Впливові галичанки. Анна Дольська, львів'янка, причетна до українсько-шведського союзу Івана Мазепи

Анна Дольська, львів'янка, що впливала на політику Європи й доклалася до укладення українсько-шведського союзу Іваном Мазепою. Була фундаторкою будівництва нової каплиці в Латинському катедральному соборі Львова, яке провели в 1701-1707 роках.

Також виділила велику суму грошей на будівництво мурів костелу монастиря піярів у Любешеві, що на Волині. 

Точної дати та місця народження Анни історія не зберегла, але, ймовірно, вона народилася в період між 1661 і 1663 рр. у Львові.

Походження та два шлюби

Дівоче прізвище Анни – Ходоровська. Її батько – виходець із Ходорова, спольщений український шляхтич Кшиштоф Станіслав Ходоровський – обіймав низку серйозних посад (мечник подільський, стольник львівський, вінницький староста, львівський підкоморій та ін.). Мати – Катажина з дому Яблоновських, сестра Станіслава Яна Яблоновського (діда польського короля Станіслава Лещинського та прямого предка Андрея Шептицького).

Анна була єдиною дитиною в сім’ї. В історичних відомостях її описували як вродливу та освічену даму, яка зберігала чарівність, навіть перебуваючи у поважному віці. Зрештою, красу Анни підтверджують і портрети.

У 1676 році юну красуню засватав на 30 років старший від неї князь Костянтин Вишневецький. Від нього Анна народила трьох дітей – доньку та двох синів. Князь Костянтин свого часу навчався разом із майбутнім королем Яном Собеським (уродженцем Олеська). Тому цей шлюб давав львів'янці перепустку до вищого світу Речі Посполитої.

Читайте також: Впливові галичанки. Дарія Ребет, незламна діячка, одна з лідерок українського націоналістичного руху

Після 10 років подружнього життя князь раптово помер. Анна овдовіла приблизно у 25 років, а через три роки вийшла заміж удруге - за великого маршала литовського Яна-Карла Дольського, який був старшим за неї на 25 років, ще одного товариша короля Яна Собеського. Цей шлюб протривав ще менше – 6 років, і в 1695 році Дольська овдовіла знову.

Зв'язок з Іваном Мазепою

З Іваном Мазепою Анна Дольська познайомилася в 1705 році, в селі Біла Криниця. Там відбувалося хрещення внучки Дольської Урсули, а Мазепа став хрещеним батьком. 

Читайте також: Впливові галичанки. Климентина Авдикович. Як бідна вдова стала королевою солодощів

Як зазначає Андрій Батюк, науковий співробітник Національного заповідника "Гетьманська столиця", після хрестин Мазепа ще два дні пробув у Білій Криниці й мав із княгинею, як про це писав Пилип Орлик у своїх спогадах, "нічні та денні конференції". Пізніше Анна доволі часто направляла свої зашифровані листи до гетьмана, а сам Орлик був утаємниченим у цю справу і навіть займався їх розшифруванням. У зашифрованих листах здебільшого містилася інформація про політичні події в Україні та Польщі, і вони не нагадували листування закоханих. Майже ніхто із сучасних істориків не сумнівається, що княгиня була посередницею під час перемовин гетьмана Івана Мазепи з королем Польщі Станіславом Лещинським — ставлеником Карла ХІІ.

Улітку 1707 року Дольська у своєму листі повідомляла про небезпеку Мазепі від князя Меншикова, який "сам в Україні хоче бути гетьманом". Гетьман подякував за пересторогу. У цьому листуванні, припускають дослідники, мова вже йшла не лише про політичну ситуацію, але й про "особисте". Стосунки Мазепи й Дольської – питання не до кінця вивчене. 

Так, Кочубей у доносі московитам вказував, що княгиня прислала гетьману дорогі подарунки. А, наприклад, племінник Мазепи Андрій Войнаровський на допиті стверджував, що Анна Дольська обіцяла вийти заміж за Мазепу. А гетьман позичив їй 10 000 дукатів "для викупу своїх клейнодів". З іншого боку, сам Мазепа в листі від 1708 року до Адама Сенявського називав повідомлення про власне весілля "плітками".

Читайте також: Впливові галичанки. Тревел-блогерка Софія Яблонська, яка здійснила навколосвітню подорож і стала "своєю" серед тубільців

Поразка під Полтавою швидше за все поклала край стосункам Мазепи та Дольської. Гетьман того ж таки року помер, подруга пережила гетьмана на два роки – Ганна Дольська померла 6 травня 1711 року у Львові.

Анна Дольська як меценатка


Окрім активної участі в політичному житті, Анна Дольська була відомою меценаткою, жертвувала гроші на храми, монастирі, бібліотеки. Зокрема, дала кошти на спорудження каплиці Вишневецьких у Латинському катедральному соборі Львова (відомий як Катедра). Портрет її першого чоловіка та, очевидно, Анни з Ходоровських був у захристі львівського костелу святого Антонія.

"Впливові галичанки" – це проєкт "Еспресо.Захід", в якому ми розповідаємо про видатних особистостей, що змінили історію Галичини або вплинули на неї, а також про те, як діяльність тих чи інших жінок відобразилася на житті галичан. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.