Чи зможуть наглядові ради зменшити "проїдання" бюджетних грошей ЛКП
Міські депутати Львова ініціюють створення наглядових рад при тих комунальних підприємствах, які отримують найбільше бюджетних коштів. Саме такий орган мав би зробити прозорішим використання грошей з казни, однак найважливішим є те, яку функцію виконуватиме наглядова рада
Про це в коментарі "Еспресо.Захід" розповіла депутатка Львівської міської ради Уляна Пак.
У 2021 році депутат Львівської міської ради Юрій Гринів зареєстрував проєкт ухвали, яким пропонувалося створити наглядові ради при найбільших комунальних підприємствах міста. Такі органи мали б зробити прозорою діяльність установ та підвищити ефективність їхнього управління. Через війну про ідею створення наглядових рад забули на рік, а зараз знову до неї повернулися перед прийняттям бюджету розвитку. Тож на наступній сесії депутати вкотре спробують створити "наглядачів" для ЛКП.
Перш за все, йдеться про найбільші ЛКП, які забезпечують життєдіяльність міста, мають стратегічне значення або є монополістами на ринку. Саме до таких установ є питання у депутатського корпусу, наскільки доцільно та ефективно використовуються ними виділені з міської казни кошти. Завдання наглядових рад – зробити роботу комунальних підприємств ще й прозорою.
"Ще в попередній каденції Львівської міської ради, коли після децентралізації і збільшення міського бюджету нам почали пропонувати проєкти рішень щодо виділення сотень мільйонів гривень для підтримки збиткових комунальних підприємств, депутати хотіли зрозуміти, в чому причина і допомогти, щоб вони все-таки ставали рентабельними, працювали над зменшенням своїх видатків.
До прикладу, для державних підприємств створення наглядових рад та реформа корпоративного управління загалом є однією з вимог МВФ. Це світові стандарти, до досягнення яких прямує наша країна. За таким же принципом і мали би працювати наглядові ради в комунальних підприємствах. Метою їх діяльності є, перш за все, захист інтересів територіальної громади як власника відповідних підприємств, підвищення ефективності управління та контроль за діяльністю керівників комунальних підприємств. До складу наглядових рад мають входити фахівці не лише із відповідною освітою та досвідом, вони також повинні відповідати критеріям доброчесності", – пояснює депутатка.
Перш за все, йдеться про найбільші ЛКП, які забезпечують життєдіяльність міста, мають стратегічне значення або є монополістами на ринку. Саме до таких установ є питання у депутатського корпусу, наскільки доцільно та ефективно використовуються ними виділені з міської казни кошти. Завдання наглядових рад – зробити роботу комунальних підприємств ще й прозорою.
За словами Уляни Пак, оскільки майже усі комунальні підприємства фактично збиткові, потрібно шукати рішення, яким чином зменшити їхні витрати та збільшити доходи. Крім того, для таких установ Львівська міська рада бере чимало кредитів, під час отримання яких виступає гарантом.
Разом з тим, позичаючи кошти в міжнародних фінансових установ чи банків, сплачуючи відсотки за кредитами та інші супутні витрати, місто роками не отримує бажаних інфраструктурних змін. Так, електронний квиток, який мав бути впроваджений ще у 2018 році, дотепер не запрацював, а сміттєпереробний завод так і не розпочали будувати, як і біогазову станцію для виробництва електричної та теплової енергії з осаду комунальних стічних вод.
Проєкт про створення наглядових рад планують розглянути на найближчому засіданні сесії ЛМР. Попередньо такі органи пропонують створити при 10 ЛКП, для яких фактично виділяють найбільше грошей з міського бюджету. Першими, де почнуть впроваджувати процес, будуть комунальні підприємства, які забезпечують подачу води, тепла і транспортні перевезення, тобто це Львівводоканал, Львівтеплоенерго, Залізничнетеплоенерго, Львівелектротранс, АТП №1 та Львівавтодор.
"Надзвичайно важливо, якими повноваженнями ми наділимо новостворені наглядові ради. Чи це будуть справді повноправні органи управління підприємством із серйозними важелями впливу на його діяльність, як це трактує господарський кодекс України, чи їх рішення матимуть виключно рекомендаційний характер. Саме в цьому якраз і різниця у позиціях депутатів та мера і виконавчих органів.
Останнім часом Держаудитслужба фіксує порушення на сотні мільйонів гривень в окремих комунальних підприємств Львова, які отримували кошти з бюджету міста через поповнення статутних капіталів і, відповідно, мали б використовувати їх як інвестиції у розвиток – закупівлю обладнання, майна, використання сучасних технологій, але натомість витрачали на "проїдання". Я особисто ще з 2016 року неодноразово наголошувала виконавчим органам ЛМР та керівникам комунальних підприємств на хибності такого підходу до використання бюджетних коштів", – зазначає Уляна Пак.
За її словами, лише у грудні 2021 року у Львові були прийняті відповідні рішення і змінились механізми дотування містом планово збиткових ЛКП. Буває й таке, коли кошти виділяються на одні потреби, а потім виявляється, що витратили їх на інше. Наприклад, кілька років тому керівник АТП-1 повинен був купити великі автобуси, але придбав малі, і депутатам пропонували підтримати таку "заміну" уже постфактум. Таким чином, гроші, які місто передає комунальним підприємствам, переходять в управління їх керівників та є на їхній відповідальності.
Проєкт про створення наглядових рад планують розглянути на найближчому засіданні сесії ЛМР. Попередньо такі органи пропонують створити при 10 ЛКП, для яких фактично виділяють найбільше грошей з міського бюджету. Першими, де почнуть впроваджувати процес, будуть комунальні підприємства, які забезпечують подачу води, тепла і транспортні перевезення, тобто це Львівводоканал, Львівтеплоенерго, Залізничнетеплоенерго, Львівелектротранс, АТП №1 та Львівавтодор.
Водночас депутатка зауважує, що критерії формування наглядових рад та перелік комунальних підприємств будуть ще напрацьовуватися, зокрема створена робоча група з представників депутатського корпусу та органів управління міської ради.
У юридичному департаменті Львівської міської ради у відповіді на запит "Еспресо.Захід" зазначили, що відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України, наглядова рада комунального підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить, тобто їх створюватиме структурний підрозділ ЛМР – департамент або управління. Разом з тим, критерії та порядок утворення, діяльності та ліквідації наглядової ради ЛКП визначатимуть депутати міської ради. Наразі остаточний проєкт ухвали ще не сформований.
Експертний підхід – найкращий. Місто справді має довіритися наглядовим радам, а не зробити механізмом власного контролю, мовляв, ми створили наглядові ради, а тепер вони будуть працювати в наших інтересах. Після того місто має змінити підхід до комунальних підприємств. Щоб наглядова рада не констатувала факт, що вона лише створена при підприємстві, яке не дотримується своєї стратегії
Координатор Громадської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь зазначає, що важливо не просто створити наглядові ради при комунальних підприємствах. Цей процес має відбуватися паралельно з реформуванням самих установ. Загалом у Львові понад 80 комунальних підприємств, і якщо при кожному створити наглядові ради, вони від того кращими не стануть, потрібно змінювати підходи.
За словами експерта, наглядова рада має бути своєрідним аудитором від міста. Важливий принцип формування, і найправильніший, у випадку комунальних підприємств Львова, – експертний, коли до наглядових рад увійдуть фахівці залежно від профілю.
"Як на мене, експертний підхід – найкращий. Місто справді має довіритися наглядовим радам, а не зробити механізмом власного контролю, мовляв, ми створили наглядові ради, а тепер вони будуть працювати в наших інтересах. Після того місто має змінити підхід до комунальних підприємств. Щоб наглядова рада не констатувала факт, що вона лише створена при підприємстві, яке не дотримується своєї стратегії.
Тобто наглядова рада має займатися аудитом рішень, частково бюджету, робити бюджетний план, і чесно сказати, якщо підприємство не виконало поставлені завдання на рік, рішення приймалися без урахування стратегії розвитку. Якщо збитковість через поганого керівника, тоді треба змінити керівництво. Можливо, потрібно також реструктурувати підприємство", – пояснює Тарас Радь.
Відтак, наглядова рада контролюватиме питання статутного капіталу, ЛКП вже не зможуть самовільно розпоряджатися цими коштами. З іншого боку, додає експерт, це болючий процес, оскільки всі підприємства стосуються безпосередньо життєдіяльності міста – транспорт, тепло, вода, електрика. Й тут треба мешканцям міста пояснити, що така ситуація як зараз, бути не може.
Найближча сесія ЛМР продемонструє, чи 2023 рік стане справді революційним для управління комунальними підприємства, чи буде створено штучну і не дієву надбудову, яка не матиме ніякого впливу на управління в ЛКП.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе