Влада міста має повністю віддати повноваження в ЛКП наглядовим радам, – радниця прем'єр-міністра Наталія Бойко
Перш, ніж створити наглядову раду при комунальному підприємстві, потрібно визначити мету та цілі підприємства, а тоді придумати механізм їх забезпечення
Про це повідомила членкиня наглядової ради НАК "Нафтогаз України", радниця прем'єр-міністра України Наталія Бойко, передає "Еспресо.Захід".
За її словами, правильний початок частково робить ставку на подальший результат.
"Для мене правильний початок у реформі управління – це по кожному конкретному підприємству дати собі відповідь, для чого воно громаді, які цілі перед ним поставлені, виписати так звану політику власності. Це крок №1 перед тим, як входити у реформу управління та обрання наглядових рад. Таким чином буде викристалізований список тих підприємств, з якими громада буде співпрацювати як з пілотними та всіх інших. Процес насправді має бути максимально відвертим і чітким. Адже не всі підприємства можуть бути фінансово привабливими та прибутковими", – каже Наталія Бойко.
Після того може стартувати створення наглядової ради, зокрема варто зрозуміти, як саме призначатиметься цей орган, аби забезпечити в ньому незалежність та представлення інтересів міста. Зазвичай ключова дискусія, з якої породжується конфлікт, – це призначення керівника та його заступників. Наталія Бойко зауважує, що якщо власник не готовий повністю до створення такого органу та не здатний делегувати повноваження, щоб згодом виділяти певний кредит довіри для даної інституції, про це слід сказати відразу.
"Наглядова рада – це не про повний щоденний контроль, це про регулярну звітність, прозорість роботи, чіткі правила взаємодії. Інакше це не має сенсу. Були дуже гарні приклади корпоративного управління, коли наглядові ради стають так званим буфером збалансування політичного тиску і різної політичної нестабільності між групами впливу і державними компаніями, якщо мова йде про державні структури. А були приклади, коли політична воля була сильнішою, тоді ламалися й інституції, і компанії", – зазначає членкиня наглядової ради Нафтогазу Наталія Бойко.
У результаті наслідки як правило фінансові, тобто зменшення доступу до фінансування, втрата довіри партнерів, втрата публічного іміджу, або всього політичного капіталу для людей, які приймають рішення.
Для пілотного проєкту важливо взяти те підприємство, на якому не схрестилися інтереси всіх зацікавлених осіб в місті, а де можна відпрацювати модель, зауважує Наталія Бойко. Крім того, повномасштабна війна жорстко оголила спроможність комунальних підприємств, та показала. що є критично важливі структури, які в подальшому можуть бути також приватизовані, і наглядова рада може підготувати їх до концесії у перспективі, але при тому частина комунальних підприємств мають бути ліквідовані.
Стосовно обрання членів наглядової ради, важливо, аби туди входили фахівці з фінансовою компетентністю, також ті, хто має бачення стратегічного розвитку напрямку, в якому працює те чи інше підприємство. Також, зважаючи на війну, зараз актуальні люди з антикризовими менеджерськими здібностями. До того, Наталія Бойко зазначає, що у виборі між фахівцями досвідченими, але не "живими" в процесі, та людьми-драйверами без досвіду роботи у наглядових радах краще обирати останніх.
- У Львові відбулося публічне обговорення реформи створення наглядових рад при комунальних підприємствах, де йшлося про переваги та виклики впровадження таких інституцій
- Про те, чому у Львові хочуть створити наглядові ради, при яких ЛКП їх можуть створити найперше та коли вони можуть з'явитися, читайте тут.
- Актуальне
- Важливе