Яким може бути шлях військовозобов'язаного після отримання повістки і чи одразу тебе відправлять на фронт
Повістки стають для військовозобов’язаних причиною звернутися до місцевого ТЦК, який відіграє роль посередника між цивільною особою та армією. Про те, що відбувається після її отримання - у матеріалі
Якщо повістка прийшла, то...
Станом на сьогодні в Україні діє три види повісток: на уточнення даних, на військово-лікарську комісію та на відправку. За словами виконувача обов’язків начальника служби зв’язків із громадськістю Львівського обласного ТЦК та СП Володимира Молодія, держава мінімізувала вручення повісток на уточнення даних, оскільки громадяни повинні зробити це самі.
Фото: lexinform
“Та все ж, якщо така повістка прийшла, громадянин повинен з'явитися у ТЦК. Після оновлення даних, видається повістка на ВЛК. Вже опісля проходження військово-лікарської комісії, ТЦК знає, чи придатна людина до військової служби за станом здоров’я і якщо це так, то його скеровують у навчальний центр. На цьому участь ТЦК закінчується. Можемо сказати, що ТЦК є своєрідним посередником між цивільним життям та армією”, - пояснив Володимир Молодій.
"Я пройшов ВЛК за 4 хвилини"
До прикладу, ветеран війни Андрій Жолоб отримав повістку у травні 2022 року. У той самий день, за чотири хвилини, йому вдалося пройти військово-лікарську комісію.
"ВЛК я проходив впродовж 4 хвилин. Мене 2-3 лікарі запитали, чи є якісь захворювання. Я сказав, що спортсмен і мав 6 струсів мозку. Мені відповіли: “Нормально, здоровий! А алергії є?”. Після мого опису теж сказали, що все нормально, придатний. На ВЛК я пішов одразу в той самий день, коли отримав повістку. Я зробив це з космічною швидкістю. Але коли є мотивація - ти не дуже про це дбаєш. Мені сказали, що треба йти - отже йду працювати", - пригадує ветеран.
А для завершення усіх справ та збору у навчальний центр майбутньому бойовому медику дали три дні. Він каже, цей термін не є сталим та обов'язковим, оскільки залежить від багатьох чинників: від ситуації, від того, як військком має час, можливостей самого ТЦК.
"Мені прийшла повістка на початку травня 2022 року. Тоді мені дали три дні на те, щоб з’явитися у військкомат. Я прийшов, мене запитали, чи завершив я усі свої справи. Відповів, що ні. Мені кажуть “То дороби усе і приходь завтра”. Наступного дня я прийшов морально налаштований, із зібраним наплічником. Мені сказали, що автобус не приїхав і можу прийти ще за день. Моя дружина страшенно втішилася, бо у нас був ще один день", - каже Андрій Жолоб.
Навчання проходять навіть учасники бойових дій
За його словами, тоді хвилювання уже минуло. Проте, як і всім, здавалося, що "заходиш в автобус, закриваєш очі й однією ногою ти вже в окопі".
"Тоді я приїхав у спеціальний навчальний центр для перетворення цивільних лікарів на бойових. Там 1,5 місяця я вчився і їздив у київський госпіталь на 1,5 тижня, щоб зрозуміти, що таке бойова травма, як вона виглядає та як з цим працювати. Було багато теорії, часом, не дуже корисної. Так і в медінституті - ти назбируєш теоретичні знання, відкидаєш усе зайве, а справжні медичні вміння отримуєш під час інтернатури. В нас інтернатура збіглась із практикою. Після завершення навчального процесу, я приїхав до своєї 46-ї бригади. Вони казали, що готуються вже місяць, від того дня, коли я приїхав “на післязавтра” нам дали наказ про виїзд на бойові. Тому у мене не було часу, щоб зрозуміти, що таке армія, як там і що там. Я зрозумів це уже в процесі - під час контрнаступу на Херсонщині", - розповідає Андрій Жолоб.
У Львівському ТЦК наголошують, що у разі, якщо громадянин не надав жодних документів, що свідчать про можливість отримати відстрочку від проходження військової служби, якщо військово-лікарська комісія визнала його придатним до служби – його направляють у навчальний центр для проходження базової загальновійськової підготовки. Навчання там триває мінімум місяць.
“Громадянин у навчальному центрі отримує, грубо кажучи, навички виживання в екстремальних умовах, ведення бою, медичної допомоги, саперної справи, розвідки. Навчатимуть якогось мінімуму всіх цих речей, так, аби було принаймні розуміння, як діяти в таких ситуаціях”, - каже представник ТЦК.
Фото: ЛМР
Допомагаємо із мотивацією вступити в ЗСУ
Він також додає, що нові солдати вчаться багато стріляти, їх навчають поводження з автоматом, вміння влучати в цілі стріляння з різних позицій. Ця інформація є базовою для подальшого навчання за обраною сферою.
“Людина насамперед сама обирає сферу і місце служби для себе. Для цього було достатньо часу, достатньо можливостей. Наприклад, курси БПЛА - як складати і управляти дронами. Реклами про це довкола є дуже багато, працюють рекрутингові центри”, - каже Володимир Молодій. Він додає, що якщо так сталося, що людина потрапляє у навчальний центр іншим чином, якщо їй “допомогли з мотивацією”, то, на жаль, обирати вона зможе значно менше, вибір буде більш ускладненим.
Фото: FB Наталії Калмикової
"Зважати на її фахові спроможності, на її вміння, цивільну професію, вже будуть, на жаль, значно менше. Таким чином, все зведено до того, щоб громадянин проявив якусь національну, громадянську свідомість і сам зголосився до служби у лавах Збройних сил України".До слова, востаннє загальну мобілізацію та воєнний стан в Україні продовжили до 9 листопада 2024 року. Водночас тепер і скасували примусовий призов обмежено придатних чоловіків віком від 18 до 25 років. А чоловіки віком від 50 до 60 років можуть бути мобілізовані виключно за окремим мобілізаційним розпорядженням.
- Актуальне
- Важливе