Еспресо. Захід
Ексклюзив

Як пережити найхолоднішу зиму. Поради фахівця

25 вересня, 2022 неділя
13:48

Влада на місцях попереджає українців: ця зима може виявитися найхолоднішою в їхньому житті, і причина — не у природних аномаліях, а в збройній агресії Росії. Виснаженій активними бойовими діями країні потрібно не лише економити енергоресурси, а й бути готовою до підступів з боку ворога, зокрема терористичних атак на ТЕЦ

Більшість українців почала готуватися до холодів ще влітку —  утепляли фасади будинків, скуповували теплі ковдри й електрообігрівачі, запасались дровами. На календарі — кінець вересня, вже є перші заморозки, а в Карпатах намело до 80 см снігу. Як подбати про збереження тепла у помешканні? В яких квартирах є шанс не замерзнути навіть при мінімальному опаленні, а з яких, по можливості, на зимовий період краще з’їхати? Чи варто покладатися на електрообігрівачі та буржуйки? Фахівець з будівництва й мікроклімату, архітектор Кирило Чуйко дає поради читачам "Еспресо.Захід".

Як утеплити помешкання з мінімальними фінансовими витратами?

Якщо у квартирі або будинку стоять старі вікна чи зовнішні двері, в яких часто немає достатнього ущільнення, необхідно проклеїти стики скотчем, папером або поролоновими стрічками-самоклейками, які були популярними років 20 назад. 

Врахуйте, що штори на вікнах також частково захищають від холоду. Як і килими на підлозі, які створюють додаткове утеплення. 

Якщо вікна виходять на південь, взимку треба забезпечити максимальний доступ сонця в приміщення — сонячне тепло, просочуючись крізь вікна, частково нагріє внутрішній простір. Коли ж сонце сідає, вікна бажано закрити шторами (в ідеалі — зі щільної тканини). Так ви зменшите втрати тепла.

У багатоквартирних будинках варто звернути увагу на приміщення загального користування: вхідні двері, тамбури, вікна й двері на сходових клітках, виходи на дах і входи у підвали. При потребі їх слід ущільнити, а подекуди й замінити. Коштуватиме це, звісно, дорого, але якщо розділити витрати на всіх мешканців, сума буде незначною.

На радіатори опалення бажано встановити терморегулятори, які підтримують потрібну температуру. Якщо опалення індивідуальне, можна встановити програматор для котла. На ньому можна налаштовувати температурний режим для різних сценаріїв і часу доби. Вночі або коли вдома нікого немає, температура буде нижчою, а коли всі вдома —  вищою.

Штори на вікнах частково захищають від холоду. Як і килими на підлозі, які створюють додаткове утеплення 

Якщо загальні теплові мережі будинку (труби у підвалі, розводка труб до квартир) не утеплені, необхідно це зробити. Так ви вбережете їх від охолодження й зменшите тепловтрати.

Чому спати в спальних мішках чи розкладати шатро посеред кімнати — не вихід?

Вже котрий день я наштовхуюся в інтернеті на "пораду" прожити цю зиму в наметі, який можна поставити у себе в кімнаті і буде вам тепло, й взагалі суперово. Я вирішив пошукати першоджерело і загалом більше інформації про цю "інновацію". Знайшов кілька статей на не дуже авторитетних сайтах про один випадок в Кореї, де якась сім'я купила намет за 37$ і живе тепер у ньому, нібито економлячи половину бюджету на комуналку. Все, більше жодних згадок. Для мене ця новина на одному рівні з якимось дідом, який переробив своє авто, щоб воно їздило на дровах. От тільки у період паливної кризи навесні я не бачив, щоб весь інтернет закликав замість стояння в чергах на АЗС заготовляти дрова і ставити топки в салоні вашого "битка" (авто, пошкодженого внаслідок ДТП. – ред) з Америки.

Треба задати собі питання: що ви виграєте, розклавши намет всередині приміщення? Вам буде тепліше? Можливо. Але наскільки цей ефект переважатиме відсутність свіжого повітря? Цілу ніч ви видихатимете вуглекислий газ, відповідно всередині вашого укриття зменшиться кількість кисню і підніметься температура. Це призведе до погіршення самопочуття, збільшаться ризики виникнення респіраторних хвороб. 

Сучасні туристичні намети зроблені з матеріалів, які пропускають повітря, але вони розраховані на експлуатацію просто неба, де зовсім інші умови. Крім того, якісні палатки досить дорогі, тож якщо ви хочете придбати таку, щоб зігрітися і потім не плануєте ходити з нею в гори, краще витратити гроші на більш ефективні способи збереження тепла в оселі.

А от спальники — це хороше рішення, хоча при потребі цього ж ефекту можна досягти й вдягнувши термобілизну та вкрившись ковдрою, кількома ковдрами або електроковдрою.

Чи доцільно користуватися "старими, перевіреними" методами зі збільшення тепловіддачі батарей? Наприклад, підкладати під них фольгу?

Значного ефекту ці рішення не дадуть, бо вони усунуть наслідки, але не причини поганої енергоефективності. Тож застосовувати їх можна, але за умови комплексного підходу до підвищення ефективного використання енергетичних запасів.

Якщо у квартирі чи будинку є кілька кімнат, можливо, варто всім членам родини переселитися в одну? 

Досить слушна порада, оскільки лише наявність людей у кімнаті вже збільшить там температуру: люди видихатимуть тепле повітря і віддаватимуть тепло своїх тіл у загальний простір. В ізольованих приміщеннях простіше підтримувати мікроклімат. Проте варто пам’ятати про достатній приплив свіжого повітря та відповідну температуру. 

Оптимальна температура +18°C +22°C, при відносній вологості 50-70%. Для сну підійде й +16°C, за умови що людина вкрита теплою ковдрою.

Спальники — це хороше рішення, хоча при потребі цього ж ефекту можна досягти й вдягнувши термобілизну та вкрившись ковдрою, кількома ковдрами або електроковдрою

Як діяти у разі, якщо опалення взагалі вимкнуть?

Основне — не допустити замерзання води у трубах. Якщо не буде змоги запустити опалення протягом певного часу, тоді треба спускати воду зі всієї системи, консервуючи будинок. Якщо вода замерзне і труби розірве, будинок буде простіше знести, ніж потім відремонтувати. Під особливим ризиком будинки, де хаотично склили балкони й лоджії, приєднуючи їх до кімнат. Часто туди проводили опалення, що заборонено будівельними нормами. 

Які будинки найтепліші, а які — найбільш холодні?

Найхолодніші — хрущовки та панельні будинки, масова забудова 60-80-х, де майже не звертали увагу на енергоефективність, була низька якість будівництва і зараз у них зношений стан. 

Новобудови останніх 10-15 років більш енергоефективні, хоча також має значення якість будівництва та наскільки грамотно їх експлуатували. 

Цегляні будинки, за умови якісного утеплення, довше тримають тепло, оскільки цегла має теплову інерційність. 

Найтепліші квартири — ті, навколо яких живуть сусіди, тобто не кутові, не на першому і не на останньому поверсі. Кутові мають більше зовнішніх стін, які контактують з вулицею, а якщо знизу є неутеплений підвал або стеля квартири є одночасно покрівлею, це створює додаткові тепловтрати. 

Велике значення має якісне виконання примикання вікон до стіни. Часто саме через ці місця відбуваються значні втрати тепла.

Буржуйки у підвалах багатоповерхівок: наскільки це безпечно?

Якщо їх планують використовувати під час перебування у підвалі в момент повітряної тривоги, то це не дуже зручне рішення. Поки буружйка нагріє приміщення, мине трохи часу, за який тривога може й закінчитися. А кожного разу розпалювати та гасити буржуйку для відповідальної за це особи — це клопіт, тому не думаю що їх будуть масово використовувати. Крім того, треба мати запас дров. 

Якщо буржуйки використовуватимуть за умов відсутності електроенергії й газу в місті, то основне, про що ми маємо подбати, — це безпека. Потрібно облаштувати місце, вивести трубу, забезпечити приплив свіжого повітря. Використання таких печей вимагає великої уважності й дотримання правил безпеки, що буде вкрай складно забезпечити.

Також я дуже критично ставлюся до пропозицій використовувати генератори на рідкому паливі (дизелі чи бензині) у квартирах. Створити умови для їхнього безпечного використання надзвичайно важко, тож мешканці наражатимуть себе на великі ризики. А от у приватних будинках застосування генераторів має сенс. Знову ж таки, за умови дотримання правил пожежної безпеки.

Найхолодніші будинки — хрущовки та “панельки”, масова забудова 60-80-х, де майже не звертали увагу на енергоефективність, була низька якість будівництва і зараз у них зношений стан

Українці покладають великі сподівання на електрообігрівачі. Але чи витримає електромережа багатоквартирних будинків одночасне ввімкнення значної кількості електроприладів? В деяких скандинавських країнах, наприклад, сусіди вирішили домовлятися між собою, хто, коли і що вмикатиме.

Електрообігрівачі бувають різного типу — від простих теплових вентиляторів до інфрачервоних і масляних радіаторів. Основний їхній недолік: вони віддають тепло, допоки працюють. Тож якщо вимкнуть електроенергію, жодної користі від них не буде. Хорошим рішенням є обігрівачі з керамічними пластинами, які навіть після вимкнення певний час віддають тепло.

Ще один мінус електрообігрівачів — досить велика потужність, і звичайно ж, якщо їх почнуть масово вмикати, електромережі можуть не витримати такого навантаження, особливо “проводка” в старих будинках. 

Якщо й українські сусіди домовляться між собою, це буде чудовим рішенням, оскільки це не тільки дозволить рівномірно розподілити навантаження на мережі, а й стане прикладом самоорганізації мешканців.

Для певної автономності можна використовувати павербанки великої ємкості, на кілька кіловатів. При відключенні електроенергії деякі з них зможуть живити навіть побутові прилади або невеликі обігрівачі. 

Яка мінімальна температура може бути оптимальною для помешкань взимку, а яка — призвести до появи грибка? 

При температурі нижче +14°C у приміщенні ви не зможете довго перебувати. А от температура +18°C є цілком комфортною, щоб спокійно жити в такій квартирі. 

Потрібно пам'ятати про регулярне провітрювання приміщень та підтримку необхідного рівня вологості (на рівні 50-70%). Слід подбати, щоб у приміщеннях з підвищеною вологістю (ванній кімнаті, туалеті, кухні) не було надмірного зволоження. 

Розмовляла Наталія Гелий

 • Енергоефективність – спосіб шанувати Бога Творця: Глава УГКЦ закликав вірян правильно підготуватись до зими

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Львів
0°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.66
  Купівля 39.66
  Продаж 40.35
 • EUR
  Купівля 40.59
  Продаж 41.67
 • Актуальне
 • Важливе
2022, неділя
4 грудня
14:22
За мужність
Звільнені з російського полону волинянки отримали орден "За мужність"
14:00
Інтерв’ю
Вікторія Довжик
Попри війну, план доходів Львова вдалося перевиконати на 9%, – Вікторія Довжик
13:52
Ексклюзив
Валерія Бондаренко
На початку повномасштабної війни у Києві відвантажили 63 тонни грибів на потреби цивільних та військових, – волонтерка Валерія Бондаренко
13:33
Економіка
Рівненщина зберігає лідерство за державною програмою "єРобота: Своя справа"
13:16
освідчення військового
У Мукачівському замку під час виступу оркестру військовий ЗСУ зворушливо освідчився в коханні
12:50
Ексклюзив
Наталя Попадюк
"Подруга зателефонувала, щоб похвалитися, що їй вдалося вивезти свого чоловіка за кордон. В той час, як мій на передовій"...
12:35
Ірма Вітовська
У вас є багато поля для гумору та самоіронії: відома акторка Ірма Вітовська звернулася до бійців єгерської бригади
12:12
сніголавинна небезпека
Рятувальники попереджають про сніголавинну небезпеку в Карпатах
11:50
Казахстан кордон росіяни
З-за кордону впродовж доби повернулися 32 тис. українців
11:30
музей 14-ї бригади
У музеї на Київщині відкриють експозицію, присвячену бійцям волинської бригади
11:05
переселенці
На Львівщину евакуювались ще понад 100 людей
10:45
кордон
Лише понад 50 автівок: черги у пунктах пропуску на виїзд з України
10:27
збиття літака
Російський військовий літак під Бахмутом напередодні збили закарпатські прикордонники
10:01
лампочка
Де на Заході України 4 грудня погодинно вимикатимуть світло: графіки
09:45
бокс
Львівські спортсмени здобули п'ять медалей на чемпіонаті України з боксу
09:29
"Потяг до перемоги"
Укрзалізниця призначила евакуаційний потяг до Львова на 4 грудня
09:06
світло
На Львівщині оновили графіки подачі та вимкнення світла
08:52
дощ, зима, осінь, киця
Погода на Заході України: прогноз синоптиків на 4 грудня
2022, субота
3 грудня
21:30
центр для жінок, постраждалих від сексуального насильства
На Франківщині розпочав роботу центр для жінок, постраждалих від сексуального насильства окупантів
21:16
львівська "Галичанка"
Львівська "Галичанка" поступилася в першому матчі Європейського кубка ЄГФ
21:00
загиблі
На фронті під час виконання бойового завдання загинув військовий зі Львівщини Роман Коляда
20:40
Луцьку мерію закликають виключити представника УПЦ МП з ради церков
20:22
момерандум
На Львівщині незабаром відкриється центр реабілітації "Superhumans Center"
19:55
на фото ЗСУ
Символ честі, доблесті та слави: 101-а окрема бригада тероборони Закарпаття отримала бойовий прапор
19:36
туман у Львові
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
19:09
Ярослав Гурський
Львівський прикордонник виборов срібло на Кубку України з вільної боротьби
18:43
кіт у Пункті незламності
Гріються навіть тварини: на Волині в Пункт незламності два дні поспіль приходить кошеня
18:22
Преображенська церква, Львів
Ще декілька пам’яток Львівщини після реставрації оцифрували для 3D турів
18:12
Оновлено
замінування
У Львові повідомляли про замінування кількох торгових центрів. Вибухівки не знайшли
17:48
прикордонники
Буковинські прикордонники провели флешмоб до 300-річчя пам'яті Сковороди
17:29
пожежа на Франківщині
Пожежу гасили 12 пожежників: на Франківщині у вогні загинув чоловік
16:41
баггі для ЗСУ
Підприємець з Буковини створив та передав 500 баггі для ЗСУ
16:25
Максим Ткачук
Волинський плавець виборов дві золоті медалі на чемпіонаті України
16:05
переселенці
Стало відомо, звідки та скільки переселенців проживає на Рівненщині
15:45
резиденція святого Миколая
У Мукачеві запрацювала резиденція святого Миколая
15:28
гірлянда на батарейках
На Закарпатті планують заборонити використання рекламних вивісок та гірлянд
15:07
генератор
Львівська психіатрична лікарня отримала потужний генератор від благодійників
14:50
гуманітарна допомога на Рівненщині
Голова ОВА розповів, як Рівненщина продовжує підтримувати Херсонщину
14:35
MaxxPro
Позашляховики MaxxPro в дії: військові єгері готуються до наступу
14:13
пожежа у квартирі
В Івано-Франківську зайнялася квартира: евакуювали 14 людей, серед яких діти
Більше новин