Водоспади Карпат: куди поїхати на вихідні
Час літніх мандрів у пошуку прохолоди розпочався. Пропонуємо топ-10 водоспадів Карпат, аби отримати каскад емоцій і надихнутись на новий робочий тиждень
Ялинський водоспад (Закарпатська область)
Ялинський водоспад розташований на Закарпатті, неподалік кордону з Угорщиною. Утворився на місці потоку річки Ялин, вода якої зривається з високого скельного виступу гори Щевора. Місцеві називають Ялинський водоспад "Ковгать", що в перекладі з угорської означає – водоспад кам'яної загати. До слова, цю назву ще в 1910 році було знайдено на туристичній листівці. Дорога до цього красивого водоспаду не з легких, підкорити її зможуть лиш добре підготовлені туристи. Розшукати його можна в Мармароському масиві. Водограй є однокаскадним, однак дуже високим – 26 метрів.
Щоб побачити усю красу цього природного дива, треба добратись до села Ділове з Рахова чи Солотвина. Далі йти на схід, де проходить маршрут на гору Піп Іван Мармароський (він, до речі, має червоне маркування). По цій дорозі доведеться мандрувати упродовж 2 годин, перейшовши міст. Після цього з правого боку писатиме "Ялин" на дерев'яній табличці, а ззаду буде дерев'яний міст і стрімка дорога вверх. Далі буде жовте маркування. Оскільки це прикордонна зона, потрібно оформляти дозвіл на перебування в ній.
До речі, особливо мальовничий водоспад тоді, коли він повноводний – навесні під час танення снігів чи після злив.
Фото: Юрій Цока
Водограй Жанецький Гук (Івано-Франківська область)
Женецький Гук розташований у гірському масиві Ґорґани, між горами Явірник та Хомяк. До водоспаду варто йти пішки, адже він лише за 5 кілометрів від траси. Крім того, можна весь час насолоджуватись зеленими смереками та ароматом літніх трав. Спочатку йде асфальтована дорога, а далі ґрунтова. Починається маршрут біля Женецького лісництва. На відстані 200 м від маршруту з лівого боку знаходиться ставок, а з правої сторони, за містком – зона відпочинку "Женець". Сам водограй – на висоті 900 м над рівнем моря. Цікаво, що утворився цей водоспад внаслідок повені у повоєнні роки. Вода спадає з висоти 15 метрів.
Місцеві жителі назвали водоспад Гук через шум, гул, що доноситься від нього.
Це місце ще відоме тим, що неподалік розташована резиденція колишнього президента України Віктора Ющенка.
Фото: Влад Соколовський
Лужківський водоспад (Івано-Франківська область)
Цей водограй захований серед густих зелених лісів і кам'янистих схилів. Крім звуків спадаючої води, тут голосний чутно щебет пташок і легенький подих вітру. Розташований він у Косівському районі, що на Прикарпатті, неподалік села Великий Рожин. Лужківський водоспад – один із найвищих водоспадів Гуцульщини, його висота сягає понад 14 метрів.
Він частково знаходиться на туристичному маршруті с. Буковець – Писаний Камінь – с. Буковець. Маршрут легкий та не потребує особливої спортивної підготовки. Територія біля водоспаду облагороджена і має дерев’яні лавочки та столик.
Якщо ви починаєте свою подорож з Івано-Франківська, то можна звідти зразу поїхати до с. Великий Рожин. Також є прямі сполучення з Чернівців та Косова.
Фото: Василь Іваночко
Крапельковий водоспад (Івано-Франківська область)
За магією та чаруючою красою можна приїхати й до Крапелькового водоспаду. Тут вода спадає дрібними кришталевими крапельками, які самоцвітами виблискують під променями сонця. Це один із тих небагатьох карпатських водоспадів, який можна оглянути з іншого боку, зайшовши під навислу скелю і бачачи перед собою потоки води.
Розташований він у Надвірнянському районі на Прикарпатті. Утворився водоспад у місці, де невеликий потічок падає на дно каньйону річки Бухтівець. Вода падає суцільним потоком. Але оскільки потічок невеликий, у посушливу пору вода долітає донизу окремими краплями. Власне через це водоспад отримав свою назву.
Висота водограю складає 10 метрів. До нього можна дійти пішки, або ж доїхати автомобілем чи велосипедом.
Фото: karpaty.love
Водоспад Скакало (Закарпатська область)
Водоспад Скакало розташований поблизу Чинадієво у Закарпатській області. Загальна його висота понад 4 м, а утворився він на місці виходу на поверхню вулканічних порід сотні років тому. Кам'яна гряда, що перетинає лісистий схил гори, перепиняє шлях потічку, який впадає до річки Матекова (права притока Латориці). Струмок трьома ступенями зривається з уступів, утворюючи каскад струмків, що немов скачуть з каменя на камінь. За незвичайну здатність "підстрибувати" на каменях при кожному ударі води водоспад і отримав свою жартівливу назву.
Скакало є туристичним об'єктом. Підйом до водоспаду починається на території санаторію "Водограй", що за 500 метрів від нього. Від санаторію до водоспаду веде маркована стежка.
Шипіт (Закарпатська область)
Водоспад Шипіт розташований на схилах гірського масиву Боржави біля підніжжя гори Гемби. Він є гідрологічною пам'яткою природи місцевого значення і користується великою популярністю серед туристів. Його красою можна милуватись у будь-яку пору року: чи то коли все заквітчане зеленню, чи восени серед жовтогарячих барів, або навіть під казковими брилами сріблястого льоду, на фоні скель, вкритих снігом. До речі, його нарекли одним із семи природних чудес України.
Особливо багатоводний водоспад навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги.
Водограй протікає приблизно за 10 км від залізничної станції Воловець та за 6 км від села Пилипець. До нього нескладно дістатися з Верхнього чи Нижнього Студеного або ж просто доєднатися до екскурсійних груп, які організовують пансіонати та готелі. За 300 м від водоспаду розташований гірськолижний підйомник, що слугує орієнтиром для охочих відвідати природну пам'ятку.
Колись, ще до коронавірусу і війни, починаючи з 1993 року, неподалік водоспаду на початку липня проходив неформальний фестиваль, на який приїжджали хіпі та представники різних субкультур з усієї України та інших країн. Кульмінацією святкувань було свято Івана Купала в ніч на 7 липня з місцевими традиціями й колоритом. Події на Шипоті стали головним мотивом книги "Трохи пітьми" українського письменника Любка Дереша.
Фото: wikipedia.org
Водоспад Манява (Івано-Франківська область)
Манявський водоспад – водоспад у Ґорґанах. Він, до слова, є одним з найвищих водоспадів в українських Карпат.
Цей водограй є гідрологічною пам'яткою природи державного значення. Розташований на Прикарпатті, неподалік села Манява.
Площа природоохоронної території тут становить гектар. Водоспад оточений ялицево-буковими деревами на річці Манявці, що є притокою Бистриці Солотвинської, у мальовничій ущелині, серед стрімких гір. Висота падіння води – близько 20 метрів. Долина річки Манявка біля водоспаду протягом 200 метрів має форму каньйону з висотою стін до 20 м. Нижче за течією – декілька порогів заввишки до 2 метрів. Водоспад розподіляється на дві частини, одна з яких є значно ширшою. У його підніжжі розташоване невелике озерце, в яке туристи полюбляють пірнати. За легендою, вода у маленькому озері вважається молодильною і цілющою, а також ще й дуже холодною. Подейкують, колись тут було капище язичницьких богів, які вважалися покровителями молодості.
Окрім водоспаду, в лісі на скелі є старовинний монастир-скит 17 ст., заснований монахом Йовом Княгиницьким у 1612 р.
Водоспад Пробій (Івано-Франківська область)
Пробій, або ж, як його ще називають, Яремчанський водоспад – каскадний водоспад у Карпатах на річці Прут. Розташований у місті Яремче.
Він один з найповноводніших водоспадів Карпат. Висота падіння води – 8 м. Утворився в нижній частині Яремчанського каньйону річки Прут. Своєю красою ця місцина також вабить чимало туристів. Над водограєм побудований міст заввишки 20 метрів, з якого можна роздивиться водоспад згори. Нижче від водоспаду є розлога і глибока улоговина з відносно спокійною течією.
Поблизу водоспаду варто уважно проходити, аби не послизнутись на мокрому камінні. Тут уже не раз ставались прикрі випадки, коли туристи в погоні за гарним селфі падали у воду. Дуже швидка течія миттєво несе за собою, тому, впавши у вир водоспаду, люди ризикують власним життям.
Яремчанський водоспад слугує кінцем рафтингового маршруту Яремчанським каньйоном. Любителі екстриму сплавляються від Ворохти до Яремча. Протяжність такого сплаву – близько 40 км. Для любителів прогулятись у лісі неподалік водоспаду є промаркований туристичний маршрут на хребет Явірник.
Фото: guide.karpaty.ua
Водоспад Кам'янка (Львівська область)
Мандруючи Сколівщиною, можна поїхати до знаного водоспаду Кам'янка. Цей водограй ще називають Кам'янецьким водоспадом. Він розташований у Сколівських бескидах, між селами Дубина і Кам'янка. Пам'ятка природи на однойменній річці, 550 метрів над рівнем моря. Водоспад утворився в розломі гірського хребта, тому каскад води заввишки 7 метрів поділений на дві частини.
Не менш чарує красою озеро неподалік, яке в народі називають Мертвим, або Журавлиним. До нього можна дістатись, якщо минути гамірну центральну частину біля водоспаду і, звернувши ліворуч, піднятись догори. Озеро, заховане в лісі на галявині, має дещо моторошну назву через те, що в ньому не водиться риба. Водойма наповнена холодною водою з сірководнем, а довкола неї ростуть рідкісні рослини, зокрема журавлина, звідки й походить інша його назва. Тутешні люди розповідали, що місцеві ворожбити брали з озера воду для цілющих відварів.
Також неподалік водограю Кам'янка є сірководневе джерело мінеральної води типу "Нафтуся", а ще чималі галявини для пікніків та наметів. Від залізничної станції Сколе 10 км.
Фото: karpatium.com.ua
Водоспад Гуркало (Львівська область)
Ще один мальовничий водоспад у Сколівських бескидах – Гуркало. Розташований недалеко від міста Сколе та за 4 км від села Корчин на річці Велика Річка, що є притокою Стрия. Як переповідають досвідчені мандрівники, від траси дістатися сюди можна тільки пішки, бо ґрунтова дорога, що веде до водоспаду, для проїзду машин не пристосована.
Висота падіння води – 5 метрів. Водоспад складається з одного каскаду, розділеного скельним виступом на два потоки, один з яких значно повноводніший від іншого. У підніжжі водограю є водобійний котел близько 10 м у діаметрі, глибина води в якому сягає 2 метрів.
Поблизу водоспаду є кілька галявин для наметів і ночівлі. Вище за течією річки є ще один невеликий водоспад, який місцеві називають Малим Гуркалом.
Гуркалом водограй називається тому, що під час грозових дощів вода з великим гуркотом спадає з кам'янистих скель.
Від села Крушельниці до водоспаду веде маркована туристична стежка (білий прямокутник з жовтою смугою посередині на стовбурах дерев). До водоспаду теж можна пройти зі села Корчин.
Фото: karpaty.love
- Актуальне
- Важливе