Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Вірити в реформи і не зупинятися". Литовець Томас Іла про Україну в НАТО

Христина Парубій
18 жовтня, 2021 понедiлок
10:17

Заступник військового аташе посольства Литви запевняє шлях до НАТО довгий, але потрібно прагнути до членства в Альянсі і не зупинятися.

Про шлях України в НАТО журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася із заступником військового аташе посольства Литви Томасом Іла.

Томасе, працюючи вже кілька років з українськими Силами спеціальних операцій, як ви оціните спроможність та потужності української армії?

Я працюю у сфері покращення та модернізації проєкт Сил спеціальних операцій (ССО). Тобто перехід від спецназу до сучасних військ західного стилю. Для мене зрозуміло, хлопці зі ССО постійно воюють у чималій кількості. Я не можу говорити про всю армії, але те, що я бачу в українських ССО - великий прогрес, зроблені нереально великі кроки. В Україні західні партнери є з 2015 року. Я сам тоді приїхав, об’їхав усі іноземні підрозділи, які були приєднані до організації й стали частиною українських ССО. Якщо ми говоримо, що перше враження було плачевне, то тепер ССО - найбільш модерна частина Збройних сил України. Це не пусті слова. Вже два підрозділи ССО пройшли сертифікацію НАТО. Цього року третій полк, а два роки тому 140 центр ССО. Для того, щоб йти вперед - створений тренувальний центр ССО, який "крутить машину з вироблення нового солдата" за сучасними стандартами, які зорієнтовані на майбутнє. Система крутиться, фактично у кожному підрозділі є частина солдат, котрі пройшли сертифікацію. Тож можу сказати, ми можемо працювати разом і це не проблема.

Ви вже сказали, чого навчилися наші військові, а яких Ви їх побачили тоді у 2015 році?

Щоб говорити, що я побачив, потрібно розуміти філософію спецназу і ССО. Що не кажіть, але спецназ - це радянська школа, інший менталітет, та ставлення до людини. При спецназівцях ніколи на першому місці не була людина. Хлопці, котрі воювали, часто йшли на завдання без права повернутися. Фактично була орієнтація на завдання, військові повинні були йти до останнього. Західна філософія ССО - інша. Людина, оператор ССО, працівник ССО, а ми говоримо не лише про бойових хлопців, а й про забезпечення, вважається, що в центрі організації. Від цього ми отримуємо, як ми говоримо, "ефект метелика", тобто, ми в нього вкладаємо, а він віддає в десять разів більше. Тому нині треба підтягуватися великій армії та генеральному штабу. Адже в принципі уся система ССО вже працює за натівськими стандартами та може планувати операції. Але тепер треба підштовхувати "верхи", які дуже не готові. Тому що генеральний штаб тільки з цього року почав усі процедури планування за натівськими стандартами. Це такий перехідний період і на цьому не потрібно зупинятися. Хлопці з українських ССО повинні йти вперед, їм повинно допомагати керівництво, політики, тому що ви маєте перлину. Я думаю, ворог дуже не хоче, щоб ви стали сильними. А ви активно рухаєтеся, щоб стати сильними та ефективними.

Так ось про ворога. Цікаво почути Вашу думку щодо членства України в НАТО, особливо в час російської агресії. Президент Путін на переговорах із білоруським президентом Лукашенком зазначив, що розширення альянсу на територію України стане переходом червоних ліній. Як думаєте, як далеко може зайти російський президент?

Путіну - це не подобається і це факт. А що у голові кримінального злочинця - дуже складно передбачити. Головне не думати про нього, а про себе: створювати якомога сильнішу армію та ССО, спілкуватися із західним світом та поглинати стандарти НАТО. Зрозумійте, НАТО - не лише військова організація, а й політична. Вона пропагує нову культуру, інші стандарти та інше ставлення до людини. Якщо ці аспекти змінювати - буде відбуватися трансформація суспільства. А чого найбільше не хоче Путін? Щоб Україна була успішною країною у всіх аспектах. Тому потрібно, щоб економіка закрутилася, а для цього потрібні реформи. І про це говорять усі політичні лідери. Я насмілюся сказати, українці дуже добре вміють робити революції, але після революцій потрібно робити дуже показові кроки. У цьому контексті - подивіться на ССО. На початках здавалося, що це неможливо, але вже факт - два підрозділи пройшли сертифікацію. А це означає західні стандарти, мислення, співпраця та можливості. Потрібно вірити в реформи.

Реформи даються легко?

Ні. Я дуже люблю слово "комплексно". Ми маємо комплексну ситуацію, коли говоримо про реформи. До цього політики часто не готові, але основне, щоб реформи проходили, потрібна єдність: на політичному рівні та в суспільстві. Над цим потрібно працювати й тоді все вийде. Наступне, часто ми говоримо, що на горі влада погана. А потрібно задуматися, що ти сам зробив? Потрібно самому починати щось робити й за тобою продовжить другий, тертій і все піде автоматично.

Які кроки зараз повинна робити влада, щоб наблизитися до НАТО? Президентка Естонії кілька місяців тому в одному з інтерв’ю сказала, що Україні потрібно буде двадцять років, щоб вступити в НАТО. Основна проблема - корупція. Ви яку основну перепону вважаєте на шляху України до НАТО?

Я за два роки став експертом в українських ССО, тож можу говорити про них. Коли вже зрозуміло, що підходимо до стандартів НАТО, все одно до хлопців дуже мало засобів доходить на нове озброєння, уніформу, екіпірування тощо. Нерідко їм потрібно самим купувати те, що потрібно для боротьби. Ви повинні розуміти, в Україні волонтери багато роблять для ЗС. Втім, якщо все ще роблять волонтери, то що система робить? Значить система не працює. Волонтери повинні займатися молоддю, знаходити людей для армії, котрі хочуть служити, допомагати в школах. А тепер виходить, що частково вони одягають армію.

За ці шість років Ви побачили зміни?

Вам всередині здається, що нічого не змінюється. Не задоволені, політики змінюються, багато хлопців не задоволені, йдуть з армії. Але коли дивишся з боку - прогрес є. ССО пройшли сертифікацію не тому що ми любимо українців, а тому, що вони таки щось зробили. Стандарти НАТО дуже жорсткі, там потрібно виконати сотні, а той  тисячі вимог. І якщо це вийшло у двох підрозділів, чому не можуть цього зробити інші?

А що дає для війська сертифікація НАТО?

Це перш за все якість та інше ставлення до людини. У радянській системі солдат - ніхто. Якщо ми говоримо про "натівське" мислення - солдат - це все, сержант - ще більше, який з’єднує солдатський та офіцерський рівень. Я думаю, що це дає й зміну культури. Навіть Ви сказали про президентку Естонії.  Так, можливо, шлях до НАТО довгий, але до нього потрібно прагнути й не зупинятися. Середини нема. Я проїхав усю Україну, у вас багата країна, великий потенціал і його потрібно використовувати. Якщо не буде корупції, гроші прийдуть туди, куди треба: армію, школу, Укроборонпром. Це все пов’язано.
 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
18:49
свічка
На фронті загинув 48-річний закарпатець Віталій Староста
18:18
автівка з контрабандою
Прикордонники знайшли в автівці закарпатця сховок з контрабандними цигарками
17:50
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 20 квітня, завтра, тиждень
17:18
ФК Буковина Чернівці
Футбольний клуб "Буковина" з великим рахунком переміг у матчі проти запорізької команди
16:53
жінки ЗСУ
Львівські бійці влаштували справжнє полювання на техніку ворога
16:21
ТЦК
Вистрілив у землю, щоб захиститися: на Буковині група цивільних напала на працівника ТЦК
15:51
Оновлено
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня попрощалися із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
15:35
землетрус
Поблизу Коломиї на Івано-Франківщині зафіксували землетрус
15:08
пункт пропуску Рава-Руська
У пункті пропуску "Рава-Руська – Гребенне" частково відновлять рух вантажівок
14:46
Ірина Верещук
Ірина Верещук прокоментувала чутки про призначення її головою Тернопільської ОВА
14:30
Бельгія
Бельгійське місто Мехелен стало новим побратимом Львова
14:06
Десятки дітей із прифронтових регіонів прибули на оздоровлення на Прикарпаття
13:51
У центрі Львові відкрили фермерський ярмарок
13:28
Оновлено
благодійний аукціон "Сила мистецтва" у Львові
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: передвеликодній Тлум&Крам та Автостопом по музичній галактиці
13:16
На Буковині розбудують і реконструюють 6 пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні
12:57
Румунія кордон
Добудують автодорогу, стратегічну для НАТО: за два роки Румунію і Україну з'єднає автомагістраль
12:43
пшениця зерно
Харківський бізнесмен планував експортувати пшеницю на 9,2 млн грн за фальшивими документами
12:26
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель
У Ворохті на Прикарпатті вночі горів готель: пожежу гасили 3 години
12:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 квітня
12:06
Огляд
суспільство
Як прикрасити паску до Великодня: найцікавіші варіанти декору
11:36
Львів’янин до смерті побив власну матір
Львів’янин до смерті побив власну матір
11:10
Ексклюзив
Гуманітарна допомога
Були випадки, що звіти про гуманітарну допомогу зникали з системи, – керівник ГО "Нескорені" Олександр Лабецький
10:42
Медика – Шегині
Рух вантажівок відновлено: польські фермери розблокували два пункти пропуску
10:20
Ексклюзив
військовий Іван з позивним Кардан
Місцеві на Луганщині постійно здавали позиції ЗСУ, – військовий Іван
10:01
KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
Старий хіт на новий лад: KOLABA, Наталка Карпа і блогерка з Волині Аліна Жук переспівали "Зеленеє жито"
09:31
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 квітня
09:13
інцидент з ТЦК в Ужгороді
В Ужгороді група жінок накинулася на працівників ТЦК, які хотіли відвезти чоловіка у військкомат
08:50
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 20 квітня, і завтра
08:35
Ексклюзив
Оксана Мороз
Звідки взявся тренд "я ухилянт" та чи працює Остап Стахів на російські ІПСО. Розмова з Оксаною Мороз
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
Більше новин