Еспресо. Захід

Як має функціонувати мовлення під час війни. Блог Миколи Княжицького

15 червня, 2022 середа
10:40

Російсько - українська війна - це не війна проти Зеленського. Не Безуглу беруть в полон на Азовсталі, не Арестовича розстрілюють під Ізюмом. Ця війна - проти України, проти кожного з нас, проти демократії

Зміст

У нас різні погляди. Не всі голосували раніше за "Слугу народу" і точно не всі готові голосувати зараз. Так, ми шануємо інститути, переконані у необхідності дисципліни, але те, що справді об’єднує нас - це закон. Верховенство права, свобода слова - єдині цінності, які роблять нас сильними і дають європейську перспективу, без якої ми просто не виживемо.

Можна скільки завгодно критикувати Шольца, звинувачувати Байдена чи насміхатися над Макроном (навіть коли є за що), але це ніяк не захистить від Путіна.

Від Путіна захистить об‘єднання усіх українців у ефективній обороні і політиці.

Я спробував почати аналіз нашої ефективності у тій сфері, якою займаюся все життя - у медіа. Тут не лише аналіз, а й конкретні пропозиції, які, на мою думку, потрібно негайно принаймні обговорити. Вони про зміни в інформаційній політиці. Влада може махнути рукою на ці ідеї, а може прислухатися. Впливу на це я не маю. Але мовчати у критичний момент теж неприпустимо. Тим більше, рано чи пізно нам доведеться втілювати в життя принаймні частину з того, про що я пишу.

Що зробила українська влада з телебаченням після початку війни? Фактично великі розважальні канали 1+1, Інтер, Україна, ICTV та СТБ за ініціативою влади та власною ініціативою відмовилися від повноцінного мовлення та почали виготовляти спільний канал, який складається з 5-ти годинних інформаційних блоків кожного з цих виробників. До цієї групи приватних каналів з медіа груп "старих" олігархів Пінчука, Ахметова, Коломойського та Фірташа долучили оновлений державний парламентський телеканал "РАДА" та суспільного мовника, без великого бажання останнього.

Цифрове наземне мовлення (Т2) інших інформаційних незалежних телеканалів в незаконний спосіб було припинено.

Влада прикривалася війною, але причини такого рішення виключно політико-економічні. Керівництво держави сподівалося на швидку перемогу і оголошення позачергових виборів. Фактичне закриття мовлення, яке не залежало від держави, мало на меті припинити критику влади та обмежити слово опозиційних політиків.

Олігархи теж певною мірою були зацікавлені у такому рішенні. Рекламний ринок, за рахунок якого зменшувалася збитковість олігархічних телефлагманів, різко впав. Виробляти розважальні програми ставало збитково, думки глядачів були зайняті війною. Скорочення дорогого мовлення було їм вигідним. Урядовці обіцяли державні дотації цій обмеженій групі мовників. І ці кошти фактично було виділено. Нібито на створення програм для російськомовного каналу "FREEДОМ" держава видає без тендеру 165 млн. гривень. Отримують їх "1+1 Продакшн", медіагрупа "Інтер", канал "Україна 24" і холдинг StarLightMedia.

З усіх перерахованих медіагруп лише медіагрупа “Україна”, яка виробляла повноцінний інформаційний канал “Україна 24”, дійсно була готова до незалежного мовлення. Їхня програмна політика до війни була критичною до влади, тому обмежити політично "Україну 24" і зробити Ахметова союзником з обмеженими можливостями було владі вигідно.

В результаті рейтинги так званого марафону відповідно до соціологічних опитувань не є високими, а громадяни отримують набагато менше інформації, ніж могли б, якби ці канали працювали незалежно та не було обмежене мовлення інших інформаційних каналів, серед яких "Еспресо", "5-ий" і "Прямий".

У 2011 році я як член Нацради з питань телебачення і радіомовлення був з офіційним візитом у США. Тоді моїм колегою був Микита Потураєв, який зараз очолює Комітет ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики. Це був час, коли Америка оговтувалася від трагедії після терористичної атаки літаками багатьох будівель у США, серед яких світовий торговий центр і Пентагон. Ми з Микитою та іншими колегами відвідували американські телекомпанії якраз в той час, коли вони отримували листи з невідомим білим порошком, їх евакуйовували, у суспільстві тривала паніка і ніхто не знав, звідки буде наступна атака.

Канали в США ніхто не закривав. А як же національна безпека? А єдина інформаційна політика? Вони реалізовувалися.

На кожному з телеканалів був заступник директора або редактора чи віце-президент, який ніс особисту відповідальність за те, що називається "цензурою" або ж редакційним контролем у час надзвичайного стану. Спеціальні урядові структури, що відповідали за єдину політику, тісно співпрацювали з відповідальними особами на каналах. Пропаганда екстремізму присікалася. Але політичну цензуру у демократичній країні ніхто не вводив.

Це дозволяло об’єднувати все суспільство проти ворога. Кожен з каналів має свою аудиторію, але перед обличчям ворогів і терористів всі були єдині. Схожий механізм міг би діяти і в Україні, якби наші очільники про перемогу, в тому числі і на інформаційному фронті, думали більше, ніж про вибори.

Ще абсурдніше виглядає ситуація з іномовленням. В державі створено два російськомовних телеканали: "ДОМ" і "FREEДОМ". Користі з них ніякої. Обидва канали, розраховані на українського глядача, чомусь замість підтримки української ведуть мовлення російською і працюють на них за невеликим винятком українські телеведучі. Іномовлення не існує. На відміну від широкої російської пропаганди за кордоном, на яку російська влада витрачає величезні кошти.

Що мала б включати система українського іномовлення?

Якісний телеканал англійською мовою. Принаймні англійською. Для глядачів у країнах-союзниках, де підтримка України з часом може падати через “звичку до війни”. Ідеально було б, щоб ми мали також іномовлення німецькою та французькою мовами.

Необхідно створити замість пострадянсько-суржикових "домів" якісний російськомовний телеканал, але саме для російської аудиторії в Росії. От там мали б працювати "хороші росіяни".

Цей телеканал я б заборонив розповсюджувати в Україні. Таке головне правило іномовлення. Оскільки воно ведеться за урядові кошти, а у демократичних країнах пропаганда уряду заборонена, то його треба було б поширювати не в українських мережах, а через супутники та інтернет для російського глядача. Євгеній Кісільов, який і зараз працює на “Україні 24”, Матвій Ганапольський, і навіть Нєвзоров з Латиніною чи Вєнєдіктовим і Дудем могли б за бажання запросто вести там програми для росіян. Є багато талановитих журналістів з закритого "ЕХА МОСКВИ" або і каналу "ДОЖДЬ" (хоча "ДОЖДЬ" готується відновити мовлення у Європі).

Усі вони мали б не українців вчити жити, а впливати на власне російське суспільство. І зовсім не обов’язково надавати їм для цього громадянство. А от керувати таким каналом мали б досвідчені українці - контрпропагандисти.

І ще один важливий канал іномовлення необхідно було б створити для української діаспори та вимушених переселенців за кордоном. Цей канал мав би об’єднати усе світове українство. І робитися, звичайно, повинен українською мовою, як, наприклад, польськомовні та франкомовні канали іномовлення, розраховані на співвітчизників за кордоном.

Сучасне телебачення – це мультимедійні багатоплатформенні медіа. Їхній продукт потрібно поширюватися через сайти, соціальні мережі і радіоканали. Хто мав би керувати такими каналами? Теж не уряд. У нас для цього є система суспільного телерадіомовлення, яка і повинна комплексно забезпечувати як інформаційні потреби українців, так і потреби інформаційної популяризації наших цінностей та ідей за кордоном.

Гуманітарна політика, контрпропаганда і просування наших цінностей не обмежуються медіа. Але про це у інших текстах.

Джерело.

Про автора. Микола Княжицький – народний депутат України, фракція "Європейська Солідарність".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 43.7
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
30 листопада
18:43
У Чернівцях запрацював новітній реабілітаційний центр RECOVERY для поранених військових
18:14
Огляд
Як рівненські сірники стали світовим мемом через українську відеогру S.T.A.L.K.E.R. 2
17:44
ботулізм
Пенсіонер із Хмельниччини заразився ботулізмом через консервовані гриби
17:33
Львів перед Різдвом
Які свята українці відзначатимуть у грудні
17:03
Унаслідок ворожого обстрілу загинув захисник зі Львівщини Андрій Кузишин
Унаслідок ворожого обстрілу загинув захисник зі Львівщини Андрій Кузишин
16:32
Кривенцов офіційно залишив посаду головного тренера ФК "Буковина"
Валерій Кривенцов офіційно залишив посаду головного тренера ФК "Буковина"
15:51
Ракета "Х-101" та БпЛА типу "Герань-2": чим РФ атакувала Рівненщину під час останніх повітряних тривог
Ракета "Х-101" та БпЛА типу "Герань-2": чим РФ атакувала Рівненщину під час останніх повітряних тривог
15:04
У 14-й ОМБр служать двоє пілотів Андріїв: історії захисників
У 14-й ОМБр служать двоє пілотів Андріїв: історії захисників
14:29
Мені потрібне диво, - волонтерка про борги та доньку в ЗСУ
Мені потрібне диво, - волонтерка про борги та доньку в ЗСУ
14:01
Волонтер з Мукачева Максим Адаменко зібрав півмільйона на ЗСУ під час вечірніх екскурсій
Волонтер з Мукачева Максим Адаменко зібрав пів мільйона на ЗСУ під час вечірніх екскурсій
13:30
Водії потрапили в лікарню: у Кам'янці-Бузькій на Львівщині автобус зіткнувся з легковиком
12:55
Трьох зубрів, які народились у вольєрі на Буковині, випустять у дику природу
12:24
Захисниці зі Львівщини вручили медаль "За визволення Харківської області"
12:02
Огляд
Михайло Драпатий
Звільняв Маріуполь і Херсон, зупинив росіян на Харківщині: що відомо про нового командувача Сухопутних військ ЗСУ Михайла Драпатого. Оновлено
11:54
На вулиці Стороженка у Львові понад 30 рятувальників вранці гасили пожежу в закинутій будівлі 
11:24
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 29 листопада
11:07
Загинули троє: на Закарпатті жінка під час застілля підірвала гранату
10:41
Директорку спецшколи на Тернопільщині, де розслідують насильство над дітьми, відсторонили від роботи
10:17
Ексклюзив
Як норвежці возять "корчі" для фронту та використовують для цього імена урядовців
09:55
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 30 листопада
09:30
прощання
З чотирма полеглими воїнами прощаються 30 листопада на Львівщині
09:05
В Ужгороді оцифрували одну з найстаріших церков України 
08:40
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 30 листопада
08:39
Ексклюзив
головна ялинка у Львові
Історичне підвищення податків, бронювання через Дію та нові потяги зі Львова за кордон: які зміни чекають нас у грудні
08:27
Ексклюзив
"Частина працівників перейшла на російський бік": історія сім'ї з Херсона, яка відкрила бізнес у Нововолинську
07:30
Огляд
Перша українська попзірка: 73 роки тому народився "буковинський соловейко" Назарій Яремчук
07:20
День ангела Андрія за новим календарем: історія свята та традиції
День ангела Андрія за новим календарем: історія свята та традиції
2024, п'ятниця
29 листопада
22:30
Посівна
На Львівщині аграрії отримали 21 млн грн компенсації за придбану вітчизняну сільгосптехніку
22:05
П’яна їзда за кермом: на Волині 19-річний хлопець хотів відкупитися від поліції за 11,5 тис. грн
21:42
На Хмельниччині чоловік обікрав свою дівчину і її маму на 700 тис. грн
21:37
Оновлено
Відключення світла протягом зими
Більше світла: Львівобленерго оновило графіки вимкнень електрики на вечір 29 листопада
21:21
На Тернопільщині священника ПЦУ відсторонили від служіння за зневагу до єпископа
21:02
суспільство
Заплатив 470 тис. грн за неіснуючий трактор: на Прикарпатті шахраї обманули 22 річного хлопця
20:45
кайданки
На Франківщині псевдомінеру оголосили підозру, йому загрожує до 6 років тюрми
20:17
Личаківська
Львівські депутати остаточно погодили, як змінюватиметься вулиця Личаківська
20:04
У грудні в Україні зростуть пенсії: хто може отримати підвищені на 600 грн виплати
19:56
Огляд
Сніг
Вранці невеликий дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 30 листопада
19:45
зірка
У Львові визначили цьогорічний символ Різдва
19:30
Ексклюзив
Замість великого квазікільця буде маленьке: як у Львові хочуть зменшити затори на вул. Личаківській
19:29
світло
До 4 годин без світла: графіки вимкнень на 30 листопада
Більше новин