Еспресо. Захід
Огляд

Ворожі коригувальники: хто вони та чому йдуть на співпрацю з ФСБ

7 серпня, 2024 середа
09:59

Агентів Росії, на жаль, є достатньо і в тилу. На Львівщині також працюють коригувальники, а російські спецслужби активно шукають, кого можна завербувати

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість детальніше про кейси коригувальників на Львівщині, як їх вербують і що мотивує людей до зради держави.

Найрезонансніші спецоперації СБУ на Львівщині

У травні суд у Львові засудив до 15 років позбавлення волі зрадника – коригувальника удару по Яворівському полігоні 13 березня 2022 року. Російські війська випустили по Міжнародному центру миротворчості та безпеки на Львівщині понад 30 ракет з території РФ. Тоді загинули понад 60 людей.

У червні 2022 року СБУ затримала Олександра Косторного, в минулому працівника КДБ. У народі її прозвали "грибною справою", адже Косторний запевняв, що на карті відзначав грибні місця, а не цілі для ворожої атаки.

Безумовно, кейс Косторного, 73-річного чоловіка та нібито любителя "тихого полювання", входить до списку найгучніших операцій. Він усе життя прожив у Львові, має двох доньок, які потім і відвідували чоловіка у судді. Це справа про такого собі "сплячого агента" російських спецслужб, який під маскою людини в роках, звичайного собі пенсіонера, вичікував вдалого моменту…чи, швидше, наказу.

Олександр Косторний був майором КДБ, але вже багато років перебував на пенсії. Чоловік займався "активістською" діяльністю, брав участь у сумнівних подіях, як-от з’їзд російських та "антифашистських" організацій Львівщини та заходу України. До слова, саме його організація раніше проводила діяльність у Російському культурному центрі у Львові, звідки їх вигнали у 2017 році.

Як зазначають спецслужби, після повномасштабного вторгнення Росії він тісно співпрацював з двома росіянами. Його завданням було передати точну інформацію про розташування військових частин на Львівщині, зокрема в Яворівському районі. 4 березня 2022 року він надіслав росіянам у телеграм детальну карту Міжнародного центру миротворчості та безпеки, де були детально зображені казарми, гуртожитки й інша інфраструктура. Їх Косторний і відзначив як "грибні місця".

До речі, його пособник – колишній лідер забороненої партії "Русский блок" Олександр Свистунов, який у 2013 році переїхав на територію Автономної Республіки Крим. Там залишився після захоплення українського півострова і почав сприяти загарбникам. До переїзду він жив у Львові та займався створенням партійних осередків. Саме йому "грибник" надсилав інформацію спочатку безпосередньо, а згодом через зв’язкового.

"Що б не казали, все зводиться до грошей. Одним із важливих факторів у цьому плані є спосіб існування людини, тож питання тільки в ціні. Косторний є ідейним, але це виняток із правил. І він був таким ще з часів КДБ у Львові, от такий "затятий москаль". Знаєте, є люди, які ніколи не відмовляються. От Косторному запропонували, і він би й не відмовився. Він не те що хоче відновити СРСР, тоді були його молоді роки, розумієте?" – коментує співрозмовник "Еспресо.Захід" зі спецслужби. 

Ворожий агент-вояжер

У 2023 році спецслужби затримали інженера одного з державних підприємств на сході України. Інженера росіяни завербували на початку повномасштабного вторгнення і чоловік мав збирати інформацію про розміщення стратегічних об’єктів у південно-східних регіонах України. Прикриваючись відрядженнями, агент їздив також до Києва та Запоріжжя, де мав виявляти об’єкти енергетичної та залізничної інфраструктури. Про стан об’єктів та їхнє розташування інженер звітував ФСБ. Щобільше, він пропонував росіянам свою допомогу в розробці новітньої радіолокаційної установки на основі відомостей про українську РЛС.

Спіймали зрадника під час чергового "відрядження", цього разу на Львівщину. Тут його завданням було виявити критичну інфраструктуру та загалом збір інформації про такі об’єкти, аби підготувати черговий ракетний удар.

Як з'ясувалося під час обшуку, інженер українського державного підприємства є прихильником комуністичного тоталітарного режиму. Принаймні таку символіку знайшли в його мобільному телефоні, яким він спілкувався з ворогом.

Переселенець-колаборант

Як бачимо, ворожими агентами може бути будь-хто. Зокрема практується маскування під переселенця, який тікав від війни та шукав прихисток у західних областях України.

Так, 13 років за ґратами проведе колаборант із Донеччини, який під виглядом переселенця ховався на заході України. Як повідомляють у СБУ, чоловік на початку вторгнення Росії передавав окупантам локації ЗСУ на Лиманському напрямку. Після звільнення Лимана від окупантів "ждун" вирішив утекти на Львівщину під виглядом переселенця. Згодом він вирішив відновити свої контакти з окупантами та вже проводити розвідку на заході України.

У грудні 2022 року його спіймали, а в січні 2023 року чоловіка притягнули до відповідальності.

Навіть у в’язницях є російські агенти 

Агент ФСБ відбував покарання в одній з колоній на Львівщині. Він сприяв у підготовці повітряної атаки РФ на військову та критичну інфраструктуру області. Серед основних цілей рашистів були пункти транзитного базування важкого озброєння ЗСУ та місцеві теплоелектростанції.

Додатково в’язень підшукував людей, які мали здійснювати фіксацію можливого пересування військової техніки в прикордонній зоні Львівщини.

Для збору інформації, а також наведення російських ракет і дронів на українські об’єкти фігурант намагався створити власну мережу інформаторів. До неї в’язень хотів залучити своїх близьких родичів і знайомих "на волі". За кожне виконане завдання ворожа спецслужба "обіцяла" від 1 до 5 тис. доларів.

Цей кейс цікавий також тим, що показує один із методів вербування:

Агентом виявився 48-річний місцевий житель, у тюрмі він перебуває ще з 2019 року. ФСБ запримітила його після допису в "Однокласниках", у котрому в’язень підтримав агресію Росії. Що цікаво, російські спецслужби вирішили завербувати чоловіка через знайомство з жінкою – громадянкою Росії. Після викриття мешканцю Львівщини світить довічне ув’язнення.

Подружжя, яке готувало удар по ТЕС

У 2024 році спецслужбам вдалося виявити чоловіка та дружину, які співпрацювали з ворогом та хотіли залишити Львів без електроенергії.

Сам чоловік з 2023 року перебуває у в’язниці, де через інтернет поширював дописи на підтримку агресії Росії. Так ворожі спецслужби звернули на нього увагу та завербували. До своєї зрадницької діяльності він залучив дружину, яка перебувала на волі. На його прохання жінка мала знайти "потрібні" енергооб’єкти та сфотографувати їх з прив’язкою до місцевості.

Окупанти обіцяли профінансувати всі "поточні" витрати своїх поплічників, пов’язані з розвідувально-підривною діяльністю, а також перерахувати грошову "винагороду".

У разі отримання розвідінформації агресор планував використати її для наведення ракетних ударів, щоб знеструмити західний регіон України.

На щастя, їхнім намірам не судилося здійснитися і замість "винагороди" від росіян чоловік-зрадник може отримати довічне ув’язнення, а його дружина тюремний термін.

Усі ці історії є лише малою частиною того, що вдалося виявити СБУ на Львівщині, проте вони гарно показують, як працює ворог з нашими громадянами, як вони знаходять підхід до різних прошарків населення.

Як відбувається вербування

Російські спецслужби намагаються використовувати українців для збору розвідданих, організації диверсій на фронті та провокацій у тилу. Їхні методи включають тортури, шантаж, підкуп і втягування у співпрацю "втемну". Цей підхід може застосовуватися і до дорослих, і до підлітків.

Один з поширених методів, як ми вже побачили на прикладі ув'язнених, — це вербування через соціальні мережі або телефонні розмови. Вербувальники часто видають себе за інших осіб, навіть можуть створювати враження патріотів, які володіють українською мовою та знайомі з культурою і традиціями України. Непідготовлені люди часто не можуть розпізнати таких вербувальників, і досвідчені маніпулятори вміють грати на людських почуттях та слабкостях.

ФСБ вербує і підлітків

Під вплив ворогів можуть потрапити й діти. У російських спецслужб може існувати багато способів залучення неповнолітніх до агентурних мереж. Іноді це відбувається через мобільні ігри та застосунки, які в ігровій формі виманюють геолокацію та дані про стратегічні об’єкти.

Наприклад, у травні минулого року в мережі українським дітям пропонували "пограти у квест". 

Учасники цього "квесту" шукали так звані "коробки", в яких були віртуальні призи, що можна було обміняти на електронні гроші. Служба безпеки України пояснила правила цієї "гри":

  • Під час проходження маршруту діти фотографували місцевість, включаючи об’єкти військової та критичної інфраструктури на території різних населених пунктів.

  • Усю інформацію з геолокацій учасники квесту завантажували в базу ігрового застосунку.

  • Доступ до адміністрування цього застосунку мала підконтрольна російським спецслужбам ІТ-компанія, зареєстрована в одній з європейських країн. Ця компанія розповсюджувала інтерактивні платформи.

  • Таким чином ворожі спецслужби "втемну", без відома учасників, використовували українських дітей для збору інформації про розташування стратегічно важливих об’єктів.

Спецслужбам вдалося затримати двох підлітків із Жовтих Вод, що на Дніпропетровщині. Вони в Кіровоградській області фотографували блокпости, елеватори та транспортні шляхи. 

Ще один спосіб вербування дітей та підлітків – це соціальні мережі та анонімні чати в месенджерах. До прикладу, телеграм, до якого є багато питань щодо безпеки.

Сюди ж входить і ще один "гачок" – пошук заробітку. Підлітків приваблюють повідомлення на кшталт "робота за стільки-то доларів, навички не потрібні, лише ваш телефон і час". 

Важливо також розуміти, що в мобільних застосунках функція "батьківський контроль" може відстежувати активність дітей, але в месенджерах зловмисник може залишитись анонімним.

Зараз тенденція такої співпраці, як юних українців, так і дорослих, з російськими спецслужбами дещо змістилася: Україною поширилася серія підпалів авто військових ЗСУ та волонтерів. Так, зокрема у Львові, затримали молодиків, які за вказівкою агресора готували серію підпалів автомобілів українських воїнів. Це юнаки 17 та 18 років, місцеві мешканці, які шукали легких грошей на російських телеграм-каналах.

На одному з пабліків представник ФСБ запропонував фігуранту швидкий заробіток в обмін на співпрацю. За його вказівкою молодик спочатку підшукував "потрібні" автомобілі, а потім приховано фотографував їх для ФСБ.

Після отримання медіафайлів російська спецслужба надавала "дозвіл" на знищення потенційних цілей. За таким алгоритмом фігурант спочатку підпалив авто військовослужбовця бойової бригади ЗСУ. Для вчинення злочину використав пляшку керосину та розпалювач, яким облив транспортний засіб. Це було "тестовим" завданням ФСБ, після чого куратор дав нове доручення – залучити ще молодиків для здійснення серії підпалів авто ЗСУ по всьому місту.

У подальшому до протиправної схеми був залучений 17-річний спільник.

Як викривають коригувальників

СБУ цілодобово моніторить інформацію для виявлення агентів РФ в Україні. Зокрема, правоохоронці переглядають локальні інтернет-спільноти, а також анонімні та закриті групи в месенджерах і соціальних мережах. Тобто українські правоохоронні органи здійснюють насамперед превентивні дії. У тому числі постійно нагадують українцям про заборону знімати на відео чи фото ракетні удари та їхні наслідки. Це фактично робота тих же коригувальників, і ваш нібито невинний допис у соцмережі насправді може дуже допомагти окупантам. Те саме стосується пересування ЗСУ та військової техніки. Тим більше, що на третьому році повномасштабної війни повірити в наївність чи незнання людини, яка робить фіксацію ударів, неможливо.

"Як виявляється коригувальник?.. Мають бути якісь ознаки, тобто це не просто хтось щось сказав. Є таке, що колеги з правоохоронних органів інших областей та Львівщини передають нам інформацію щодо можливої підозрілої людини. Шаблону немає, є певний перелік законних рішень, які можуть приймати. Були випадки (не у Львівській області, - ред.), коли люди знімали приліт і зразу їхали за кордон. Тут до них питання виникає, чи навмисно це було зроблено, чи просто по дурості. Як тільки вони повернуться в Україну, то відповідати згідно з чинним законодавством", – розповідає "Еспресо.Захід" працівник спецслужб. 

З його слів, є певний перелік статей, що перебувають у компетенції СБУ, є підрозділ захисту національної державності, але загалом – це боротьба з тероризмом, екстремізмом тощо, інформаційна безпека, обіг зброї, нацменшини чи релігійні громади. 

"Є багато напрямів нашої діяльності, які в підсумку можуть бути дотичні до виявлення коригувальників, над цим не працює один конкретний відділ, працюють усі правоохоронні органи України”, – додає він.

Яке покарання світить коригувальникам

Коригувальники вогню можуть бути звинувачені за різними статтями Кримінального кодексу. Це залежить від обставин, за яких вони вчинили правопорушення. Частіше за все їм інкримінують ст. 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану) та ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Санкція статті 114-2 передбачає до 12 років позбавлення волі, а ст. 111 – до довічного ув’язнення.

Як повідомили в управлінні СБУ у Львівській області, з початку 2024 року за результатами роботи спецслужби на Львівщині офіційно заявлено про 28 фактів за вказаними статтями (з них були підозри та вироки).

"Окремо ми повідомили про 40 фактів (підозр і вироків) бойовикам, які потрапили в полон, їм інкримінують ст 111, 258-3, 260 ККУ", – додають у СБУ. 

"У людей і вдома, і в голові суцільний безлад"

"З мого досвіду, в контексті теми коригувальників і колабораційної діяльності, ми ще не приходили до тих, у кого вдома та в сім’ї все нормально, хто має середній достаток. Це  переважно люди, в яких у житті не все добре і вони не живуть нормальним сучасним життям. Таке враження, що у них безлад як в хаті, так і в голові", – ділиться своїми спостереженнями наше джерело.

Наш співрозмовник підсумовує, що зазвичай люди, які йдуть на цей злочинний крок, на співпрацю з ворогом, – це переважно ті, в кого є фінансові проблеми:

"Звичайно, має бути якесь проросійське підґрунтя, але вирішують усе гроші. Або ж  це ті, якими легко маніпулювати та, скажімо так, промивати їм мізки. Складається враження, суто суб’єктивно, що на таке не підуть молоді люди, які мають певний успіх і реалізацію у своєму житті, які знають, як живе світ, бачили його. Ця категорія людей не може обрати сторону авторитаризму, знищення демократії, свободи слова, що становить основу політики в Росії. Як нормальна людина може обрати це, а не цивілізований світ?" – додає він.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.6
  • EUR
    Купівля 45.6
    Продаж 46.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
16 вересня
12:33
На Львівщині п’яна 23-річна дівчина вкрала мікроавтобус
12:29
Укрзалізниця звільнила воєнізовану охорону, яка влаштувала п'яний дебош у потязі "Черкаси - Івано-Франківськ"
12:12
У чоловіків така недуга зустрічається в 100 разів рідше за жінок: у Львові оперували пацієнта з раком молочної залози
11:44
ДТП
Водій загинув, а пасажирка у лікарні: на Львівщині зіткнулись мікроавтобус і ВАЗ
11:36
У ДТП на Рівненщині постраждала ціла родина
11:17
У Рівному на кількох вулицях не буде газу через технічні роботи
11:15
В Ужгороді горів автомобіль Товариства Червоного Хреста: що відомо
11:01
Незаконний збут зброї
14 пістолетів та більше тисячі патронів: на Прикарпатті поліцейські викрили канал збуту вогнепальної зброї
10:42
Оновлено
Потрощена кавʼярня у Львові
Уночі у центрі Львова потрощили кавʼярню
10:28
Біля Львова водій мікроавтобуса на смерть збив пішохода
10:05
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 16 вересня
09:56
70-річна блогерка зі Львова зіграла у фільмі разом із Шоном Пенном
09:42
Оновлено
новини Львова
У Львові на місяць частково закриють дві вулиці: як об'їжджати
09:24
прощання
На Львівщині попрощаються з полеглими бійцями Василем Лаврисем та Русланом Лукницьким
09:05
На Закарпатті митники знайшли у львівського перевізника 4 тис. контрабандних флаконів ліків
08:41
відеофіксація порушень ПДР
Камера на дорозі Львівщини серед лідерів за зібраними штрафами
08:18
Із львівської клініки зникла 17-річна дівчина з Дніпра
07:55
На Франківщині відкрили анотаційну дошку загиблому захиснику
07:35
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 16 вересня
2024, неділя
15 вересня
21:29
ДТП на трасі Львів - Шегині
На Львівщині через ДТП ускладнений рух на дорозі, що веде до пункту пропуску з Польщею
21:04
Догляд за людиною з деменцією: які юридичні моменти варто врахувати
20:40
рибне господарство
На Буковині фермерське господарство виготовляє червону і чорну ікру
20:17
стіна храму Успення у Тернополі
У Тернополі вантажівка в'їхала у стіну храму Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ
19:41
Поліція Буковини
У Чернівцях поліція передала ТЦК двох чоловіків, які були у ресторані після 22:00
19:26
дощ Львів, опади, парасоля
Без парасолі краще з дому не виходити: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 16 вересня
19:03
Рівне
У Рівненській області посилюють безпеку і готовність до обстрілів
18:45
ДТП біля Стрия
На об'їзній біля Стрия сталася ДТП із потерпілими
18:20
газова труба
Майже дві тисячі абонентів на Львівщині 16 вересня будуть без газу
17:56
новий корпус госпіталю у Рівному
У Рівненському госпіталі для ветеранів облаштують вертолітний майданчик та укриття
17:21
меморіальні дошки в Калуші
У Калуші відкрили меморіальні дошки п'ятьом полеглим захисникам
16:40
Залишили дворічну дитину у візочку під дощем: на Закарпатті батьків притягнули до відповідальності
16:10
Пробув у неволі понад два роки: з російського полону повернувся воїн зі Стрийщини
15:36
новини Львівщини
На війні загинув командир розвідувального взводу із Прикарпаття
15:00
ДТП
Пʼяна водійка у Львові пошкодила 5 авто
14:26
Пласт
У Львові відкрили новий пластовий рік
13:46
Одружився з тещею: на Львівщині прикордонники викрили ухилянта 
13:10
Мама загиблого на фронті 19-річного студента львівського університету просить надати йому звання Героя України
12:43
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 14 вересня
12:31
Бродам на Львівщині виповнилося 940 років: програма заходів
12:10
На Закарпатті затримали п’ятьох чоловіків, які разом планували перепливти Тису
Більше новин