоловіка, якого обіцяла переправити за кордон за $8 тис.
08:37
У громадянки РФ за пропаганду війни суд конфіскував нерухомість у Чернівцях
У громадянки РФ за пропаганду війни суд конфіскував нерухомість у Чернівцях
08:21
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 червня
08:00
світло
На Львівщині діють погодинні вимкнення світла: графік та групи
07:45
На Закарпатті поліція з ТЦК затримали чоловіка з інвалідністю і заволоділи авто, на якому він їхав, – адвокатка
На Закарпатті поліція з ТЦК затримали чоловіка з інвалідністю і заволоділи авто, на якому він їхав, – адвокатка
07:20
У Карпатах затримали трьох іноземців, які на мотоциклах незаконно перетнули кордон
У Карпатах затримали трьох іноземців, які на мотоциклах незаконно перетнули кордон з Україною
07:00
Інтерв’ю
У ЄС не завжди знають, що робити з українцями, – львів’янка, яка стажувалася в Європарламенті
2024, неділя
16 червня
21:18
У Львові на благодійній вечері зібрали 5 млн грн для ЗСУ
20:46
На Волині попрощались з воїном Марʼяном Куцем, який загинув під час виконання бойового завдання на Запоріжжі
20:16
У Центрі підтримки матері і дитини "Місті добра" катастрофічно не вистачає ШВЛ апарату, просять про пожертви
19:41
хмари
Прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 17 червня
19:24
Команди з Буковини пройшли до півфіналу змагань "Всеукраїнські шкільні ліги Пліч-о-пліч"
18:58
тюрма
На Львівщині дружина заявила про звʼязок чоловіка-військового з ФСБ
18:25
У Карпатах заблукали туристи
У Карпатах знайшли туристок, які заблукали біля водоспаду Гуркало
17:55
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині виявили порушення у закупівлях на ₴5,4 мільйона
17:25
Ювенальна поліція України
На Франківщині підлітки напали на 9-річного хлопця та його друга
16:55
граната
У Мукачеві чоловік розгулював у центральному парку з гранатою, його затримали
16:19
Вігго Мортенсен
Голлівудський актор, відомий своєю роллю у фільмі "Володар перснів", приїхав на Миколайчук OPEN
15:44
зірваний люк
У Львові на вул. Пекарській пролунали вибухи, зірвало люки Укртелекому
15:25
ДТП у Тернополі
У Тернополі маршрутка врізалася в електроопору, постраждали пасажири
14:57
прикордонник
Киянин "позбавив батьківських прав" дружину, щоб втекти з України
14:13
"Карпати", Мирон Маркевич
Український легіонер відмовився повертатися в ФК "Карпати", – ЗМІ
13:56
На Рівненщині в ДТП загинула людина
13:33
вогонь, полум'я, пожежа
На Рівненщині на АЗС спалахнуло авто
13:05
переїзд
У Стрию на декілька днів закриють залізничний переїзд: як об’їхати
12:42
На Буковині у великій пожежі вдалося врятувати житловий будинок
12:18
французьке кіно
У Чернівцях триває міжнародний кінофестиваль Миколайчук OPEN
11:58
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 15 червня
11:37
Павло Табаков
Павло Табаков та Ліліана Раврух заспівають світові хіти при свічках
11:36
Ексклюзив
Мацей Дущик 
Проросійських наративів зараз багато у польських ЗМІ, але більшість громадян цій пропаганді не вірять, – Мацей Дущик
11:04
свічка
На війні з окупантами загинули ще двоє військовослужбовців із Волині
10:30
Олександр Зайцев
Львівський веслувальник здобув перемогу на чемпіонаті Європи
10:12
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 16 червня
09:54
вода Сассі
Вода Сассі: найпопулярніший напій для схуднення
09:04
Огляд
Як отримати закордонну шкільну освіту одночасно з українською
08:48
ЗСУ
Львівські прикордонники здійснили подвійне ураження техніки окупантів біля Вовчанська
08:16
Ексклюзив
Пережити війну: керівник відділення реабілітації лікарні св. Миколая про те, як відновлюються діти з тілесною травмою
2024, субота
15 червня
21:09
Львівська тютюнова фабрика
Бюро економічної безпеки прийшло з обшуками на Львівську тютюнову фабрику
Більше новин