Еспресо. Захід
Ексклюзив

Як пережити найхолоднішу зиму. Поради фахівця

25 вересня, 2022 неділя
13:48

Влада на місцях попереджає українців: ця зима може виявитися найхолоднішою в їхньому житті, і причина — не у природних аномаліях, а в збройній агресії Росії. Виснаженій активними бойовими діями країні потрібно не лише економити енергоресурси, а й бути готовою до підступів з боку ворога, зокрема терористичних атак на ТЕЦ

Зміст

Більшість українців почала готуватися до холодів ще влітку —  утепляли фасади будинків, скуповували теплі ковдри й електрообігрівачі, запасались дровами. На календарі — кінець вересня, вже є перші заморозки, а в Карпатах намело до 80 см снігу. Як подбати про збереження тепла у помешканні? В яких квартирах є шанс не замерзнути навіть при мінімальному опаленні, а з яких, по можливості, на зимовий період краще з’їхати? Чи варто покладатися на електрообігрівачі та буржуйки? Фахівець з будівництва й мікроклімату, архітектор Кирило Чуйко дає поради читачам "Еспресо.Захід".

Як утеплити помешкання з мінімальними фінансовими витратами?

Якщо у квартирі або будинку стоять старі вікна чи зовнішні двері, в яких часто немає достатнього ущільнення, необхідно проклеїти стики скотчем, папером або поролоновими стрічками-самоклейками, які були популярними років 20 назад. 

Врахуйте, що штори на вікнах також частково захищають від холоду. Як і килими на підлозі, які створюють додаткове утеплення. 

Якщо вікна виходять на південь, взимку треба забезпечити максимальний доступ сонця в приміщення — сонячне тепло, просочуючись крізь вікна, частково нагріє внутрішній простір. Коли ж сонце сідає, вікна бажано закрити шторами (в ідеалі — зі щільної тканини). Так ви зменшите втрати тепла.

У багатоквартирних будинках варто звернути увагу на приміщення загального користування: вхідні двері, тамбури, вікна й двері на сходових клітках, виходи на дах і входи у підвали. При потребі їх слід ущільнити, а подекуди й замінити. Коштуватиме це, звісно, дорого, але якщо розділити витрати на всіх мешканців, сума буде незначною.

На радіатори опалення бажано встановити терморегулятори, які підтримують потрібну температуру. Якщо опалення індивідуальне, можна встановити програматор для котла. На ньому можна налаштовувати температурний режим для різних сценаріїв і часу доби. Вночі або коли вдома нікого немає, температура буде нижчою, а коли всі вдома —  вищою.

Штори на вікнах частково захищають від холоду. Як і килими на підлозі, які створюють додаткове утеплення 

Якщо загальні теплові мережі будинку (труби у підвалі, розводка труб до квартир) не утеплені, необхідно це зробити. Так ви вбережете їх від охолодження й зменшите тепловтрати.

Чому спати в спальних мішках чи розкладати шатро посеред кімнати — не вихід?

Вже котрий день я наштовхуюся в інтернеті на "пораду" прожити цю зиму в наметі, який можна поставити у себе в кімнаті і буде вам тепло, й взагалі суперово. Я вирішив пошукати першоджерело і загалом більше інформації про цю "інновацію". Знайшов кілька статей на не дуже авторитетних сайтах про один випадок в Кореї, де якась сім'я купила намет за 37$ і живе тепер у ньому, нібито економлячи половину бюджету на комуналку. Все, більше жодних згадок. Для мене ця новина на одному рівні з якимось дідом, який переробив своє авто, щоб воно їздило на дровах. От тільки у період паливної кризи навесні я не бачив, щоб весь інтернет закликав замість стояння в чергах на АЗС заготовляти дрова і ставити топки в салоні вашого "битка" (авто, пошкодженого внаслідок ДТП. – ред) з Америки.

Треба задати собі питання: що ви виграєте, розклавши намет всередині приміщення? Вам буде тепліше? Можливо. Але наскільки цей ефект переважатиме відсутність свіжого повітря? Цілу ніч ви видихатимете вуглекислий газ, відповідно всередині вашого укриття зменшиться кількість кисню і підніметься температура. Це призведе до погіршення самопочуття, збільшаться ризики виникнення респіраторних хвороб. 

Сучасні туристичні намети зроблені з матеріалів, які пропускають повітря, але вони розраховані на експлуатацію просто неба, де зовсім інші умови. Крім того, якісні палатки досить дорогі, тож якщо ви хочете придбати таку, щоб зігрітися і потім не плануєте ходити з нею в гори, краще витратити гроші на більш ефективні способи збереження тепла в оселі.

А от спальники — це хороше рішення, хоча при потребі цього ж ефекту можна досягти й вдягнувши термобілизну та вкрившись ковдрою, кількома ковдрами або електроковдрою.

Чи доцільно користуватися "старими, перевіреними" методами зі збільшення тепловіддачі батарей? Наприклад, підкладати під них фольгу?

Значного ефекту ці рішення не дадуть, бо вони усунуть наслідки, але не причини поганої енергоефективності. Тож застосовувати їх можна, але за умови комплексного підходу до підвищення ефективного використання енергетичних запасів.

Якщо у квартирі чи будинку є кілька кімнат, можливо, варто всім членам родини переселитися в одну? 

Досить слушна порада, оскільки лише наявність людей у кімнаті вже збільшить там температуру: люди видихатимуть тепле повітря і віддаватимуть тепло своїх тіл у загальний простір. В ізольованих приміщеннях простіше підтримувати мікроклімат. Проте варто пам’ятати про достатній приплив свіжого повітря та відповідну температуру. 

Оптимальна температура +18°C +22°C, при відносній вологості 50-70%. Для сну підійде й +16°C, за умови що людина вкрита теплою ковдрою.

Спальники — це хороше рішення, хоча при потребі цього ж ефекту можна досягти й вдягнувши термобілизну та вкрившись ковдрою, кількома ковдрами або електроковдрою

Як діяти у разі, якщо опалення взагалі вимкнуть?

Основне — не допустити замерзання води у трубах. Якщо не буде змоги запустити опалення протягом певного часу, тоді треба спускати воду зі всієї системи, консервуючи будинок. Якщо вода замерзне і труби розірве, будинок буде простіше знести, ніж потім відремонтувати. Під особливим ризиком будинки, де хаотично склили балкони й лоджії, приєднуючи їх до кімнат. Часто туди проводили опалення, що заборонено будівельними нормами. 

Які будинки найтепліші, а які — найбільш холодні?

Найхолодніші — хрущовки та панельні будинки, масова забудова 60-80-х, де майже не звертали увагу на енергоефективність, була низька якість будівництва і зараз у них зношений стан. 

Новобудови останніх 10-15 років більш енергоефективні, хоча також має значення якість будівництва та наскільки грамотно їх експлуатували. 

Цегляні будинки, за умови якісного утеплення, довше тримають тепло, оскільки цегла має теплову інерційність. 

Найтепліші квартири — ті, навколо яких живуть сусіди, тобто не кутові, не на першому і не на останньому поверсі. Кутові мають більше зовнішніх стін, які контактують з вулицею, а якщо знизу є неутеплений підвал або стеля квартири є одночасно покрівлею, це створює додаткові тепловтрати. 

Велике значення має якісне виконання примикання вікон до стіни. Часто саме через ці місця відбуваються значні втрати тепла.

Буржуйки у підвалах багатоповерхівок: наскільки це безпечно?

Якщо їх планують використовувати під час перебування у підвалі в момент повітряної тривоги, то це не дуже зручне рішення. Поки буружйка нагріє приміщення, мине трохи часу, за який тривога може й закінчитися. А кожного разу розпалювати та гасити буржуйку для відповідальної за це особи — це клопіт, тому не думаю що їх будуть масово використовувати. Крім того, треба мати запас дров. 

Якщо буржуйки використовуватимуть за умов відсутності електроенергії й газу в місті, то основне, про що ми маємо подбати, — це безпека. Потрібно облаштувати місце, вивести трубу, забезпечити приплив свіжого повітря. Використання таких печей вимагає великої уважності й дотримання правил безпеки, що буде вкрай складно забезпечити.

Також я дуже критично ставлюся до пропозицій використовувати генератори на рідкому паливі (дизелі чи бензині) у квартирах. Створити умови для їхнього безпечного використання надзвичайно важко, тож мешканці наражатимуть себе на великі ризики. А от у приватних будинках застосування генераторів має сенс. Знову ж таки, за умови дотримання правил пожежної безпеки.

Найхолодніші будинки — хрущовки та “панельки”, масова забудова 60-80-х, де майже не звертали увагу на енергоефективність, була низька якість будівництва і зараз у них зношений стан

Українці покладають великі сподівання на електрообігрівачі. Але чи витримає електромережа багатоквартирних будинків одночасне ввімкнення значної кількості електроприладів? В деяких скандинавських країнах, наприклад, сусіди вирішили домовлятися між собою, хто, коли і що вмикатиме.

Електрообігрівачі бувають різного типу — від простих теплових вентиляторів до інфрачервоних і масляних радіаторів. Основний їхній недолік: вони віддають тепло, допоки працюють. Тож якщо вимкнуть електроенергію, жодної користі від них не буде. Хорошим рішенням є обігрівачі з керамічними пластинами, які навіть після вимкнення певний час віддають тепло.

Ще один мінус електрообігрівачів — досить велика потужність, і звичайно ж, якщо їх почнуть масово вмикати, електромережі можуть не витримати такого навантаження, особливо “проводка” в старих будинках. 

Якщо й українські сусіди домовляться між собою, це буде чудовим рішенням, оскільки це не тільки дозволить рівномірно розподілити навантаження на мережі, а й стане прикладом самоорганізації мешканців.

Для певної автономності можна використовувати павербанки великої ємкості, на кілька кіловатів. При відключенні електроенергії деякі з них зможуть живити навіть побутові прилади або невеликі обігрівачі. 

Яка мінімальна температура може бути оптимальною для помешкань взимку, а яка — призвести до появи грибка? 

При температурі нижче +14°C у приміщенні ви не зможете довго перебувати. А от температура +18°C є цілком комфортною, щоб спокійно жити в такій квартирі. 

Потрібно пам'ятати про регулярне провітрювання приміщень та підтримку необхідного рівня вологості (на рівні 50-70%). Слід подбати, щоб у приміщеннях з підвищеною вологістю (ванній кімнаті, туалеті, кухні) не було надмірного зволоження. 

Розмовляла Наталія Гелий

  • Енергоефективність – спосіб шанувати Бога Творця: Глава УГКЦ закликав вірян правильно підготуватись до зими

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.63
  • EUR
    Купівля 43.24
    Продаж 44
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:54
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації: серед підозрюваних посадовці, медики й експравоохоронці
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
Більше новин