Еспресо. Захід
Ексклюзив

Найскладніше було під час контрнаступу влітку 2023-го: бойовий медик 128-ї бригади про брак кадрів і підсумки двох років повномасштабної війни

Тетяна Яворська
20 лютого, 2024 вiвторок
08:06

Молодший сержант, військовий медик, 15 окремого гірсько- штурмового батальйону 128-ої бригади Ерік Глеба на війні фактично від її початку. У 2015 році прибув на передову і з того часу рятує військовим життя. Каже, що це його покликання і обов'язок

Зміст

"Еспресо.Захід" поспілкувався з воїном про те, які зміни відбулись за ці роки війни у роботі військових медиків, чи стало кращим забезпечення і чого найбільше бракує на фронті.

"Підрозділ пішов, медикаменти залишилися на позиції"

Ерік Глеба або ж Фреді у 2014 року знав, що таке війна не більше, ніж пересічний українець. У цивільному житті був лікарем-інтерном в Ужгородській міській центральній лікарні, але почав цікавитися тактичною медициною. В 2015-му вперше приїхав на передову. З того часу, каже, зміни відбулись у багатьох аспектах, деякі з них на краще.

Зараз, порівнюючи з першим роком навіть повномасштабної війни, легше отримати від вищестоящого командування, начмедів бригад те, що нам потрібно.

"Скажу відверто, станом на кінець 2023-го – початок 2024-го року, ми бачимо, що зміни відбуваються на законодавчому рівні. І є навіть покращення. Зараз, порівнюючи з першим роком навіть повномасштабної війни, легше отримати від вищестоящого командування, начмедів бригад те, що нам потрібно. Тобто, якщо у підрозділі чогось не вистачає, то можна зробити запит і за деякий час це отримати. За умови, що це майно перебуватиме на обліку", – пояснює Глеба.

Утім, каже, що все ж трапляються випадки, коли деякі підрозділи кажуть "нас не забезпечують". Але, якщо б військові звертались до командування, , переконаний Фреді, то, швидше за все, необхідні речі їм би надали.

"Після такого й складається враження, що начебто в нас нічого немає. Насправді у нас є медичне забезпечення. Частина надає необхідне централізовано, а щось дороговартісне часом просимо у благодійних фондів. Тому по-різному. От наприклад упродовж 6-ти місяців вже діє одна з умов – при отриманні медпрепаратів, їх треба поставити на облік, для того, аби більш раціонально використовувати. Так ми всі розуміємо, куди ці препарати надходять і кому саме", – уточнив Фреді.

Він додає, що була ситуація, коли отримали ліки від волонтерів, а підрозділ з бойової позиції змінив місце дислокації. Медикаменти там так і залишили на позиції. 

"Це як так може бути? Це ж кошти чиїсь. Розумієте, іноді втрачається розуміння їхньої цінності", – веде далі Ерік.

"Військові навчилися краще надавати допомогу, через це стало менше ампутацій"

Попри негативні нюанси, бойовий медик каже, що помітно покращились навички військових самим собі надати першу медичну допомогу. За короткий час вони вчаться тих основних азів, які не застосовували під час АТО та ООС.

"Я здивований, але всі мобілізовані, які прибувають у наш батальйон і наші підрозділи, звертаються до медиків з питаннями: "Чи правильно укомплектована аптечка?", "Чи треба, можливо, три турнікети мати?" або ж "Подивіться, чи потрібен мені той чи інший інвентар?". Вони розуміють, що є турнікет, бандаж, ножиці, оклюзійна наліпка, які їм просто необхідні", – розповідає воїн.

Пригадує, якщо проводити паралель з тим, як було на початку повномасштабного вторгнення чи взагалі в АТО, то мобілізовані просто знали, що є аптечка і турнікет, але їм це, напевне, не буде потрібне і застосовували вони аптечки не часто. 

ми бачимо кардинальні зміни – зменшилась кількість ампутацій. Про це я вже довідуюсь від своїх колег з лікувальних закладів

"До слова, під час ООС меддопомогу надавав бойовий медик безпосередньо, чи вже кваліфікований лікар. Тепер ми бачимо іншу картину. Вони самі собі накладають турнікети у всіх незрозумілих випадках і вміють це робити правильно. Якщо бачимо кровотечу в ділянці плеча чи стегна, то стовідсотково краще поставити турнікет, бо ми не бачимо, чи пошкоджена магістральна судина, чи ні. Потім турнікет можна зняти і медик відразу побачить, що і як. За рахунок цих навичок бійців ми бачимо кардинальні зміни – зменшилась кількість ампутацій. Про це я вже довідуюсь від своїх колег з лікувальних закладів", – розповідає Глеба.

Не кожен медик витримує на фронті

Як зазначає військовий, загалом на фронті дуже бракує бойових медиків та інших медичних працівників. 

"З початку повномасштабного вторгнення в нас існували навчальні центри, що готували бойових медиків, які вміють щось робити. Зараз також проводять тренінги, але це не той рівень. За власним спостереженням, багато моїх колег, осіб з медичною освітою, які були призвані по мобілізації, не змогли тут протриматись. Декілька колег уже повернулись до свого попереднього місця роботи", – розповідає Ерік.

Офіційні причини різні – одні демобілізувались по догляду за родичами, інші в зв'язку з хворобою. Насправді ж, припускає Фреді, вони не зуміли знайти застосування своїм знанням і вмінням.

"Аби бути тут, треба мати велике бажання надавати медичну допомогу за  своїм призначення, у тих умовах, де перебувають усі інші. Треба мати чітке розуміння, що це і погодні умови, і болото, і підвали. Є вмотивовані люди, які йдуть, і такі тут дуже потрібні. Вони звикають. Є й інші, які тут перебували і не витримали, бо треба їздити на бронетехніці під кулями", – додає він.

Ерік Глеба каже, що з часом у всіх людей повинно відбутись переусвідомлення, а в цій війні справді будуть задіяні всі.

"На ділянках, де хороша зброя, помітно результат"

Ми попросили бойового медика охарактеризувати бойовий шлях бригади за ці роки повномасштабної війни і він підкреслив на добрій взаємодії між військовими.

"Рівень новостворених підрозділів чи навіть тероборони змінився. Як висновок– за два роки пересічним громадянам, мобілізованим вдалось опанувати навички у володінні новітньою, тобто закордонною зброєю. Де вона є, на цих ділянках ми бачимо успіх. І, звісно, бачимо, що багато чого залежить від командирів. Якщо камандир дійсно професійна особистість, то йому довірять і йдуть за ним", – розповів Ерік Глеба.

Фото: надав Ерік Глеба

 

Із мінусів відзначає брак кадрів у деяких підрозділах, зокрема осіб офіцерського складу. Адже часто задіювали офіцерів, які мали лише військову кафедру, а цього замало. 

Найскладнішим періодом військовий називає літо 2023 року. Під час афішованого контрнаступу

"Якщо хороший командир і він йде вперед, то за ним ідуть усі. Має бути взаємодовіра. Якщо молоді (маю на увазі не по віку, а молоде поповнення) прислухаються до порад колег, які вже тут довго і знають більше, то звісно є навіть краща статистика щодо смертності. Бо, на жаль, поранення бувають різними, важливо, після них вижити. Довіра своїм наставникам мусить бути".

Найскладнішим періодом військовий називає літо 2023 року. Під час афішованого контрнаступу за короткий проміжок часу було чимало втрат і поранень особового складу. Це було навіть гірше, ніж зимовий період того ж року на рубежах і околицях Бахмута. 

"Там були одні бої, а зараз інші. Взагалі зараз ми спостерігаємо, що навіть за рік сама техніка ведення війни кардинально змінилась. Якщо від початку війни була задіяна уся артилерія : ствольна, танки, гаубиці, при контакті в боях стрілецька зброя, то тепер при подоланні деякої відстані при закріпленні на рубежах є небезпека бути пораненим за рахунок скидання вибухівки з квадрокоптерів, є ураження техніки за допомогою дронів-камікадзе. Тобто ведеться ніби віртуальна, але війна в реальності. Війна змінилась і підходи теж. Всі обмірковують, як правильно в тій чи іншій ситуації тримати оборону, рухатись", – підсумував Глеба.

Аби перемогти, вважає, усі без винятку українці мають усвідомити, що у нас повномасштабна і справжня війна, а до перемоги має докластись абсолютно кожен. І нагадує, що військовослужбовцям неприємно бачити крізь кола пекла, гучні концерти. 

До слова, воїна-медика відзначено нагородою "За врятоване життя" та орденом "За мужність" ІІІ ступеня.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин