Еспресо. Захід
Ексклюзив

Найскладніше було під час контрнаступу влітку 2023-го: бойовий медик 128-ї бригади про брак кадрів і підсумки двох років повномасштабної війни

Тетяна Яворська
20 лютого, 2024 вiвторок
08:06

Молодший сержант, військовий медик, 15 окремого гірсько- штурмового батальйону 128-ої бригади Ерік Глеба на війні фактично від її початку. У 2015 році прибув на передову і з того часу рятує військовим життя. Каже, що це його покликання і обов'язок

"Еспресо.Захід" поспілкувався з воїном про те, які зміни відбулись за ці роки війни у роботі військових медиків, чи стало кращим забезпечення і чого найбільше бракує на фронті.

"Підрозділ пішов, медикаменти залишилися на позиції"

Ерік Глеба або ж Фреді у 2014 року знав, що таке війна не більше, ніж пересічний українець. У цивільному житті був лікарем-інтерном в Ужгородській міській центральній лікарні, але почав цікавитися тактичною медициною. В 2015-му вперше приїхав на передову. З того часу, каже, зміни відбулись у багатьох аспектах, деякі з них на краще.

Зараз, порівнюючи з першим роком навіть повномасштабної війни, легше отримати від вищестоящого командування, начмедів бригад те, що нам потрібно.

"Скажу відверто, станом на кінець 2023-го – початок 2024-го року, ми бачимо, що зміни відбуваються на законодавчому рівні. І є навіть покращення. Зараз, порівнюючи з першим роком навіть повномасштабної війни, легше отримати від вищестоящого командування, начмедів бригад те, що нам потрібно. Тобто, якщо у підрозділі чогось не вистачає, то можна зробити запит і за деякий час це отримати. За умови, що це майно перебуватиме на обліку", – пояснює Глеба.

Утім, каже, що все ж трапляються випадки, коли деякі підрозділи кажуть "нас не забезпечують". Але, якщо б військові звертались до командування, , переконаний Фреді, то, швидше за все, необхідні речі їм би надали.

"Після такого й складається враження, що начебто в нас нічого немає. Насправді у нас є медичне забезпечення. Частина надає необхідне централізовано, а щось дороговартісне часом просимо у благодійних фондів. Тому по-різному. От наприклад упродовж 6-ти місяців вже діє одна з умов – при отриманні медпрепаратів, їх треба поставити на облік, для того, аби більш раціонально використовувати. Так ми всі розуміємо, куди ці препарати надходять і кому саме", – уточнив Фреді.

Він додає, що була ситуація, коли отримали ліки від волонтерів, а підрозділ з бойової позиції змінив місце дислокації. Медикаменти там так і залишили на позиції. 

"Це як так може бути? Це ж кошти чиїсь. Розумієте, іноді втрачається розуміння їхньої цінності", – веде далі Ерік.

"Військові навчилися краще надавати допомогу, через це стало менше ампутацій"

Попри негативні нюанси, бойовий медик каже, що помітно покращились навички військових самим собі надати першу медичну допомогу. За короткий час вони вчаться тих основних азів, які не застосовували під час АТО та ООС.

"Я здивований, але всі мобілізовані, які прибувають у наш батальйон і наші підрозділи, звертаються до медиків з питаннями: "Чи правильно укомплектована аптечка?", "Чи треба, можливо, три турнікети мати?" або ж "Подивіться, чи потрібен мені той чи інший інвентар?". Вони розуміють, що є турнікет, бандаж, ножиці, оклюзійна наліпка, які їм просто необхідні", – розповідає воїн.

Пригадує, якщо проводити паралель з тим, як було на початку повномасштабного вторгнення чи взагалі в АТО, то мобілізовані просто знали, що є аптечка і турнікет, але їм це, напевне, не буде потрібне і застосовували вони аптечки не часто. 

ми бачимо кардинальні зміни – зменшилась кількість ампутацій. Про це я вже довідуюсь від своїх колег з лікувальних закладів

"До слова, під час ООС меддопомогу надавав бойовий медик безпосередньо, чи вже кваліфікований лікар. Тепер ми бачимо іншу картину. Вони самі собі накладають турнікети у всіх незрозумілих випадках і вміють це робити правильно. Якщо бачимо кровотечу в ділянці плеча чи стегна, то стовідсотково краще поставити турнікет, бо ми не бачимо, чи пошкоджена магістральна судина, чи ні. Потім турнікет можна зняти і медик відразу побачить, що і як. За рахунок цих навичок бійців ми бачимо кардинальні зміни – зменшилась кількість ампутацій. Про це я вже довідуюсь від своїх колег з лікувальних закладів", – розповідає Глеба.

Не кожен медик витримує на фронті

Як зазначає військовий, загалом на фронті дуже бракує бойових медиків та інших медичних працівників. 

"З початку повномасштабного вторгнення в нас існували навчальні центри, що готували бойових медиків, які вміють щось робити. Зараз також проводять тренінги, але це не той рівень. За власним спостереженням, багато моїх колег, осіб з медичною освітою, які були призвані по мобілізації, не змогли тут протриматись. Декілька колег уже повернулись до свого попереднього місця роботи", – розповідає Ерік.

Офіційні причини різні – одні демобілізувались по догляду за родичами, інші в зв'язку з хворобою. Насправді ж, припускає Фреді, вони не зуміли знайти застосування своїм знанням і вмінням.

"Аби бути тут, треба мати велике бажання надавати медичну допомогу за  своїм призначення, у тих умовах, де перебувають усі інші. Треба мати чітке розуміння, що це і погодні умови, і болото, і підвали. Є вмотивовані люди, які йдуть, і такі тут дуже потрібні. Вони звикають. Є й інші, які тут перебували і не витримали, бо треба їздити на бронетехніці під кулями", – додає він.

Ерік Глеба каже, що з часом у всіх людей повинно відбутись переусвідомлення, а в цій війні справді будуть задіяні всі.

"На ділянках, де хороша зброя, помітно результат"

Ми попросили бойового медика охарактеризувати бойовий шлях бригади за ці роки повномасштабної війни і він підкреслив на добрій взаємодії між військовими.

"Рівень новостворених підрозділів чи навіть тероборони змінився. Як висновок– за два роки пересічним громадянам, мобілізованим вдалось опанувати навички у володінні новітньою, тобто закордонною зброєю. Де вона є, на цих ділянках ми бачимо успіх. І, звісно, бачимо, що багато чого залежить від командирів. Якщо камандир дійсно професійна особистість, то йому довірять і йдуть за ним", – розповів Ерік Глеба.

Фото: надав Ерік Глеба

 

Із мінусів відзначає брак кадрів у деяких підрозділах, зокрема осіб офіцерського складу. Адже часто задіювали офіцерів, які мали лише військову кафедру, а цього замало. 

Найскладнішим періодом військовий називає літо 2023 року. Під час афішованого контрнаступу

"Якщо хороший командир і він йде вперед, то за ним ідуть усі. Має бути взаємодовіра. Якщо молоді (маю на увазі не по віку, а молоде поповнення) прислухаються до порад колег, які вже тут довго і знають більше, то звісно є навіть краща статистика щодо смертності. Бо, на жаль, поранення бувають різними, важливо, після них вижити. Довіра своїм наставникам мусить бути".

Найскладнішим періодом військовий називає літо 2023 року. Під час афішованого контрнаступу за короткий проміжок часу було чимало втрат і поранень особового складу. Це було навіть гірше, ніж зимовий період того ж року на рубежах і околицях Бахмута. 

"Там були одні бої, а зараз інші. Взагалі зараз ми спостерігаємо, що навіть за рік сама техніка ведення війни кардинально змінилась. Якщо від початку війни була задіяна уся артилерія : ствольна, танки, гаубиці, при контакті в боях стрілецька зброя, то тепер при подоланні деякої відстані при закріпленні на рубежах є небезпека бути пораненим за рахунок скидання вибухівки з квадрокоптерів, є ураження техніки за допомогою дронів-камікадзе. Тобто ведеться ніби віртуальна, але війна в реальності. Війна змінилась і підходи теж. Всі обмірковують, як правильно в тій чи іншій ситуації тримати оборону, рухатись", – підсумував Глеба.

Аби перемогти, вважає, усі без винятку українці мають усвідомити, що у нас повномасштабна і справжня війна, а до перемоги має докластись абсолютно кожен. І нагадує, що військовослужбовцям неприємно бачити крізь кола пекла, гучні концерти. 

До слова, воїна-медика відзначено нагородою "За врятоване життя" та орденом "За мужність" ІІІ ступеня.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
11:31
Оновлено
ДТП зі швидкою ша Прикарпатті
На Франківщині у ДТП перевернулась швидка: постраждали лікар та фельдшер
11:09
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:29
ДТП
Біля Львова сталася ДТП з потерпілими
10:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
10:08
блокпост
На Львівщині працівники ТЦК чергуватимуть на блокпостах
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
Більше новин