Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чи зможуть наглядові ради зменшити "проїдання" бюджетних грошей ЛКП

Юлія Осим
4 січня, 2023 середа
16:57

Міські депутати Львова ініціюють створення наглядових рад при тих комунальних підприємствах, які отримують найбільше бюджетних коштів. Саме такий орган мав би зробити прозорішим використання грошей з казни, однак найважливішим є те, яку функцію виконуватиме наглядова рада

Про це в коментарі "Еспресо.Захід" розповіла депутатка Львівської міської ради Уляна Пак.

У 2021 році депутат Львівської міської ради Юрій Гринів зареєстрував проєкт ухвали, яким пропонувалося створити наглядові ради при найбільших комунальних підприємствах міста. Такі органи мали б зробити прозорою діяльність установ та підвищити ефективність їхнього управління. Через війну про ідею створення наглядових рад забули на рік, а зараз знову до неї повернулися перед прийняттям бюджету розвитку. Тож на наступній сесії депутати вкотре спробують створити "наглядачів" для ЛКП.    

Перш за все, йдеться про найбільші ЛКП, які забезпечують життєдіяльність міста, мають стратегічне значення або є монополістами на ринку. Саме до таких установ є питання у депутатського корпусу, наскільки доцільно та ефективно використовуються ними виділені з міської казни кошти. Завдання наглядових рад – зробити роботу комунальних підприємств ще й прозорою.

"Ще в попередній каденції Львівської міської ради, коли після децентралізації і збільшення міського бюджету нам почали пропонувати проєкти рішень щодо виділення сотень мільйонів гривень для підтримки збиткових комунальних підприємств, депутати хотіли зрозуміти, в чому причина і допомогти, щоб вони все-таки ставали рентабельними, працювали над зменшенням своїх видатків. 

До прикладу, для державних підприємств створення наглядових рад та реформа корпоративного управління загалом є однією з вимог МВФ. Це світові стандарти, до досягнення яких прямує наша країна. За таким же принципом і мали би працювати наглядові ради в комунальних підприємствах. Метою їх діяльності є, перш за все, захист інтересів територіальної громади як власника відповідних підприємств, підвищення ефективності управління та контроль за діяльністю керівників комунальних підприємств. До складу наглядових рад мають входити фахівці не лише із відповідною освітою та досвідом, вони також повинні відповідати критеріям доброчесності", – пояснює депутатка. 

Перш за все, йдеться про найбільші ЛКП, які забезпечують життєдіяльність міста, мають стратегічне значення або є монополістами на ринку. Саме до таких установ є питання у депутатського корпусу, наскільки доцільно та ефективно використовуються ними виділені з міської казни кошти. Завдання наглядових рад – зробити роботу комунальних підприємств ще й прозорою.   

За словами Уляни Пак, оскільки майже усі комунальні підприємства фактично збиткові, потрібно шукати рішення, яким чином зменшити їхні витрати та збільшити доходи. Крім того, для таких установ Львівська міська рада бере чимало кредитів, під час отримання яких виступає гарантом. 

Разом з тим, позичаючи кошти в міжнародних фінансових установ чи банків, сплачуючи відсотки за кредитами та інші супутні витрати, місто роками не отримує бажаних інфраструктурних змін. Так, електронний квиток, який мав бути впроваджений ще у 2018 році, дотепер не запрацював, а сміттєпереробний завод так і не розпочали будувати, як і біогазову станцію для виробництва електричної та теплової енергії з осаду комунальних стічних вод.

Проєкт про створення наглядових рад планують розглянути на найближчому засіданні сесії ЛМР. Попередньо такі органи пропонують створити при 10 ЛКП, для яких фактично виділяють найбільше грошей з міського бюджету. Першими, де почнуть впроваджувати процес, будуть комунальні підприємства, які забезпечують подачу води, тепла і транспортні перевезення, тобто це Львівводоканал, Львівтеплоенерго, Залізничнетеплоенерго, Львівелектротранс, АТП №1 та Львівавтодор.

"Надзвичайно важливо, якими повноваженнями ми наділимо новостворені наглядові ради. Чи це будуть справді повноправні органи управління підприємством із серйозними важелями впливу на його діяльність, як це трактує господарський кодекс України, чи їх рішення матимуть виключно рекомендаційний характер. Саме в цьому якраз і різниця у позиціях депутатів та мера і виконавчих органів. 

Останнім часом Держаудитслужба фіксує порушення на сотні мільйонів гривень в окремих комунальних підприємств Львова, які отримували кошти з бюджету міста через поповнення статутних капіталів і, відповідно, мали б використовувати їх як інвестиції у розвиток – закупівлю обладнання, майна, використання сучасних технологій, але натомість витрачали на "проїдання". Я особисто ще з 2016 року неодноразово наголошувала виконавчим органам ЛМР та керівникам комунальних підприємств на хибності такого підходу до використання бюджетних коштів", – зазначає Уляна Пак.  

За її словами, лише у грудні 2021 року у Львові були прийняті відповідні рішення і змінились механізми дотування містом планово збиткових ЛКП. Буває й таке, коли кошти виділяються на одні потреби, а потім виявляється, що витратили їх на інше. Наприклад, кілька років тому керівник АТП-1 повинен був купити великі автобуси, але придбав малі, і депутатам пропонували підтримати таку "заміну" уже постфактум. Таким чином, гроші, які місто передає комунальним підприємствам, переходять в управління їх керівників та є на їхній відповідальності. 

Проєкт про створення наглядових рад планують розглянути на найближчому засіданні сесії ЛМР. Попередньо такі органи пропонують створити при 10 ЛКП, для яких фактично виділяють найбільше грошей з міського бюджету. Першими, де почнуть впроваджувати процес, будуть комунальні підприємства, які забезпечують подачу води, тепла і транспортні перевезення, тобто це Львівводоканал, Львівтеплоенерго, Залізничнетеплоенерго, Львівелектротранс, АТП №1 та Львівавтодор. 

Водночас депутатка зауважує, що критерії формування наглядових рад та перелік комунальних підприємств будуть ще напрацьовуватися, зокрема створена робоча група з представників депутатського корпусу та органів управління міської ради. 

У юридичному департаменті Львівської міської ради у відповіді на запит "Еспресо.Захід" зазначили, що відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України, наглядова рада комунального підприємства утворюється за рішенням органу, до сфери управління якого належить, тобто їх створюватиме структурний підрозділ ЛМР – департамент або управління. Разом з тим, критерії та порядок утворення, діяльності та ліквідації наглядової ради ЛКП визначатимуть депутати міської ради. Наразі остаточний проєкт ухвали ще не сформований. 

Експертний підхід – найкращий. Місто справді має довіритися наглядовим радам, а не зробити механізмом власного контролю, мовляв, ми створили наглядові ради, а тепер вони будуть працювати в наших інтересах. Після того місто має змінити підхід до комунальних підприємств. Щоб наглядова рада не констатувала факт, що вона лише створена при підприємстві, яке не дотримується своєї стратегії

Координатор Громадської мережі ОПОРА у Львівській області Тарас Радь зазначає, що важливо не просто створити наглядові ради при комунальних підприємствах. Цей процес має відбуватися паралельно з реформуванням самих установ. Загалом у Львові понад 80 комунальних підприємств, і якщо при кожному створити наглядові ради, вони від того кращими не стануть, потрібно змінювати підходи.  

За словами експерта, наглядова рада має бути своєрідним аудитором від міста. Важливий принцип формування, і найправильніший, у випадку комунальних підприємств Львова, – експертний, коли до наглядових рад увійдуть фахівці залежно від профілю.  

"Як на мене, експертний підхід – найкращий. Місто справді має довіритися наглядовим радам, а не зробити механізмом власного контролю, мовляв, ми створили наглядові ради, а тепер вони будуть працювати в наших інтересах. Після того місто має змінити підхід до комунальних підприємств. Щоб наглядова рада не констатувала факт, що вона лише створена при підприємстві, яке не дотримується своєї стратегії. 

Тобто наглядова рада має займатися аудитом рішень, частково бюджету, робити бюджетний план, і чесно сказати, якщо підприємство не виконало поставлені завдання на рік, рішення приймалися без урахування стратегії розвитку. Якщо збитковість через поганого керівника, тоді треба змінити керівництво. Можливо, потрібно також реструктурувати підприємство", – пояснює Тарас Радь. 

Відтак, наглядова рада контролюватиме питання статутного капіталу, ЛКП вже не зможуть самовільно розпоряджатися цими коштами. З іншого боку, додає експерт, це болючий процес, оскільки всі підприємства стосуються безпосередньо життєдіяльності міста – транспорт, тепло, вода, електрика. Й тут треба мешканцям міста пояснити, що така ситуація як зараз, бути не може. 

Найближча сесія ЛМР продемонструє, чи 2023 рік стане справді революційним для управління комунальними підприємства, чи буде створено штучну і не дієву надбудову, яка не матиме ніякого впливу на управління в ЛКП.  

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Читайте також:
Львів
+9°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.38
  Купівля 37.38
  Продаж 38.13
 • EUR
  Купівля 39.8
  Продаж 40.81
 • Актуальне
 • Важливе
2023, п'ятниця
29 вересня
22:54
Почаївська лавра
На Тернопільщині відкрили 12 проваджень щодо діяльності у Почаївській лаврі
22:27
Ігор Білоконенко
Осколок пробив легеню, а серце вціліло, - історія бійця, який проходить реабілітацію у Рівному
22:10
Роман Заставний
Ексмеру Тернополя виписали повістку за те, що військового не впустили до бару
21:48
театралізовані екскурсії, ОУН
Шляхами підпілля ОУН: у Франківську готують театралізовані екскурсії
21:30
ліс
На Тернопільщині судитимуть працівника лісгоспу за незаконну рубку на 4 млн грн
21:14
втрати окупантів
"Небесні месники": бійці Волинської ТрО знищили бойову машину десанту росіян
20:55
спека
Вдруге за місяць: у Луцьку зафіксували температурний рекорд
20:36
Прапор України
Як у Львові відзначать День захисників та захисниць: програма
20:20
суд
Держава втратила 300 тис. грн: на Прикарпатті судитимуть інженера за недбалість
20:01
Вимагав хабар: на Волині затримали керівника одного з державних підприємств
19:43
На Прикарпатті відзначали 81-у річницю створення УПА за новим календарем
19:26
Просів асфальт: у Львові відремонтували велосмугу на вул. Бандери
19:09
Ексклюзив
посібник "Говори українською, бо живеш на своїх землі!"
З українською мовою до пізнання своєї ідентичності: школи Львівщини отримали новий посібник
18:50
У Львові відзначили 157-му річницю від дня народження Михайла Грушевського
18:32
У суботу у Львові попрощаються з трьома захисниками
18:15
Наркотрафіком на Буковині керував в'язень волинської колонії
18:00
гуртожиток на Золотій
Приміщення гуртожитку львівського коледжу продають під виглядом апартаментів
17:43
садовий
Садовий і депутати не домовились, хто має займатися містобудуванням
17:31
Огляд
Львів, архтектура та скульптура
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 30 вересня
17:25
ДТП
На Рівненщині під колесами вантажівки загинув велосипедист
17:10
трамвай у Львові
У Львові трамваї та тролейбуси зупиняться на 1 хвилину для вшанування пам'яті загиблих за Україну
16:55
Львівські лікарі врятували 10-місячного хлопчика, який проковтнув деталь від Lego
16:39
МАФ
У Малехові демонтують незаконний МАФ
16:26
Голова ГО з Самбірщини, який організовував виїзд чоловіків за кордон, проведе 5 років за ґратами
16:13
стадіон "Сокіл" у Стрию
Завищив вартість робіт на 500 тис. грн: на Львівщині повідомили про підозру підряднику ремонту на стадіоні
15:58
зґвалтування
На Хмельниччині п'яний чоловік зґвалтував дівчинку
15:43
YAKTAK
"Ніколи не забудем": співак YAKTAK новою піснею закликав цінувати кожний момент у житті
15:31
Ексклюзив
У львівських автобусах почали тестувати е-квиток
Зміна команди з впровадження е-квитка у Львові відтягне його запуск ще на 2 роки, - Зінкевич
15:17
Семирічна буковинка пожертвувала своє волосся, аби допомогти ЗСУ
15:02
Ексклюзив
Щоб Рясне не стало "островом", треба 114 млн грн, - Зінкевич про аварійний міст на Ковча
14:50
насилля
Зґвалтування школярки на Закарпатті: сторона захисту попросила відвід ще одного судді
14:34
гриб
Значна частина лісів замінована: на Волині грибників просять бути обережними 
14:26
Оновлено
презентація перекладу книдки Оскара Кольберґа "Покуття"
Куди піти у Львові 25 вересня – 1 жовтня: Львівський тиждень скульптури та Ярмарок на Покрови
14:21
Олександр Козюк
Захищаючи Україну, загинув боєць полку "Цунамі" з Івано-Франківщини Олександр Козюк
14:10
франківська ТрО
Військові франківської ТрО потребують РЕБів: оголошено збір коштів
14:04
Аби не крали гаманці: львівська депутатка ініціює встановлення відеокамер у громадському транспорті
13:50
автобус на тротуарі, поліція
У Львові оштрафували водія автобуса, який із пасажирами в салоні об'їхав затор тротуаром
13:34
копупційна схема_посадовці медзакладів
​Одна з чиновниць намагалася з’їсти стодоларову купюру: посадовців медзакладів на Львівщині викрили на корупційній схемі з ухилянтами
13:22
шахраї
На Тернопільщині 15-річна дівчина перекинула аферистам гроші з батьківської картки 
13:07
Віталій Троць
Департамент мобільності ЛМР не здатен впровадити електронний квиток у Львові, – Віталій Троць
Більше новин