"Імітували підпілля проросійських рухів". У СБУ Львівщини розповіли про паліїв військових автівок і їхніх вербувальників
В Україні відбулася серія підпалів авто військовослужбовців та навіть волонтерів. Під руку паліям потрапляли й транспорти цивільних. Служба безпеки України та поліція неодноразово заявляли про затримання таких зловмисників, серед яких є й підлітки та молоді люди
"Еспресо.Захід" поспілкувався з речницею Управління СБУ у Львівській області Роксоланою Яворською про російський слід у цих справах, хто є виконавцями та замовниками підпалів, на що варто звертати увагу батькам молодих українців та яке покарання чекає паліїв за скоєне.
Як зазначили у спецслужбі, абсолютно всі палії були затримані правоохоронними органами, за час масової кампанії підпалів авто військових було встановлено всіх виконавців, які й підтвердили російський слід. Щобільше, повідомляють у СБУ, частину кураторів, що вербували українців, також встановлено – це конкретні співробітники ФСБ та ГРУ.
Яка мета росіян? В СБУ зазначають, що так рашисти розкручують наратив про те, що підпали здійснюються не за гроші російських спецслужб, а нібито є ініціативою неіснуючих партизанських чи підпільних проросійських рухів. Або ж, що люди втомилися від війни, намагаються самостійно зірвати мобілізацію.
Як російські спецслужби вербують українців для підпалів майна військових
Російські спецслужби масово використовують віртуальний світ для вербування нових агентів.
Одним із методів, який використовує агресор є моніторинг соцмереж, де в поле зору ворога потрапляють особи, які ведуть деструктивну активність на прокремлівських телеграм-каналах або ж інших соціальних ресурсах.
"Саме тут ворог легко проводить аналітику та може підібрати потенційних зловмисників з якими майже не потрібно проводити додаткового вербування, адже вони вже є так званими “готовими ідейними агентами”, що мають схильність вчинити злочин на шкоду нашій державі", – коментує Роксолана Яворська.
У соцмережах та анонімних чатах в месенджерах можна знайти інформацію з пропозицією "легкого заробітку".
Як зазначає речниця СБУ у Львівській області, а такі повідомлення часто реагують молоді особи, які прагнуть дуже швидко стати вільними і незалежними від батьківського контролю, адже їх приваблює інформація швидкого заробітку і нібито легких грошей.
"В таких повідомленнях ворог може зазначати, що для отримання коштів особливих умінь для роботи не потрібно. А основне завдання - це виконати кілька спостережень, зробити фото, надіслати медіа файли і за це нібито отримати кошти", – каже вона.
Для прикладу можна згадати недавнє затримання на Львівщині молодих хлопців: 18-річний юнак відгукнувся на таке оголошення про заробіток.
"Спочатку "робота" для хлопця полягала у пошуку автомобілів з ознаками приналежності до ЗСУ, далі молодик мав завдання сфотографувати такі автівки й надіслати медіафайли так званому замовнику. А вже згодом хлопчина отримав завдання на знищення підібраних автівок шляхом підпалу", – розповідає пані Роксолана.
Відтак, хлопець підпалив авто військовослужбовця бойової бригади ЗСУ та отримав так звану “винагороду”. Після того, як хлопчина попався на фінансовий гачок куратор дав нове доручення – залучити ще друзів чи знайомих для здійснення серії підпалів військових автівок по всьому місту. Дуже швидко до схеми він залучив 17-річного товариша з яким, вчиняв підпали та фільмував загоряння транспортних засобів для звітності.
І схожі випадки траплялися по всій Україна. Однак, тут важливо зазначити, що до такої злочинної діяльності долучали не лише молодих хлопців. Служби затримували також і дорослих.
Речниця СБУ додає, що обов’язковою умовою завдань російських спецслужб була відеофіксація підпалу:
"Хочу звернути увагу, що у всіх епізодах відзняті кадри потрібні були фсб для підготовки інформаційно-психологічних спецоперацій: що підпали в Україні здійснюються не за гроші рф, а нібито в нашій державі існує проросійське "підпілля", яке таким чином намагається зірвати мобілізацію і сприяє агресору".
Вербування підлітків через ігри
Якщо на підпали люди йшли свідомо, з певною метою, то СБУ також фіксувала й інші варіанти вербування українців, особливо зовсім юних.
До прикладу, ворог використав мобільні ігри та застосунки, які в ігровій формі виманюють геолокацію та дані про стратегічні об’єкти.
"Мова йде про випадок коли в Інтернет мережі українським дітям пропонували "пограти у квест". Учасники цього "квесту" шукали так звані "коробки", в яких були віртуальні призи, що можна було обміняти на електронні гроші. Знову ж таки, зауважу, - акцент на коштах та матеріальній вигоді, але вже цей підхід завуальований під гру без нібито прямого завдання на вчинення злочину", – зазначає Роксолана Яворська.
За правилами так званої "гри", під час проходження маршруту, діти фотографували місцевість, включаючи об’єкти військової, оборонної, стратегічної та критичної інфраструктури на території різних населених пунктів. Далі, інформацію з геолокаціями учасники «квесту» завантажували в базу ігрового застосунку.
"Спеціалісти Служби безпеки встановили, що доступ до адміністрування цього застосунку має підконтрольна спецслужбам рф ІТ-компанія, яка зареєстрована в одній з європейських країн і займається розповсюдженням інтерактивних платформ", – коментує речниця.
Як додають у спецслужбі, ФСБ та ГРУ часто намагаються завербувати саме підлітків, роблять це свідомо, чітко розуміючи, що змушують виконувати свої завдання саме неповнолітніх. Одна із причин, чому обирають вербувати дітей – це тому, що вони не завжди усвідомлюють і не здатні прорахувати наслідки своїх дій.
Важливо! Часто вербують тих, хто має залежність від азартних ігор, алкоголю, наркотиків. Проте, омріяних грошей ніхто так і не отримав.
"Вже не один затриманий палій скаржився слідчим СБУ, що замовник обманув. Тобто після першого злочину людину тримають на такому собі гачку: платять менше, ніж обіцяли, або ж кажуть, що завдання відпрацьоване “недобросовісно” і потрібно підпалити ще щось", – зазначають в СБУ.
Були навіть випадки, що російський замовник погрожував виконавцю, що здасть його в СБУ, якщо той не виконає нове завдання.
"Якщо у вашої дитини раптово з’явилися якісь кошти, то поцікавтеся звідки вони"
Хоч українські спецслужби постійно блокують ворожі втручання в електронні системи офіційних застосунків, однак інтернет та соціальні мережі залишають багато можливостей російській агентурі впливати на українців. Тому тут важливо, зважаючи на контекст, аби батьки молодих людей проявляли зацікавленість до способу існування своїх дітей.
"Також хочу зробити особливий акцент та сфокусувати увагу тих батьків у кого є діти-підлітки - більше часу приділяли їм та цікавились щодо їх інтересів особливо у віртуальному світі. Адже, як показує практика Інтернет - це платформа, яку використовує ворог для впливу на наших дітей та їх подальшого вербування для вчинення свідомих чи не свідомих злочинів", – каже Роксолана Яворська.
Зі слів речниці СБУ, батькам варто також звертати увагу на те, звідки у підлітків раптово беруться кошти та чи обирають вони для прогулянок нічний час, особливо перед комендантською годиною.
"Також хочу наголосити, можливо цю інформацію прочитає дитина чи підліток, який отримав пропозицію заробітку за підпал військової автівки, схожої на військовий автомобіль, або ж завдання сфотографувати оборонні чи військові об’єкти та надіслати фото – не потрібно виконувати таких завдання ворога. Ви в будь якому випадку не отримаєте гроші, про які так щедро розповідає ворог", – додає вона.
Яке покарання чекає на паліїв майна військових
За скоєне людині світить до аж 5 статей, включаючи й дуже тяжкі – державна зрада, диверсія чи терористичний акт. За державну зраду, наприклад, фігурантам загрожує довічне позбавлення волі.
Що стосується інших статей, крім трьох, про які зазначено вище – то підпал військової автівки можна класифікувати також за 194 статтею Кримінального кодексу, а це умисне знищення або пошкодження майна, а також за статтею 114-1 - перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань.
"За них також передбачені серйозні покарання. До прикладу, якщо злочин класифіковано як перешкоджання ЗСУ, то це — від 5 років позбавлення волі.Враховуючи той факт, що станом на сьогодні у нас немає жодного підпалу, де б СБУ та Нацполіція не знайшли виконавця, це серйозний показник. Тому що замість того, щоб заробити гроші від РФ – всі підпалювачі гарантовано зароблять собі на тюремний строк", – додають в СБУ.
Покарання для неповнолітніх
Нещодавно СБУ та Нацполіція затримали у Києві 16-річного хлопця, який підпалював авто Сил оборони. Не зважаючи на юний вік, йому загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна. Тому надіятися, що через юний вік все "може зійти з рук" не варто.
Що робити, коли вас намагаються завербувати російські спецслужби
В СБУ стверджують, що зараз росіянам надзвичайно важко знайти в Україні ідейного виконавця для підпалів. Тому вони працюють виключно через матеріальну мотивацію, обіцяючи легкі гроші за виконання, як вони кажуть, нескладних завдань.
Якщо ви отримали таку "пропозицію" або маєте інформацію про замовників, чи виконавців злочинів - одразу повідомляйте в СБУ. Це можна зробити через чатбот Stop russian war або через гарячу лінію СБУ. Інформація одразу передається на опрацювання. Вона є конфіденційною і буде ретельно перевірена.
"Навіть у випадку якщо росіяни самі вийшли на вас, намагаються використовувати проти вас компрометуючу інформацію, тиснути на родинні зв’язки, які знаходяться в полоні або на тимчасово окупованій території, ви маєте звернутися до СБУ у випадку отримання конкретного завдання на підпал авто або, для прикладу, коригування вогню чи проведення розвідки об’єктів критичної інфраструктури. Ви звільнитесь від кримінальної відповідальності та не будете мати проблем із законом якщо повідомите про такі факти правоохоронним органам", – резюмують в українській спецслужбі.
Читайте також: Ворожі коригувальники: хто вони та чому йдуть на співпрацю з ФСБ
- Актуальне
- Важливе